Mersea Week 2017 Dinghies

West Mersea

Mersea Week 2017

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
1st Fast Le Surf RS 600 951 Michael Iszatt   920 1.0 1.0 (10.0 RET) 2.0 1.0 15.0 5.0
2nd Fast   RS 200 901 Gavin Page Joe Philo-Powell 1047 2.0 4.0 2.0 (9.0 RET) 2.0 19.0 10.0
3rd Fast   B14 783 Henry Wells Ben Heathcote/Staff Glover 870 (11.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 7.0 22.0 11.0
4th Fast   RS 400 597 Tony Brown Rosie Brown/Nik Antoniades 942 3.0 (8.0 RET) 3.0 4.0 4.0 22.0 14.0
5th Fast   RS 500 506 Richard Green Sue Green 968 4.5 3.0 5.0 (11.0 DNC) 3.0 26.5 15.5
6th Fast RS'ing About RS 400 433 Ross Bowman Ifor Bielecki 942 4.5 5.0 7.0 (9.0 RET) 5.0 30.5 21.5
7th Fast Hot Black desianto RS 400 1426 Bruce Woodcock Paul Berry 942 7.0 DNF 6.0 6.0 (9.0 ret) 6.0 34.0 25.0
8th Fast Crabby Bucket RS 800 824 Sam Caslin Charlotte Powell 810 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 8.0 44.0 33.0
9th Fast   RS 200 1581 Jack Grogan   1047 (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 48.0 37.0
10th Fast   29er 544 Ryan Bailey Joe Purdie 915 (11.0 DNC) 11.0 DNC 10.0 DNF 9.0 RET 11.0 DNC 52.0 41.0

Laser & Radial Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
1st Laser & Radial Rio Laser 19 Janek Payne   1097 1.0 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 11.0 4.0
2nd Laser & Radial   Laser Radial 178114 Lindsey Allen   1139 4.0 2.0 2.0 2.0 (7.0 DNC) 17.0 10.0
3rd Laser & Radial Madfish Laser 86864 David Milligan   1097 2.0 3.0 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 22.0 15.0
4th Laser & Radial   Laser 85092 Keith Stubbs   1097 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 RET 1.0 26.0 19.0
5th Laser & Radial Mud Laser 151355 Suzy Ryan   1097 3.0 (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 28.0 21.0
6th Laser & Radial   Laser Radial 186670 Archie Harris   1139 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 28.0

MFOB Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
1st MFOB Merlin MFOB Fast WM25 William Sargeant   1150 5.0 1.0 1.0 1.0 (9.0) 17.0 8.0
2nd MFOB Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green Dan O'Brien 1105 1.0 3.0 5.0 (8.0) 3.0 20.0 12.0
3rd MFOB Native MFOB Slow WM1 Steve Johnson Deb/Issac Johnson 1255 (12.0) 6.0 4.0 2.0 2.0 26.0 14.0
4th MFOB Columbine MFOB Fast WM33 Sam Lightfoot Will Head 1165 4.0 2.0 3.0 (23.0 RET) 7.0 39.0 16.0
5th MFOB Swift MFOB Fast WM32 David Cope TBC 1180 6.0 4.0 (7.0) 6.0 4.0 27.0 20.0
6th MFOB Samphire MFOB Slow WM 24 Gerard Swift   1245 11.0 7.0 2.0 (13.0) 1.0 34.0 21.0
7th MFOB Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft Charlie Jacobs 1175 3.0 (12.0) 11.0 9.0 5.0 40.0 28.0
8th MFOB Tern MFOB Fast WM6 Tom Bowman   1165 (31.0 DNC) 10.0 9.0 12.0 6.0 68.0 37.0
9th MFOB Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Richard Porter Nicky Porter 1320 (17.0) 9.0 8.0 10.0 12.0 56.0 39.0
10th MFOB Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker Ben Baker 1265 13.0 (17.0) 12.0 4.0 11.0 57.0 40.0
11th MFOB Mystery MFOB Fast A1 Angela Payne Howard Payne , Ed Robinson 1210 (21.0) 8.0 19.0 5.0 8.0 61.0 40.0
12th MFOB Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes Jake Bowyer/Josh French 1110 2.0 5.0 10.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 79.0 48.0
13th MFOB Eden MFOB Slow WM7 William Powell Matt Heathcote 1230 16.0 11.0 6.0 15.0 (17.0) 65.0 48.0
14th MFOB Willotte MFOB Fast WM27 Graeme Provan Lily Provan 1210 (18.0) 14.0 15.0 11.0 10.0 68.0 50.0
15th MFOB Spray MFOB Fast CK135 Oliver Grogan   1170 9.0 19.0 16.0 7.0 (22.0) 73.0 51.0
16th MFOB Joy MFOB Fast WM48 Timothy Crossley Lucy Newman/Ed Holroyd 1205 8.0 13.0 14.0 17.0 (19.0) 71.0 52.0
17th MFOB Woody MFOB Slow WM30 Tom Fleetwood   1225 10.0 (18.0) 17.0 16.0 13.0 74.0 56.0
18th MFOB Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars Ditchburn Nicky Ditchburn 1170 19.0 15.0 (20.0) 3.0 20.0 77.0 57.0
19th MFOB Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing Rosie Farthing/Steve Wombwell 1210 15.0 20.0 13.0 (23.0 RET) 16.0 87.0 64.0
20th MFOB Winnie MFOB Slow CK98 Simon Jacklin   1230 14.0 21.0 (31.0 DNC) 14.0 31.0 DNC 111.0 80.0
21st MFOB Replica MFOB Slow WM51 Janet Bishopp Emily Rogers 1265 26.0 DNF 16.0 23.0 (31.0 DNC) 15.0 111.0 80.0
22nd MFOB Beth MFOB Slow MI03 Jonny Watkins Ru Watkins/Libby Watkins 1240 22.0 26.0 (31.0 DNC) 19.0 18.0 116.0 85.0
23rd MFOB Bumble MFOB Slow WM20 Richard Holroyd Jane Marr/Jackie Bessie 1250 20.0 24.0 24.0 18.0 (31.0 DNC) 117.0 86.0
24th MFOB Overproof MFOB Fast WM151 Lucy Struth   1190 26.0 DNF 22.0 21.0 20.0 (31.0 DNC) 120.0 89.0
25th MFOB Vendetta MFOB Fast CK22 Liam Boyd Alex Slade 1130 7.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 21.0 121.0 90.0
26th MFOB Vicuna MFOB Fast WM60 Beverley Philpott Elizabeth Philpott/Becca Brown 1165 (31.0 DNC) 23.0 22.0 31.0 DNC 14.0 121.0 90.0
27th MFOB Oyster MFOB Slow WM4 Edward Baker Jack Trollope 1265 (31.0 DNC) 25.0 18.0 31.0 DNC 23.0 128.0 97.0
28th MFOB Pig MFOB Fast WM999 Dominic Talbot   1200 (31.0 DNC) 31.0 DNC 25.0 31.0 DNC 31.0 DNC 149.0 118.0
29th MFOB Boy George MFOB Slow CK28 Charlotte Cock Stuart Cock 1230 26.0 DNF (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 150.0 119.0
30th MFOB Mary Agnes MFOB Slow WM23 Alan Morgan Ignu Gronneberg 1245 (31.0 DNC) 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 31.0 DNC 155.0 124.0

Med & Laser 4.7 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
1st Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4629 Gabby Clifton Flo Brellisford 1240 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Med & Laser 4.7   RS Feva XL 888 Maddie Allen Felicity Brellingsford 1240 (6.0) 2.0 2.0 4.0 2.0 16.0 10.0
3rd Med & Laser 4.7   Laser 4.7 173356 Maddie Clifton   1200 4.0 (8.0) 5.0 3.0 3.0 23.0 15.0
4th Med & Laser 4.7   RS Feva XL 1114 Emily Sanderson Natasha Fuller 1240 7.0 5.0 3.0 9.0 (15.0 DNC) 39.0 24.0
5th Med & Laser 4.7   Laser 4.7 200852 Drew Bessey   1200 5.0 7.0 (15.0 DNC) 5.0 15.0 DNC 47.0 32.0
6th Med & Laser 4.7   Laser 4.7 183557 Rebecca Brown   1200 (15.0 DNC) 10.0 4.0 6.0 15.0 DNC 50.0 35.0
7th Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6252 Lucy Aird-Brown Amy Struth 1240 2.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 51.0 36.0
8th Med & Laser 4.7   Topaz Uno race 00 Hope Gozzett   1240 3.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 51.0 36.0
9th Med & Laser 4.7 Cedric Laser 4.7 183327 Will Gibson   1200 (15.0 DNC) 6.0 7.0 RET 8.0 15.0 DNC 51.0 36.0
10th Med & Laser 4.7   Laser 4.7 176430 Ben Milgate   1200 (15.0 DNC) 11.0 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 58.0 43.0
11th Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4604 Max Harris Eddie Harris 1240 (15.0 DNC) 9.0 15.0 DNC 10.0 15.0 DNC 64.0 49.0
12th Med & Laser 4.7   Laser 4.7 91221 Tom Williams   1200 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC 67.0 52.0
13th Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6381 Orla Clifford Willa Rogers 1240 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 75.0 60.0
13th Med & Laser 4.7   RS Feva 1765 Ben Croft Ed Clayton 1240 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 75.0 60.0

Medium Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
1st Medium Fast Believe Enterprise 23049 Brian Cumming Linda Cumming 1113 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 8.0 5.0
2nd Medium Fast   Laser 2000 2026 Allen Vince Holly Sparks 1107 3.0 2.0 3.0 (4.0) 1.0 13.0 9.0
3rd Medium Fast   Enterprise 22912 Peter Dolling Elaine Dolling 1113 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 12.0 9.0
4th Medium Fast   Laser Bahia 83 Julian French Christine Lane 1095 5.0 6.0 DNF 5.0 6.0 (10.0 DNC) 32.0 22.0
5th Medium Fast Turnstone GP 14 14058 Louise Crisp Laura Sharpe 1133 (10.0 DNC) 4.0 4.0 10.0 DNC 5.0 33.0 23.0
6th Medium Fast   420 49657 Tom Brown Charles Gayton 1110 6.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 7.0 RET 34.0 24.0
7th Medium Fast Bagpuss Solo 4061 Ray Smith   1143 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 38.0 28.0
8th Medium Fast Poo Bah Merlin Rocket 17 Jonathan Reubin Nik Antoniades 1071 (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 RET 5.0 10.0 DNC 42.0 32.0
9th Medium Fast   RS Aero 5 1108 Charlie Pearce   1120 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 50.0 40.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
1st Slow   Pico Jane Charlotte Allan Alice Marr 1280 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Slow   Pico 15850 Jack Gibson Dan Milgate 1330 2.0 (4.0) 3.0 3.0 3.0 15.0 11.0
3rd Slow   Topaz 3198 Lily Marr Allegra Martin 1251 3.0 6.0 2.0 (7.0 DNS) 2.0 20.0 13.0
4th Slow   Topaz Uno 8888 Lucie Latham Rufus Cock 1251 5.0 DNF 3.0 (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 24.0 17.0
5th Slow   Pico 15847 William Sanderson Eloise Fuller 1330 (7.0 DNC) 5.0 5.0 RET 4.0 7.0 DNC 28.0 21.0
6th Slow Ida Mirror 69020 Ray Smith   1369 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 29.0 22.0

DSC Regatta - Fast Fleet - 20 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 12:55
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Le Surf RS 600 951 Michael Iszatt   920 0:54:03 0:58:45 1.0
2 Fast   RS 200 901 Gavin Page Joe Philo-Powell 1047 1:13:12 1:09:55 2.0
3 Fast   RS 400 597 Tony Brown Rosie Brown/Nik Antoniades 942 1:08:36 1:12:49 3.0
4 Fast   RS 500 506 Richard Green Sue Green 968 1:13:56 1:16:23 4.5
4 Fast RS'ing About RS 400 433 Ross Bowman Ifor Bielecki 942 1:11:57 1:16:23 4.5
6 Fast Hot Black desianto RS 400 1426 Bruce Woodcock Paul Berry 942 DNF   7.0
7 Fast   B14 783 Henry Wells Ben Heathcote/Staff Glover 870 DNC   11.0
7 Fast Crabby Bucket RS 800 824 Sam Caslin Charlotte Powell 810 DNC   11.0
7 Fast   RS 200 1581 Jack Grogan   1047 DNC   11.0
7 Fast   29er 544 Ryan Bailey Joe Purdie 915 DNC   11.0

Mersea Week Points 1 - Fast Fleet - 21 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 12:55
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Le Surf RS 600 951 Michael Iszatt   920 1:37:13 1:45:40 1.0
2 Fast   B14 783 Henry Wells Ben Heathcote/Staff Glover 870 1:34:47 1:48:57 2.0
3 Fast   RS 500 506 Richard Green Sue Green 968 1:46:18 1:49:49 3.0
4 Fast   RS 200 901 Gavin Page Joe Philo-Powell 1047 1:55:54 1:50:42 4.0
5 Fast RS'ing About RS 400 433 Ross Bowman Ifor Bielecki 942 1:47:07 1:53:43 5.0
6 Fast Hot Black desianto RS 400 1426 Bruce Woodcock Paul Berry 942 1:48:04 1:54:43 6.0
7 Fast   RS 400 597 Tony Brown Rosie Brown/Nik Antoniades 942 RET   8.0
8 Fast Crabby Bucket RS 800 824 Sam Caslin Charlotte Powell 810 DNC   11.0
8 Fast   RS 200 1581 Jack Grogan   1047 DNC   11.0
8 Fast   29er 544 Ryan Bailey Joe Purdie 915 DNC   11.0

Mersea Week Points 2 - Fast Fleet - 22 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   B14 783 Henry Wells Ben Heathcote/Staff Glover 870 1:18:45 1:30:31 1.0
2 Fast   RS 200 901 Gavin Page Joe Philo-Powell 1047 1:35:02 1:30:46 2.0
3 Fast   RS 400 597 Tony Brown Rosie Brown/Nik Antoniades 942 1:27:21 1:32:44 3.0
4 Fast   RS 200 1581 Jack Grogan   1047 1:37:38 1:33:15 4.0
5 Fast   RS 500 506 Richard Green Sue Green 968 1:32:42 1:35:46 5.0
6 Fast Hot Black desianto RS 400 1426 Bruce Woodcock Paul Berry 942 1:30:49 1:36:25 6.0
7 Fast RS'ing About RS 400 433 Ross Bowman Ifor Bielecki 942 1:34:51 1:40:41 7.0
8 Fast Le Surf RS 600 951 Michael Iszatt   920 RET   10.0
8 Fast   29er 544 Ryan Bailey Joe Purdie 915 DNF   10.0
10 Fast Crabby Bucket RS 800 824 Sam Caslin Charlotte Powell 810 DNC   11.0

Mersea Week Points 3 - Fast Fleet - 24 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 12:55
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   B14 783 Henry Wells Ben Heathcote/Staff Glover 870 2:21:18 2:42:25 1.0
2 Fast Le Surf RS 600 951 Michael Iszatt   920 2:30:17 2:43:21 2.0
3 Fast Crabby Bucket RS 800 824 Sam Caslin Charlotte Powell 810 2:14:00 2:45:26 3.0
4 Fast   RS 400 597 Tony Brown Rosie Brown/Nik Antoniades 942 2:56:39 3:07:32 4.0
5 Fast   RS 200 901 Gavin Page Joe Philo-Powell 1047 RET   9.0
5 Fast RS'ing About RS 400 433 Ross Bowman Ifor Bielecki 942 RET   9.0
5 Fast Hot Black desianto RS 400 1426 Bruce Woodcock Paul Berry 942 ret   9.0
5 Fast   29er 544 Ryan Bailey Joe Purdie 915 RET   9.0
9 Fast   RS 500 506 Richard Green Sue Green 968 DNC   11.0
9 Fast   RS 200 1581 Jack Grogan   1047 DNC   11.0

WMYC Regatta - Fast Fleet - 25 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Le Surf RS 600 951 Michael Iszatt   920 1:02:01 1:07:25 1.0
2 Fast   RS 200 901 Gavin Page Joe Philo-Powell 1047 1:16:26 1:13:00 2.0
3 Fast   RS 500 506 Richard Green Sue Green 968 1:11:48 1:14:10 3.0
4 Fast   RS 400 597 Tony Brown Rosie Brown/Nik Antoniades 942 1:10:00 1:14:19 4.0
5 Fast RS'ing About RS 400 433 Ross Bowman Ifor Bielecki 942 1:13:02 1:17:32 5.0
6 Fast Hot Black desianto RS 400 1426 Bruce Woodcock Paul Berry 942 1:14:19 1:18:54 6.0
7 Fast   B14 783 Henry Wells Ben Heathcote/Staff Glover 870 1:09:26 1:19:49 7.0
8 Fast Crabby Bucket RS 800 824 Sam Caslin Charlotte Powell 810 1:06:08 1:21:39 8.0
9 Fast   RS 200 1581 Jack Grogan   1047 DNC   11.0
9 Fast   29er 544 Ryan Bailey Joe Purdie 915 DNC   11.0

DSC Regatta - Laser & Radial Fleet - 20 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:45
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser & Radial Rio Laser 19 Janek Payne   1097 1:21:33 1:14:20 1.0
2 Laser & Radial Madfish Laser 86864 David Milligan   1097 1:39:24 1:30:37 2.0
3 Laser & Radial Mud Laser 151355 Suzy Ryan   1097 1:56:26 1:46:08 3.0
4 Laser & Radial   Laser Radial 178114 Lindsey Allen   1139 2:07:21 1:51:49 4.0
5 Laser & Radial   Laser 85092 Keith Stubbs   1097 DNC   7.0
5 Laser & Radial   Laser Radial 186670 Archie Harris   1139 DNC   7.0

Mersea Week Points 1 - Laser & Radial Fleet - 21 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:45
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser & Radial Rio Laser 19 Janek Payne   1097 1:25:17 1:17:45 1.0
2 Laser & Radial   Laser Radial 178114 Lindsey Allen   1139 1:36:20 1:24:35 2.0
3 Laser & Radial Madfish Laser 86864 David Milligan   1097 1:32:51 1:24:38 3.0
4 Laser & Radial   Laser 85092 Keith Stubbs   1097 DNC   7.0
4 Laser & Radial Mud Laser 151355 Suzy Ryan   1097 DNC   7.0
4 Laser & Radial   Laser Radial 186670 Archie Harris   1139 DNC   7.0

Mersea Week Points 2 - Laser & Radial Fleet - 22 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser & Radial Rio Laser 19 Janek Payne   1097 1:11:55 1:05:33 1.0
2 Laser & Radial   Laser Radial 178114 Lindsey Allen   1139 1:18:22 1:08:48 2.0
3 Laser & Radial Madfish Laser 86864 David Milligan   1097 1:18:14 1:11:19 3.0
4 Laser & Radial Mud Laser 151355 Suzy Ryan   1097 1:22:06 1:14:50 4.0
5 Laser & Radial   Laser 85092 Keith Stubbs   1097 DNC   7.0
5 Laser & Radial   Laser Radial 186670 Archie Harris   1139 DNC   7.0

Mersea Week Points 3 - Laser & Radial Fleet - 24 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:45
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser & Radial Rio Laser 19 Janek Payne   1097 1:56:18 1:46:01 1.0
2 Laser & Radial   Laser Radial 178114 Lindsey Allen   1139 2:15:32 1:59:00 2.0
3 Laser & Radial   Laser 85092 Keith Stubbs   1097 RET   4.0
4 Laser & Radial Madfish Laser 86864 David Milligan   1097 DNC   7.0
4 Laser & Radial Mud Laser 151355 Suzy Ryan   1097 DNC   7.0
4 Laser & Radial   Laser Radial 186670 Archie Harris   1139 DNC   7.0

WMYC Regatta - Laser & Radial Fleet - 25 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser & Radial   Laser 85092 Keith Stubbs   1097 1:24:59 1:17:28 1.0
2 Laser & Radial Rio Laser 19 Janek Payne   1097 DNC   7.0
2 Laser & Radial   Laser Radial 178114 Lindsey Allen   1139 DNC   7.0
2 Laser & Radial Madfish Laser 86864 David Milligan   1097 DNC   7.0
2 Laser & Radial Mud Laser 151355 Suzy Ryan   1097 DNC   7.0
2 Laser & Radial   Laser Radial 186670 Archie Harris   1139 DNC   7.0

DSC Regatta - MFOB Fleet - 20 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 MFOB Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green Dan O'Brien 1105 1:16:08 1:08:54 1.0
2 MFOB Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes Jake Bowyer/Josh French 1110 1:21:08 1:13:06 2.0
3 MFOB Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft Charlie Jacobs 1175 1:28:05 1:14:58 3.0
4 MFOB Columbine MFOB Fast WM33 Sam Lightfoot Will Head 1165 1:28:17 1:15:47 4.0
5 MFOB Merlin MFOB Fast WM25 William Sargeant   1150 1:29:46 1:18:03 5.0
6 MFOB Swift MFOB Fast WM32 David Cope TBC 1180 1:35:00 1:20:31 6.0
7 MFOB Vendetta MFOB Fast CK22 Liam Boyd Alex Slade 1130 1:33:43 1:22:56 7.0
8 MFOB Joy MFOB Fast WM48 Timothy Crossley Lucy Newman/Ed Holroyd 1205 1:40:57 1:23:47 8.0
9 MFOB Spray MFOB Fast CK135 Oliver Grogan   1170 1:40:25 1:25:50 9.0
10 MFOB Woody MFOB Slow WM30 Tom Fleetwood   1225 1:45:44 1:26:19 10.0
11 MFOB Samphire MFOB Slow WM 24 Gerard Swift   1245 1:50:30 1:28:45 11.0
12 MFOB Native MFOB Slow WM1 Steve Johnson Deb/Issac Johnson 1255 1:51:29 1:28:50 12.0
13 MFOB Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker Ben Baker 1265 1:53:36 1:29:48 13.0
14 MFOB Winnie MFOB Slow CK98 Simon Jacklin   1230 1:51:53 1:30:58 14.0
15 MFOB Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing Rosie Farthing/Steve Wombwell 1210 1:51:03 1:31:47 15.0
16 MFOB Eden MFOB Slow WM7 William Powell Matt Heathcote 1230 1:56:04 1:34:22 16.0
17 MFOB Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Richard Porter Nicky Porter 1320 2:04:59 1:34:41 17.0
18 MFOB Willotte MFOB Fast WM27 Graeme Provan Lily Provan 1210 1:55:20 1:35:19 18.0
19 MFOB Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars Ditchburn Nicky Ditchburn 1170 2:08:22 1:49:43 19.0
20 MFOB Bumble MFOB Slow WM20 Richard Holroyd Jane Marr/Jackie Bessie 1250 2:27:47 1:58:14 20.0
21 MFOB Mystery MFOB Fast A1 Angela Payne Howard Payne , Ed Robinson 1210 2:24:05 1:59:05 21.0
22 MFOB Beth MFOB Slow MI03 Jonny Watkins Ru Watkins/Libby Watkins 1240 2:33:06 2:03:28 22.0
23 MFOB Replica MFOB Slow WM51 Janet Bishopp Emily Rogers 1265 DNF   26.0
23 MFOB Overproof MFOB Fast WM151 Lucy Struth   1190 DNF   26.0
23 MFOB Boy George MFOB Slow CK28 Charlotte Cock Stuart Cock 1230 DNF   26.0
26 MFOB Tern MFOB Fast WM6 Tom Bowman   1165 DNC   31.0
26 MFOB Vicuna MFOB Fast WM60 Beverley Philpott Elizabeth Philpott/Becca Brown 1165 DNC   31.0
26 MFOB Oyster MFOB Slow WM4 Edward Baker Jack Trollope 1265 DNC   31.0
26 MFOB Pig MFOB Fast WM999 Dominic Talbot   1200 DNC   31.0
26 MFOB Mary Agnes MFOB Slow WM23 Alan Morgan Ignu Gronneberg 1245 DNC   31.0

Mersea Week Points 1 - MFOB Fleet - 21 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 MFOB Merlin MFOB Fast WM25 William Sargeant   1150 1:24:59 1:13:54 1.0
2 MFOB Columbine MFOB Fast WM33 Sam Lightfoot Will Head 1165 1:28:27 1:15:55 2.0
3 MFOB Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green Dan O'Brien 1105 1:24:26 1:16:25 3.0
4 MFOB Swift MFOB Fast WM32 David Cope TBC 1180 1:31:04 1:17:11 4.0
5 MFOB Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes Jake Bowyer/Josh French 1110 1:26:17 1:17:44 5.0
6 MFOB Native MFOB Slow WM1 Steve Johnson Deb/Issac Johnson 1255 1:38:00 1:18:05 6.0
7 MFOB Samphire MFOB Slow WM 24 Gerard Swift   1245 1:37:46 1:18:32 7.0
8 MFOB Mystery MFOB Fast A1 Angela Payne Howard Payne , Ed Robinson 1210 1:37:07 1:20:16 8.0
9 MFOB Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Richard Porter Nicky Porter 1320 1:47:15 1:21:15 9.0
10 MFOB Tern MFOB Fast WM6 Tom Bowman   1165 1:34:43 1:21:18 10.0
11 MFOB Eden MFOB Slow WM7 William Powell Matt Heathcote 1230 1:40:02 1:21:20 11.0
12 MFOB Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft Charlie Jacobs 1175 1:35:39 1:21:24 12.0
13 MFOB Joy MFOB Fast WM48 Timothy Crossley Lucy Newman/Ed Holroyd 1205 1:38:20 1:21:36 13.0
14 MFOB Willotte MFOB Fast WM27 Graeme Provan Lily Provan 1210 1:38:50 1:21:41 14.0
15 MFOB Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars Ditchburn Nicky Ditchburn 1170 1:35:42 1:21:48 15.0
16 MFOB Replica MFOB Slow WM51 Janet Bishopp Emily Rogers 1265 1:43:38 1:21:55 16.0
17 MFOB Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker Ben Baker 1265 1:44:05 1:22:17 17.0
18 MFOB Woody MFOB Slow WM30 Tom Fleetwood   1225 1:41:11 1:22:36 18.0
19 MFOB Spray MFOB Fast CK135 Oliver Grogan   1170 1:38:07 1:23:52 19.0
20 MFOB Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing Rosie Farthing/Steve Wombwell 1210 1:43:12 1:25:17 20.0
21 MFOB Winnie MFOB Slow CK98 Simon Jacklin   1230 1:46:21 1:26:28 21.0
22 MFOB Overproof MFOB Fast WM151 Lucy Struth   1190 1:44:12 1:27:34 22.0
23 MFOB Vicuna MFOB Fast WM60 Beverley Philpott Elizabeth Philpott/Becca Brown 1165 1:44:20 1:29:33 23.0
24 MFOB Bumble MFOB Slow WM20 Richard Holroyd Jane Marr/Jackie Bessie 1250 1:52:12 1:29:46 24.0
25 MFOB Oyster MFOB Slow WM4 Edward Baker Jack Trollope 1265 1:54:04 1:30:10 25.0
26 MFOB Beth MFOB Slow MI03 Jonny Watkins Ru Watkins/Libby Watkins 1240 1:55:35 1:33:13 26.0
27 MFOB Vendetta MFOB Fast CK22 Liam Boyd Alex Slade 1130 DNC   31.0
27 MFOB Pig MFOB Fast WM999 Dominic Talbot   1200 DNC   31.0
27 MFOB Boy George MFOB Slow CK28 Charlotte Cock Stuart Cock 1230 DNC   31.0
27 MFOB Mary Agnes MFOB Slow WM23 Alan Morgan Ignu Gronneberg 1245 DNC   31.0

Mersea Week Points 2 - MFOB Fleet - 22 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:55
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 MFOB Merlin MFOB Fast WM25 William Sargeant   1150 1:13:15 1:03:42 1.0
2 MFOB Samphire MFOB Slow WM 24 Gerard Swift   1245 1:20:28 1:04:38 2.0
3 MFOB Columbine MFOB Fast WM33 Sam Lightfoot Will Head 1165 1:15:59 1:05:13 3.0
4 MFOB Native MFOB Slow WM1 Steve Johnson Deb/Issac Johnson 1255 1:22:01 1:05:21 4.0
5 MFOB Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green Dan O'Brien 1105 1:12:28 1:05:35 5.0
6 MFOB Eden MFOB Slow WM7 William Powell Matt Heathcote 1230 1:21:46 1:06:29 6.0
7 MFOB Swift MFOB Fast WM32 David Cope TBC 1180 1:18:57 1:06:54 7.0
8 MFOB Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Richard Porter Nicky Porter 1320 1:28:38 1:07:09 8.0
9 MFOB Tern MFOB Fast WM6 Tom Bowman   1165 1:18:15 1:07:10 9.0
10 MFOB Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes Jake Bowyer/Josh French 1110 1:15:37 1:08:07 10.0
11 MFOB Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft Charlie Jacobs 1175 1:20:58 1:08:54 11.0
12 MFOB Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker Ben Baker 1265 1:27:23 1:09:05 12.0
13 MFOB Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing Rosie Farthing/Steve Wombwell 1210 1:24:58 1:10:13 13.0
14 MFOB Joy MFOB Fast WM48 Timothy Crossley Lucy Newman/Ed Holroyd 1205 1:25:44 1:11:09 14.0
15 MFOB Willotte MFOB Fast WM27 Graeme Provan Lily Provan 1210 1:26:29 1:11:28 15.0
16 MFOB Spray MFOB Fast CK135 Oliver Grogan   1170 1:23:39 1:11:30 16.0
17 MFOB Woody MFOB Slow WM30 Tom Fleetwood   1225 1:27:40 1:11:34 17.0
18 MFOB Oyster MFOB Slow WM4 Edward Baker Jack Trollope 1265 1:31:46 1:12:33 18.0
19 MFOB Mystery MFOB Fast A1 Angela Payne Howard Payne , Ed Robinson 1210 1:27:49 1:12:35 19.0
20 MFOB Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars Ditchburn Nicky Ditchburn 1170 1:25:45 1:13:17 20.0
21 MFOB Overproof MFOB Fast WM151 Lucy Struth   1190 1:28:44 1:14:34 21.0
22 MFOB Vicuna MFOB Fast WM60 Beverley Philpott Elizabeth Philpott/Becca Brown 1165 1:27:27 1:15:04 22.0
23 MFOB Replica MFOB Slow WM51 Janet Bishopp Emily Rogers 1265 1:35:08 1:15:12 23.0
24 MFOB Bumble MFOB Slow WM20 Richard Holroyd Jane Marr/Jackie Bessie 1250 1:36:13 1:16:58 24.0
25 MFOB Pig MFOB Fast WM999 Dominic Talbot   1200 1:37:53 1:21:34 25.0
26 MFOB Winnie MFOB Slow CK98 Simon Jacklin   1230 DNC   31.0
26 MFOB Beth MFOB Slow MI03 Jonny Watkins Ru Watkins/Libby Watkins 1240 DNC   31.0
26 MFOB Vendetta MFOB Fast CK22 Liam Boyd Alex Slade 1130 DNC   31.0
26 MFOB Boy George MFOB Slow CK28 Charlotte Cock Stuart Cock 1230 DNC   31.0
26 MFOB Mary Agnes MFOB Slow WM23 Alan Morgan Ignu Gronneberg 1245 DNC   31.0

Mersea Week Points 3 - MFOB Fleet - 24 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 MFOB Merlin MFOB Fast WM25 William Sargeant   1150 2:05:33 1:49:10 1.0
2 MFOB Native MFOB Slow WM1 Steve Johnson Deb/Issac Johnson 1255 2:17:17 1:49:23 2.0
3 MFOB Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars Ditchburn Nicky Ditchburn 1170 2:08:23 1:49:44 3.0
4 MFOB Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker Ben Baker 1265 2:19:18 1:50:07 4.0
5 MFOB Mystery MFOB Fast A1 Angela Payne Howard Payne , Ed Robinson 1210 2:13:20 1:50:12 5.0
6 MFOB Swift MFOB Fast WM32 David Cope TBC 1180 2:11:08 1:51:08 6.0
7 MFOB Spray MFOB Fast CK135 Oliver Grogan   1170 2:10:53 1:51:52 7.0
8 MFOB Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green Dan O'Brien 1105 2:04:32 1:52:42 8.0
9 MFOB Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft Charlie Jacobs 1175 2:13:34 1:53:40 9.0
10 MFOB Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Richard Porter Nicky Porter 1320 2:30:11 1:53:47 10.0
11 MFOB Willotte MFOB Fast WM27 Graeme Provan Lily Provan 1210 2:17:53 1:53:57 11.0
12 MFOB Tern MFOB Fast WM6 Tom Bowman   1165 2:14:35 1:55:31 12.0
13 MFOB Samphire MFOB Slow WM 24 Gerard Swift   1245 2:25:21 1:56:45 13.0
14 MFOB Winnie MFOB Slow CK98 Simon Jacklin   1230 2:23:39 1:56:47 14.0
15 MFOB Eden MFOB Slow WM7 William Powell Matt Heathcote 1230 2:23:59 1:57:04 15.0
16 MFOB Woody MFOB Slow WM30 Tom Fleetwood   1225 2:24:32 1:57:59 16.0
17 MFOB Joy MFOB Fast WM48 Timothy Crossley Lucy Newman/Ed Holroyd 1205 2:23:13 1:58:51 17.0
18 MFOB Bumble MFOB Slow WM20 Richard Holroyd Jane Marr/Jackie Bessie 1250 2:29:10 1:59:20 18.0
19 MFOB Beth MFOB Slow MI03 Jonny Watkins Ru Watkins/Libby Watkins 1240 2:29:43 2:00:44 19.0
20 MFOB Overproof MFOB Fast WM151 Lucy Struth   1190 2:24:40 2:01:34 20.0
21 MFOB Columbine MFOB Fast WM33 Sam Lightfoot Will Head 1165 RET   23.0
21 MFOB Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing Rosie Farthing/Steve Wombwell 1210 RET   23.0
23 MFOB Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes Jake Bowyer/Josh French 1110 DNC   31.0
23 MFOB Replica MFOB Slow WM51 Janet Bishopp Emily Rogers 1265 DNC   31.0
23 MFOB Vendetta MFOB Fast CK22 Liam Boyd Alex Slade 1130 DNC   31.0
23 MFOB Vicuna MFOB Fast WM60 Beverley Philpott Elizabeth Philpott/Becca Brown 1165 DNC   31.0
23 MFOB Oyster MFOB Slow WM4 Edward Baker Jack Trollope 1265 DNC   31.0
23 MFOB Pig MFOB Fast WM999 Dominic Talbot   1200 DNC   31.0
23 MFOB Boy George MFOB Slow CK28 Charlotte Cock Stuart Cock 1230 DNC   31.0
23 MFOB Mary Agnes MFOB Slow WM23 Alan Morgan Ignu Gronneberg 1245 DNC   31.0

WMYC Regatta - MFOB Fleet - 25 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 MFOB Samphire MFOB Slow WM 24 Gerard Swift   1245 1:32:56 1:14:39 1.0
2 MFOB Native MFOB Slow WM1 Steve Johnson Deb/Issac Johnson 1255 1:34:53 1:15:36 2.0
3 MFOB Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green Dan O'Brien 1105 1:23:48 1:15:50 3.0
4 MFOB Swift MFOB Fast WM32 David Cope TBC 1180 1:30:00 1:16:16 4.0
5 MFOB Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft Charlie Jacobs 1175 1:30:09 1:16:43 5.0
6 MFOB Tern MFOB Fast WM6 Tom Bowman   1165 1:29:55 1:17:11 6.0
7 MFOB Columbine MFOB Fast WM33 Sam Lightfoot Will Head 1165 1:30:26 1:17:38 7.0
8 MFOB Mystery MFOB Fast A1 Angela Payne Howard Payne , Ed Robinson 1210 1:34:00 1:17:41 8.0
9 MFOB Merlin MFOB Fast WM25 William Sargeant   1150 1:29:23 1:17:43 9.0
10 MFOB Willotte MFOB Fast WM27 Graeme Provan Lily Provan 1210 1:38:13 1:21:10 10.0
11 MFOB Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker Ben Baker 1265 1:44:07 1:22:18 11.0
12 MFOB Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Richard Porter Nicky Porter 1320 1:50:49 1:23:57 12.0
13 MFOB Woody MFOB Slow WM30 Tom Fleetwood   1225 1:45:31 1:26:08 13.0
14 MFOB Vicuna MFOB Fast WM60 Beverley Philpott Elizabeth Philpott/Becca Brown 1165 1:41:29 1:27:07 14.0
15 MFOB Replica MFOB Slow WM51 Janet Bishopp Emily Rogers 1265 1:50:55 1:27:41 15.0
16 MFOB Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing Rosie Farthing/Steve Wombwell 1210 1:46:07 1:27:42 16.0
17 MFOB Eden MFOB Slow WM7 William Powell Matt Heathcote 1230 1:48:48 1:28:27 17.0
18 MFOB Beth MFOB Slow MI03 Jonny Watkins Ru Watkins/Libby Watkins 1240 1:50:12 1:28:52 18.0
19 MFOB Joy MFOB Fast WM48 Timothy Crossley Lucy Newman/Ed Holroyd 1205 1:47:29 1:29:12 19.0
20 MFOB Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars Ditchburn Nicky Ditchburn 1170 1:45:04 1:29:48 20.0
21 MFOB Vendetta MFOB Fast CK22 Liam Boyd Alex Slade 1130 1:42:45 1:30:56 21.0
22 MFOB Spray MFOB Fast CK135 Oliver Grogan   1170 1:46:56 1:31:24 22.0
23 MFOB Oyster MFOB Slow WM4 Edward Baker Jack Trollope 1265 1:56:25 1:32:02 23.0
24 MFOB Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes Jake Bowyer/Josh French 1110 DNC   31.0
24 MFOB Winnie MFOB Slow CK98 Simon Jacklin   1230 DNC   31.0
24 MFOB Bumble MFOB Slow WM20 Richard Holroyd Jane Marr/Jackie Bessie 1250 DNC   31.0
24 MFOB Overproof MFOB Fast WM151 Lucy Struth   1190 DNC   31.0
24 MFOB Pig MFOB Fast WM999 Dominic Talbot   1200 DNC   31.0
24 MFOB Boy George MFOB Slow CK28 Charlotte Cock Stuart Cock 1230 DNC   31.0
24 MFOB Mary Agnes MFOB Slow WM23 Alan Morgan Ignu Gronneberg 1245 DNC   31.0

DSC Regatta - Med & Laser 4.7 Fleet - 20 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4629 Gabby Clifton Flo Brellisford 1240 1:47:29 1:26:41 1.0
2 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6252 Lucy Aird-Brown Amy Struth 1240 1:55:26 1:33:05 2.0
3 Med & Laser 4.7   Topaz Uno race 00 Hope Gozzett   1240 1:58:12 1:35:19 3.0
4 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 173356 Maddie Clifton   1200 2:01:05 1:40:54 4.0
5 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 200852 Drew Bessey   1200 2:04:13 1:43:31 5.0
6 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 888 Maddie Allen Felicity Brellingsford 1240 2:10:08 1:44:57 6.0
7 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 1114 Emily Sanderson Natasha Fuller 1240 2:11:31 1:46:04 7.0
8 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 183557 Rebecca Brown   1200 DNC   15.0
8 Med & Laser 4.7 Cedric Laser 4.7 183327 Will Gibson   1200 DNC   15.0
8 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 176430 Ben Milgate   1200 DNC   15.0
8 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4604 Max Harris Eddie Harris 1240 DNC   15.0
8 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 91221 Tom Williams   1200 DNC   15.0
8 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6381 Orla Clifford Willa Rogers 1240 DNC   15.0
8 Med & Laser 4.7   RS Feva 1765 Ben Croft Ed Clayton 1240 DNC   15.0

Mersea Week Points 1 - Med & Laser 4.7 Fleet - 21 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4629 Gabby Clifton Flo Brellisford 1240 1:30:48 1:13:14 1.0
2 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 888 Maddie Allen Felicity Brellingsford 1240 1:37:28 1:18:36 2.0
3 Med & Laser 4.7   Topaz Uno race 00 Hope Gozzett   1240 1:38:54 1:19:45 3.0
4 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6252 Lucy Aird-Brown Amy Struth 1240 1:39:18 1:20:05 4.0
5 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 1114 Emily Sanderson Natasha Fuller 1240 1:42:37 1:22:45 5.0
6 Med & Laser 4.7 Cedric Laser 4.7 183327 Will Gibson   1200 1:40:53 1:24:04 6.0
7 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 200852 Drew Bessey   1200 1:41:37 1:24:41 7.0
8 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 173356 Maddie Clifton   1200 1:42:46 1:25:38 8.0
9 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4604 Max Harris Eddie Harris 1240 1:46:49 1:26:09 9.0
10 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 183557 Rebecca Brown   1200 1:45:05 1:27:34 10.0
11 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 176430 Ben Milgate   1200 1:46:43 1:28:56 11.0
12 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 91221 Tom Williams   1200 DNC   15.0
12 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6381 Orla Clifford Willa Rogers 1240 DNC   15.0
12 Med & Laser 4.7   RS Feva 1765 Ben Croft Ed Clayton 1240 DNC   15.0

Mersea Week Points 2 - Med & Laser 4.7 Fleet - 22 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:05
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4629 Gabby Clifton Flo Brellisford 1240 1:16:46 1:01:55 1.0
2 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 888 Maddie Allen Felicity Brellingsford 1240 1:20:27 1:04:53 2.0
3 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 1114 Emily Sanderson Natasha Fuller 1240 1:21:12 1:05:29 3.0
4 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 183557 Rebecca Brown   1200 1:21:17 1:07:44 4.0
5 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 173356 Maddie Clifton   1200 1:21:29 1:07:54 5.0
6 Med & Laser 4.7 Cedric Laser 4.7 183327 Will Gibson   1200 RET   7.0
7 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 200852 Drew Bessey   1200 DNC   15.0
7 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6252 Lucy Aird-Brown Amy Struth 1240 DNC   15.0
7 Med & Laser 4.7   Topaz Uno race 00 Hope Gozzett   1240 DNC   15.0
7 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 176430 Ben Milgate   1200 DNC   15.0
7 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4604 Max Harris Eddie Harris 1240 DNC   15.0
7 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 91221 Tom Williams   1200 DNC   15.0
7 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6381 Orla Clifford Willa Rogers 1240 DNC   15.0
7 Med & Laser 4.7   RS Feva 1765 Ben Croft Ed Clayton 1240 DNC   15.0

Mersea Week Points 3 - Med & Laser 4.7 Fleet - 24 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4629 Gabby Clifton Flo Brellisford 1240 2:09:57 1:44:48 1.0
2 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 176430 Ben Milgate   1200 2:12:19 1:50:16 2.0
3 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 173356 Maddie Clifton   1200 2:12:51 1:50:43 3.0
4 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 888 Maddie Allen Felicity Brellingsford 1240 2:17:30 1:50:53 4.0
5 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 200852 Drew Bessey   1200 2:15:29 1:52:54 5.0
6 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 183557 Rebecca Brown   1200 2:18:29 1:55:24 6.0
7 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 91221 Tom Williams   1200 2:19:12 1:56:00 7.0
8 Med & Laser 4.7 Cedric Laser 4.7 183327 Will Gibson   1200 2:21:20 1:57:47 8.0
9 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 1114 Emily Sanderson Natasha Fuller 1240 2:28:39 1:59:53 9.0
10 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4604 Max Harris Eddie Harris 1240 2:28:56 2:00:06 10.0
11 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6252 Lucy Aird-Brown Amy Struth 1240 DNC   15.0
11 Med & Laser 4.7   Topaz Uno race 00 Hope Gozzett   1240 DNC   15.0
11 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6381 Orla Clifford Willa Rogers 1240 DNC   15.0
11 Med & Laser 4.7   RS Feva 1765 Ben Croft Ed Clayton 1240 DNC   15.0

WMYC Regatta - Med & Laser 4.7 Fleet - 25 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4629 Gabby Clifton Flo Brellisford 1240 0:47:28 0:38:17 1.0
2 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 888 Maddie Allen Felicity Brellingsford 1240 0:48:09 0:38:50 2.0
3 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 173356 Maddie Clifton   1200 0:54:17 0:45:14 3.0
4 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 1114 Emily Sanderson Natasha Fuller 1240 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 200852 Drew Bessey   1200 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 183557 Rebecca Brown   1200 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6252 Lucy Aird-Brown Amy Struth 1240 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   Topaz Uno race 00 Hope Gozzett   1240 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7 Cedric Laser 4.7 183327 Will Gibson   1200 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 176430 Ben Milgate   1200 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 4604 Max Harris Eddie Harris 1240 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   Laser 4.7 91221 Tom Williams   1200 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   RS Feva XL 6381 Orla Clifford Willa Rogers 1240 DNC   15.0
4 Med & Laser 4.7   RS Feva 1765 Ben Croft Ed Clayton 1240 DNC   15.0

DSC Regatta - Medium Fast Fleet - 20 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:50
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Fast Believe Enterprise 23049 Brian Cumming Linda Cumming 1113 1:19:39 1:11:34 1.0
2 Medium Fast   Enterprise 22912 Peter Dolling Elaine Dolling 1113 1:20:52 1:12:39 2.0
3 Medium Fast   Laser 2000 2026 Allen Vince Holly Sparks 1107 1:27:39 1:19:11 3.0
4 Medium Fast Bagpuss Solo 4061 Ray Smith   1143 1:32:55 1:21:18 4.0
5 Medium Fast   Laser Bahia 83 Julian French Christine Lane 1095 1:47:54 1:38:32 5.0
6 Medium Fast   420 49657 Tom Brown Charles Gayton 1110 1:59:01 1:47:13 6.0
7 Medium Fast Turnstone GP 14 14058 Louise Crisp Laura Sharpe 1133 DNC   10.0
7 Medium Fast Poo Bah Merlin Rocket 17 Jonathan Reubin Nik Antoniades 1071 DNC   10.0
7 Medium Fast   RS Aero 5 1108 Charlie Pearce   1120 DNC   10.0

Mersea Week Points 1 - Medium Fast Fleet - 21 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:50
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Fast Believe Enterprise 23049 Brian Cumming Linda Cumming 1113 1:25:55 1:17:12 1.0
2 Medium Fast   Laser 2000 2026 Allen Vince Holly Sparks 1107 1:26:08 1:17:48 2.0
3 Medium Fast   Enterprise 22912 Peter Dolling Elaine Dolling 1113 1:30:08 1:20:59 3.0
4 Medium Fast Turnstone GP 14 14058 Louise Crisp Laura Sharpe 1133 1:42:38 1:30:35 4.0
5 Medium Fast   Laser Bahia 83 Julian French Christine Lane 1095 DNF   6.0
6 Medium Fast   420 49657 Tom Brown Charles Gayton 1110 DNC   10.0
6 Medium Fast Bagpuss Solo 4061 Ray Smith   1143 DNC   10.0
6 Medium Fast Poo Bah Merlin Rocket 17 Jonathan Reubin Nik Antoniades 1071 DNC   10.0
6 Medium Fast   RS Aero 5 1108 Charlie Pearce   1120 DNC   10.0

Mersea Week Points 2 - Medium Fast Fleet - 22 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13:15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Fast Believe Enterprise 23049 Brian Cumming Linda Cumming 1113 1:08:13 1:01:17 1.0
2 Medium Fast   Enterprise 22912 Peter Dolling Elaine Dolling 1113 1:09:13 1:02:11 2.0
3 Medium Fast   Laser 2000 2026 Allen Vince Holly Sparks 1107 1:09:50 1:03:05 3.0
4 Medium Fast Turnstone GP 14 14058 Louise Crisp Laura Sharpe 1133 1:16:34 1:07:35 4.0
5 Medium Fast   Laser Bahia 83 Julian French Christine Lane 1095 1:16:03 1:09:27 5.0
6 Medium Fast Poo Bah Merlin Rocket 17 Jonathan Reubin Nik Antoniades 1071 RET   7.0
7 Medium Fast   420 49657 Tom Brown Charles Gayton 1110 DNC   10.0
7 Medium Fast Bagpuss Solo 4061 Ray Smith   1143 DNC   10.0
7 Medium Fast   RS Aero 5 1108 Charlie Pearce   1120 DNC   10.0

Mersea Week Points 3 - Medium Fast Fleet - 24 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:50
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Fast   420 49657 Tom Brown Charles Gayton 1110 1:59:50 1:47:57 1.0
2 Medium Fast   Enterprise 22912 Peter Dolling Elaine Dolling 1113 2:00:35 1:48:20 2.0
3 Medium Fast Believe Enterprise 23049 Brian Cumming Linda Cumming 1113 2:00:49 1:48:33 3.0
4 Medium Fast   Laser 2000 2026 Allen Vince Holly Sparks 1107 2:01:43 1:49:57 4.0
5 Medium Fast Poo Bah Merlin Rocket 17 Jonathan Reubin Nik Antoniades 1071 2:06:05 1:57:43 5.0
6 Medium Fast   Laser Bahia 83 Julian French Christine Lane 1095 2:09:30 1:58:16 6.0
7 Medium Fast Turnstone GP 14 14058 Louise Crisp Laura Sharpe 1133 DNC   10.0
7 Medium Fast Bagpuss Solo 4061 Ray Smith   1143 DNC   10.0
7 Medium Fast   RS Aero 5 1108 Charlie Pearce   1120 DNC   10.0

WMYC Regatta - Medium Fast Fleet - 25 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13:25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Medium Fast   Laser 2000 2026 Allen Vince Holly Sparks 1107 1:20:06 1:12:21 1.0
2 Medium Fast Believe Enterprise 23049 Brian Cumming Linda Cumming 1113 1:21:17 1:13:02 2.0
3 Medium Fast   Enterprise 22912 Peter Dolling Elaine Dolling 1113 1:22:52 1:14:27 3.0
4 Medium Fast Bagpuss Solo 4061 Ray Smith   1143 1:29:08 1:17:59 4.0
5 Medium Fast Turnstone GP 14 14058 Louise Crisp Laura Sharpe 1133 1:34:15 1:23:11 5.0
6 Medium Fast   420 49657 Tom Brown Charles Gayton 1110 RET   7.0
7 Medium Fast   Laser Bahia 83 Julian French Christine Lane 1095 DNC   10.0
7 Medium Fast Poo Bah Merlin Rocket 17 Jonathan Reubin Nik Antoniades 1071 DNC   10.0
7 Medium Fast   RS Aero 5 1108 Charlie Pearce   1120 DNC   10.0

DSC Regatta - Slow Fleet - 20 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   Pico Jane Charlotte Allan Alice Marr 1280 2:21:46 1:50:45 1.0
2 Slow   Pico 15850 Jack Gibson Dan Milgate 1330 2:33:21 1:55:18 2.0
3 Slow   Topaz 3198 Lily Marr Allegra Martin 1251 2:24:59 1:55:54 3.0
4 Slow   Topaz Uno 8888 Lucie Latham Rufus Cock 1251 DNF   5.0
5 Slow   Pico 15847 William Sanderson Eloise Fuller 1330 DNC   7.0
5 Slow Ida Mirror 69020 Ray Smith   1369 DNC   7.0

Mersea Week Points 1 - Slow Fleet - 21 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow Ida Mirror 69020 Ray Smith   1369 0:52:24 0:38:17 1.0
2 Slow   Pico Jane Charlotte Allan Alice Marr 1280 0:51:19 0:40:05 2.0
3 Slow   Topaz Uno 8888 Lucie Latham Rufus Cock 1251 0:55:08 0:44:04 3.0
4 Slow   Pico 15850 Jack Gibson Dan Milgate 1330 0:59:51 0:45:00 4.0
5 Slow   Pico 15847 William Sanderson Eloise Fuller 1330 1:01:45 0:46:26 5.0
6 Slow   Topaz 3198 Lily Marr Allegra Martin 1251 0:58:42 0:46:55 6.0

Mersea Week Points 2 - Slow Fleet - 22 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   Pico Jane Charlotte Allan Alice Marr 1280 0:53:11 0:41:33 1.0
2 Slow   Topaz 3198 Lily Marr Allegra Martin 1251 0:55:08 0:44:04 2.0
3 Slow   Pico 15850 Jack Gibson Dan Milgate 1330 1:01:23 0:46:09 3.0
4 Slow   Pico 15847 William Sanderson Eloise Fuller 1330 RET   5.0
5 Slow   Topaz Uno 8888 Lucie Latham Rufus Cock 1251 DNC   7.0
5 Slow Ida Mirror 69020 Ray Smith   1369 DNC   7.0

Mersea Week Points 3 - Slow Fleet - 24 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:35
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   Pico Jane Charlotte Allan Alice Marr 1280 1:09:08 0:54:01 1.0
2 Slow   Topaz Uno 8888 Lucie Latham Rufus Cock 1251 1:09:26 0:55:30 2.0
3 Slow   Pico 15850 Jack Gibson Dan Milgate 1330 1:16:08 0:57:15 3.0
4 Slow   Pico 15847 William Sanderson Eloise Fuller 1330 1:17:04 0:57:57 4.0
5 Slow   Topaz 3198 Lily Marr Allegra Martin 1251 DNS   7.0
5 Slow Ida Mirror 69020 Ray Smith   1369 DNC   7.0

WMYC Regatta - Slow Fleet - 25 Aug 2017 at 12:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   Pico Jane Charlotte Allan Alice Marr 1280 0:59:24 0:46:24 1.0
2 Slow   Topaz 3198 Lily Marr Allegra Martin 1251 1:03:12 0:50:31 2.0
3 Slow   Pico 15850 Jack Gibson Dan Milgate 1330 1:09:55 0:52:34 3.0
4 Slow   Topaz Uno 8888 Lucie Latham Rufus Cock 1251 DNC   7.0
4 Slow   Pico 15847 William Sanderson Eloise Fuller 1330 DNC   7.0
4 Slow Ida Mirror 69020 Ray Smith   1369 DNC   7.0


merseaweek.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com