event burgee venue burgee

Wroxham Week - Allcomers A (Series 16)

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 11:11 on August 3, 2021

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Total Nett Notes
1st YBOD Nick Gill Clouded yellow 41 NBYC Liz Gill 0.86 2.0 1.0 1.0 (22.0 DNC) 3.0 6.0 35.0 13.0 Stewar Morris Shield, Derek Jennings Memorial Trophy
2nd Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 0.87 3.0 2.0 2.0 (22.0 DNC) 1.0 9.0 39.0 17.0  
3rd Star Natalie Chalk Cardinal Fang 6829 NBYC Johnnie Rudd 1.04 4.0 4.0 10.0 (22.0 DNC) 4.0 2.0 46.0 24.0  
4th Star Edward Rudd DisGrace 8025 NBYC   1.04 11.0 9.0 7.0 (22.0 DNC) 2.0 1.0 52.0 30.0  
5th Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 0.87 10.0 (22.0 DNC) 4.0 4.0 7.0 7.0 54.0 32.0  
6th YBOD James Macdonald Scotch Argus 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 9.0 11.0 5.0 (22.0 DNC) 6.0 3.0 56.0 34.0  
7th Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 0.87 (12.0) 7.0 12.0 5.0 5.0 5.0 46.0 34.0  
8th BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 5.0 (22.0 DNC) 3.0 1.0 22.0 DNC 4.0 57.0 35.0  
9th BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 8.0 3.0 6.0 2.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 63.0 41.0  
10th Yeoman Ben Adams Trio 174 NBYC   0.87 14.0 13.0 11.0 3.0 (22.0 DNC) 11.0 74.0 52.0  
11th YBOD Edward Clifford Oak Beauty 108 NYBC Alex and Anna Stanley 0.86 15.0 12.0 8.0 (22.0 DNC) 8.0 10.0 75.0 53.0  
12th YBOD Jolyon Ferrier Hawk 84 NBYC L Ferrier 0.86 7.0 5.0 9.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 87.0 65.0  
13th BOD Ben Mackintosh Swan 59 NBYC   0.86 6.0 8.0 (22.0 DNS) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 102.0 80.0  
14th BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 1.0 (22.0 DNC) 22.0 DNS 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 111.0 89.0  
15th YBOD Jenny Mickelburgh Sonia 4 NBYC James Mickelburgh 0.86 13.0 10.0 (22.0 DNS) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 111.0 89.0  
16th Yeoman Linda Aspland Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 0.87 (22.0 DNF) 6.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 116.0 94.0  
17th BOD Jago Bucher Smew 60     0.86 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 118.0 96.0  
18th BOD   Kittiwake 51 NBYC   0.86 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNE 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0  
18th BOD Ali Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNS 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0  
18th Norfolk Punt Hardchine Brian Wilkins Shoveller 61 NBYC Michelle Ackroyd 1.05 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DSQ 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0  
18th YBOD James Dugdale Ghost 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNS 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0  

Monday - 26-07-2021 at 0945

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 40.08 0.34.31 1.0  
2 YBOD Nick Gill Clouded yellow 41 NBYC Liz Gill 0.86 46.16 0.39.47 2.0 Stewar Morris Shield, Derek Jennings Memorial Trophy
3 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 0.87 47.05 0.40.58 3.0  
4 Star Natalie Chalk Cardinal Fang 6829 NBYC Johnnie Rudd 1.04 39.39 0.41.14 4.0  
5 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 48.35 0.41.47 5.0  
6 BOD Ben Mackintosh Swan 59 NBYC   0.86 48.37 0.41.49 6.0  
7 YBOD Jolyon Ferrier Hawk 84 NBYC L Ferrier 0.86 49.3 0.42.11 7.0  
8 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 50.21 0.43.18 8.0  
9 YBOD James Macdonald Scotch Argus 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 51.44 0.44.29 9.0  
10 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 0.87 52.17 0.45.29 10.0  
11 Star Edward Rudd DisGrace 8025 NBYC   1.04 44.55 0.46.43 11.0  
12 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 0.87 56.11 0.48.53 12.0  
13 YBOD Jenny Mickelburgh Sonia 4 NBYC James Mickelburgh 0.86 58.33 0.50.21 13.0  
14 Yeoman Ben Adams Trio 174 NBYC   0.87 59.22 0.51.39 14.0  
15 YBOD Edward Clifford Oak Beauty 108 NYBC Alex and Anna Stanley 0.86 64.00 0.55.02 15.0  
16 Yeoman Linda Aspland Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 0.87 DNF   22.0  
16 BOD Jago Bucher Smew 60     0.86 DNC   22.0  
16 BOD   Kittiwake 51 NBYC   0.86 DNC   22.0  
16 BOD Ali Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 DNC   22.0  
16 Norfolk Punt Hardchine Brian Wilkins Shoveller 61 NBYC Michelle Ackroyd 1.05 DNC   22.0  
16 YBOD James Dugdale Ghost 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 DNC   22.0  

Tuesday - 27-07-2021 at 0945

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 YBOD Nick Gill Clouded yellow 41 NBYC Liz Gill 0.86 38.52 0.33.26 1.0 Stewar Morris Shield, Derek Jennings Memorial Trophy
2 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 0.87 39.2 0.33.58 2.0  
3 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 39.57 0.34.21 3.0  
4 Star Natalie Chalk Cardinal Fang 6829 NBYC Johnnie Rudd 1.04 33.45 0.35.06 4.0  
5 YBOD Jolyon Ferrier Hawk 84 NBYC L Ferrier 0.86 41.2 0.35.17 5.0  
6 Yeoman Linda Aspland Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 0.87 41.38 0.36.13 6.0  
7 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 0.87 42.14 0.36.45 7.0  
8 BOD Ben Mackintosh Swan 59 NBYC   0.86 43.28 0.37.23 8.0  
9 Star Edward Rudd DisGrace 8025 NBYC   1.04 37.22 0.38.52 9.0  
10 YBOD Jenny Mickelburgh Sonia 4 NBYC James Mickelburgh 0.86 45.36 0.39.13 10.0  
11 YBOD James Macdonald Scotch Argus 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 46.15 0.39.47 11.0  
12 YBOD Edward Clifford Oak Beauty 108 NYBC Alex and Anna Stanley 0.86 46.57 0.40.23 12.0  
13 Yeoman Ben Adams Trio 174 NBYC   0.87 47.57 0.41.43 13.0  
14 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 0.87 DNC   22.0  
14 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 DNC   22.0  
14 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 DNC   22.0  
14 BOD Jago Bucher Smew 60     0.86 DNC   22.0  
14 BOD   Kittiwake 51 NBYC   0.86 DNC   22.0  
14 BOD Ali Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 DNC   22.0  
14 Norfolk Punt Hardchine Brian Wilkins Shoveller 61 NBYC Michelle Ackroyd 1.05 DNC   22.0  
14 YBOD James Dugdale Ghost 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 DNC   22.0  

Wednesday - 28-07-2021 at 0945

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 YBOD Nick Gill Clouded yellow 41 NBYC Liz Gill 0.86 30.38 0.26.21 1.0 Stewar Morris Shield, Derek Jennings Memorial Trophy
2 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 0.87 30.45 0.26.45 2.0  
3 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 31.17 0.26.54 3.0  
4 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 0.87 31.05 0.27.03 4.0  
5 YBOD James Macdonald Scotch Argus 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 31.41 0.27.15 5.0  
6 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 31.57 0.27.29 6.0  
7 Star Edward Rudd DisGrace 8025 NBYC   1.04 26.27 0.27.30 7.0  
8 YBOD Edward Clifford Oak Beauty 108 NYBC Alex and Anna Stanley 0.86 33.12 0.28.33 8.0  
9 YBOD Jolyon Ferrier Hawk 84 NBYC L Ferrier 0.86 33.41 0.28.58 9.0  
10 Star Natalie Chalk Cardinal Fang 6829 NBYC Johnnie Rudd 1.04 28.13 0.29.21 10.0  
11 Yeoman Ben Adams Trio 174 NBYC   0.87 33.55 0.29.30 11.0  
12 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 0.87 34.19 0.29.51 12.0  
13 BOD Ben Mackintosh Swan 59 NBYC   0.86 DNS   22.0  
13 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 DNS   22.0  
13 YBOD Jenny Mickelburgh Sonia 4 NBYC James Mickelburgh 0.86 DNS   22.0  
13 Yeoman Linda Aspland Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 0.87 DNC   22.0  
13 BOD Jago Bucher Smew 60     0.86 DNC   22.0  
13 BOD   Kittiwake 51 NBYC   0.86 DNE   22.0  
13 BOD Ali Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 DNS   22.0  
13 Norfolk Punt Hardchine Brian Wilkins Shoveller 61 NBYC Michelle Ackroyd 1.05 DSQ   22.0  
13 YBOD James Dugdale Ghost 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 DNS   22.0  

Thursday - 29-07-2021 at 0945

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 38.59 0.33.32 1.0  
2 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 39.08 0.33.39 2.0  
3 Yeoman Ben Adams Trio 174 NBYC   0.87 39.33 0.34.25 3.0  
4 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 0.87 39.57 0.34.45 4.0  
5 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 0.87 40.53 0.35.34 5.0  
6 YBOD Nick Gill Clouded yellow 41 NBYC Liz Gill 0.86 DNC   22.0 Stewar Morris Shield, Derek Jennings Memorial Trophy
6 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 0.87 DNC   22.0  
6 Star Natalie Chalk Cardinal Fang 6829 NBYC Johnnie Rudd 1.04 DNC   22.0  
6 Star Edward Rudd DisGrace 8025 NBYC   1.04 DNC   22.0  
6 YBOD James Macdonald Scotch Argus 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 DNC   22.0  
6 YBOD Edward Clifford Oak Beauty 108 NYBC Alex and Anna Stanley 0.86 DNC   22.0  
6 YBOD Jolyon Ferrier Hawk 84 NBYC L Ferrier 0.86 DNC   22.0  
6 BOD Ben Mackintosh Swan 59 NBYC   0.86 DNC   22.0  
6 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 DNC   22.0  
6 YBOD Jenny Mickelburgh Sonia 4 NBYC James Mickelburgh 0.86 DNC   22.0  
6 Yeoman Linda Aspland Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 0.87 DNC   22.0  
6 BOD Jago Bucher Smew 60     0.86 DNC   22.0  
6 BOD   Kittiwake 51 NBYC   0.86 DNC   22.0  
6 BOD Ali Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 DNC   22.0  
6 Norfolk Punt Hardchine Brian Wilkins Shoveller 61 NBYC Michelle Ackroyd 1.05 DNC   22.0  
6 YBOD James Dugdale Ghost 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 DNC   22.0  

Friday - 30-07-2021 at 0945

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 0.87 37.11 0.32.21 1.0  
2 Star Edward Rudd DisGrace 8025 NBYC   1.04 31.28 0.32.44 2.0  
3 YBOD Nick Gill Clouded yellow 41 NBYC Liz Gill 0.86 40.32 0.34.52 3.0 Stewar Morris Shield, Derek Jennings Memorial Trophy
4 Star Natalie Chalk Cardinal Fang 6829 NBYC Johnnie Rudd 1.04 34.32 0.35.55 4.0  
5 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 0.87 42.27 0.36.56 5.0  
6 YBOD James Macdonald Scotch Argus 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 43.04 0.37.02 6.0  
7 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 0.87 43.59 0.38.16 7.0  
8 YBOD Edward Clifford Oak Beauty 108 NYBC Alex and Anna Stanley 0.86 47.24 0.40.46 8.0  
9 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 DNC   22.0  
9 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 DNC   22.0  
9 Yeoman Ben Adams Trio 174 NBYC   0.87 DNC   22.0  
9 YBOD Jolyon Ferrier Hawk 84 NBYC L Ferrier 0.86 DNC   22.0  
9 BOD Ben Mackintosh Swan 59 NBYC   0.86 DNC   22.0  
9 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 DNC   22.0  
9 YBOD Jenny Mickelburgh Sonia 4 NBYC James Mickelburgh 0.86 DNC   22.0  
9 Yeoman Linda Aspland Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 0.87 DNC   22.0  
9 BOD Jago Bucher Smew 60     0.86 DNC   22.0  
9 BOD   Kittiwake 51 NBYC   0.86 DNC   22.0  
9 BOD Ali Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 DNC   22.0  
9 Norfolk Punt Hardchine Brian Wilkins Shoveller 61 NBYC Michelle Ackroyd 1.05 DNC   22.0  
9 YBOD James Dugdale Ghost 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 DNC   22.0  

Saturday - 31-07-2021 at 0945

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 Star Edward Rudd DisGrace 8025 NBYC   1.04 32.47 0.34.06 1.0  
2 Star Natalie Chalk Cardinal Fang 6829 NBYC Johnnie Rudd 1.04 34.09 0.35.31 2.0  
3 YBOD James Macdonald Scotch Argus 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 42.12 0.36.18 3.0  
4 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 42.51 0.36.51 4.0  
5 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 0.87 43.49 0.38.07 5.0  
6 YBOD Nick Gill Clouded yellow 41 NBYC Liz Gill 0.86 44.27 0.38.14 6.0 Stewar Morris Shield, Derek Jennings Memorial Trophy
7 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 0.87 44.21 0.38.35 7.0  
8 BOD Jago Bucher Smew 60     0.86 44.53 0.38.36 8.0  
9 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 0.87 44.31 0.38.44 9.0  
10 YBOD Edward Clifford Oak Beauty 108 NYBC Alex and Anna Stanley 0.86 45.49 0.39.24 10.0  
11 Yeoman Ben Adams Trio 174 NBYC   0.87 45.40 0.39.44 11.0  
12 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 DNC   22.0  
12 YBOD Jolyon Ferrier Hawk 84 NBYC L Ferrier 0.86 DNC   22.0  
12 BOD Ben Mackintosh Swan 59 NBYC   0.86 DNC   22.0  
12 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 DNC   22.0  
12 YBOD Jenny Mickelburgh Sonia 4 NBYC James Mickelburgh 0.86 DNC   22.0  
12 Yeoman Linda Aspland Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 0.87 DNC   22.0  
12 BOD   Kittiwake 51 NBYC   0.86 DNC   22.0  
12 BOD Ali Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 DNC   22.0  
12 Norfolk Punt Hardchine Brian Wilkins Shoveller 61 NBYC Michelle Ackroyd 1.05 DNC   22.0  
12 YBOD James Dugdale Ghost 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 DNC   22.0  

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com