event burgee venue burgee

19-20 Summer Long Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 11:19 on January 27, 2020

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

Please send queries to results.msc@gmail.com

SmLcR1 - D1 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.37.28 0.31.37 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.38.45 0.32.42 2.0
  3 Simons Brent Smokin Laser 114 0.37.20 0.32.45 3.0
  4 Edwards Tim   Laser 114 0.38.42 0.33.57 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.45.00 0.37.58 5.0

SmLcR2 - D1 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.32.48 0.27.41 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.35.39 0.30.05 2.0
  3 Simons Brent Smokin Laser 114 0.34.47 0.30.31 3.0
  4 Edwards Tim   Laser 114 0.34.50 0.30.33 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNF   6.0

SmLcR1 - D2 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.40.34 0.31.57 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.41.43 0.32.51 2.0
  3 Novello Cody   Sabre 127 0.42.52 0.33.45 3.0
  4 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.43.06 0.33.56 4.0
  5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.43.19 0.34.06 5.0
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.43.37 0.34.21 6.0
  7 Grieve James   Sabre 127 OOD   7.0

SmLcR2 - D2 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.36.36 0.28.49 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.36.40 0.28.52 2.0
  3 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.37.48 0.29.46 3.0
  4 Novello Cody   Sabre 127 0.40.42 0.32.03 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.40.43 0.32.04 5.0
  6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.40.55 0.32.13 6.0
  7 Grieve James   Sabre 127 OOD   7.0

SmLcR1 - D3 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.46.20 0.37.04 1.0

SmLcR2 - D3 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.41.59 0.33.35 1.0

SmLcR1 - HD1 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Simons Brent Smokin Laser 116.1 0.37.20 0.32.09 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.8 0.38.45 0.32.37 2.0
  3 Krempin David   Laser Radial 113.5 0.37.28 0.33.01 3.0
  4 Edwards Tim   Laser 113.4 0.38.42 0.34.08 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.2 0.45.00 0.36.49 5.0

SmLcR2 - HD1 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 113.5 0.32.48 0.28.54 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.4 0.35.39 0.30.07 2.0
  3 Simons Brent Smokin Laser 115.2 0.34.47 0.30.12 3.0
  4 Edwards Tim   Laser 113.9 0.34.50 0.30.35 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 123. DNF   6.0

SmLcR1 - HD2 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Novello Cody   Sabre 142.2 0.42.52 0.30.09 1.0
  2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 139.5 0.43.19 0.31.03 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.2 0.43.37 0.32.01 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127.6 0.41.43 0.32.42 4.0
  5 Hattrick Graeme   Sabre 122.9 0.40.34 0.33.00 5.0
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 118.1 0.43.06 0.36.30 6.0
  7 Grieve James   Sabre 116.3 OOD   7.0

SmLcR2 - HD2 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Novello Cody   Sabre 140. 0.40.42 0.29.04 1.0
  2 Tisdale Sean Hard On Sabre 128.1 0.37.48 0.29.30 2.0
  3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 138.5 0.40.55 0.29.33 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 123.6 0.36.40 0.29.40 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 136.4 0.40.43 0.29.51 5.0
  6 Ladewig John Resurgam Sabre 119.1 0.36.36 0.30.44 6.0
  7 Grieve James   Sabre 116.3 OOD   7.0

SmLcR1 - HD3 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 137.5 0.46.20 0.33.42 1.0

SmLcR2 - HD3 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 137.6 0.41.59 0.30.31 1.0

SmLcR1 - comb D1&D2 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.37.28 0.31.37 1.0
  2 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.40.34 0.31.57 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.38.45 0.32.42 3.0
  4 Simons Brent Smokin Laser 114 0.37.20 0.32.45 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.41.43 0.32.51 5.0
  6 Novello Cody   Sabre 127 0.42.52 0.33.45 6.0
  7 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.43.06 0.33.56 7.0
  8 Edwards Tim   Laser 114 0.38.42 0.33.57 8.0
  9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.43.19 0.34.06 9.0
  10 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.43.37 0.34.21 10.0
  11 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.45.00 0.37.58 11.0
  12 Grieve James   Sabre 127 OOD   12.0

SmLcR2 - comb D1&D2 Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Krempin David   Laser Radial 118.5 0.32.48 0.27.41 1.0
  2 Ladewig John Resurgam Sabre 127 0.36.36 0.28.49 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.36.40 0.28.52 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 0.37.48 0.29.46 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.35.39 0.30.05 5.0
  6 Simons Brent Smokin Laser 114 0.34.47 0.30.31 6.0
  7 Edwards Tim   Laser 114 0.34.50 0.30.33 7.0
  8 Novello Cody   Sabre 127 0.40.42 0.32.03 8.0
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.40.43 0.32.04 9.0
  10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 0.40.55 0.32.13 10.0
  11 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 DNF   12.0
  11 Grieve James   Sabre 127 OOD   12.0

SmLcR1 - OWV Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Grieve Morgan       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmLcR2 - OWV Fleet - 26/01/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Grieve Morgan       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 6, 12
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RSCRace Support Crew points scored as RDGa 1



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com