event burgee venue burgee

MYC 2022-2023 Season Championship

Muritai Yacht Club

Results are provisional as of 17:22 on December 10, 2022

1. Opti B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R2 R3 R4 R5 R7 Total Nett
1st Theo Benton
Awesome 4180 (7 DNC) 3 1 5 DNF 1 17 10
2nd Charlotte Lidgard
No Name 4045 (7 DNC) 1 7 DNC 1 7 DNC 23 16
3rd Ryan Bullock
Sea Hawk 3401 1 (7 DNC) 2 7 DNC 7 DNC 24 17
4th Sam Cathie
Blue Magic 4378 (7 DNC) 7 DNC 3 2 7 DNC 26 19
5th Zach
Future Shock 3741 (7 DNC) 2 7 DNC 7 DNC 7 DNC 30 23
6th Poppy K
  3914 (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 5 DNS 7 DNC 33 26

2. Opti A Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 5, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Cameron Johns
Neptune Rising 4360 (1) 1 1 1 1 (5 DNF) 1 11 5
2nd Lilian Benton
Sailswell 3800 3 DNF 2 (6 DNC) 2 (6 DNC) 6 DNC 2 27 15
3rd Oli Bennett
Perfect Storm 4469 (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 3 6 DNC 2 6 DNC 35 23
4th Sylvie Travers
G-Force 4297 (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 1 6 DNC 37 25
5th Claire Bennett
Hotspur 4260 (6 DNC) (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 6 DNC 5 DNF 6 DNC 41 29

3. Starling Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Tesca Edwards
Shearwater 1161 (1) 1 1 1 1 1 (9 DNC) 15 5
2nd Amelie Adair
  1301 (4 DNF) 2 3 2 2 (9 DNC) 1 23 10
3rd James Martin
The Article 1015 (9 DNC) (9 DNC) 4 4 DNF 9 DNC 9 DNC 3 47 29
4th Charlotte Benton
  798 4 DNF 4 (9 DNC) (9 DNC) 3 9 DNC 9 DNC 47 29
5th Sue Gautrey
Infidel 2127 (9 DNC) (9 DNC) 2 9 DNC 9 DNC 9 DNC 2 49 31
6th Cedric Bell
Ariki 904 (9 DNC) 3 (9 DNC) 9 DNC 9 DNC 9 DNC 9 DNC 57 39
7th Suzanne Willis
Starfish 2015 (9 DNC) (9 DNC) 5 9 DNC 9 DNC 9 DNC 9 DNC 59 41
8th Sophie Velte
Black Boat 1228 (9 DNC) (9 DNC) 6 9 DNC 9 DNC 9 DNC 9 DNC 60 42

4. Feva Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R3 R5 R7 Total Nett
1st Garth Cheyne
Crew
    (1) 1 1 3 2
2nd Miriam Water
Claire Bennett
  7844 (3 DNC) 3 DNC 2 8 5

5. Sunburst Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 8, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Wal Louden
Colin Dalzeil
Steamboat 1629 2 (3) 2 1 1 1 (9 DNC) 19 7
2nd Mike Wespel-Rose
Murray Presland
Diggery Piper 1518 (9 DNC) 2 3 2 2 (5 DNF) 3 26 12
3rd Ruediger Mack
Penny Hoy-Mack
Flying Meringue 1646 (9 DNC) 1 5 4 3 (9 DNC) 2 33 15
4th Chris Ward
Deborah Allen
Runnin Outa Excuses 1635 1 4 (9 DNC) (9 DNC) 9 DNC 2 4 38 20
5th Bolke Water
Gwen Rashbrooke
Margarita 1611 (9 DNC) (9 DNC) 1 3 9 DNC 9 DNC 1 41 23
6th Jeremy Winter
Judy Francis
Tapui 1777 (9 DNC) 5 4 7 DNF 4 (9 DNC) 6 44 26
7th Edgar Vandendungan
Danielle
The Sting 1389 (9 DNC) (9 DNC) 9 DNC 5 5 5 DNF 9 DNC 51 33
8th Terry Webb
Various
All Wight 1471 (9 DNC) (9 DNC) 9 DNC 9 DNC 9 DNC 9 DNC 5 59 41

6. Laser Radial Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Peter Kaufman
  190321 (12 DNC) 1 1 2 (3) 1 2 22 7
2nd Keith Miller
Okiwi IV 192707 (12 DNC) 2 4 3 2 (6 DNF) 4 33 15
3rd Chris Trudgeon
  192881 4 3 2 4 4 (12 DNC) (6) 35 17
4th Ruth Meo
  157149 (12 DNC) 5 3 (12 DNC) 1 6 DNF 3 42 18
5th Jeff Booth
Hells Teeth II 217372 1 4 (12 DNC) 1 (12 DNC) 12 DNC 1 43 19
6th Michael Gibbs
  162120 2 (6) (12 DNC) 5 5 3 5 38 20
7th Tony McMaster
Mako 181730 (12 DNC) (12 DNC) 5 12 DNC 12 DNC 12 DNC 7 72 48
8th Stuart Mossman
  88888 5 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 8 73 49
9th Garth Cheyne
  180209 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 2 12 DNC 74 50
10th Pete Collier
  152613 3 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 75 51
11th Steve Phillips
  163938 (12 DNC) (12 DNC) 7 DNF 12 DNC 12 DNC 12 DNC 12 DNC 79 55

7. Laser Standard Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st John Coltman
Colti 210816 2 2 (12 DNC) 1 2 1 (12 DNC) 32 8
2nd Kyle Adair
  196418 (4) (3) 2 3 3 2 2 19 12
3rd Niall Pearson
  197250 1 1 4 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 1 43 19
4th Justin Travers
La-z-buoy 162114 (12 DNC) 4 3 4 4 4 (12 DNC) 43 19
5th James Sorenson
Mean Machine 150060 3 (12 DNC) 1 (12 DNC) 1 3 12 DNC 44 20
6th Julian Bishop
Rapido 186658 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 6 5 5 4 56 32
7th Tim Simpson
  210504 (12 DNC) 5 (12 DNC) 2 8 12 DNC 12 DNC 63 39
8th Pete Collier
  214437 (12 DNC) 6 (12 DNC) 12 DNC 7 12 DNC 3 64 40
9th Alister Bennett
  197263 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 5 6 8 DNR 12 DNC 67 43
10th Mike Bullock
  161275 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 9 DNF 12 DNC 8 DNF 12 DNC 77 53
11th Richard Massam
  210503 (12 DNC) (12 DNC) 12 DNC 7 12 DNC 12 DNC 12 DNC 79 55

8. Paper Tiger Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: MYC Championship
Rank HelmName Boat SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Peter Robins
Runaway Train 3088 (1) (5 DNC) 1 1 1 1 1 11 5
2nd John Tattersall
Platinum 2943 (2) 1 2 2 2 2 (3) 14 9
3rd Brett Gawn
Sundae 2970 (3) 2 3 3 3 (4 DNS) 2 20 13
4th Dave Bamford
Sneakin Kiwi 2863 (5 DNC) (5 DNC) 5 DNC 5 DNC 4 5 DNC 4 33 23

DNF will score points equal to the number of boats in the race plus one
DNC will score points equal to the number of boats in the series plus one
One race may be dropped for every three races sailed

Scoring enquiries can be made to a MYC race officer or email justint98@hotmail.com

www.myc.org.nz

www.myc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com