Mersea Week 2017 Cruisers

West Mersea

Classics & Gaffers A Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st Classics & Gaffers A Stiletto Holman & Pye 165 WMYC Scot Yeates 967 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0   7.0 4.0
2nd Classics & Gaffers A Halloween WSOD W11 Foxes YC Adrian Mulville 1010 2.0 (3.0) 3.0 2.0 2.0   12.0 9.0
3rd Classics & Gaffers A Kismet Fife Cutter 1898 WMYC Richard Matthews 930 4.0 2.0 (5.0) 1.0 3.0   15.0 10.0
4th Classics & Gaffers A Black Diamond YW Diamond K44 WMYC Greg Dunn 1020 3.0 5.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC   22.0 16.0
5th Classics & Gaffers A Golden Fleece S&S 41 2000 WMYC Michael Wheeler 942 (6.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 4.0   22.0 16.0

Classics & Gaffers B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st Classics & Gaffers B Aelfwyn Buchanan Saxon 1169 WMYC Dr Tim Howes 1120 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0   9.0 6.0
2nd Classics & Gaffers B Wizard ECOD 7 MLSC Iain Stubbs 1090 (3.0) 3.0 1.0 2.0 1.0   10.0 7.0
3rd Classics & Gaffers B Tasman Buchanan East Coast OD X1   Peter Clarke 1175 2.0 2.0 3.0 9.0 RET (10.0 DNC)   26.0 16.0
4th Classics & Gaffers B Lahloo Cornish Crabber 26 18 WMYC Richard Bailey 1250 (10.0 DNC) 4.0 4.0 1.0 10.0 DNC   29.0 19.0
5th Classics & Gaffers B Laurie   F1 Tollesbury SC Simon Lewington 1225 (7.0 RET) 6.0 6.0 6.0 3.0   28.0 21.0
6th Classics & Gaffers B Nomad Norfolk Gypsy X3   Howard Ogden 1320 7.0 RET (8.0) 8.0 5.0 4.0   32.0 24.0
7th Classics & Gaffers B Trickster Twister 1582 Royal Ulster Barry Scott 1105 (10.0 DNC) 5.0 7.0 4.0 10.0 DNC   36.0 26.0
8th Classics & Gaffers B Ade Lilly Folk Boat 33   Dino Heaps 1200 7.0 RET 7.0 5.0 9.0 RET (10.0 DNC)   38.0 28.0
9th Classics & Gaffers B Patica Buchanan Sloop 74   Joe Kershaw 1140 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   50.0 40.0

IRC Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: IRC, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st IRC Mojito Ramsay 6.7m 8680 Dabchicks SC Tob & Rachel Ramsay 0.986 2.0 (3.0) 1.0 3.0 1.0   10.0 7.0
2nd IRC Fizz 1720 1792 WMYC Ed Allan/Peter Rowe 1.006 1.0 2.0 (3.0) 2.0 2.5   10.5 7.5
3rd IRC Brandy Hole Modified Melges 24 269 DSC Leo Knifton 0.992 3.0 (6.0) 4.0 1.0 2.5   16.5 10.5
4th IRC Another Excuse 1720 1707 WMYC Stuart bradshaw 1.019 4.0 1.0 6.0 (9.0 RET) 6.0   26.0 17.0
5th IRC Wild Chorus 2 J70 585 WMYC James Struth 0.966 (7.0) 4.0 2.0 4.0 7.0   24.0 17.0
6th IRC Aquaholic 707 7045 DSC Dom Barnes & Gordon Eckstein 0.915 5.0 (10.0 DNC) 5.0 5.0 5.0   30.0 20.0
7th IRC Complete Madness SB20 3011 WMYC Oliver Gozzett 0.953 6.0 5.0 (10.0 DSQ) 6.0 4.0   31.0 21.0
8th IRC Any Old Excuse 1720 1735 WMYC James Lewis 1.019 (9.0) 7.0 7.0 7.0 8.0   38.0 29.0
9th IRC Bananaman Projection 762 7638 WMYC/DSC B Woodcock & J Billings 0.944 8.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   48.0 38.0

LH A Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st LH A Maverick II First 33.7 4650 WMYC/DSC Paul Harrison 921 (4.0) 1.0 3.0 1.0 1.0   10.0 6.0
2nd LH A Toucan First 31.7 1598 DSC & WMYC Ed Taylor & Richard Davenport 924 1.0 (2.0) 2.0 2.0 2.0   9.0 7.0
3rd LH A Hex Isis 21 6200 DSC & WMYC Laurie Pearson & Dave weston 940 3.0 4.0 1.0 (5.0) 4.0   17.0 12.0
4th LH A Wookie First 31.7 9898 Harwich & Dovercourt SC Stuart Howells 924 2.0 3.0 (4.0) 4.0 3.0   16.0 12.0
5th LH A Starfall 2 Sigma 33 4292 WMYC John Clifton 962 (5.0) 5.0 5.0 3.0 5.0   23.0 18.0
6th LH A Le Mariach J24 3363 DSC Thomas Walklett 980 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 6.0   34.0 27.0

LH B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st LH B Humdinger International H Boat 4108 WMYC/DSC Julian Lord 1027 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0   7.0 5.0
2nd LH B Skybird MGC27 8452 Dabchicks SC Vic Prior 996 (3.0) 2.0 2.0 3.0 1.0   11.0 8.0
3rd LH B Algonquin C7C 27 3820 WMYC Barry Ashmore 1009 1.0 (3.0) 3.0 2.0 3.0   12.0 9.0
4th LH B Dura Sigma 29 1474 Dabchicks SC Shirley Swan & Alan Mason 1040 (5.0) 4.0 4.0 4.0 4.0   21.0 16.0
5th LH B Tearaway MGC27 9977 DSC/WMYC Richard Holroyd 1008 (6.0) 5.0 5.0 5.0 6.0   27.0 21.0
6th LH B Boobie Trap Beneteau First 24 2416   Jason Dale 1055 (11.0 DNC) 7.0 6.0 6.0 5.0   35.0 24.0
7th LH B Rimfire Hustler 30XM 3017 WMYC CR & SJ Taylor 1028 7.0 6.0 (8.0) 7.0 7.0   35.0 27.0
8th LH B Sam Pan II Quarter Tonner 6355 WMYC John Attewell 1055 (9.0 RET) 8.0 9.0 9.0 RET 8.0   43.0 34.0
9th LH B Pipedream Oyster 26 7741 WMYC James Millar 1040 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC   48.0 37.0
10th LH B Chaos Squib 810   Alan Morgan 1142 (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 11.0 DNC 11.0 DNC   51.0 40.0

Smack Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st Smack Alberta Smack Fast CK318 Brightlingsea SC Robin Page 1.100 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0   7.0 5.0
2nd Smack Ethel Alice Smack Fast CK476   Darren Burton 1.080 (3.0) 1.0 2.0 1.0 2.0   9.0 6.0
3rd Smack Kate Smack Fast CK52 WMYC Richard Haines 1.080 2.0 4.0 (5.0) 3.0 4.0   18.0 13.0
4th Smack Peace Smack Fast CK171 DSC/WMYC Angus Milgate 1.060 4.0 3.0 4.0 (6.0) 3.0   20.0 14.0
5th Smack Charlotte Ellen Smack Fast CK258 Tollesbury Sailing Club James Bardrick 1.065 5.0 5.0 6.0 (10.0) 6.0   32.0 22.0
6th Smack Dorothy Smack Slow CK159 WMYC Rob Lee 1.000 8.0 (9.0) 3.0 7.0 8.0   35.0 26.0
7th Smack Gracie Smack Slow CK46 DSC Nick Purdie 0.990 7.0 7.0 7.0 5.0 (9.0)   35.0 26.0
8th Smack Martha II Smack Fast MN69 WMYC Richard Robinson 1.035 (10.0) 8.0 10.0 4.0 5.0   37.0 27.0
9th Smack Sunbeam Smack Fast CK328   John Minister/Derek Arnaudy 1.070 6.0 6.0 9.0 9.0 (10.0)   40.0 30.0
10th Smack Boadicea Smack Slow CK213   Reuben Frost 0.920 9.0 (10.0) 8.0 8.0 7.0   42.0 32.0
11th Smack William & Mary Smack Slow CK212   D.Quested 0.980 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 12.0 DNF 13.0 DNC   64.0 51.0
12th Smack Maria Smack Fast CK21   Paul Winter 1.100 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC   65.0 52.0

Sonata Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st Sonata Camel Sonata 8090 DSC Simon Farren 1000 (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0   8.0 6.0
2nd Sonata Wet Endeavour Sonata 8043 DSC Gozzetts, Roberts & Shipton 1000 1.0 1.0 2.0 2.0 (6.0)   12.0 6.0
3rd Sonata Blackjac Sonata 8093 WMYC/DSC Jack Davis 1000 3.0 3.0 (4.0) 3.0 1.0   14.0 10.0
4th Sonata Aubie Too Sonata 8922 DSC Tony Hawkes/ Pat Hill 1000 4.0 5.0 (7.0) 4.0 4.0   24.0 17.0
5th Sonata Scherzo Sonata 8122 WMYC Jane Richardson 1000 (7.0) 6.0 3.0 6.0 3.0   25.0 18.0
6th Sonata Ghostbuster Sonata 8141 DSC Ian Vince 1000 6.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0   28.0 21.0
7th Sonata Kehaar Sonata 8214 WMYC Graham Capon 1000 5.0 4.0 6.0 (7.0) 7.0   29.0 22.0

Stella Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta R6 Total Nett
1st Stella L'etoile Stella 109 W & F YC and RHYC Tim Wood 1125 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0   5.0 4.0
2nd Stella Lodestar Stella 64 Hoo Ness Yacht Club Mark Montgomery-Smith 1125 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0   10.0 8.0
3rd Stella La Vie En Rose Stella 1 WMYC Peter Haldane 1125 3.0 (4.0) 3.0 4.0 3.0   17.0 13.0
4th Stella Stella Lyra Stella 75 WMYC Trevor Spero 1125 5.0 RET 3.0 4.0 3.0 (6.0 DNC)   21.0 15.0
5th Stella Lys of Slaughden Stella 96 Pin Mill SC John Sparks 1125 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC   30.0 24.0

DSC Regatta - Classics & Gaffers A Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers A Stiletto Holman & Pye 165 WMYC Scot Yeates 992 2:56:08 2:57:33 1.0
2 Classics & Gaffers A Halloween WSOD W11 Foxes YC Adrian Mulville 1010 3:20:57 3:18:58 2.0
3 Classics & Gaffers A Black Diamond YW Diamond K44 WMYC Greg Dunn 1020 3:25:45 3:21:43 3.0
4 Classics & Gaffers A Kismet Fife Cutter 1898 WMYC Richard Matthews 930 3:19:49 3:34:51 4.0
5 Classics & Gaffers A Golden Fleece S&S 41 2000 WMYC Michael Wheeler 942 DNC   6.0

Mersea Week Points 1 - Classics & Gaffers A Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers A Stiletto Holman & Pye 165 WMYC Scot Yeates 992 2:07:41 2:08:43 1.0
2 Classics & Gaffers A Kismet Fife Cutter 1898 WMYC Richard Matthews 930 2:04:29 2:13:51 2.0
3 Classics & Gaffers A Halloween WSOD W11 Foxes YC Adrian Mulville 1010 2:15:49 2:14:28 3.0
4 Classics & Gaffers A Golden Fleece S&S 41 2000 WMYC Michael Wheeler 942 2:16:01 2:24:23 4.0
5 Classics & Gaffers A Black Diamond YW Diamond K44 WMYC Greg Dunn 1020 2:29:22 2:26:26 5.0

Mersea Week Points 2 - Classics & Gaffers A Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers A Stiletto Holman & Pye 165 WMYC Scot Yeates 992 1:28:54 1:29:37 1.0
2 Classics & Gaffers A Black Diamond YW Diamond K44 WMYC Greg Dunn 1020 1:36:55 1:35:01 2.0
3 Classics & Gaffers A Halloween WSOD W11 Foxes YC Adrian Mulville 1010 1:36:06 1:35:09 3.0
4 Classics & Gaffers A Golden Fleece S&S 41 2000 WMYC Michael Wheeler 942 1:36:21 1:42:17 4.0
5 Classics & Gaffers A Kismet Fife Cutter 1898 WMYC Richard Matthews 930 1:35:16 1:42:26 5.0

Mersea Week Points 3 - Classics & Gaffers A Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers A Kismet Fife Cutter 1898 WMYC Richard Matthews 930 2:40:51 2:52:57 1.0
2 Classics & Gaffers A Halloween WSOD W11 Foxes YC Adrian Mulville 1010 2:55:40 2:53:56 2.0
3 Classics & Gaffers A Stiletto Holman & Pye 165 WMYC Scot Yeates 967 2:50:46 2:56:36 3.0
4 Classics & Gaffers A Golden Fleece S&S 41 2000 WMYC Michael Wheeler 942 2:52:35 3:03:13 4.0
5 Classics & Gaffers A Black Diamond YW Diamond K44 WMYC Greg Dunn 1020 DNC   6.0

WMYC Regatta - Classics & Gaffers A Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:50
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers A Stiletto Holman & Pye 165 WMYC Scot Yeates 967 1:31:42 1:34:50 1.0
2 Classics & Gaffers A Halloween WSOD W11 Foxes YC Adrian Mulville 1010 1:35:56 1:34:59 2.0
3 Classics & Gaffers A Kismet Fife Cutter 1898 WMYC Richard Matthews 930 1:29:59 1:36:45 3.0
4 Classics & Gaffers A Golden Fleece S&S 41 2000 WMYC Michael Wheeler 942 1:38:52 1:44:57 4.0
5 Classics & Gaffers A Black Diamond YW Diamond K44 WMYC Greg Dunn 1020 DNC   6.0

DSC Regatta - Classics & Gaffers B Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers B Aelfwyn Buchanan Saxon 1169 WMYC Dr Tim Howes 1175 2:16:47 1:56:25 1.0
2 Classics & Gaffers B Tasman Buchanan East Coast OD X1   Peter Clarke 1175 2:19:57 1:59:06 2.0
3 Classics & Gaffers B Wizard ECOD 7 MLSC Iain Stubbs 1090 2:15:15 2:04:05 3.0
4 Classics & Gaffers B Laurie   F1 Tollesbury SC Simon Lewington 1225 RET   7.0
4 Classics & Gaffers B Nomad Norfolk Gypsy X3   Howard Ogden 1320 RET   7.0
4 Classics & Gaffers B Ade Lilly Folk Boat 33   Dino Heaps 1200 RET   7.0
7 Classics & Gaffers B Lahloo Cornish Crabber 26 18 WMYC Richard Bailey 1250 DNC   10.0
7 Classics & Gaffers B Trickster Twister 1582 Royal Ulster Barry Scott 1105 DNC   10.0
7 Classics & Gaffers B Patica Buchanan Sloop 74   Joe Kershaw 1140 DNC   10.0

Mersea Week Points 1 - Classics & Gaffers B Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers B Aelfwyn Buchanan Saxon 1169 WMYC Dr Tim Howes 1175 1:36:30 1:22:08 1.0
2 Classics & Gaffers B Tasman Buchanan East Coast OD X1   Peter Clarke 1175 1:40:13 1:25:17 2.0
3 Classics & Gaffers B Wizard ECOD 7 MLSC Iain Stubbs 1090 1:34:31 1:26:43 3.0
4 Classics & Gaffers B Lahloo Cornish Crabber 26 18 WMYC Richard Bailey 1250 1:52:19 1:29:51 4.0
5 Classics & Gaffers B Trickster Twister 1582 Royal Ulster Barry Scott 1105 1:55:49 1:44:49 5.0
6 Classics & Gaffers B Laurie   F1 Tollesbury SC Simon Lewington 1225 2:09:45 1:45:55 6.0
7 Classics & Gaffers B Ade Lilly Folk Boat 33   Dino Heaps 1200 2:25:35 2:01:19 7.0
8 Classics & Gaffers B Nomad Norfolk Gypsy X3   Howard Ogden 1250 2:48:22 2:14:42 8.0
9 Classics & Gaffers B Patica Buchanan Sloop 74   Joe Kershaw 1140 DNC   10.0

Mersea Week Points 2 - Classics & Gaffers B Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers B Wizard ECOD 7 MLSC Iain Stubbs 1090 1:10:11 1:04:23 1.0
2 Classics & Gaffers B Aelfwyn Buchanan Saxon 1169 WMYC Dr Tim Howes 1120 1:16:48 1:08:34 2.0
3 Classics & Gaffers B Tasman Buchanan East Coast OD X1   Peter Clarke 1175 1:21:32 1:09:23 3.0
4 Classics & Gaffers B Lahloo Cornish Crabber 26 18 WMYC Richard Bailey 1250 1:27:41 1:10:09 4.0
5 Classics & Gaffers B Ade Lilly Folk Boat 33   Dino Heaps 1200 1:31:07 1:15:56 5.0
6 Classics & Gaffers B Laurie   F1 Tollesbury SC Simon Lewington 1225 1:34:51 1:17:26 6.0
7 Classics & Gaffers B Trickster Twister 1582 Royal Ulster Barry Scott 1105 1:26:55 1:18:39 7.0
8 Classics & Gaffers B Nomad Norfolk Gypsy X3   Howard Ogden 1320 1:44:50 1:19:25 8.0
9 Classics & Gaffers B Patica Buchanan Sloop 74   Joe Kershaw 1140 DNC   10.0

Mersea Week Points 3 - Classics & Gaffers B Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 12:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers B Lahloo Cornish Crabber 26 18 WMYC Richard Bailey 1250 2:17:45 1:50:12 1.0
2 Classics & Gaffers B Wizard ECOD 7 MLSC Iain Stubbs 1090 2:02:21 1:52:15 2.0
3 Classics & Gaffers B Aelfwyn Buchanan Saxon 1169 WMYC Dr Tim Howes 1120 2:07:20 1:53:41 3.0
4 Classics & Gaffers B Trickster Twister 1582 Royal Ulster Barry Scott 1105 2:21:57 2:08:28 4.0
5 Classics & Gaffers B Nomad Norfolk Gypsy X3   Howard Ogden 1320 3:18:12 2:30:09 5.0
6 Classics & Gaffers B Laurie   F1 Tollesbury SC Simon Lewington 1225 3:05:21 2:31:18 6.0
7 Classics & Gaffers B Tasman Buchanan East Coast OD X1   Peter Clarke 1175 RET   9.0
7 Classics & Gaffers B Ade Lilly Folk Boat 33   Dino Heaps 1200 RET   9.0
9 Classics & Gaffers B Patica Buchanan Sloop 74   Joe Kershaw 1140 DNC   10.0

WMYC Regatta - Classics & Gaffers B Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Classics & Gaffers B Wizard ECOD 7 MLSC Iain Stubbs 1090 1:44:40 1:36:01 1.0
2 Classics & Gaffers B Aelfwyn Buchanan Saxon 1169 WMYC Dr Tim Howes 1120 1:49:53 1:38:07 2.0
3 Classics & Gaffers B Laurie   F1 Tollesbury SC Simon Lewington 1225 2:29:41 2:02:11 3.0
4 Classics & Gaffers B Nomad Norfolk Gypsy X3   Howard Ogden 1320 2:51:33 2:09:58 4.0
5 Classics & Gaffers B Tasman Buchanan East Coast OD X1   Peter Clarke 1175 DNC   10.0
5 Classics & Gaffers B Lahloo Cornish Crabber 26 18 WMYC Richard Bailey 1250 DNC   10.0
5 Classics & Gaffers B Trickster Twister 1582 Royal Ulster Barry Scott 1105 DNC   10.0
5 Classics & Gaffers B Ade Lilly Folk Boat 33   Dino Heaps 1200 DNC   10.0
5 Classics & Gaffers B Patica Buchanan Sloop 74   Joe Kershaw 1140 DNC   10.0

DSC Regatta - IRC Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 IRC Fizz 1720 1792 WMYC Ed Allan/Peter Rowe 1.006 2:44:30 2:45:29 1.0
2 IRC Mojito Ramsay 6.7m 8680 Dabchicks SC Tob & Rachel Ramsay 0.986 2:50:02 2:47:39 2.0
3 IRC Brandy Hole Modified Melges 24 269 DSC Leo Knifton 0.992 2:50:26 2:49:04 3.0
4 IRC Another Excuse 1720 1707 WMYC Stuart bradshaw 1.019 2:49:40 2:52:53 4.0
5 IRC Aquaholic 707 7045 DSC Dom Barnes & Gordon Eckstein 0.915 3:09:02 2:52:58 5.0
6 IRC Complete Madness SB20 3011 WMYC Oliver Gozzett 0.953 3:02:12 2:53:38 6.0
7 IRC Wild Chorus 2 J70 585 WMYC James Struth 0.966 3:02:20 2:56:08 7.0
8 IRC Bananaman Projection 762 7638 WMYC/DSC B Woodcock & J Billings 0.944 3:12:08 3:01:22 8.0
9 IRC Any Old Excuse 1720 1735 WMYC James Lewis 1.019 3:08:55 3:12:30 9.0

Mersea Week Points 1 - IRC Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 IRC Another Excuse 1720 1707 WMYC Stuart bradshaw 1.019 1:56:32 1:58:45 1.0
2 IRC Fizz 1720 1792 WMYC Ed Allan/Peter Rowe 1.006 1:58:08 1:58:51 2.0
3 IRC Mojito Ramsay 6.7m 8680 Dabchicks SC Tob & Rachel Ramsay 0.986 2:00:51 1:59:09 3.0
4 IRC Wild Chorus 2 J70 585 WMYC James Struth 0.966 2:04:02 1:59:49 4.0
5 IRC Complete Madness SB20 3011 WMYC Oliver Gozzett 0.953 2:08:26 2:02:24 5.0
6 IRC Brandy Hole Modified Melges 24 269 DSC Leo Knifton 0.992 2:03:33 2:02:34 6.0
7 IRC Any Old Excuse 1720 1735 WMYC James Lewis 1.019 2:08:18 2:10:44 7.0
8 IRC Aquaholic 707 7045 DSC Dom Barnes & Gordon Eckstein 0.915 DNC   10.0
8 IRC Bananaman Projection 762 7638 WMYC/DSC B Woodcock & J Billings 0.944 DNC   10.0

Mersea Week Points 2 - IRC Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 IRC Mojito Ramsay 6.7m 8680 Dabchicks SC Tob & Rachel Ramsay 0.986 1:26:32 1:25:19 1.0
2 IRC Wild Chorus 2 J70 585 WMYC James Struth 0.966 1:30:20 1:27:16 2.0
3 IRC Fizz 1720 1792 WMYC Ed Allan/Peter Rowe 1.006 1:31:53 1:32:26 3.0
4 IRC Brandy Hole Modified Melges 24 269 DSC Leo Knifton 0.992 1:34:31 1:33:46 4.0
5 IRC Aquaholic 707 7045 DSC Dom Barnes & Gordon Eckstein 0.915 1:42:45 1:34:01 5.0
6 IRC Another Excuse 1720 1707 WMYC Stuart bradshaw 1.019 1:34:27 1:36:15 6.0
7 IRC Any Old Excuse 1720 1735 WMYC James Lewis 1.019 1:39:38 1:41:32 7.0
8 IRC Complete Madness SB20 3011 WMYC Oliver Gozzett 0.953 DSQ   10.0
8 IRC Bananaman Projection 762 7638 WMYC/DSC B Woodcock & J Billings 0.944 DNC   10.0

Mersea Week Points 3 - IRC Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 IRC Brandy Hole Modified Melges 24 269 DSC Leo Knifton 0.992 2:29:16 2:28:04 1.0
2 IRC Fizz 1720 1792 WMYC Ed Allan/Peter Rowe 1.006 2:29:29 2:30:23 2.0
3 IRC Mojito Ramsay 6.7m 8680 Dabchicks SC Tob & Rachel Ramsay 0.986 2:32:51 2:30:43 3.0
4 IRC Wild Chorus 2 J70 585 WMYC James Struth 0.966 2:43:30 2:37:56 4.0
5 IRC Aquaholic 707 7045 DSC Dom Barnes & Gordon Eckstein 0.915 2:54:22 2:39:33 5.0
6 IRC Complete Madness SB20 3011 WMYC Oliver Gozzett 0.953 2:48:48 2:40:52 6.0
7 IRC Any Old Excuse 1720 1735 WMYC James Lewis 1.019 2:45:58 2:49:07 7.0
8 IRC Another Excuse 1720 1707 WMYC Stuart bradshaw 1.019 RET   9.0
9 IRC Bananaman Projection 762 7638 WMYC/DSC B Woodcock & J Billings 0.944 DNC   10.0

WMYC Regatta - IRC Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 IRC Mojito Ramsay 6.7m 8680 Dabchicks SC Tob & Rachel Ramsay 0.986 1:19:29 1:18:22 1.0
2 IRC Fizz 1720 1792 WMYC Ed Allan/Peter Rowe 1.006 1:18:00 1:18:28 2.5
2 IRC Brandy Hole Modified Melges 24 269 DSC Leo Knifton 0.992 1:19:06 1:18:28 2.5
4 IRC Complete Madness SB20 3011 WMYC Oliver Gozzett 0.953 1:26:30 1:22:26 4.0
5 IRC Aquaholic 707 7045 DSC Dom Barnes & Gordon Eckstein 0.915 1:33:24 1:25:28 5.0
6 IRC Another Excuse 1720 1707 WMYC Stuart bradshaw 1.019 1:25:00 1:26:37 6.0
7 IRC Wild Chorus 2 J70 585 WMYC James Struth 0.966 1:31:20 1:28:14 7.0
8 IRC Any Old Excuse 1720 1735 WMYC James Lewis 1.019 1:28:54 1:30:35 8.0
9 IRC Bananaman Projection 762 7638 WMYC/DSC B Woodcock & J Billings 0.944 DNC   10.0

DSC Regatta - LH A Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH A Toucan First 31.7 1598 DSC & WMYC Ed Taylor & Richard Davenport 924 2:55:46 3:10:13 1.0
2 LH A Wookie First 31.7 9898 Harwich & Dovercourt SC Stuart Howells 924 2:56:08 3:10:37 2.0
3 LH A Hex Isis 21 6200 DSC & WMYC Laurie Pearson & Dave weston 940 2:59:15 3:10:41 3.0
4 LH A Maverick II First 33.7 4650 WMYC/DSC Paul Harrison 921 2:58:03 3:13:19 4.0
5 LH A Starfall 2 Sigma 33 4292 WMYC John Clifton 962 3:13:31 3:21:10 5.0
6 LH A Le Mariach J24 3363 DSC Thomas Walklett 980 DNC   7.0

Mersea Week Points 1 - LH A Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH A Maverick II First 33.7 4650 WMYC/DSC Paul Harrison 921 2:02:20 2:12:50 1.0
2 LH A Toucan First 31.7 1598 DSC & WMYC Ed Taylor & Richard Davenport 924 2:04:06 2:14:18 2.0
3 LH A Wookie First 31.7 9898 Harwich & Dovercourt SC Stuart Howells 924 2:04:57 2:15:14 3.0
4 LH A Hex Isis 21 6200 DSC & WMYC Laurie Pearson & Dave weston 940 2:14:49 2:23:25 4.0
5 LH A Starfall 2 Sigma 33 4292 WMYC John Clifton 962 2:18:40 2:24:09 5.0
6 LH A Le Mariach J24 3363 DSC Thomas Walklett 980 DNC   7.0

Mersea Week Points 2 - LH A Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:50
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH A Hex Isis 21 6200 DSC & WMYC Laurie Pearson & Dave weston 940 1:33:09 1:39:06 1.0
2 LH A Toucan First 31.7 1598 DSC & WMYC Ed Taylor & Richard Davenport 924 1:32:20 1:39:56 2.0
3 LH A Maverick II First 33.7 4650 WMYC/DSC Paul Harrison 921 1:33:20 1:41:20 3.0
4 LH A Wookie First 31.7 9898 Harwich & Dovercourt SC Stuart Howells 924 1:34:54 1:42:42 4.0
5 LH A Starfall 2 Sigma 33 4292 WMYC John Clifton 962 1:40:32 1:44:30 5.0
6 LH A Le Mariach J24 3363 DSC Thomas Walklett 980 DNC   7.0

Mersea Week Points 3 - LH A Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH A Maverick II First 33.7 4650 WMYC/DSC Paul Harrison 921 2:38:28 2:52:04 1.0
2 LH A Toucan First 31.7 1598 DSC & WMYC Ed Taylor & Richard Davenport 924 2:40:57 2:54:11 2.0
3 LH A Starfall 2 Sigma 33 4292 WMYC John Clifton 962 2:51:03 2:57:48 3.0
4 LH A Wookie First 31.7 9898 Harwich & Dovercourt SC Stuart Howells 924 2:44:27 2:57:59 4.0
5 LH A Hex Isis 21 6200 DSC & WMYC Laurie Pearson & Dave weston 940 2:50:40 3:01:34 5.0
6 LH A Le Mariach J24 3363 DSC Thomas Walklett 980 DNC   7.0

WMYC Regatta - LH A Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:40
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH A Maverick II First 33.7 4650 WMYC/DSC Paul Harrison 921 1:20:05 1:26:57 1.0
2 LH A Toucan First 31.7 1598 DSC & WMYC Ed Taylor & Richard Davenport 924 1:23:08 1:29:58 2.0
3 LH A Wookie First 31.7 9898 Harwich & Dovercourt SC Stuart Howells 924 1:25:35 1:32:37 3.0
4 LH A Hex Isis 21 6200 DSC & WMYC Laurie Pearson & Dave weston 940 1:33:13 1:39:10 4.0
5 LH A Starfall 2 Sigma 33 4292 WMYC John Clifton 962 1:36:05 1:39:53 5.0
6 LH A Le Mariach J24 3363 DSC Thomas Walklett 980 1:42:27 1:44:32 6.0

DSC Regatta - LH B Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH B Algonquin C7C 27 3820 WMYC Barry Ashmore 1009 1:43:13 1:42:18 1.0
2 LH B Humdinger International H Boat 4108 WMYC/DSC Julian Lord 1027 1:52:58 1:50:00 2.0
3 LH B Skybird MGC27 8452 Dabchicks SC Vic Prior 996 1:50:35 1:51:02 3.0
4 LH B Pipedream Oyster 26 7741 WMYC James Millar 1040 2:05:37 2:00:47 4.0
5 LH B Dura Sigma 29 1474 Dabchicks SC Shirley Swan & Alan Mason 1040 2:05:58 2:01:07 5.0
6 LH B Tearaway MGC27 9977 DSC/WMYC Richard Holroyd 1008 2:11:57 2:10:54 6.0
7 LH B Rimfire Hustler 30XM 3017 WMYC CR & SJ Taylor 1028 2:15:07 2:11:26 7.0
8 LH B Sam Pan II Quarter Tonner 6355 WMYC John Attewell 1055 RET   9.0
9 LH B Boobie Trap Beneteau First 24 2416   Jason Dale 1055 DNC   11.0
9 LH B Chaos Squib 810   Alan Morgan 1142 DNC   11.0

Mersea Week Points 1 - LH B Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH B Humdinger International H Boat 4108 WMYC/DSC Julian Lord 1027 1:21:49 1:19:40 1.0
2 LH B Skybird MGC27 8452 Dabchicks SC Vic Prior 996 1:22:10 1:22:30 2.0
3 LH B Algonquin C7C 27 3820 WMYC Barry Ashmore 1009 1:23:22 1:22:37 3.0
4 LH B Dura Sigma 29 1474 Dabchicks SC Shirley Swan & Alan Mason 1040 1:28:20 1:24:56 4.0
5 LH B Tearaway MGC27 9977 DSC/WMYC Richard Holroyd 1008 1:26:54 1:26:13 5.0
6 LH B Rimfire Hustler 30XM 3017 WMYC CR & SJ Taylor 1028 1:38:32 1:35:51 6.0
7 LH B Boobie Trap Beneteau First 24 2416   Jason Dale 1055 1:48:11 1:42:33 7.0
8 LH B Sam Pan II Quarter Tonner 6355 WMYC John Attewell 1055 2:36:36 2:28:26 8.0
9 LH B Pipedream Oyster 26 7741 WMYC James Millar 1040 DNC   11.0
9 LH B Chaos Squib 810   Alan Morgan 1142 DNC   11.0

Mersea Week Points 2 - LH B Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH B Humdinger International H Boat 4108 WMYC/DSC Julian Lord 1027 1:00:13 0:58:38 1.0
2 LH B Skybird MGC27 8452 Dabchicks SC Vic Prior 996 0:59:26 0:59:40 2.0
3 LH B Algonquin C7C 27 3820 WMYC Barry Ashmore 1009 1:02:17 1:01:44 3.0
4 LH B Dura Sigma 29 1474 Dabchicks SC Shirley Swan & Alan Mason 1040 1:06:01 1:03:29 4.0
5 LH B Tearaway MGC27 9977 DSC/WMYC Richard Holroyd 1008 1:09:47 1:09:14 5.0
6 LH B Boobie Trap Beneteau First 24 2416   Jason Dale 1055 1:15:22 1:11:26 6.0
7 LH B Chaos Squib 810   Alan Morgan 1142 1:25:23 1:14:46 7.0
8 LH B Rimfire Hustler 30XM 3017 WMYC CR & SJ Taylor 1028 1:18:16 1:16:08 8.0
9 LH B Sam Pan II Quarter Tonner 6355 WMYC John Attewell 1055 1:43:08 1:37:45 9.0
10 LH B Pipedream Oyster 26 7741 WMYC James Millar 1040 DNC   11.0

Mersea Week Points 3 - LH B Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH B Humdinger International H Boat 4108 WMYC/DSC Julian Lord 1027 2:15:40 2:12:06 1.0
2 LH B Algonquin C7C 27 3820 WMYC Barry Ashmore 1009 2:14:51 2:13:39 2.0
3 LH B Skybird MGC27 8452 Dabchicks SC Vic Prior 996 2:13:39 2:14:11 3.0
4 LH B Dura Sigma 29 1474 Dabchicks SC Shirley Swan & Alan Mason 1040 2:23:00 2:17:30 4.0
5 LH B Tearaway MGC27 9977 DSC/WMYC Richard Holroyd 1008 2:26:26 2:25:16 5.0
6 LH B Boobie Trap Beneteau First 24 2416   Jason Dale 1055 2:36:17 2:28:08 6.0
7 LH B Rimfire Hustler 30XM 3017 WMYC CR & SJ Taylor 1028 2:35:08 2:30:54 7.0
8 LH B Sam Pan II Quarter Tonner 6355 WMYC John Attewell 1055 RET   9.0
9 LH B Pipedream Oyster 26 7741 WMYC James Millar 1040 DNC   11.0
9 LH B Chaos Squib 810   Alan Morgan 1142 DNC   11.0

WMYC Regatta - LH B Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 14:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 LH B Skybird MGC27 8452 Dabchicks SC Vic Prior 996 1:29:21 1:29:43 1.0
2 LH B Humdinger International H Boat 4108 WMYC/DSC Julian Lord 1027 1:32:28 1:30:02 2.0
3 LH B Algonquin C7C 27 3820 WMYC Barry Ashmore 1009 1:37:02 1:36:10 3.0
4 LH B Dura Sigma 29 1474 Dabchicks SC Shirley Swan & Alan Mason 1040 1:43:14 1:39:16 4.0
5 LH B Boobie Trap Beneteau First 24 2416   Jason Dale 1055 1:52:50 1:46:57 5.0
6 LH B Tearaway MGC27 9977 DSC/WMYC Richard Holroyd 1008 1:49:01 1:48:09 6.0
7 LH B Rimfire Hustler 30XM 3017 WMYC CR & SJ Taylor 1028 1:55:58 1:52:48 7.0
8 LH B Sam Pan II Quarter Tonner 6355 WMYC John Attewell 1055 2:18:56 2:11:41 8.0
9 LH B Pipedream Oyster 26 7741 WMYC James Millar 1040 DNC   11.0
9 LH B Chaos Squib 810   Alan Morgan 1142 DNC   11.0

DSC Regatta - Smack Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 Smack Alberta Smack Fast CK318 Brightlingsea SC Robin Page 1.100 2:21:27 2:35:36 1.0
2 Smack Kate Smack Fast CK52 WMYC Richard Haines 1.080 2:28:25 2:40:17 2.0
3 Smack Ethel Alice Smack Fast CK476   Darren Burton 1.080 2:28:52 2:40:47 3.0
4 Smack Peace Smack Fast CK171 DSC/WMYC Angus Milgate 1.060 3:02:36 3:13:33 4.0
5 Smack Charlotte Ellen Smack Fast CK258 Tollesbury Sailing Club James Bardrick 1.065 3:10:13 3:22:35 5.0
6 Smack Sunbeam Smack Fast CK328   John Minister/Derek Arnaudy 1.070 3:10:26 3:23:46 6.0
7 Smack Gracie Smack Slow CK46 DSC Nick Purdie 0.990 3:27:56 3:25:51 7.0
8 Smack Dorothy Smack Slow CK159 WMYC Rob Lee 1.000 3:30:33 3:30:33 8.0
9 Smack Boadicea Smack Slow CK213   Reuben Frost 0.920 4:00:50 3:41:34 9.0
10 Smack Martha II Smack Fast MN69 WMYC Richard Robinson 1.035 3:39:12 3:46:52 10.0
11 Smack William & Mary Smack Slow CK212   D.Quested 0.980 DNC   13.0
11 Smack Maria Smack Fast CK21   Paul Winter 1.100 DNC   13.0

Mersea Week Points 1 - Smack Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 Smack Ethel Alice Smack Fast CK476   Darren Burton 1.080 2:23:59 2:35:30 1.0
2 Smack Alberta Smack Fast CK318 Brightlingsea SC Robin Page 1.100 2:24:15 2:38:41 2.0
3 Smack Peace Smack Fast CK171 DSC/WMYC Angus Milgate 1.060 2:33:32 2:42:45 3.0
4 Smack Kate Smack Fast CK52 WMYC Richard Haines 1.080 2:36:28 2:48:59 4.0
5 Smack Charlotte Ellen Smack Fast CK258 Tollesbury Sailing Club James Bardrick 1.065 2:46:44 2:57:34 5.0
6 Smack Sunbeam Smack Fast CK328   John Minister/Derek Arnaudy 1.070 2:50:09 3:02:04 6.0
7 Smack Gracie Smack Slow CK46 DSC Nick Purdie 0.990 3:28:33 3:26:28 7.0
8 Smack Martha II Smack Fast MN69 WMYC Richard Robinson 1.035 3:21:19 3:28:22 8.0
9 Smack Dorothy Smack Slow CK159 WMYC Rob Lee 1.000 3:28:42 3:28:42 9.0
10 Smack Boadicea Smack Slow CK213   Reuben Frost 0.920 4:25:51 4:04:35 10.0
11 Smack William & Mary Smack Slow CK212   D.Quested 0.980 DNC   13.0
11 Smack Maria Smack Fast CK21   Paul Winter 1.100 DNC   13.0

Mersea Week Points 2 - Smack Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30.30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 Smack Alberta Smack Fast CK318 Brightlingsea SC Robin Page 1.100 1:48:59 1:59:53 1.0
2 Smack Ethel Alice Smack Fast CK476   Darren Burton 1.080 1:53:05 2:02:08 2.0
3 Smack Dorothy Smack Slow CK159 WMYC Rob Lee 1.000 2:02:39 2:02:39 3.0
4 Smack Peace Smack Fast CK171 DSC/WMYC Angus Milgate 1.060 2:03:24 2:10:48 4.0
5 Smack Kate Smack Fast CK52 WMYC Richard Haines 1.080 2:05:49 2:15:53 5.0
6 Smack Charlotte Ellen Smack Fast CK258 Tollesbury Sailing Club James Bardrick 1.065 2:08:32 2:16:53 6.0
7 Smack Gracie Smack Slow CK46 DSC Nick Purdie 0.990 2:18:41 2:17:18 7.0
8 Smack Boadicea Smack Slow CK213   Reuben Frost 0.920 2:34:36 2:22:14 8.0
9 Smack Sunbeam Smack Fast CK328   John Minister/Derek Arnaudy 1.070 2:16:44 2:26:18 9.0
10 Smack Martha II Smack Fast MN69 WMYC Richard Robinson 1.035 2:22:01 2:26:59 10.0
11 Smack William & Mary Smack Slow CK212   D.Quested 0.980 DNC   13.0
11 Smack Maria Smack Fast CK21   Paul Winter 1.100 DNC   13.0

Mersea Week Points 3 - Smack Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 Smack Ethel Alice Smack Fast CK476   Darren Burton 1.080 2:19:00 2:30:07 1.0
2 Smack Alberta Smack Fast CK318 Brightlingsea SC Robin Page 1.100 2:19:09 2:33:04 2.0
3 Smack Kate Smack Fast CK52 WMYC Richard Haines 1.080 2:24:11 2:35:43 3.0
4 Smack Martha II Smack Fast MN69 WMYC Richard Robinson 1.035 2:30:55 2:36:12 4.0
5 Smack Gracie Smack Slow CK46 DSC Nick Purdie 0.990 2:41:14 2:39:37 5.0
6 Smack Peace Smack Fast CK171 DSC/WMYC Angus Milgate 1.060 2:32:34 2:41:43 6.0
7 Smack Dorothy Smack Slow CK159 WMYC Rob Lee 1.000 2:42:48 2:42:48 7.0
8 Smack Boadicea Smack Slow CK213   Reuben Frost 0.920 2:57:23 2:43:12 8.0
9 Smack Sunbeam Smack Fast CK328   John Minister/Derek Arnaudy 1.070 2:34:35 2:45:24 9.0
10 Smack Charlotte Ellen Smack Fast CK258 Tollesbury Sailing Club James Bardrick 1.065 2:39:18 2:49:39 10.0
11 Smack William & Mary Smack Slow CK212   D.Quested 0.980 DNF   12.0
12 Smack Maria Smack Fast CK21   Paul Winter 1.100 DNC   13.0

WMYC Regatta - Smack Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName TCF Elapsed Corrected Points
1 Smack Alberta Smack Fast CK318 Brightlingsea SC Robin Page 1.100 1:45:36 1:56:10 1.0
2 Smack Ethel Alice Smack Fast CK476   Darren Burton 1.080 1:55:16 2:04:29 2.0
3 Smack Peace Smack Fast CK171 DSC/WMYC Angus Milgate 1.060 1:59:21 2:06:31 3.0
4 Smack Kate Smack Fast CK52 WMYC Richard Haines 1.080 2:01:41 2:11:25 4.0
5 Smack Martha II Smack Fast MN69 WMYC Richard Robinson 1.035 2:09:35 2:14:07 5.0
6 Smack Charlotte Ellen Smack Fast CK258 Tollesbury Sailing Club James Bardrick 1.065 2:07:54 2:16:13 6.0
7 Smack Boadicea Smack Slow CK213   Reuben Frost 0.920 2:30:23 2:18:21 7.0
8 Smack Dorothy Smack Slow CK159 WMYC Rob Lee 1.000 2:23:30 2:23:30 8.0
9 Smack Gracie Smack Slow CK46 DSC Nick Purdie 0.990 2:33:07 2:31:35 9.0
10 Smack Sunbeam Smack Fast CK328   John Minister/Derek Arnaudy 1.070 2:32:06 2:42:45 10.0
11 Smack William & Mary Smack Slow CK212   D.Quested 0.980 DNC   13.0
11 Smack Maria Smack Fast CK21   Paul Winter 1.100 DNC   13.0

DSC Regatta - Sonata Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:50
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Sonata Wet Endeavour Sonata 8043 DSC Gozzetts, Roberts & Shipton 1000 2:35:13 2:35:13 1.0
2 Sonata Camel Sonata 8090 DSC Simon Farren 1000 2:35:50 2:35:50 2.0
3 Sonata Blackjac Sonata 8093 WMYC/DSC Jack Davis 1000 2:39:05 2:39:05 3.0
4 Sonata Aubie Too Sonata 8922 DSC Tony Hawkes/ Pat Hill 1000 2:39:29 2:39:29 4.0
5 Sonata Kehaar Sonata 8214 WMYC Graham Capon 1000 2:50:33 2:50:33 5.0
6 Sonata Ghostbuster Sonata 8141 DSC Ian Vince 1000 2:52:29 2:52:29 6.0
7 Sonata Scherzo Sonata 8122 WMYC Jane Richardson 1000 3:02:13 3:02:13 7.0

Mersea Week Points 1 - Sonata Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:50
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Sonata Wet Endeavour Sonata 8043 DSC Gozzetts, Roberts & Shipton 1000 2:40:06 2:40:06 1.0
2 Sonata Camel Sonata 8090 DSC Simon Farren 1000 2:40:40 2:40:40 2.0
3 Sonata Blackjac Sonata 8093 WMYC/DSC Jack Davis 1000 2:40:52 2:40:52 3.0
4 Sonata Kehaar Sonata 8214 WMYC Graham Capon 1000 2:44:51 2:44:51 4.0
5 Sonata Aubie Too Sonata 8922 DSC Tony Hawkes/ Pat Hill 1000 2:46:43 2:46:43 5.0
6 Sonata Scherzo Sonata 8122 WMYC Jane Richardson 1000 2:46:55 2:46:55 6.0
7 Sonata Ghostbuster Sonata 8141 DSC Ian Vince 1000 2:52:47 2:52:47 7.0

Mersea Week Points 2 - Sonata Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Sonata Camel Sonata 8090 DSC Simon Farren 1000 1:05:31 1:05:31 1.0
2 Sonata Wet Endeavour Sonata 8043 DSC Gozzetts, Roberts & Shipton 1000 1:07:09 1:07:09 2.0
3 Sonata Scherzo Sonata 8122 WMYC Jane Richardson 1000 1:07:46 1:07:46 3.0
4 Sonata Blackjac Sonata 8093 WMYC/DSC Jack Davis 1000 1:07:49 1:07:49 4.0
5 Sonata Ghostbuster Sonata 8141 DSC Ian Vince 1000 1:09:18 1:09:18 5.0
6 Sonata Kehaar Sonata 8214 WMYC Graham Capon 1000 1:09:28 1:09:28 6.0
7 Sonata Aubie Too Sonata 8922 DSC Tony Hawkes/ Pat Hill 1000 1:09:50 1:09:50 7.0

Mersea Week Points 3 - Sonata Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 11:50
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Sonata Camel Sonata 8090 DSC Simon Farren 1000 1:51:08 1:51:08 1.0
2 Sonata Wet Endeavour Sonata 8043 DSC Gozzetts, Roberts & Shipton 1000 1:52:03 1:52:03 2.0
3 Sonata Blackjac Sonata 8093 WMYC/DSC Jack Davis 1000 1:52:14 1:52:14 3.0
4 Sonata Aubie Too Sonata 8922 DSC Tony Hawkes/ Pat Hill 1000 1:53:08 1:53:08 4.0
5 Sonata Ghostbuster Sonata 8141 DSC Ian Vince 1000 1:53:48 1:53:48 5.0
6 Sonata Scherzo Sonata 8122 WMYC Jane Richardson 1000 1:56:42 1:56:42 6.0
7 Sonata Kehaar Sonata 8214 WMYC Graham Capon 1000 1:57:16 1:57:16 7.0

WMYC Regatta - Sonata Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Sonata Blackjac Sonata 8093 WMYC/DSC Jack Davis 1000 1:31:33 1:31:33 1.0
2 Sonata Camel Sonata 8090 DSC Simon Farren 1000 1:34:27 1:34:27 2.0
3 Sonata Scherzo Sonata 8122 WMYC Jane Richardson 1000 1:35:31 1:35:31 3.0
4 Sonata Aubie Too Sonata 8922 DSC Tony Hawkes/ Pat Hill 1000 1:36:07 1:36:07 4.0
5 Sonata Ghostbuster Sonata 8141 DSC Ian Vince 1000 1:36:11 1:36:11 5.0
6 Sonata Wet Endeavour Sonata 8043 DSC Gozzetts, Roberts & Shipton 1000 1:36:43 1:36:43 6.0
7 Sonata Kehaar Sonata 8214 WMYC Graham Capon 1000 1:39:28 1:39:28 7.0

DSC Regatta - Stella Fleet - 20 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 12:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Stella L'etoile Stella 109 W & F YC and RHYC Tim Wood 1125 2:07:24 1:53:15 1.0
2 Stella Lodestar Stella 64 Hoo Ness Yacht Club Mark Montgomery-Smith 1125 2:17:33 2:02:16 2.0
3 Stella La Vie En Rose Stella 1 WMYC Peter Haldane 1125 2:45:11 2:26:50 3.0
4 Stella Stella Lyra Stella 75 WMYC Trevor Spero 1125 RET   5.0
5 Stella Lys of Slaughden Stella 96 Pin Mill SC John Sparks 1125 DNC   6.0

Mersea Week Points 1 - Stella Fleet - 21 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 12:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Stella L'etoile Stella 109 W & F YC and RHYC Tim Wood 1125 1:32:52 1:22:33 1.0
2 Stella Lodestar Stella 64 Hoo Ness Yacht Club Mark Montgomery-Smith 1125 1:35:55 1:25:16 2.0
3 Stella Stella Lyra Stella 75 WMYC Trevor Spero 1125 1:44:55 1:33:16 3.0
4 Stella La Vie En Rose Stella 1 WMYC Peter Haldane 1125 1:49:18 1:37:09 4.0
5 Stella Lys of Slaughden Stella 96 Pin Mill SC John Sparks 1125 DNC   6.0

Mersea Week Points 2 - Stella Fleet - 22 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 13:40
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Stella L'etoile Stella 109 W & F YC and RHYC Tim Wood 1125 1:04:34 0:57:24 1.0
2 Stella Lodestar Stella 64 Hoo Ness Yacht Club Mark Montgomery-Smith 1125 1:09:23 1:01:40 2.0
3 Stella La Vie En Rose Stella 1 WMYC Peter Haldane 1125 1:14:44 1:06:26 3.0
4 Stella Stella Lyra Stella 75 WMYC Trevor Spero 1125 1:15:44 1:07:19 4.0
5 Stella Lys of Slaughden Stella 96 Pin Mill SC John Sparks 1125 DNC   6.0

Mersea Week Points 3 - Stella Fleet - 24 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 12:20
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Stella L'etoile Stella 109 W & F YC and RHYC Tim Wood 1125 2:01:18 1:47:49 1.0
2 Stella Lodestar Stella 64 Hoo Ness Yacht Club Mark Montgomery-Smith 1125 2:05:53 1:51:54 2.0
3 Stella Stella Lyra Stella 75 WMYC Trevor Spero 1125 2:17:41 2:02:23 3.0
4 Stella La Vie En Rose Stella 1 WMYC Peter Haldane 1125 2:19:14 2:03:46 4.0
5 Stella Lys of Slaughden Stella 96 Pin Mill SC John Sparks 1125 DNC   6.0

WMYC Regatta - Stella Fleet - 25 Aug 2017 at 11:00

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 14:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Stella L'etoile Stella 109 W & F YC and RHYC Tim Wood 1125 1:34:41 1:24:10 1.0
2 Stella Lodestar Stella 64 Hoo Ness Yacht Club Mark Montgomery-Smith 1125 1:45:03 1:33:23 2.0
3 Stella La Vie En Rose Stella 1 WMYC Peter Haldane 1125 1:47:13 1:35:18 3.0
4 Stella Stella Lyra Stella 75 WMYC Trevor Spero 1125 DNC   6.0
4 Stella Lys of Slaughden Stella 96 Pin Mill SC John Sparks 1125 DNC   6.0


merseaweek.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com