event burgee venue burgee

21 summer SC

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 12:47 on March 1, 2021

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

PLEASE SEND QUERIES ABOUT RESULTS TO RESULTS.MSC@GMAIL.COM

SmSC R6 - D1 Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:14:48 0:12:29 1.0
2 Twigg Laruen   Laser 4.7 125   0:16:43 0:13:22 2.0
3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   2.4
4 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:16:19 0:13:46 3.0
5 Richards Billy   Laser Radial 118.5   0:16:43 0:14:06 4.0
6 Waller Declan   Laser 4.7 125   0:18:06 0:14:29 5.0
7 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   DNS   8.0

SmSC R7 - D1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Twigg Laruen   Laser 4.7 125   0:14:29 0:11:35 1.0
2 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:14:33 0:12:17 2.0
3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   2.4
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:15:09 0:12:47 3.0
5 Richards Billy   Laser Radial 118.5   0:15:22 0:12:58 4.0
6 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:15:44 0:13:17 5.0
7 Waller Declan   Laser 4.7 125   0:17:10 0:13:44 6.0

SmSC R8 - D1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:17:22 0:14:39 1.0
2 Twigg Laruen   Laser 4.7 125   0:19:58 0:15:58 2.0
3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   2.4
4 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:19:24 0:16:22 3.0
5 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:19:53 0:16:47 4.0
6 Richards Billy   Laser Radial 118.5   0:20:02 0:16:54 5.0
7 Waller Declan   Laser 4.7 125   DNS   8.0

SmSC R9 - D1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:06:54 0:05:49 1.0
2 Twigg Laruen   Laser 4.7 125   0:07:18 0:05:50 2.0
3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   2.4
4 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:06:57 0:05:52 3.0
5 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   DNS   8.0
5 Waller Declan   Laser 4.7 125   DNS   8.0
5 Richards Billy   Laser Radial 118.5   DNS   8.0

SmSC R10 - D1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:15:17 0:12:54 1.0
2 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:15:59 0:13:29 2.0
3 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   2.4
4 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   DNS   8.0
4 Waller Declan   Laser 4.7 125   DNS   8.0
4 Twigg Laruen   Laser 4.7 125   DNS   8.0
4 Richards Billy   Laser Radial 118.5   DNS   8.0

SmSC R6 - D2 Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:13:18 0:10:28 1.0
2 Gray Rod   Sabre 127   0:15:05 0:11:53 2.0
3 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:15:54 0:12:31 3.0
4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:15:59 0:12:35 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   6.8

SmSC R7 - D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:14:09 0:11:09 1.0
2 Gray Rod   Sabre 127   0:16:58 0:13:22 2.0
3 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:17:56 0:14:07 3.0
4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:18:10 0:14:18 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   6.8

SmSC R8 - D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:17:52 0:14:04 1.0
2 Gray Rod   Sabre 127   0:19:14 0:15:09 2.0
3 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:24:52 0:19:35 3.0
4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:24:59 0:19:40 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   6.8

SmSC R9 - D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:07:58 0:06:16 1.0
2 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:08:21 0:06:34 2.0
3 Gray Rod   Sabre 127   0:08:30 0:06:42 3.0
4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   DNS   6.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   6.8

SmSC R10 - D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Gray Rod   Sabre 127   0:19:14 0:15:09 1.0
2 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:19:20 0:15:13 2.0
3 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:19:47 0:15:35 3.0
4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   DNS   6.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   6.8

SmSC R6 - D3 Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170   0:10:25 0:06:08 1.0
2 Calder Saskia   Laser 4.7 125   0:08:04 0:06:27 2.0
3 Harris Noah   Optimist 170   0:12:58 0:07:38 3.0

SmSC R7 - D3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170   0:10:42 0:06:18 1.0
2 Calder Saskia   Laser 4.7 125   0:07:55 0:06:20 2.0
3 Harris Noah   Optimist 170   0:16:33 0:09:44 3.0

SmSC R8 - D3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170   0:14:11 0:08:21 1.0
2 Calder Saskia   Laser 4.7 125   0:12:12 0:09:46 2.0
3 Harris Noah   Optimist 170   0:17:42 0:10:25 3.0

SmSC R9 - D3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170   0:07:01 0:04:08 1.0
2 Calder Saskia   Laser 4.7 125   0:07:15 0:05:48 2.0
3 Harris Noah   Optimist 170   DNS   5.0

SmSC R10 - D3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170   0:11:36 0:06:49 1.0
2 Calder Saskia   Laser 4.7 125   0:11:42 0:09:22 2.0
3 Harris Noah   Optimist 170   DNS   5.0

SmSC R6 - D1 & D2 Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:13:18 0:10:28 1.0
2 Gray Rod   Sabre 127   0:15:05 0:11:53 2.0
3 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:14:48 0:12:29 3.0
4 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:15:54 0:12:31 4.0
5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:15:59 0:12:35 5.0
6 Twigg Lauren   Laser 4.7 125   0:16:43 0:13:22 6.0
7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   6.4
8 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:16:19 0:13:46 7.0
9 Richards Billy   Laser Radial 118.5   0:16:43 0:14:06 8.0
10 Waller Declan   Laser 4.7 125   0:18:06 0:14:29 9.0
11 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   9.3
12 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   DNS   12.0

SmSC R7 - D1 & D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:14:09 0:11:09 1.0
2 Twigg Lauren   Laser 4.7 125   0:14:29 0:11:35 2.0
3 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:14:33 0:12:17 3.0
4 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:15:09 0:12:47 4.0
5 Richards Billy   Laser Radial 118.5   0:15:22 0:12:58 5.0
6 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:15:44 0:13:17 6.0
7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   6.4
8 Gray Rod   Sabre 127   0:16:58 0:13:22 7.0
9 Waller Declan   Laser 4.7 125   0:17:10 0:13:44 8.0
10 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:17:56 0:14:07 9.0
11 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   9.3
12 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:18:10 0:14:18 10.0

SmSC R8 - D1 & D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:17:52 0:14:04 1.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:17:22 0:14:39 2.0
3 Gray Rod   Sabre 127   0:19:14 0:15:09 3.0
4 Twigg Lauren   Laser 4.7 125   0:19:58 0:15:58 4.0
5 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:19:24 0:16:22 5.0
6 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:19:53 0:16:47 6.0
7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   6.4
8 Richards Billy   Laser Radial 118.5   0:20:02 0:16:54 7.0
9 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:24:52 0:19:35 8.0
10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:24:59 0:19:40 9.0
11 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   9.3
12 Waller Declan   Laser 4.7 125   DNS   12.0

SmSC R9 - D1 & D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:06:54 0:05:49 1.0
2 Twigg Lauren   Laser 4.7 125   0:07:18 0:05:50 2.0
3 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:06:57 0:05:52 3.0
4 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:07:58 0:06:16 4.0
5 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:08:21 0:06:34 5.0
6 Gray Rod   Sabre 127   0:08:30 0:06:42 6.0
7 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   6.4
8 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   9.3
9 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   DNS   12.0
9 Waller Declan   Laser 4.7 125   DNS   12.0
9 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   DNS   12.0
9 Richards Billy   Laser Radial 118.5   DNS   12.0

SmSC R10 - D1 & D2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Richards Norm   Laser Radial 118.5   0:15:17 0:12:54 1.0
2 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:15:59 0:13:29 2.0
3 Gray Rod   Sabre 127   0:19:14 0:15:09 3.0
4 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:19:20 0:15:13 4.0
5 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:19:47 0:15:35 5.0
6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   OOD   6.4
7 Scofield Ilan Soriaya Sabre 127   RSC   9.3
8 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   DNS   12.0
8 Waller Declan   Laser 4.7 125   DNS   12.0
8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   DNS   12.0
8 Twigg Lauren   Laser 4.7 125   DNS   12.0
8 Richards Billy   Laser Radial 118.5   DNS   12.0

SmSC R6 - HD1 Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Twigg Lauren   Laser 4.7 130.7 125.9 0:16:43 0:12:47 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 121.1 121.1 OOD   1.8
3 Richards Billy   Laser Radial 129. 127.4 0:16:43 0:12:58 2.0
4 Markey Bruce   Laser Radial 123.7 124.1 0:16:19 0:13:11 3.0
5 Richards Norm   Laser Radial 109.9 110.4 0:14:48 0:13:28 4.0
6 Waller Declan   Laser 4.7 126.6 127.2 0:18:06 0:14:18 5.0
7 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.8 118.6 DNS   8.0

SmSC R7 - HD1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Twigg Lauren   Laser 4.7 128.9 125.9 0:14:29 0:11:14 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 121.1 121.1 OOD   1.8
3 Richards Billy   Laser Radial 127.8 127.4 0:15:22 0:12:01 2.0
4 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.8 118.6 0:14:33 0:12:15 3.0
5 Markey Bruce   Laser Radial 123.1 124.1 0:15:44 0:12:47 4.0
6 Waller Declan   Laser 4.7 126.4 127.2 0:17:10 0:13:35 5.0
7 Richards Norm   Laser Radial 109.6 110.4 0:15:09 0:13:49 6.0

SmSC R8 - HD1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Bruce   Laser Radial 123.9 124.1 0:19:24 0:15:39 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 121.1 121.1 OOD   1.8
3 Richards Norm   Laser Radial 110.5 110.4 0:17:22 0:15:43 2.0
4 Twigg Lauren   Laser 4.7 126.7 125.9 0:19:58 0:15:46 3.5
4 Richards Billy   Laser Radial 127. 127.4 0:20:02 0:15:46 3.5
6 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.6 118.6 0:19:53 0:16:46 5.0
7 Waller Declan   Laser 4.7 127.2 127.2 DNS   8.0

SmSC R9 - HD1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Twigg Lauren   Laser 4.7 127.1 125.9 0:07:18 0:05:45 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 121.1 121.1 OOD   1.8
3 Hattrick Graeme   Laser Radial 119.4 118.6 0:06:57 0:05:49 2.0
4 Richards Norm   Laser Radial 110.8 110.4 0:06:54 0:06:14 3.0
5 Markey Bruce   Laser Radial 124.1 124.1 DNS   8.0
5 Waller Declan   Laser 4.7 127.2 127.2 DNS   8.0
5 Richards Billy   Laser Radial 127.4 127.4 DNS   8.0

SmSC R10 - HD1 Fleet - 28/02/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.6 118.6 0:15:59 0:13:29 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 121.1 121.1 OOD   1.8
3 Richards Norm   Laser Radial 110.4 110.4 0:15:17 0:13:51 2.0
4 Markey Bruce   Laser Radial 124.1 124.1 DNS   8.0
4 Waller Declan   Laser 4.7 127.2 127.2 DNS   8.0
4 Twigg Lauren   Laser 4.7 125.9 125.9 DNS   8.0
4 Richards Billy   Laser Radial 127.4 127.4 DNS   8.0

SmSC R6 - HD2 Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 118.6 114.8 0:13:18 0:11:13 1.0
2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 139.1 138.1 0:15:59 0:11:29 2.0
3 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127.1 127.2 0:15:54 0:12:31 3.0
4 Gray Rod   Sabre 118.9 120.7 0:15:05 0:12:41 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.9 123.9 RSC   6.5

SmSC R7 - HD2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 116. 114.8 0:14:09 0:12:12 1.0
2 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 137.1 138.1 0:18:10 0:13:15 2.0
3 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127.1 127.2 0:17:56 0:14:07 3.0
4 Gray Rod   Sabre 118.3 120.7 0:16:58 0:14:21 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.9 123.9 RSC   6.5

SmSC R8 - HD2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ladewig John Resurgam Sabre 115. 114.8 0:17:52 0:15:32 1.0
2 Gray Rod   Sabre 119.6 120.7 0:19:14 0:16:05 2.0
3 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 135.9 138.1 0:24:59 0:18:23 3.0
4 Webb Martin Sothern Blast Sabre 128.1 127.2 0:24:52 0:19:25 4.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.9 123.9 RSC   6.5

SmSC R9 - HD2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Webb Martin Sothern Blast Sabre 129.4 127.2 0:08:21 0:06:27 1.0
2 Ladewig John Resurgam Sabre 113. 114.8 0:07:58 0:07:03 2.0
3 Gray Rod   Sabre 118.8 120.7 0:08:30 0:07:09 3.0
4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 138.2 138.1 DNS   6.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.9 123.9 RSC   6.5

SmSC R10 - HD2 Fleet - 28/02/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127.9 127.2 0:19:47 0:15:28 1.0
2 Gray Rod   Sabre 120.5 120.7 0:19:14 0:15:58 2.0
3 Ladewig John Resurgam Sabre 114.4 114.8 0:19:20 0:16:54 3.0
4 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 138.1 138.1 DNS   6.0
5 Scofield Ilan Soriaya Sabre 123.9 123.9 RSC   6.5

SmSC R6 - HD3 Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Calder Saskia   Laser 4.7 125.9 124.1 0:08:04 0:06:24 1.0
2 Markey Cody   Optimist 156.5 156. 0:10:25 0:06:39 2.0
3 Harris Noah   Optimist 182.1 186.6 0:12:58 0:07:07 3.0

SmSC R7 - HD3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Calder Saskia   Laser 4.7 125.1 124.1 0:07:55 0:06:20 1.0
2 Markey Cody   Optimist 156.8 156. 0:10:42 0:06:49 2.0
3 Harris Noah   Optimist 182.8 186.6 0:16:33 0:09:03 3.0

SmSC R8 - HD3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 157.3 156. 0:14:11 0:09:01 1.0
2 Harris Noah   Optimist 185.4 186.6 0:17:42 0:09:33 2.0
3 Calder Saskia   Laser 4.7 123.6 124.1 0:12:12 0:09:52 3.0

SmSC R9 - HD3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 156. 156. 0:07:01 0:04:30 1.0
2 Calder Saskia   Laser 4.7 124. 124.1 0:07:15 0:05:51 2.0
3 Harris Noah   Optimist 186.4 186.6 DNS   5.0

SmSC R10 - HD3 Fleet - 28/02/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:09:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 156. 156. 0:11:36 0:07:26 1.0
2 Calder Saskia   Laser 4.7 124.1 124.1 0:11:42 0:09:26 2.0
3 Harris Noah   Optimist 186.6 186.6 DNS   5.0

SmSC R6 - OWV Fleet - 28/02/21 at 13:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
1 Groves Mike         OWV 0.0

SmSC R7 - OWV Fleet - 28/02/21

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
1 Groves Mike         OWV 0.0

SmSC R8 - OWV Fleet - 28/02/21

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
1 Groves Mike         OWV 0.0

SmSC R9 - OWV Fleet - 28/02/21

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
1 Groves Mike         OWV 0.0

SmSC R10 - OWV Fleet - 28/02/21

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Place Points
1 Groves Mike         OWV 0.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
OWVOn Water Volunteer 0
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com