event burgee venue burgee

19-20 Summer Long Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 17:03 on February 24, 2020

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

PLEASE SEND QUERIES ABOUT RESULTS TO RESULTS.MSC@GMAIL.COM

SmLcR5 - D1 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.20.27 0.17.15 1.0
  2 Simons Brent Smokin Laser 114 0.20.01 0.17.34 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.20.55 0.17.39 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.22.39 0.19.07 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.23.17 0.19.39 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.23.24 0.19.45 6.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.23.53 0.20.09 7.0
  8 Edwards Tim   Laser 114 0.23.02 0.20.12 8.0
  9 House Stuart   Laser Radial 118.5 DSQ   10.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 RSC   10.0

SmLcR6 - D1 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.12.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.29.59 0.25.18 1.0
  2 Simons Brent Smokin Laser 114 0.29.00 0.25.26 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.30.16 0.25.32 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.31.03 0.26.12 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.31.26 0.26.32 5.0
  6 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.31.45 0.26.48 6.0
  7 House Stuart   Laser Radial 118.5 0.33.26 0.28.13 7.0
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.38.49 0.32.45 8.0
  9 Edwards Tim   Laser 114 DSQ   10.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 RSC   10.0

SmLcR5 - D2 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.20.33 0.16.11 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 127 OOD   1.3
  3 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.21.29 0.16.55 2.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.23.06 0.18.11 3.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.23.18 0.18.21 4.0
  6 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.23.01 0.18.25 5.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.23.44 0.18.41 6.0
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.24.31 0.19.18 7.0

SmLcR6 - D2 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.29.44 0.23.25 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 127 OOD   1.3
  3 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.32.11 0.25.20 2.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.34.15 0.26.58 3.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.34.49 0.27.25 4.0
  6 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.35.54 0.28.43 5.0
  7 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.36.29 0.28.44 6.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 DNF   8.0

SmLcR5 - D3 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.15.20 0.09.01 1.0
  2 Saunders Sean   Sabre 127 0.11.43 0.09.14 2.0
  3 Klatsmanyi Marcel   420 115 0.11.25 0.09.56 3.0

SmLcR6 - D3 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.17.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Saunders Sean   Sabre 127 0.22.25 0.17.39 1.0
  2 Markey Cody   Optimist 170.00 0.31.02 0.18.15 2.0
  3 Klatsmanyi Marcel   420 115 0.32.29 0.28.15 3.0

SmLcR5 - OWV Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0

SmLcR6 - OWV Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0

SmLcR5 - HD1 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 119.2 0.20.27 0.17.09 1.0
  2 Simons Brent Smokin Laser 115.3 0.20.01 0.17.22 2.0
  3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 109.4 0.20.55 0.19.07 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.3 0.22.39 0.19.09 4.5
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.2 0.23.24 0.19.09 4.5
  6 Richards Billy   Laser Radial 123.2 0.23.53 0.19.23 6.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 118.3 0.23.17 0.19.41 7.0
  8 Edwards Tim   Laser 113.6 0.23.02 0.20.17 8.0
  9 House Stuart   Laser Radial 124.4 DSQ   10.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125.9 RSC   10.0

SmLcR6 - HD1 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.12.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 123.7 0.31.03 0.25.06 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 119.1 0.29.59 0.25.10 2.0
  3 Simons Brent Smokin Laser 114.3 0.29.00 0.25.22 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 117.9 0.31.26 0.26.40 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.31.45 0.26.48 5.0
  6 House Stuart   Laser Radial 124.4 0.33.26 0.26.53 6.0
  7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 109.5 0.30.16 0.27.38 7.0
  8 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.4 0.38.49 0.31.43 8.0
  9 Edwards Tim   Laser 114.7 DSQ   10.0
  9 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125.9 RSC   10.0

SmLcR5 - HD2 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 129. 0.20.33 0.15.56 1.0
  2 Markey Bruce   Laser 4.7 137.6 0.23.01 0.16.44 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.6 0.23.18 0.17.03 3.0
  4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 137.9 0.23.44 0.17.13 4.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 123.5 OOD   4.0
  6 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.5 0.21.29 0.17.24 5.0
  7 Tisdale Sean Hard On Sabre 128. 0.23.06 0.18.03 6.0
  8 Brodie Peter Low Impact Sabre 134.2 0.24.31 0.18.16 7.0

SmLcR6 - HD2 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127.9 0.29.44 0.23.15 1.0
  2 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.9 0.34.15 0.25.01 2.0
  3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 138.5 0.34.49 0.25.08 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 123.5 OOD   4.0
  4 Scofield Ilan Soriaya Sabre 124.2 0.32.11 0.25.55 4.0
  6 Markey Bruce   Laser 4.7 137.1 0.35.54 0.26.11 5.0
  7 Brodie Peter Low Impact Sabre 135.2 0.36.29 0.26.59 6.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 128.9 DNF   8.0

SmLcR5 - HD3 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.15.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Klatsmanyi Marcel   420 145.1 0.11.25 0.07.52 1.0
  2 Saunders Sean   Sabre 133.3 0.11.43 0.08.47 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 134.2 0.15.20 0.11.26 3.0

SmLcR6 - HD3 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.17.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Saunders Sean   Sabre 134.1 0.22.25 0.16.43 1.0
  2 Klatsmanyi Marcel   420 142.3 0.32.29 0.22.50 2.5
  2 Markey Cody   Optimist 135.9 0.31.02 0.22.50 2.5

SmLcR5 - comb D1&D2 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.20.33 0.16.11 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 127 OOD   2.0
  2 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.21.29 0.16.55 2.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.20.27 0.17.15 3.0
  5 Simons Brent Smokin Laser 114 0.20.01 0.17.34 4.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.20.55 0.17.39 5.0
  7 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.23.06 0.18.11 6.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.23.18 0.18.21 7.0
  9 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.23.01 0.18.25 8.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.23.44 0.18.41 9.0
  11 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.22.39 0.19.07 10.0
  12 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.24.31 0.19.18 11.0
  13 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.23.17 0.19.39 12.0
  14 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.23.24 0.19.45 13.0
  15 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.23.53 0.20.09 14.0
  16 Edwards Tim   Laser 114 0.23.02 0.20.12 15.0
  17 House Stuart   Laser Radial 118.5 DSQ   17.0
  17 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 RSC   17.0

SmLcR6 - comb D1&D2 Fleet - 23/02/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.12.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.29.44 0.23.25 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 127 OOD   2.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.29.59 0.25.18 2.0
  4 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127 0.32.11 0.25.20 3.0
  5 Simons Brent Smokin Laser 114 0.29.00 0.25.26 4.0
  6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5 0.30.16 0.25.32 5.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.31.03 0.26.12 6.0
  8 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.31.26 0.26.32 7.0
  9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.31.45 0.26.48 8.0
  10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.34.15 0.26.58 9.0
  11 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.34.49 0.27.25 10.0
  12 House Stuart   Laser Radial 118.5 0.33.26 0.28.13 11.0
  13 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.35.54 0.28.43 12.0
  14 Brodie Peter Low Impact Sabre 127 0.36.29 0.28.44 13.0
  15 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.38.49 0.32.45 14.0
  16 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 DNF   17.0
  16 Edwards Tim   Laser 114 DSQ   17.0
  16 Hattrick Matthew   Laser 4.7 125 RSC   17.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DSQDisqualification
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com