event burgee venue burgee

MYC 2021-2022 Series 2

Muritai Yacht Club

Results are final as of 19:21 on November 27, 2021

Opti B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Series 2
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 Total Nett
1st Optimist B Miriam Water
xALr8 3697 2 1 3 3
2nd Optimist B Cameron Johns
Neptune Rising 4360 1 2 3 3
3rd Optimist B Cedric Bell
Let 'R Rip 3964 3 3 6 6

Opti A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 2, Scoring system: Series 2
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist A Liam Healey
  3914 1 2 DNS 3 DNC 6 6
2nd Optimist A Oli Bennett
Perfect Storm 3889 3 DNC 3 DNC 2 DNF 8 8

Starling Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: NHC1, Entries: 0, Scoring system: Series 2
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap Total Nett

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 15, Scoring system: Series 2
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Standard Peter Kaufman
  190321 1 2 10 DNF 4 17 17
2nd Laser Standard John Coltman
  176921 7 3 2 7.5 19.5 19.5
3rd Laser Standard Kyle Adair
  192279 4 7 4 7.5 22.5 22.5
4th Laser Radial Chris Trudgeon
  192881 8 6 3 9 26 26
5th Laser Radial Garth Cheyne
  180209 13 11 1 2 27 27
6th Laser Radial Max Beck
  206025 3 9 16 DNC 1 29 29
7th Laser Standard Justin Travers
  162114 5 1 10 DNF 16 DNC 32 32
8th Laser Standard Alister Bennett
  197263 2 4 10 DNF 16 DNC 32 32
9th Laser Standard Simon Beck
  161275 9 8 16 DNC 6 39 39
10th Laser Standard James Sorenson
  150060 12 10 16 DNC 3 41 41
11th Laser Standard Michael Gibbs
  162120 6 14 DSQ 10 DNF 16 DNC 46 46
12th Laser Standard Tim Simpson
  210504 10 5 16 DNC 16 DNC 47 47
13th Laser Radial Keith Miller
  192707 16 DNC 16 DNC 16 DNC 5 53 53
14th Laser Radial Jeff Booth
  217372 11 14 DSQ 16 DNC 16 DNC 57 57
15th Laser Radial Stuart Mossman
  88888 16 DNC 16 DNC 10 DNF 16 DNC 58 58

Sunburst Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 6, Scoring system: Series 2
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Sunburst Mike Wepel-Rose
Murray Presland
Diggery Piper 1518 6 2 1 1 10 10
2nd Sunburst Bolke Water
Gwen Rashbrooke
Margarita 1611 1 1 4 4 10 10
3rd Sunburst Wal Louden
Colin Dalzeil
Steamboat 1629 5 3 2 2 12 12
4th Sunburst Ruediger Mack
Penny Hoy-Mack
Flying Meringue 1646 4 5 3 3 15 15
5th Sunburst Jeremy Winter
Judy Francis
Tapui 1777 2 4 7 DNC 7 DNC 20 20
6th Sunburst Chris Ward
Deborah Allen
Runnin Outa Excuses 1635 3 6 7 DNC 7 DNC 23 23

Paper Tiger Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 4, Scoring system: Series 2
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 Total Nett
1st Paper Tiger Brett Gawn
Sundae 2970 1 1 2 2
2nd Paper Tiger John Tattersall
Platinum 2943 2 2 4 4
3rd Paper Tiger Peter Robins
Runaway Train 3088 4 3 7 7
4th Paper Tiger Dave Bamford
Sneakin Kiwi 2863 3 4 7 7

www.myc.org.nz

www.myc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com