event burgee venue burgee

MYC 2021-2022 Series 1

Muritai Yacht Club

Results are provisional as of 17:11 on October 14, 2021

Opti B Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 5, Scoring system: Season Handicap
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 Total Nett
1st Optimist B James Martin
Blue Magic 4378 1 RDG 1 1
1st Optimist B Miriam Water
xALr8 3697 1 1 1
3rd Optimist B Sylvie Travers
G-Force 4297 2 2 2
4th Optimist B Lilian Benton
Sailswell 3800 3 3 3
5th Optimist B Cedric Bell
Let 'R Rip 3964 5 5 5

Opti A Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 2, Scoring system: Season Handicap
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 Total Nett
1st Optimist A Oli Bennett
Perfect Storm 3889 1 1 1
2nd Optimist A Liam
  3914 2 2 2

Starling Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 1, Scoring system: Season Handicap
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 Total Nett
1st Starling Ryan Healey
  1240 2 DNF 2 2

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 16, Scoring system: Season Handicap
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 Total Nett
1st Laser Standard Alister Bennett
  197263 1 1 1
2nd Laser Standard Michael Gibbs
  162120 2 2 2
3rd Laser Radial Keith Miller
  192707 3 3 3
4th Laser Standard Simon Beck
  161275 4 4 4
5th Laser Radial Garth Cheyne
  180209 5 5 5
6th Laser Standard John Coltman
  176921 6 6 6
7th Laser Standard Justin Travers
  162114 7 7 7
8th Laser Radial Max Beck
  206025 8.5 8.5 8.5
8th Laser Radial Jeff Booth
  217372 8.5 8.5 8.5
10th Laser Standard Pete Collier
  214437 10 10 10
11th Laser Radial Chris Trudgeon
  192881 11 11 11
12th Laser Radial Stuart Mossman
  88888 12 12 12
13th Laser Standard Tim Simpson
  210504 13 13 13
14th Laser Standard James Sorenson
  150060 14.5 14.5 14.5
14th Laser Radial Steve Phillips
  163938 14.5 14.5 14.5
16th Laser Standard Kyle Adair
  192279 17 DNR 17 17

Sunburst Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 8, Scoring system: Season Handicap
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 Total Nett
1st Feva Tesca Edwards
  7977 1 1 1
2nd Sunburst Wal Louden
Colin Dalzeil
Steamboat 1629 2 2 2
3rd Sunburst Mike Wepel-Rose
Murray Presland
Diggery Piper 1518 3 3 3
4th Topaz Bjorn Johns
  7388 4 4 4
5th Sunburst Ruediger Mack
Penny Hoy-Mack
Flying Meringue 1646 5 5 5
6th Sunburst Chris Ward
Deborah Allen
Running Out of Excuses 1635 6 6 6
7th Sunburst Bolke Water
Gwen Rashbrooke
Margarita 1611 7 7 7
8th Feva Amelie Adair
Charlotte benton
  No Number 9 DNF 9 9

Paper Tiger Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Season Handicap
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 Total Nett
1st Paper Tiger Brett Gawn
Sundae 2970 1 1 1
2nd Paper Tiger John Tattersall
Platinum 2943 2 2 2
3rd Paper Tiger Peter Robins
Runaway Train 3088 3 3 3

www.myc.org.nz

www.myc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com