event burgee venue burgee

21 summer LC

Maroochy Sailing Club

Results are provisional as of 12:02 on March 8, 2021

Corrected times for fleets starting with H will be based on a personal handicap rating, and may change from race to race.

Corrected times for all other fleets will be based on a national accepted correction factor for the class of boat being sailed.

PLEASE SEND QUERIES ABOUT RESULTS TO RESULTS.MSC@GMAIL.COM

Sm LC R5 - D1 Fleet - 07/03/21 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:33:26 0:28:13 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   0:33:35 0:28:20 2.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5   OOD   2.0
4 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:36:10 0:30:31 3.0
5 Richards Billy   Laser Radial 118.5   RSC   4.0

Sm LC R6 - D1 Fleet - 07/03/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   0:34:32 0:29:09 1.0
2 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:34:39 0:29:14 2.0
2 Richards Norm   Laser Radial 118.5   OOD   2.0
4 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:35:42 0:30:08 3.0
5 Richards Billy   Laser Radial 118.5   RSC   4.0

Sm LC R5 - D2 Fleet - 07/03/21 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Edwards Tim   Sabre 127   0:35:04 0:27:37 1.0
2 Gray Rod   Sabre 127   0:35:19 0:27:49 2.0
3 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:35:40 0:28:05 3.0
4 Taylor Nicholas Unity Sabre 127   0:37:00 0:29:08 4.0
5 Saunders Sean   Sabre 127   0:37:19 0:29:23 5.0
6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127   0:37:23 0:29:26 6.0
7 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:39:59 0:31:29 7.0
8 Daly Keith   Sabre 127   0:40:53 0:32:11 8.0
9 Saunders Jasmin   Sabre 127   0:41:25 0:32:37 9.0
10 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:42:15 0:33:16 10.0

Sm LC R6 - D2 Fleet - 07/03/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Edwards Tim   Sabre 127   0:32:50 0:25:51 1.0
2 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:33:17 0:26:12 2.0
3 Saunders Sean   Sabre 127   0:34:33 0:27:12 3.0
4 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:34:44 0:27:21 4.0
5 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:35:47 0:28:11 5.0
6 Tisdale Sean Hard On Sabre 127   0:36:08 0:28:27 6.0
7 Saunders Jasmin   Sabre 127   0:43:32 0:34:17 7.0
8 Daly Keith   Sabre 127   0:50:29 0:39:45 8.0
9 Gray Rod   Sabre 127   DNF   11.0
9 Taylor Nicholas Unity Sabre 127   RET   11.0

Sm LC R5 - D3 Fleet - 07/03/21 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170   0:31:01 0:18:15 1.0
2 Augustiniak Sol   Optimist 170   0:32:35 0:19:10 2.0

Sm LC R6 - D3 Fleet - 07/03/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 170   0:27:23 0:16:06 1.0
2 Augustiniak Sol   Optimist 170   DNS   4.0

Sm LC R5 - D1 & D2 Fleet - 07/03/21 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Edwards Tim   Sabre 127   0:35:04 0:27:37 1.0
2 Gray Rod   Sabre 127   0:35:19 0:27:49 2.0
3 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:35:40 0:28:05 3.0
4 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:33:26 0:28:13 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 118.5   OOD   4.3
6 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   0:33:35 0:28:20 5.0
7 Taylor Nicholas Unity Sabre 127   0:37:00 0:29:08 6.0
8 Saunders Sean   Sabre 127   0:37:19 0:29:23 7.0
9 Tisdale Sean Hard On Sabre 127   0:37:23 0:29:26 8.0
10 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:36:10 0:30:31 9.0
11 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:39:59 0:31:29 10.0
12 Daly Keith   Sabre 127   0:40:53 0:32:11 11.0
13 Saunders Jasmin   Sabre 127   0:41:25 0:32:37 12.0
14 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:42:15 0:33:16 13.0
15 Richards Billy   Laser Radial 118.5   RSC   14.0

Sm LC R6 - D1 & D2 Fleet - 07/03/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Edwards Tim   Sabre 127   0:32:50 0:25:51 1.0
2 Ladewig John Resurgam Sabre 127   0:33:17 0:26:12 2.0
3 Saunders Sean   Sabre 127   0:34:33 0:27:12 3.0
4 Webb Martin Sothern Blast Sabre 127   0:34:44 0:27:21 4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 118.5   OOD   4.3
6 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 127   0:35:47 0:28:11 5.0
7 Tisdale Sean Hard On Sabre 127   0:36:08 0:28:27 6.0
8 Henry John Aussie Bob Laser Radial 118.5   0:34:32 0:29:09 7.0
9 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.5   0:34:39 0:29:14 8.0
10 Markey Bruce   Laser Radial 118.5   0:35:42 0:30:08 9.0
11 Saunders Jasmin   Sabre 127   0:43:32 0:34:17 10.0
12 Daly Keith   Sabre 127   0:50:29 0:39:45 11.0
13 Gray Rod   Sabre 127   DNF   14.0
13 Richards Billy   Laser Radial 118.5   RSC   14.0
13 Taylor Nicholas Unity Sabre 127   RET   14.0

Sm LC R5 - HD1 Fleet - 07/03/21 at 13:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Bruce   Laser Radial 124.3 124.8 0:33:26 0:26:54 1.0
2 Henry John Aussie Bob Laser Radial 120. 121.4 0:33:35 0:27:59 2.0
3 Hattrick Graeme   Laser Radial 118.9 120.7 0:36:10 0:30:25 3.0
4 Richards Billy   Laser Radial 129. 129. RSC   4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 109.6 109.6 OOD   5.3

Sm LC R6 - HD1 Fleet - 07/03/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Henry John Aussie Bob Laser Radial 121.5 121.4 0:34:32 0:28:25 1.0
2 Markey Bruce   Laser Radial 124.7 124.8 0:35:42 0:28:38 2.0
3 Hattrick Graeme   Laser Radial 120.6 120.7 0:34:39 0:28:44 3.0
4 Richards Billy   Laser Radial 129. 129. RSC   4.0
5 Richards Norm   Laser Radial 109.6 109.6 OOD   5.3

Sm LC R5 - HD2 Fleet - 07/03/21 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Saunders Sean   Sabre 128. 126.5 0:37:19 0:29:09 1.0
2 Daly Keith   Sabre 139.7 141.6 0:40:53 0:29:16 2.5
2 Edwards Tim   Sabre 119.8 119. 0:35:04 0:29:16 2.5
4 Gray Rod   Sabre 119.8 119.3 0:35:19 0:29:29 4.0
5 Saunders Jasmin   Sabre 138.3 141.3 0:41:25 0:29:57 5.0
6 Tisdale Sean Hard On Sabre 123.3 125. 0:37:23 0:30:19 6.0
7 Ladewig John Resurgam Sabre 117. 118.2 0:35:40 0:30:29 7.0
8 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 136.4 134.9 0:42:15 0:30:59 8.0
9 Webb Martin Sothern Blast Sabre 128. 128. 0:39:59 0:31:14 9.0
10 Taylor Nicholas Unity Sabre 114.1 114.9 0:37:00 0:32:26 10.0

Sm LC R6 - HD2 Fleet - 07/03/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Ollerenshaw David Phantasos Sabre 137.3 134.9 0:35:47 0:26:04 1.0
2 Webb Martin Sothern Blast Sabre 129. 128. 0:34:44 0:26:56 2.0
3 Saunders Sean   Sabre 127.2 126.5 0:34:33 0:27:10 3.0
4 Edwards Tim   Sabre 119.1 119. 0:32:50 0:27:34 4.0
5 Ladewig John Resurgam Sabre 117.5 118.2 0:33:17 0:28:20 5.0
6 Tisdale Sean Hard On Sabre 123.7 125. 0:36:08 0:29:13 6.0
7 Saunders Jasmin   Sabre 138.5 141.3 0:43:32 0:31:26 7.0
8 Daly Keith   Sabre 138.9 141.6 0:50:29 0:36:21 8.0
9 Gray Rod   Sabre 119.4 119.3 DNF   11.0
9 Taylor Nicholas Unity Sabre 114.9 114.9 RET   11.0

Sm LC R5 - HD3 Fleet - 07/03/21 at 13:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Augustiniak Sol   Optimist 186.9 186.9 0:32:35 0:17:26 1.0
2 Markey Cody   Optimist 157.7 157.7 0:31:01 0:19:40 2.0

Sm LC R6 - HD3 Fleet - 07/03/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:15:00
Rank HelmName Boat Class Rating NewRating Elapsed Corrected Points
1 Markey Cody   Optimist 157.7 157.7 0:27:23 0:17:22 1.0
2 Augustiniak Sol   Optimist 186.9 186.9 DNS   4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 4
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies
RSCRace Support Crew points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com