event burgee venue burgee

THE GAC PINDAR BRITISH FINN CHAMPIONSHIPS
June 29th-July 1st 2018
Mengeham Rythe Sailing Club

Results are final as of 17:33 on July 1, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 58, Scoring system: Appendix A
Rank Helm name Category: Club Sail Number R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Henry Wetherell Under 23 Beaver Sailing Club 71 1.0   2.0 (12.0) 2.0 3.0   20.0 8.0
2nd Cameron Tweedle Under 23 WPNSA 98 2.0   4.0 (18.0) 5.0 10.0   39.0 21.0
3rd Graham Tinsley Grand Master Yorkshire Dales Sailing Club 73 6.0   8.0 3.0 7.0 (13.0)   37.0 24.0
4th James Skulczuk Under 23 WPNSA, MYC 81 3.0   11.0 4.0 8.0 (14.0)   40.0 26.0
5th James Downer   Gurnard Sailing Club 49 13.0   5.0 (40.0) 3.0 8.0   69.0 29.0
6th Allen Burrell Grand Master Thorpe Bay Yacht Club 2 11.0   (17.0) 10.0 13.0 1.0   52.0 35.0
7th Michael de Courcy Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 21 16.0   (59.0 BFD) 2.0 11.0 6.0   94.0 35.0
8th Hector Simpson Under 23 Yorkshire Dales Sailing Club 96 (59.0 DNF)   1.0 33.0 1.0 7.0   101.0 42.0
9th Jack Arnell Under 23 Christchurch Sailing Club 28 10.0   7.0 27.0 4.0 (59.0 BFD)   107.0 48.0
10th Markus Bettum Under 23 Gurnard Sailing Club 703 4.0   6.0 (35.0) 21.0 18.0   84.0 49.0
11th Andy Couch Classic Leigh and Lowton 774 7.0   23.0 21.0 (59.0 DNS) 2.0   112.0 53.0
12th Kieron Holt Master Warsash Sailing Club 33 14.0   12.0 (49.0) 18.0 11.0   104.0 55.0
13th Lawrence Crispin Grand Master Stone Sailing Club 74 8.0   19.0 15.0 15.0 (23.0)   80.0 57.0
14th Jonathan Tweedle Master Oxford Sailing Club / RAFSA 88 23.0   10.0 (51.0) 6.0 19.0   109.0 58.0
15th Callum Dixon Under 23 Docklands Sailing & Watersports Centre 38 9.0   13.0 13.0 23.0 (27.0)   85.0 58.0
16th Stefan Nordström Grand Master KKF 14 22.0   26.0 (45.0) 9.0 4.0   106.0 61.0
17th Graeme Macdonald Legend Mengeham Rythe Sailing Club 718 19.0   (41.0) 9.0 12.0 22.0   103.0 62.0
18th Henry Bagnall   Gurnard Sailing Club 55 (59.0 DNC)   3.0 22.0 24.0 16.0   124.0 65.0
19th Rodney Cobb Legend Mengeham Rythe SC, Bosham SC 53 (59.0 DNC)   27.0 5.0 22.0 12.0   125.0 66.0
20th Simon Pettit Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 17 17.0   16.0 8.0 (37.0) 32.0   110.0 73.0
21st John Heyes Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 61 15.0   (30.0) 29.0 10.0 20.0   104.0 74.0
22nd Ivan Burden Grand Master Burridge 750 20.0   15.0 (53.0) 35.0 9.0   132.0 79.0
23rd Matthew Walker Master Mengeham Rythe Sailing Club 100 30.0   14.0 24.0 (59.0 DNS) 15.0   142.0 83.0
24th Simon Percival Master Christchurch Sailing Club 635 5.0   (59.0 BFD) 20.0 30.0 30.0   144.0 85.0
25th Simon Green Grand Master Downs Sailing Club 82 24.0   (40.0) 14.0 32.0 17.0   127.0 87.0
26th Will Patten Grand Master RHYC 52 21.0   (28.0) 26.0 17.0 25.0   117.0 89.0
27th Alex Atkins Master Christchurch Sailing Club 581 33.0   18.0 (42.0) 19.0 21.0   133.0 91.0
28th Ray New Legend Christchurch Sailing Club 80 27.0   21.0 (48.0) 14.0 37.0   147.0 99.0
29th Tim Simpson Grand Master Yorkshire Dales Sailing Club 93 (45.0)   25.0 17.0 31.0 26.0   144.0 99.0
30th Paul Childs   Hayling Island Sailing Club 41 12.0   20.0 11.0 (59.0 DNS) 59.0 DNC   161.0 102.0
31st Julian Smith Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 720 38.0   9.0 1.0 (59.0 DNS) 59.0 DNC   166.0 107.0
32nd Dugal Wilson Under 23 - 701 28.0   24.0 31.0 27.0 (40.0)   150.0 110.0
33rd Peter Vinton Great Grand Master Warsash Sailing Club 564 (39.0)   22.0 38.0 16.0 35.0   150.0 111.0
34th George Coles Under 23 Carsington Sailing Club 83 31.0   33.0 (43.0) 20.0 29.0   156.0 113.0
35th Robert Deaves Grand Master Waldringfield Sailing Club 10 (46.0)   29.0 44.0 36.0 5.0   160.0 114.0
36th James Cole Master Warsash Sailing Club 679 18.0   39.0 (47.0) 26.0 31.0   161.0 114.0
37th Fred van Arkel Grand Master Chew Valley Lake Sailing Club 76 34.0   35.0 6.0 (59.0 DNS) 41.0   175.0 116.0
38th Andrew Wylam Great Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 22 25.0   (51.0) 23.0 33.0 38.0   170.0 119.0
39th John Mackie Grand Master - 68 32.0   (43.0) 34.0 25.0 28.0   162.0 119.0
40th Iona Dixon Under 23 Docklands Sailing & Watersports Centre 707 (59.0 DNC)   37.0 32.0 29.0 24.0   181.0 122.0
41st Sander Kooij Grand Master Thorpe Bay Yacht Club 1 29.0   (38.0) 25.0 34.0 36.0   162.0 124.0
42nd Peter Barr Master Mengeham Rythe Sailing Club NED1 47.0   34.0 7.0 40.0 (59.0 DNF)   187.0 128.0
43rd John Colegrave Great Grand Master Aberdeen & Stonehaven Yacht Club 745 (42.0)   31.0 39.0 28.0 34.0   174.0 132.0
44th Edward Thorburn Grand Master Newhaven & Seaford Sailing Club 595 37.0   42.0 19.0 45.0 (47.0)   190.0 143.0
45th Stewart Mitchell Grand Master Annandale Sailing Club 77 40.0   45.0 28.0 38.0 (46.0)   197.0 151.0
46th Peter Blick Great Grand Master Keyhaven Yacht Club 34 41.0   32.0 37.0 41.0 (59.0 DNC)   210.0 151.0
47th Richard Phillips Great Grand Master Christchurch Sailing Club 42 (49.0)   49.0 16.0 44.0 44.0   202.0 153.0
48th Roman Khodykin Master Mengeham Rythe Sailing Club 13 26.0   47.0 (50.0) 43.0 39.0   205.0 155.0
49th Russell New Master Christchurch Sailing Club 40 (48.0)   44.0 36.0 39.0 42.0   209.0 161.0
50th Richard Crane Grand Master - 619 50.0   (52.0) 30.0 46.0 49.0   227.0 175.0
51st Ian Jay Master Sutton Bingham Sailing Club 666 35.0   36.0 46.0 (59.0 DNS) 59.0 DNC   235.0 176.0
52nd Ian Frayne Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 30 (59.0 DNC)   48.0 41.0 42.0 45.0   235.0 176.0
53rd Robin Grange Great Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 658 51.0   53.0 52.0 (59.0 DNS) 43.0   258.0 199.0
54th Russ Ward Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 4 44.0   46.0 (59.0 DNF) 59.0 DNS 59.0 DNC   267.0 208.0
55th Ant Walker Legend Mengeham Rythe Sailing Club 48 (59.0 DNC)   59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC 33.0   269.0 210.0
56th Paul Smith Grand Master Warsash Sailing Club 771 (59.0 DNC)   50.0 54.0 59.0 DNS 48.0   270.0 211.0
57th Cy Grisley Master Keyhaven Yacht Club 69 36.0   (59.0 DNC) 59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC   272.0 213.0
58th Andy Gray Great Grand Master Mengeham Rythe Sailing Club 89 43.0   (59.0 DNC) 59.0 DNC 59.0 DNC 59.0 DNC   279.0 220.0

R2 - 29/6 at after race 1

Race 2 abandoned

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helm name Category: Club Sail Number Place Points

R7 - 1/7 at following race 6

Race 7 abandoned before start

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helm name Category: Club Sail Number Place Points



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com