event burgee venue burgee

19-20 Summer short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 17:02 on February 24, 2020

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

PLEASE SEND QUERIES ABOUT RESULTS TO RESULTS.MSC@GMAIL.COM

SmScR11 - D1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.18 0.09.32 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.22 0.09.36 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.11.27 0.09.40 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   4.2

SmScR12 - D1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.42 0.08.11 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.02 0.08.28 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.52 0.09.10 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.18 0.09.32 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   4.2

SmScR13 - D1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.09.07 0.07.42 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.10 0.07.44 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.09.44 0.08.13 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.09.54 0.08.21 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   4.2

SmScR14 - D1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.27 0.07.58 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.09.37 0.08.07 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.09.42 0.08.11 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.54 0.09.12 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   4.2

SmScR15 - D1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.04 0.08.30 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.13 0.08.37 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.25 0.08.47 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.33 0.08.54 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   4.2

SmScR11 - D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.11.10 0.08.48 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.18 0.08.54 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.40 0.09.11 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.12.19 0.09.42 4.0
  5 Ward Mat   Sabre 127 0.12.32 0.09.52 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.12.48 0.10.05 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   6.9
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.13.20 0.10.30 7.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.14.17 0.11.15 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   10.0

SmScR12 - D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.10.22 0.08.10 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.52 0.08.33 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.02 0.08.41 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.26 0.09.00 4.0
  5 Ward Mat   Sabre 127 0.12.04 0.09.30 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.12.32 0.09.52 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   6.9
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.12.41 0.09.59 7.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.15.29 0.12.11 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   10.0

SmScR13 - D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.22 0.08.10 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.10.39 0.08.23 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.10.52 0.08.33 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.08 0.08.46 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.11.29 0.09.03 5.0
  6 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.15 0.09.39 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   6.9
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.13.01 0.10.15 7.0
  9 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   10.0
  9 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   10.0
  9 Ward Mat   Sabre 127 DNF   10.0

SmScR14 - D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.09.49 0.07.44 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.10.39 0.08.23 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.10.59 0.08.39 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.06 0.08.44 4.0
  5 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.11.47 0.09.17 5.5
  5 Ward Mat   Sabre 127 0.11.48 0.09.17 5.5
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   6.9
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.11.54 0.09.22 7.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.13.25 0.10.34 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   10.0

SmScR15 - D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.09.59 0.07.52 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.27 0.08.14 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.10.45 0.08.28 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.01 0.08.40 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.11.23 0.08.58 5.0
  6 Ward Mat   Sabre 127 0.11.30 0.09.03 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   6.9
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.12.05 0.09.31 7.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.37 0.09.56 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   10.0

SmScR11 - D3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.06.21 0.05.05 1.0
  2 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.06.22 0.05.06 2.0
  3 Markey Cody   Laser 4.7 125 0.06.32 0.05.14 3.0

SmScR12 - D3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.05.55 0.04.44 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.06.05 0.04.52 2.0
  3 Markey Cody   Laser 4.7 125 0.09.54 0.07.55 3.0

SmScR13 - D3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.06.22 0.05.06 1.0
  2 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.06.25 0.05.08 2.0
  3 Markey Cody   Laser 4.7 125 0.06.31 0.05.13 3.0

SmScR14 - D3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Laser 4.7 125 0.06.08 0.04.54 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.06.19 0.05.03 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.06.20 0.05.04 3.0

SmScR15 - D3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.05.30 0.04.24 1.0
  2 Markey Cody   Laser 4.7 125 0.05.37 0.04.30 2.0
  3 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.05.40 0.04.32 3.0

SmScR11 - OWV Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Markey Paula       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR12 - OWV Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Markey Paula       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR13 - OWV Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Markey Paula       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR14 - OWV Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Markey Paula       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR15 - OWV Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Markey Paula       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR11 - HD1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 119.9 0.10.40 0.08.54 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 120. 0.11.27 0.09.33 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 116.6 0.11.18 0.09.41 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 114.1 0.11.22 0.09.58 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 114.1 OOD   6.5

SmScR12 - HD1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 122.1 0.10.02 0.08.13 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 117.9 0.09.42 0.08.14 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 123.2 0.10.52 0.08.49 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.1 0.11.18 0.09.25 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 114.2 OOD   6.5

SmScR13 - HD1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 124.1 0.09.07 0.07.21 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 117.2 0.09.10 0.07.49 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 121.3 0.09.44 0.08.01 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.8 0.09.54 0.08.12 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 114.2 OOD   6.5

SmScR14 - HD1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 123.1 0.09.37 0.07.49 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 121.8 0.09.42 0.07.58 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 117. 0.09.27 0.08.05 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 121.4 0.10.54 0.08.59 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 114.2 OOD   6.5

SmScR15 - HD1 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.4 0.10.13 0.08.21 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 121.7 0.10.25 0.08.34 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 117.2 0.10.04 0.08.35 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 122.1 0.10.33 0.08.38 4.0
  5 Henry John Aussie Bob Laser Radial 114.2 OOD   6.5

SmScR11 - HD2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127.1 0.11.10 0.08.47 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 127.8 0.11.40 0.09.08 2.0
  3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 138.3 0.12.48 0.09.15 3.0
  4 Grieve James   Sabre 121.5 0.11.18 0.09.18 4.0
  5 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.9 0.14.17 0.09.51 5.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 134.2 0.13.20 0.09.56 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.8 RSC   6.1
  8 Hattrick Graeme   Sabre 122.9 0.12.19 0.10.01 7.0
  9 Ward Mat   Sabre 122. 0.12.32 0.10.16 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 139.7 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 137.6 RSC   10.0

SmScR12 - HD2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 120.3 0.10.22 0.08.37 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 125.2 0.10.52 0.08.41 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.8 0.11.02 0.08.46 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 136.7 0.12.32 0.09.10 4.0
  5 Hattrick Graeme   Sabre 123.5 0.11.26 0.09.15 5.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 134.8 0.12.41 0.09.25 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.8 RSC   6.1
  8 Ward Mat   Sabre 122.4 0.12.04 0.09.52 7.0
  9 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 145.3 0.15.29 0.10.39 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 139.7 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 137.6 RSC   10.0

SmScR13 - HD2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 147.1 0.12.15 0.08.20 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 137. 0.11.29 0.08.23 2.5
  2 Taylor Nicholas   Sabre 123.6 0.10.22 0.08.23 2.5
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 124.7 0.10.52 0.08.43 4.0
  5 Grieve James   Sabre 118.6 0.10.39 0.08.59 5.5
  5 Hattrick Graeme   Sabre 124. 0.11.08 0.08.59 5.5
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.8 RSC   6.1
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 135.7 0.13.01 0.09.36 7.0
  9 Lohrey Michael   Sabre 139.7 DNF   10.0
  9 Markey Bruce   Laser 4.7 137.6 RSC   10.0
  9 Ward Mat   Sabre 124.1 DNF   10.0

SmScR14 - HD2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 123. 0.09.49 0.07.59 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 125.2 0.10.39 0.08.30 2.0
  3 Brodie Peter Low Impact Sabre 137.1 0.11.47 0.08.36 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 136.3 0.11.54 0.08.44 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.3 0.11.06 0.08.52 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.8 RSC   6.1
  7 Grieve James   Sabre 119.7 0.10.59 0.09.11 6.5
  7 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 146. 0.13.25 0.09.11 6.5
  9 Ward Mat   Sabre 124.1 0.11.48 0.09.31 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 139.7 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 137.6 RSC   10.0

SmScR15 - HD2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 120.5 0.09.59 0.08.17 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 135.8 0.11.23 0.08.23 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.4 0.10.45 0.08.34 3.0
  4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 146.9 0.12.37 0.08.35 4.0
  5 Taylor Nicholas   Sabre 121.2 0.10.27 0.08.37 5.0
  6 Brodie Peter Low Impact Sabre 136.1 0.12.05 0.08.53 6.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.8 RSC   6.1
  8 Hattrick Graeme   Sabre 123.8 0.11.01 0.08.54 7.0
  9 Ward Mat   Sabre 124.8 0.11.30 0.09.13 8.0
  10 Lohrey Michael   Sabre 139.7 DNF   10.0
  10 Markey Bruce   Laser 4.7 137.6 RSC   10.0

SmScR11 - HD3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 135.3 0.06.22 0.04.42 1.0
  2 Markey Cody   Laser 4.7 138.3 0.06.32 0.04.43 2.0
  3 Waller Declan   Laser 4.7 133.5 0.06.21 0.04.45 3.0

SmScR12 - HD3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 137.3 0.05.55 0.04.19 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 135.6 0.06.05 0.04.29 2.0
  3 Markey Cody   Laser 4.7 140.5 0.09.54 0.07.03 3.0

SmScR13 - HD3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Laser 4.7 142.7 0.06.31 0.04.34 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 135.3 0.06.22 0.04.42 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 135.7 0.06.25 0.04.44 3.0

SmScR14 - HD3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Laser 4.7 141.9 0.06.08 0.04.19 1.0
  2 Calder Caitlin   Laser 4.7 136.1 0.06.20 0.04.39 2.5
  2 Waller Declan   Laser 4.7 135.6 0.06.19 0.04.39 2.5

SmScR15 - HD3 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.09.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 136.9 0.05.30 0.04.01 1.5
  1 Markey Cody   Laser 4.7 140.1 0.05.37 0.04.01 1.5
  3 Waller Declan   Laser 4.7 136.5 0.05.40 0.04.09 3.0

SmScR11 - comb D1&D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.11.10 0.08.48 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.11.18 0.08.54 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.40 0.09.11 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.18 0.09.32 5.0
  6 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.22 0.09.36 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   6.3
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.11.27 0.09.40 7.0
  9 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.12.19 0.09.42 8.0
  10 Ward Mat   Sabre 127 0.12.32 0.09.52 9.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.12.48 0.10.05 10.0
  12 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.13.20 0.10.30 11.0
  13 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.14.17 0.11.15 12.0
  14 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   13.4
  15 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   14.0
  15 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   14.0

SmScR12 - comb D1&D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.10.22 0.08.10 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.42 0.08.11 2.0
  3 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.02 0.08.28 3.0
  4 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.52 0.08.33 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.02 0.08.41 5.0
  6 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.26 0.09.00 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   6.3
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.52 0.09.10 7.0
  9 Ward Mat   Sabre 127 0.12.04 0.09.30 8.0
  10 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.18 0.09.32 9.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.12.32 0.09.52 10.0
  12 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.12.41 0.09.59 11.0
  13 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.15.29 0.12.11 12.0
  14 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   13.4
  15 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   14.0
  15 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   14.0

SmScR13 - comb D1&D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.09.07 0.07.42 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.10 0.07.44 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.22 0.08.10 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.09.44 0.08.13 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.09.54 0.08.21 5.0
  6 Grieve James   Sabre 127 0.10.39 0.08.23 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   6.3
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.10.52 0.08.33 7.0
  9 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.08 0.08.46 8.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.11.29 0.09.03 9.0
  11 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.15 0.09.39 10.0
  12 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.13.01 0.10.15 11.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   13.4
  14 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   14.0
  14 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   14.0
  14 Ward Mat   Sabre 127 DNF   14.0

SmScR14 - comb D1&D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.09.49 0.07.44 1.0
  2 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.27 0.07.58 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.09.37 0.08.07 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.09.42 0.08.11 4.0
  5 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.10.39 0.08.23 5.0
  6 Grieve James   Sabre 127 0.10.59 0.08.39 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   6.3
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.11.06 0.08.44 7.0
  9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.54 0.09.12 8.0
  10 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.11.47 0.09.17 9.5
  10 Ward Mat   Sabre 127 0.11.48 0.09.17 9.5
  12 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.11.54 0.09.22 11.0
  13 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.13.25 0.10.34 12.0
  14 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   13.4
  15 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   14.0
  15 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   14.0

SmScR15 - comb D1&D2 Fleet - 16/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.06.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.03.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.09.59 0.07.52 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.27 0.08.14 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.10.45 0.08.28 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.04 0.08.30 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.13 0.08.37 5.0
  6 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.01 0.08.40 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 OOD   6.3
  8 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.25 0.08.47 7.0
  9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.33 0.08.54 8.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.11.23 0.08.58 9.0
  11 Ward Mat   Sabre 127 0.11.30 0.09.03 10.0
  12 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.12.05 0.09.31 11.0
  13 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.37 0.09.56 12.0
  14 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 RSC   13.4
  15 Lohrey Michael   Sabre 127 DNF   14.0
  15 Markey Bruce   Laser 4.7 125 RSC   14.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com