event burgee venue burgee

19-20 Summer short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 10:52 on February 5, 2020

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SmScR6 - D1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.16.45 0.14.08 1.0
  2 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.17.59 0.14.23 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.4
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.17.08 0.14.28 3.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.17.30 0.14.46 4.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.28 0.15.35 5.0
  20 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   10.6

SmScR7 - D1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.17.46 0.15.00 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.18.06 0.15.16 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.4
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.18 0.15.27 3.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.47 0.15.51 4.0
  6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.19.55 0.15.56 5.0
  20 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   10.6

SmScR8 - D1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.18.26 0.14.45 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.18.20 0.15.28 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.4
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.48 0.15.52 3.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.50 0.15.54 4.0
  6 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.19.30 0.16.27 5.0
  20 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   10.6

SmScR9 - D1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.17.21 0.14.38 1.5
  1 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.18.17 0.14.38 1.5
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.4
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.17.37 0.14.52 3.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.17.46 0.15.00 4.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.20 0.15.28 5.0
  20 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   10.6

SmScR10 - D1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.16.53 0.14.15 1.0
  2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.11 0.15.21 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   2.4
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.18.26 0.15.33 3.0
  5 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 DSQ   6.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DSQ   6.0
  20 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   10.6

SmScR6 - D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.17.21 0.13.40 1.5
  1 Krempin David   Sabre 127 0.17.22 0.13.40 1.5
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.18.06 0.14.15 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.18.50 0.14.50 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 0.19.12 0.15.07 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.05 0.15.49 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.20.31 0.16.09 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 DNF   10.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNF   10.0
  8 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   10.0

SmScR7 - D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.18.27 0.14.32 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.19.14 0.15.09 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.19.55 0.15.41 3.0
  4 Krempin David   Sabre 127 0.20.07 0.15.50 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 0.20.08 0.15.51 5.0
  6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.20.23 0.16.03 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.24.19 0.19.09 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.24.52 0.19.35 8.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.25.06 0.19.46 9.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   10.0

SmScR8 - D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.18.10 0.14.18 1.0
  2 Krempin David   Sabre 127 0.18.20 0.14.26 2.0
  3 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.18.55 0.14.54 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.19.03 0.15.00 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 0.19.32 0.15.23 5.0
  6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.19.49 0.15.36 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.43 0.16.19 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.21.51 0.17.12 8.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.24.06 0.18.59 9.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   10.0

SmScR9 - D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.17.15 0.13.35 1.0
  2 Krempin David   Sabre 127 0.17.59 0.14.10 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.19.18 0.15.12 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.19.25 0.15.17 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.20.27 0.16.06 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.21.19 0.16.47 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.21.20 0.16.48 7.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.22.57 0.18.04 8.0
  9 Taylor Kim   Sabre 127 0.23.06 0.18.11 9.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   10.0

SmScR10 - D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.18.43 0.14.44 1.0
  2 Krempin David   Sabre 127 0.18.49 0.14.49 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.18.55 0.14.54 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 127 0.19.08 0.15.04 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.19.11 0.15.06 5.0
  6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.19.25 0.15.17 6.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.21.24 0.16.51 7.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.21.48 0.17.10 8.0
  9 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNS   11.0

SmScR6 - D3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.13.20 0.10.40 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.00 0.18.12 0.10.42 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.13.58 0.11.10 3.0

SmScR7 - D3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.13.53 0.11.06 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.00 0.19.22 0.11.24 2.0
  3 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.14.22 0.11.30 3.0

SmScR8 - D3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.18.30 0.10.53 1.0
  2 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.13.50 0.11.04 2.0
  3 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.14.47 0.11.50 3.0

SmScR9 - D3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.18.05 0.10.38 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.13.32 0.10.50 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.15.04 0.12.03 3.0

SmScR10 - D3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.18.48 0.11.04 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.13.51 0.11.05 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 DNS   5.0

SmScR6 - HD1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 119.5 0.16.45 0.14.01 1.0
  2 Kelly Tanya   Laser 4.7 127.3 0.17.59 0.14.08 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.3 0.17.30 0.14.48 3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 112.5 0.17.08 0.15.14 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.5 OOD   4.4
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.9 0.18.28 0.15.24 5.0
  7 Markey Bruce   Laser Radial 128.8 RSC   5.7

SmScR7 - HD1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 117.5 0.17.46 0.15.07 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118. 0.18.06 0.15.20 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.7 0.18.47 0.15.42 3.0
  4 Kelly Tanya   Laser 4.7 125.5 0.19.55 0.15.52 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.6 OOD   4.4
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 112.6 0.18.18 0.16.15 5.0
  7 Markey Bruce   Laser Radial 128.9 RSC   5.7

SmScR8 - HD1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Kelly Tanya   Laser 4.7 126. 0.18.26 0.14.38 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120. 0.18.48 0.15.40 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 116.7 0.18.20 0.15.43 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 117.7 0.19.30 0.16.34 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.6 OOD   4.4
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 113. 0.18.50 0.16.40 5.0
  7 Markey Bruce   Laser Radial 128.9 RSC   5.7

SmScR9 - HD1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Kelly Tanya   Laser 4.7 124.7 0.18.17 0.14.40 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118.6 0.17.37 0.14.51 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 116.4 0.17.46 0.15.16 3.5
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 113.7 0.17.21 0.15.16 3.5
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.6 OOD   4.4
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 119.6 0.18.20 0.15.20 5.0
  7 Markey Bruce   Laser Radial 128.9 RSC   5.7

SmScR10 - HD1 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 116.7 0.16.53 0.14.28 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118.1 0.18.26 0.15.36 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 113.9 0.18.11 0.15.58 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.6 OOD   4.4
  5 Markey Bruce   Laser Radial 128.9 RSC   5.7
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120. DSQ   6.0
  6 Kelly Tanya   Laser 4.7 124.4 DSQ   6.0

SmScR6 - HD2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Sabre 127.1 0.17.22 0.13.40 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 130.2 0.18.06 0.13.54 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 134.2 0.19.12 0.14.18 3.0
  4 Grieve James   Sabre 119. 0.17.21 0.14.35 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 134.9 0.20.05 0.14.53 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 137.1 0.20.31 0.14.58 6.0
  7 Ladewig John Resurgam Sabre 118.1 0.18.50 0.15.57 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127.6 DNF   10.0
  8 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 141.8 DNF   10.0
  8 Hattrick Graeme   Sabre 122.9 RSC   10.0

SmScR7 - HD2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 129. 0.18.27 0.14.18 1.0
  2 Taylor Kim   Sabre 134.2 0.20.08 0.15.00 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127.6 0.20.23 0.15.58 3.0
  4 Krempin David   Sabre 125.3 0.20.07 0.16.03 4.0
  5 Grieve James   Sabre 119.4 0.19.14 0.16.06 5.0
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 118.9 0.19.55 0.16.45 6.0
  7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 141.8 0.25.06 0.17.42 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 135.8 0.24.19 0.17.54 8.0
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 138.1 0.24.52 0.18.00 9.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 122.9 RSC   10.0

SmScR8 - HD2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Sabre 125.5 0.18.20 0.14.36 1.0
  2 Taylor Kim   Sabre 131.8 0.19.32 0.14.49 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 126.5 0.19.03 0.15.04 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 136.9 0.20.43 0.15.08 4.0
  5 Grieve James   Sabre 119.6 0.18.10 0.15.11 5.0
  6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127.7 0.19.49 0.15.31 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 139.3 0.21.51 0.15.41 7.0
  8 Ladewig John Resurgam Sabre 119.9 0.18.55 0.15.47 8.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 142.9 0.24.06 0.16.52 9.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 122.9 RSC   10.0

SmScR9 - HD2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 120.7 0.17.15 0.14.17 1.0
  2 Krempin David   Sabre 124. 0.17.59 0.14.30 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 128.2 0.19.25 0.15.09 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 140. 0.21.19 0.15.14 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 136.9 0.21.20 0.15.35 5.0
  6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 143.9 0.22.57 0.15.57 6.0
  7 Grieve James   Sabre 119.7 0.19.18 0.16.07 7.0
  8 Taylor Nicholas   Sabre 126.2 0.20.27 0.16.12 8.0
  9 Taylor Kim   Sabre 130.8 0.23.06 0.17.40 9.0
  10 Hattrick Graeme   Sabre 122.9 RSC   10.0

SmScR10 - HD2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Kim   Sabre 132.1 0.19.08 0.14.29 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127.5 0.19.11 0.15.03 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127.9 0.19.25 0.15.11 3.0
  4 Krempin David   Sabre 122.1 0.18.49 0.15.25 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 137.5 0.21.24 0.15.34 5.5
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 140. 0.21.48 0.15.34 5.5
  7 Grieve James   Sabre 120.8 0.18.55 0.15.40 7.0
  8 Ladewig John Resurgam Sabre 118.2 0.18.43 0.15.50 8.0
  9 Hattrick Graeme   Sabre 122.9 RSC   10.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 DNS   11.0

SmScR6 - HD3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 137.6 0.13.20 0.09.41 1.0
  2 Calder Caitlin   Laser 4.7 137.6 0.13.58 0.10.09 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 135. 0.18.12 0.13.29 3.0

SmScR7 - HD3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 137.3 0.13.53 0.10.07 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 135.8 0.14.22 0.10.35 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 136.2 0.19.22 0.14.13 3.0

SmScR8 - HD3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 135.8 0.13.50 0.10.11 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 135.7 0.14.47 0.10.54 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 137.7 0.18.30 0.13.26 3.0

SmScR9 - HD3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 136.1 0.13.32 0.09.57 1.0
  2 Calder Caitlin   Laser 4.7 134.2 0.15.04 0.11.14 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 139.1 0.18.05 0.13.00 3.0

SmScR10 - HD3 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 133.6 0.13.51 0.10.22 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 140.5 0.18.48 0.13.23 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 135.4 DNS   5.0

SmScR6 - comb D1&D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.17.21 0.13.40 1.5
  1 Krempin David   Sabre 127 0.17.22 0.13.40 1.5
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   3.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.16.45 0.14.08 3.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.18.06 0.14.15 4.0
  6 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.17.59 0.14.23 5.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.17.08 0.14.28 6.0
  8 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.17.30 0.14.46 7.0
  9 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.18.50 0.14.50 8.0
  10 Taylor Kim   Sabre 127 0.19.12 0.15.07 9.0
  11 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.28 0.15.35 10.0
  12 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.05 0.15.49 11.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.20.31 0.16.09 12.0
  14 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   12.4
  15 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 DNF   15.0
  15 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNF   15.0
  15 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   15.0

SmScR7 - comb D1&D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.18.27 0.14.32 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.17.46 0.15.00 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   3.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.19.14 0.15.09 3.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.18.06 0.15.16 4.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.18 0.15.27 5.0
  7 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.19.55 0.15.41 6.0
  8 Krempin David   Sabre 127 0.20.07 0.15.50 7.0
  9 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.47 0.15.51 8.5
  9 Taylor Kim   Sabre 127 0.20.08 0.15.51 8.5
  11 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.19.55 0.15.56 10.0
  12 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.20.23 0.16.03 11.0
  13 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.24.19 0.19.09 12.0
  14 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   12.4
  15 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.24.52 0.19.35 13.0
  16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.25.06 0.19.46 14.0
  17 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   15.0

SmScR8 - comb D1&D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.18.10 0.14.18 1.0
  2 Krempin David   Sabre 127 0.18.20 0.14.26 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   3.0
  3 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.18.26 0.14.45 3.0
  5 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.18.55 0.14.54 4.0
  6 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.19.03 0.15.00 5.0
  7 Taylor Kim   Sabre 127 0.19.32 0.15.23 6.0
  8 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.18.20 0.15.28 7.0
  9 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.19.49 0.15.36 8.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.48 0.15.52 9.0
  11 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.50 0.15.54 10.0
  12 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.20.43 0.16.19 11.0
  13 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.19.30 0.16.27 12.0
  14 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   12.4
  15 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.21.51 0.17.12 13.0
  16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.24.06 0.18.59 14.0
  17 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   15.0

SmScR9 - comb D1&D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.17.15 0.13.35 1.0
  2 Krempin David   Sabre 127 0.17.59 0.14.10 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   3.0
  4 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.17.21 0.14.38 3.5
  4 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 0.18.17 0.14.38 3.5
  6 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.17.37 0.14.52 5.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.17.46 0.15.00 6.0
  8 Grieve James   Sabre 127 0.19.18 0.15.12 7.0
  9 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.19.25 0.15.17 8.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.18.20 0.15.28 9.0
  11 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.20.27 0.16.06 10.0
  12 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.21.19 0.16.47 11.0
  13 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.21.20 0.16.48 12.0
  14 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   12.4
  15 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.22.57 0.18.04 13.0
  16 Taylor Kim   Sabre 127 0.23.06 0.18.11 14.0
  17 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   15.0

SmScR10 - comb D1&D2 Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.16.53 0.14.15 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.18.43 0.14.44 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 OOD   3.0
  3 Krempin David   Sabre 127 0.18.49 0.14.49 3.0
  5 Grieve James   Sabre 127 0.18.55 0.14.54 4.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.19.08 0.15.04 5.0
  7 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.19.11 0.15.06 6.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.19.25 0.15.17 7.0
  9 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.18.11 0.15.21 8.0
  10 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.18.26 0.15.33 9.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.21.24 0.16.51 10.0
  12 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.21.48 0.17.10 11.0
  13 Markey Bruce   Laser Radial 118.5 RSC   12.4
  14 Kelly Tanya   Laser 4.7 125 DSQ   15.0
  14 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DSQ   15.0
  14 Hattrick Graeme   Sabre 127 RSC   15.0
  17 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNS   16.0

SmScR6 - OWV Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR7 - OWV Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR8 - OWV Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR9 - OWV Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR10 - OWV Fleet - 02/02/20 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
DSQDisqualification
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com