event burgee venue burgee

MYC 2021-2022 Series 3

Muritai Yacht Club

Results are provisional as of 17:57 on December 9, 2021

Opti B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Series 3
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist B Cameron Johns
Neptune Rising 4360 2 1 4 DNC 7 7
2nd Optimist B Miriam Water
xALr8 3697 1 2 4 DNC 7 7
3rd Optimist B James Martin
Blue Magic 4378 4 DNC 4 DNC 1 9 9

Opti A Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 1, Scoring system: Series 3
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist A Oli Bennett
Perfect Storm 3889 1 1 1 1 4 4

Starling Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 1, Scoring system: Series 3
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 Total Nett
1st Starling Tesca Edwards
  1161 1 1 2 2

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 17, Scoring system: Series 3
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Radial Chris Trudgeon
  192881 1 1 1 6 9 9
2nd Laser Standard Peter Kaufman
  190321 7 7 2 1 17 17
3rd Laser Standard Kyle Adair
  192279 3 3 7 5 18 18
4th Laser Radial Jeff Booth
  217372 10 4 5 4 23 23
5th Laser Standard Pete Collier
  214437 6 5 8 7 26 26
6th Laser Radial Tony McMaster
  181730 5 11 11 3 30 30
7th Laser Radial Keith Miller
  192707 2 12 6 12 32 32
8th Laser Standard Simon Beck
  161275 8 6 9 10 33 33
9th Laser Standard Alister Bennett
  197263 4 2 12 18 DNC 36 36
10th Laser Radial Max Beck
  206025 18 DNC 18 DNC 3 8 47 47
11th Laser Standard John Coltman
  176921 18 DNC 18 DNC 10 2 48 48
12th Laser Standard Justin Travers
  162114 18 DNC 18 DNC 4 11 51 51
13th Laser Standard Tim Simpson
  210504 9 10 18 DNC 18 DNC 55 55
14th Laser Standard James Sorenson
  150060 12 8 18 DNC 18 DNC 56 56
15th Laser Radial Garth Cheyne
  180209 13 9 18 DNC 18 DNC 58 58
16th Laser Standard Niall Pearson
  197250 11 14 OCS 18 DNC 18 DNC 61 61
17th Laser Standard Ruth Meo
  197263 18 DNC 18 DNC 18 DNC 9 63 63

Sunburst Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 10, Scoring system: Series 3
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Sunburst Wal Louden
Colin Dalzeil
Steamboat 1629 2 4 2 3 11 11
2nd Sunburst Terry Webb
Various
All Wight 1471 6 2 1 4 13 13
3rd Sunburst Ruediger Mack
Penny Hoy-Mack
Flying Meringue 1646 5 6 3 2 16 16
4th Sunburst Mike Wepel-Rose
Murray Presland
Diggery Piper 1518 4 3 4 5 16 16
5th Topaz Bjorn Johns
  7388 9 DNF 5 8 DNF 1 23 23
6th Sunburst Bolke Water
Gwen Rashbrooke
Margarita 1611 1 1 11 DNC 11 DNC 24 24
7th Sunburst Chris Ward
Deborah Allen
Runnin Outa Excuses 1635 3 8 11 DNC 11 DNC 33 33
8th Feva Amelie Adair
Charlotte Benton
  No Number 7 7 11 DNC 11 DNC 36 36
9th Sunburst Edgar
Danielle
The Sting 1389 11 DNC 11 DNC 5 11 DNC 38 38
10th Sunburst Jeremy Winter
Judy Francis
Tapui 1777 11 DNC 11 DNC 8 DNF 11 DNC 41 41

Paper Tiger Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 3, Scoring system: Series 3
Rank Class HelmName Boat SailNo Hcap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Paper Tiger Brett Gawn
Sundae 2970 1 1 3 2 7 7
2nd Paper Tiger John Tattersall
Platinum 2943 3 2 2 1 8 8
3rd Paper Tiger Peter Robins
Runaway Train 3088 2 3 1 3 9 9

www.myc.org.nz

www.myc.org.nz

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com