event burgee venue burgee

19-20 Summer short Course

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 10:19 on March 2, 2020

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

PLEASE SEND QUERIES ABOUT RESULTS TO RESULTS.MSC@GMAIL.COM

SmScR16 - D1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.20 0.08.43 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.28 0.08.50 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.30 0.08.52 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 4.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.42 0.09.02 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 6.0

SmScR17 - D1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.45 0.08.14 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.10 0.08.35 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.27 0.08.49 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 5.0
  4 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 5.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 5.0

SmScR18 - D1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.20 0.08.43 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.41 0.09.01 3.0
  4 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.50 0.09.09 4.0
  5 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.10.56 0.09.14 5.0
  6 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.05 0.09.21 6.0

SmScR19 - D1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.30 0.08.52 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.33 0.08.54 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.55 0.09.13 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.05 0.09.21 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.10 0.09.25 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   8.0

SmScR20 - D1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.35 0.08.56 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.41 0.09.01 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.58 0.09.15 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.11.15 0.09.30 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   8.0

SmScR16 - D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.09.33 0.07.31 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.09.50 0.07.45 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.09.55 0.07.49 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.10.20 0.08.08 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   4.8
  6 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.10.55 0.08.36 5.0
  7 Taylor Kim   Sabre 127 0.10.57 0.08.37 6.0
  8 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.37 0.09.18 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   7.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.10 0.09.35 8.0
  11 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.13.25 0.10.34 9.0

SmScR17 - D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.05 0.07.56 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.10.22 0.08.10 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.10.48 0.08.30 3.0
  4 Grieve James   Sabre 127 0.11.05 0.08.44 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   4.8
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.45 0.09.15 5.0
  7 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.46 0.09.25 6.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.35 0.09.54 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   7.0
  10 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.46 0.10.03 8.0
  11 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.13.18 0.10.28 9.0

SmScR18 - D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.10.25 0.08.12 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.50 0.08.32 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.10.55 0.08.36 3.0
  4 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.10 0.08.48 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   4.8
  6 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.12 0.08.49 5.0
  7 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.30 0.09.12 6.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.05 0.09.31 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   7.0
  10 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.12.20 0.09.43 8.0
  11 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.25 0.09.47 9.0

SmScR19 - D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.10.28 0.08.14 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.10.50 0.08.32 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.52 0.08.33 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.55 0.09.23 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   4.8
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.12.07 0.09.32 5.0
  7 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.12.05 0.09.40 6.0
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.25 0.09.47 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   7.0
  10 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.12.40 0.09.58 8.0
  11 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.48 0.10.05 9.0

SmScR20 - D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.10.35 0.08.20 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.10.40 0.08.24 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.45 0.08.28 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.00 0.08.40 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   4.8
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.25 0.08.59 5.0
  7 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.11.27 0.09.01 6.0
  8 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.20 0.09.04 7.0
  8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   7.0
  10 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.12.20 0.09.43 8.0
  11 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNF   10.0

SmScR16 - D3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.09.15 0.05.26 1.0
  2 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.07.22 0.05.54 2.0
  3 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.07.41 0.06.09 3.0
  4 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.07.46 0.06.13 4.0
  5 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 130.5 0.09.05 0.06.58 5.0

SmScR17 - D3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.09.45 0.05.44 1.0
  2 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.07.30 0.06.00 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.07.46 0.06.13 3.5
  3 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.07.46 0.06.13 3.5
  5 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 130.5 0.08.40 0.06.38 5.0

SmScR18 - D3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.10.40 0.06.16 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.08.30 0.06.48 2.0
  3 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.08.50 0.07.04 3.0
  4 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 130.5 0.09.15 0.07.05 4.0
  5 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 0.08.55 0.07.08 5.0

SmScR19 - D3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.09.55 0.05.50 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.08.15 0.06.36 2.0
  3 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.08.16 0.06.37 3.0
  4 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 130.5 0.09.58 0.07.38 4.0
  5 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 DNS   7.0

SmScR20 - D3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Cody   Optimist 170.00 0.09.40 0.05.41 1.0
  2 Johnson Baden   Laser 4.7 125 0.07.55 0.06.20 2.0
  3 Waller Declan   Laser 4.7 125 0.08.17 0.06.38 3.0
  4 Calder Caitlin   Laser 4.7 125 DNS   7.0
  4 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 130.5 DNS   7.0

SmScR16 - HD1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 122.3 0.10.28 0.08.33 1.0
  2 Hagan Rob Haywire Laser Radial 122.1 0.10.30 0.08.36 2.0
  3 Gray Rod   Laser Radial 117.9 0.10.20 0.08.46 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 121.6 0.10.42 0.08.48 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 117.3 0.10.40 0.09.06 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 114.8 0.10.45 0.09.22 6.0

SmScR17 - HD1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 118. 0.09.45 0.08.16 1.0
  2 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 121.5 0.10.10 0.08.22 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.5 0.10.27 0.08.36 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 121.9 0.10.45 0.08.49 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.1 0.10.45 0.09.06 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 115.4 0.10.45 0.09.19 6.0

SmScR18 - HD1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Norm   Laser Radial 116.7 0.10.20 0.08.51 1.5
  1 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.6 0.10.40 0.08.51 1.5
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.6 0.10.50 0.08.55 3.0
  4 Gray Rod   Laser Radial 119.1 0.10.41 0.08.58 4.0
  5 Richards Billy   Laser Radial 122.5 0.11.05 0.09.03 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 116. 0.10.56 0.09.26 6.0

SmScR19 - HD1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Richards Billy   Laser Radial 122.8 0.10.30 0.08.33 1.0
  2 Gray Rod   Laser Radial 119.1 0.10.33 0.08.51 2.0
  3 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.5 0.10.55 0.08.59 3.0
  4 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 120.3 0.11.10 0.09.17 4.0
  5 Richards Norm   Laser Radial 116.4 0.11.05 0.09.31 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 116.4 DNS   8.0

SmScR20 - HD1 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Hagan Rob Haywire Laser Radial 121.8 0.10.35 0.08.41 1.0
  2 Richards Billy   Laser Radial 122.3 0.10.40 0.08.43 2.0
  3 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 121.3 0.10.58 0.09.02 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 117.4 0.10.41 0.09.06 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.9 0.11.15 0.09.28 5.0
  6 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 116.4 DNS   8.0

SmScR16 - HD2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 140.8 0.10.55 0.07.45 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 121.4 0.09.55 0.08.10 2.0
  3 Grieve James   Sabre 119.2 0.09.50 0.08.15 3.0
  4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 146.9 0.12.10 0.08.17 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.4 OOD   4.2
  6 Hattrick Graeme   Sabre 124.5 0.10.20 0.08.18 5.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 134.9 RSC   5.3
  8 Taylor Kim   Sabre 131.4 0.10.57 0.08.20 6.0
  9 Markey Bruce   Laser 4.7 137.6 0.11.37 0.08.27 7.0
  10 Gray Phil   Sabre 111.4 0.09.33 0.08.34 8.0
  11 Lohrey Michael Kojak Sabre 139.7 0.13.25 0.09.36 9.0

SmScR17 - HD2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 120.6 0.10.05 0.08.22 1.0
  2 Markey Bruce   Laser 4.7 137.8 0.11.46 0.08.32 2.0
  3 Hattrick Graeme   Sabre 124.3 0.10.48 0.08.41 3.0
  4 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 146.5 0.12.46 0.08.43 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.5 OOD   4.2
  6 Taylor Kim   Sabre 131.4 0.11.45 0.08.57 5.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 135. RSC   5.3
  8 Groves Mike Southern Blast Sabre 139.1 0.12.35 0.09.03 6.0
  9 Gray Phil   Sabre 111.8 0.10.22 0.09.16 7.0
  10 Grieve James   Sabre 118.8 0.11.05 0.09.20 8.0
  11 Lohrey Michael Kojak Sabre 141. 0.13.18 0.09.26 9.0

SmScR18 - HD2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Markey Bruce   Laser 4.7 136.4 0.11.30 0.08.26 1.0
  2 Taylor Kim   Sabre 131.8 0.11.10 0.08.28 2.0
  3 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 145.9 0.12.25 0.08.31 3.0
  4 Groves Mike Southern Blast Sabre 139.7 0.12.05 0.08.39 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.5 OOD   4.2
  6 Lohrey Michael Kojak Sabre 141.9 0.12.20 0.08.41 5.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 135. RSC   5.3
  8 Hattrick Graeme   Sabre 123.7 0.11.12 0.09.03 6.5
  8 Taylor Nicholas   Sabre 119.6 0.10.50 0.09.03 6.5
  10 Grieve James   Sabre 119.4 0.10.55 0.09.09 8.0
  11 Gray Phil   Sabre 112.8 0.10.25 0.09.14 9.0

SmScR19 - HD2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 119.7 0.10.28 0.08.45 1.0
  2 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 145.1 0.12.48 0.08.49 2.0
  3 Groves Mike Southern Blast Sabre 139.5 0.12.25 0.08.54 3.0
  4 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.5 OOD   4.2
  5 Lohrey Michael Kojak Sabre 141.9 0.12.40 0.08.56 4.5
  5 Markey Bruce   Laser 4.7 135.2 0.12.05 0.08.56 4.5
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 135. RSC   5.3
  8 Taylor Nicholas   Sabre 120.4 0.10.52 0.09.02 6.0
  9 Taylor Kim   Sabre 130.8 0.12.07 0.09.16 7.0
  10 Gray Phil   Sabre 113.2 0.10.50 0.09.34 8.5
  10 Hattrick Graeme   Sabre 124.6 0.11.55 0.09.34 8.5

SmScR20 - HD2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Groves Mike Southern Blast Sabre 139.3 0.11.27 0.08.13 1.0
  2 Markey Bruce   Laser 4.7 135.1 0.11.20 0.08.23 2.0
  3 Taylor Kim   Sabre 131.4 0.11.25 0.08.41 3.0
  4 Lohrey Michael Kojak Sabre 141.8 0.12.20 0.08.42 4.0
  5 Tisdale Sean Hard On Sabre 125.5 OOD   4.2
  6 Hattrick Graeme   Sabre 125. 0.11.00 0.08.48 5.0
  7 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 135. RSC   5.3
  8 Taylor Nicholas   Sabre 120.5 0.10.45 0.08.55 6.0
  9 Grieve James   Sabre 118.9 0.10.40 0.08.58 7.0
  10 Gray Phil   Sabre 113.7 0.10.35 0.09.18 8.0
  11 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 144.5 DNF   10.0

SmScR16 - HD3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Calder Caitlin   Laser 4.7 136.9 0.07.22 0.05.23 1.0
  2 Johnson Baden   Laser 4.7 140.6 0.07.46 0.05.31 2.0
  3 Waller Declan   Laser 4.7 136.6 0.07.41 0.05.37 3.0
  4 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 143.7 0.09.05 0.06.19 4.0
  5 Markey Cody   Optimist 140.4 0.09.15 0.06.35 5.0

SmScR17 - HD3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 138.6 0.07.30 0.05.25 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 135.4 0.07.46 0.05.44 2.0
  3 Calder Caitlin   Laser 4.7 133.9 0.07.46 0.05.48 3.0
  4 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 145.1 0.08.40 0.05.58 4.0
  5 Markey Cody   Optimist 140.8 0.09.45 0.06.55 5.0

SmScR18 - HD3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Waller Declan   Laser 4.7 135.4 0.08.30 0.06.17 1.0
  2 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 146. 0.09.15 0.06.20 2.0
  3 Johnson Baden   Laser 4.7 136.2 0.08.50 0.06.29 3.0
  4 Calder Caitlin   Laser 4.7 134.1 0.08.55 0.06.39 4.0
  5 Markey Cody   Optimist 142.4 0.10.40 0.07.29 5.0

SmScR19 - HD3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 136.3 0.08.16 0.06.04 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 134.3 0.08.15 0.06.09 2.0
  3 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 145.2 0.09.58 0.06.52 3.0
  4 Markey Cody   Optimist 143.6 0.09.55 0.06.54 4.0
  5 Calder Caitlin   Laser 4.7 134.6 DNS   7.0

SmScR20 - HD3 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Johnson Baden   Laser 4.7 134. 0.07.55 0.05.54 1.0
  2 Waller Declan   Laser 4.7 132.6 0.08.17 0.06.15 2.0
  3 Markey Cody   Optimist 143.9 0.09.40 0.06.43 3.0
  4 Calder Caitlin   Laser 4.7 134.6 DNS   7.0
  4 Harington Oliver & Lardner Jack   Pacer w/o spin 146.3 DNS   7.0

SmScR16 - comb D1&D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.09.33 0.07.31 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.09.50 0.07.45 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.09.55 0.07.49 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.10.20 0.08.08 4.0
  5 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.10.55 0.08.36 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.10.57 0.08.37 6.0
  7 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.20 0.08.43 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   7.5
  9 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.28 0.08.50 8.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.30 0.08.52 9.0
  11 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 10.0
  12 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.42 0.09.02 11.0
  13 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   12.5
  15 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.37 0.09.18 13.0
  16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.10 0.09.35 14.0
  17 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.13.25 0.10.34 15.0

SmScR17 - comb D1&D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.05 0.07.56 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.10.22 0.08.10 2.0
  3 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.09.45 0.08.14 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.10.48 0.08.30 4.0
  5 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.10 0.08.35 5.0
  6 Grieve James   Sabre 127 0.11.05 0.08.44 6.0
  7 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.27 0.08.49 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   7.5
  9 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 9.0
  9 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 9.0
  9 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.45 0.09.04 9.0
  12 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.45 0.09.15 11.0
  13 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.46 0.09.25 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   12.5
  15 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.35 0.09.54 13.0
  16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.46 0.10.03 14.0
  17 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.13.18 0.10.28 15.0

SmScR18 - comb D1&D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.10.25 0.08.12 1.0
  2 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.50 0.08.32 2.0
  3 Grieve James   Sabre 127 0.10.55 0.08.36 3.0
  4 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.20 0.08.43 4.0
  5 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.10 0.08.48 5.0
  6 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.12 0.08.49 6.0
  7 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   7.5
  9 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.41 0.09.01 8.0
  10 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.50 0.09.09 9.0
  11 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.30 0.09.12 10.0
  12 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 0.10.56 0.09.14 11.0
  13 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.11.05 0.09.21 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   12.5
  15 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.05 0.09.31 13.0
  16 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.12.20 0.09.43 14.0
  17 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.25 0.09.47 15.0

SmScR19 - comb D1&D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Grieve James   Sabre 127 0.10.28 0.08.14 1.0
  2 Gray Phil   Sabre 127 0.10.50 0.08.32 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.52 0.08.33 3.0
  4 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.30 0.08.52 4.0
  5 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.10.33 0.08.54 5.0
  6 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.55 0.09.13 6.0
  7 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.11.05 0.09.21 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   7.5
  9 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.55 0.09.23 8.0
  10 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.11.10 0.09.25 9.0
  11 Taylor Kim   Sabre 127 0.12.07 0.09.32 10.0
  12 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.12.05 0.09.40 11.0
  13 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.12.25 0.09.47 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   12.5
  15 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.12.40 0.09.58 13.0
  16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 0.12.48 0.10.05 14.0
  17 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   17.0

SmScR20 - comb D1&D2 Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00.04.00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00.07.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Elapsed Corrected Points
  1 Gray Phil   Sabre 127 0.10.35 0.08.20 1.0
  2 Grieve James   Sabre 127 0.10.40 0.08.24 2.0
  3 Taylor Nicholas   Sabre 127 0.10.45 0.08.28 3.0
  4 Hattrick Graeme   Sabre 127 0.11.00 0.08.40 4.0
  5 Hagan Rob Haywire Laser Radial 118.5 0.10.35 0.08.56 5.0
  6 Taylor Kim   Sabre 127 0.11.25 0.08.59 6.0
  7 Richards Billy   Laser Radial 118.5 0.10.40 0.09.00 7.0
  8 Tisdale Sean Hard On Sabre 127 OOD   7.5
  9 Groves Mike Southern Blast Sabre 127 0.11.27 0.09.01 8.5
  9 Richards Norm   Laser Radial 118.5 0.10.41 0.09.01 8.5
  11 Markey Bruce   Laser 4.7 125 0.11.20 0.09.04 10.0
  12 Stanger Craig Lounge Lizard Laser Radial 118.5 0.10.58 0.09.15 11.0
  13 Gray Rod   Laser Radial 118.5 0.11.15 0.09.30 12.0
  14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127 RSC   12.5
  15 Lohrey Michael Kojak Sabre 127 0.12.20 0.09.43 13.0
  16 Todd Meryl Ocean Motion Sabre 127 DNF   16.0
  17 Piggot Charles Charles Angles Laser Radial 118.5 DNS   17.0

SmScR16 - OWV Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR17 - OWV Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR18 - OWV Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR19 - OWV Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

SmScR20 - OWV Fleet - 01/03/2020 at 1330

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 00.00.00
Exclude Rank HelmName Boat Class Rating Place Points
  1 Johnson Bob       RSC 1.0
  1 Waller Rebecca       RSC 1.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish
DNSCame to the start area but did not start
OODRace officer duty points scored as RDGa
RSCRace Support Crew points scored as RDGa



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com