event burgee venue burgee

Wroxham Week - Yeoman (Series 20)

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 11:18 on August 3, 2021

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Total Nett Notes
1st Yeoman Paul Barker BrandyBottle 91 NBYC Janet Barker 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 8.0 5.0 Landamore Trophy, Yeoman Jubilee Challenge Cup 1988
2nd Yeoman Mark Ringwood Gremlin 3 302 NBYC Melissa &/or Eleanor Ringwood (4.0) 2.0 1.0 2.0 3.0 3.0 15.0 11.0  
3rd Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 3.0 (4.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 16.0 12.0  
4th Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 5.0 3.0 (7.0) 6.0 6.0 4.0 31.0 24.0  
5th Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne (8.0) 5.0 5.0 4.0 5.0 6.0 33.0 25.0  
6th Yeoman George Whitefoot Fire Opal 67 NBYC Linda Whitefoot 6.0 8.0 4.0 (17.0 DNC) 4.0 5.0 44.0 27.0  
7th Yeoman Ben Adams(M) Trio 174 NBYC   11.0 9.0 6.0 5.0 (17.0 DNC) 9.0 57.0 40.0  
8th Yeoman Brett Martin Swallow 92 NBYC   9.0 7.0 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 8.0 66.0 49.0  
9th Yeoman Steve Phillips Sunbeam 100 NBYC Shelagh Phillips 7.0 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 7.0 10.0 69.0 52.0  
10th Yeoman Robert Holmes Niadi 31 NBYC   (17.0 DNC) 17.0 DNC 9.0 7.0 17.0 DNC 7.0 74.0 57.0  
11th Yeoman Jules Knight Peridot 86 NBYC   14.0 14.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 11.0 83.0 66.0  
12th Yeoman Kirsty Youngman Ziggy 176 NBYC Charley white 10.0 12.0 (17.0 DNF) 17.0 DNC 17.0 DNC 12.0 85.0 68.0  
13th Yeoman Sally Dugdale Lavinia 32 NBYC   2.0 (17.0 DNF) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 87.0 70.0  
14th Yeoman Eric Diffey Nomad 153 NBYC   17.0 DNE 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 91.0 74.0  
15th Yeoman Sara Thwaites Charlie Brown 164 NBYC Esther Jury 13.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 91.0 74.0  
16th Yeoman Linda Aspland(M) Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 12.0 13.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 93.0 76.0  

Monday - 26-07-2021 at 1140

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Place Points Notes
1 Yeoman Paul Barker BrandyBottle 91 NBYC Janet Barker 1 1.0 Landamore Trophy, Yeoman Jubilee Challenge Cup 1988
2 Yeoman Sally Dugdale Lavinia 32 NBYC   2 2.0  
3 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 3 3.0  
4 Yeoman Mark Ringwood Gremlin 3 302 NBYC Melissa &/or Eleanor Ringwood 4 4.0  
5 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 5 5.0  
6 Yeoman George Whitefoot Fire Opal 67 NBYC Linda Whitefoot 6 6.0  
7 Yeoman Steve Phillips Sunbeam 100 NBYC Shelagh Phillips 7 7.0  
8 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 8 8.0  
9 Yeoman Brett Martin Swallow 92 NBYC   9 9.0  
10 Yeoman Kirsty Youngman Ziggy 176 NBYC Charley white 10 10.0  
11 Yeoman Ben Adams(M) Trio 174 NBYC   11 11.0  
12 Yeoman Linda Aspland(M) Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 12 12.0  
13 Yeoman Sara Thwaites Charlie Brown 164 NBYC Esther Jury 13 13.0  
14 Yeoman Jules Knight Peridot 86 NBYC   14 14.0  
15 Yeoman Robert Holmes Niadi 31 NBYC   DNC 17.0  
15 Yeoman Eric Diffey Nomad 153 NBYC   DNE 17.0  

Tuesday - 27-07-2021 at 1140

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Place Points Notes
1 Yeoman Paul Barker BrandyBottle 91 NBYC Janet Barker 1 1.0 Landamore Trophy, Yeoman Jubilee Challenge Cup 1988
2 Yeoman Mark Ringwood Gremlin 3 302 NBYC Melissa &/or Eleanor Ringwood 2 2.0  
3 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 3 3.0  
4 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 4 4.0  
5 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 5 5.0  
6 Yeoman Eric Diffey Nomad 153 NBYC   6 6.0  
7 Yeoman Brett Martin Swallow 92 NBYC   7 7.0  
8 Yeoman George Whitefoot Fire Opal 67 NBYC Linda Whitefoot 8 8.0  
9 Yeoman Ben Adams(M) Trio 174 NBYC   9 9.0  
10 Yeoman Sara Thwaites Charlie Brown 164 NBYC Esther Jury 10 10.0  
11 Yeoman Steve Phillips Sunbeam 100 NBYC Shelagh Phillips 11 11.0  
12 Yeoman Kirsty Youngman Ziggy 176 NBYC Charley white 12 12.0  
13 Yeoman Linda Aspland(M) Flint 121 NBYC Trevor Whittacker 13 13.0  
14 Yeoman Jules Knight Peridot 86 NBYC   14 14.0  
15 Yeoman Robert Holmes Niadi 31 NBYC   DNC 17.0  
15 Yeoman Sally Dugdale Lavinia 32 NBYC   DNF 17.0  

Wednesday - 28-07-2021 at 1140

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Place Points Notes
1 Yeoman Mark Ringwood Gremlin 3 302 NBYC Melissa &/or Eleanor Ringwood 1 1.0  
2 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 2 2.0  
3 Yeoman Paul Barker BrandyBottle 91 NBYC Janet Barker 3 3.0 Landamore Trophy, Yeoman Jubilee Challenge Cup 1988
4 Yeoman George Whitefoot Fire Opal 67 NBYC Linda Whitefoot 4 4.0  
5 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 5 5.0  
6 Yeoman Ben Adams(M) Trio 174 NBYC   6 6.0  
7 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 7 7.0  
8 Yeoman Brett Martin Swallow 92 NBYC   8 8.0  
9 Yeoman Robert Holmes Niadi 31 NBYC   9 9.0  
10 Yeoman Jules Knight Peridot 86 NBYC   10 10.0  
11 Yeoman Steve Phillips Sunbeam 100 NBYC Shelagh Phillips DNC 17.0  
11 Yeoman Kirsty Youngman Ziggy 176 NBYC Charley white DNF 17.0  
11 Yeoman Sally Dugdale Lavinia 32 NBYC   DNC 17.0  
11 Yeoman Eric Diffey Nomad 153 NBYC   DNC 17.0  
11 Yeoman Sara Thwaites Charlie Brown 164 NBYC Esther Jury DNC 17.0  
11 Yeoman Linda Aspland(M) Flint 121 NBYC Trevor Whittacker DNC 17.0  

Thursday - 29-07-2021 at 1140

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Place Points Notes
1 Yeoman Paul Barker BrandyBottle 91 NBYC Janet Barker 1 1.0 Landamore Trophy, Yeoman Jubilee Challenge Cup 1988
2 Yeoman Mark Ringwood Gremlin 3 302 NBYC Melissa &/or Eleanor Ringwood 2 2.0  
3 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 3 3.0  
4 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 4 4.0  
5 Yeoman Ben Adams(M) Trio 174 NBYC   5 5.0  
6 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 6 6.0  
7 Yeoman Robert Holmes Niadi 31 NBYC   7 7.0  
8 Yeoman George Whitefoot Fire Opal 67 NBYC Linda Whitefoot DNC 17.0  
8 Yeoman Brett Martin Swallow 92 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Steve Phillips Sunbeam 100 NBYC Shelagh Phillips DNC 17.0  
8 Yeoman Jules Knight Peridot 86 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Kirsty Youngman Ziggy 176 NBYC Charley white DNC 17.0  
8 Yeoman Sally Dugdale Lavinia 32 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Eric Diffey Nomad 153 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Sara Thwaites Charlie Brown 164 NBYC Esther Jury DNC 17.0  
8 Yeoman Linda Aspland(M) Flint 121 NBYC Trevor Whittacker DNC 17.0  

Friday - 30-07-2021 at 1140

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Place Points Notes
1 Yeoman Paul Barker BrandyBottle 91 NBYC Janet Barker 1 1.0 Landamore Trophy, Yeoman Jubilee Challenge Cup 1988
2 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 2 2.0  
3 Yeoman Mark Ringwood Gremlin 3 302 NBYC Melissa &/or Eleanor Ringwood 3 3.0  
4 Yeoman George Whitefoot Fire Opal 67 NBYC Linda Whitefoot 4 4.0  
5 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 5 5.0  
6 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 6 6.0  
7 Yeoman Steve Phillips Sunbeam 100 NBYC Shelagh Phillips 7 7.0  
8 Yeoman Ben Adams(M) Trio 174 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Brett Martin Swallow 92 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Robert Holmes Niadi 31 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Jules Knight Peridot 86 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Kirsty Youngman Ziggy 176 NBYC Charley white DNC 17.0  
8 Yeoman Sally Dugdale Lavinia 32 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Eric Diffey Nomad 153 NBYC   DNC 17.0  
8 Yeoman Sara Thwaites Charlie Brown 164 NBYC Esther Jury DNC 17.0  
8 Yeoman Linda Aspland(M) Flint 121 NBYC Trevor Whittacker DNC 17.0  

Saturday - 31-07-2021 at 1140

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Place Points Notes
1 Yeoman Paul Barker BrandyBottle 91 NBYC Janet Barker 1 1.0 Landamore Trophy, Yeoman Jubilee Challenge Cup 1988
2 Yeoman Roger Hannant Firefly 93 NBYC Mia McKean 2 2.0  
3 Yeoman Mark Ringwood Gremlin 3 302 NBYC Melissa &/or Eleanor Ringwood 3 3.0  
4 Yeoman Michael Holmes White Spirit 303 NBYC Frances Holmes 4 4.0  
5 Yeoman George Whitefoot Fire Opal 67 NBYC Linda Whitefoot 5 5.0  
6 Yeoman Andrew Gallant Aquamarine 108 NBYC Michael Milne 6 6.0  
7 Yeoman Robert Holmes Niadi 31 NBYC   7 7.0  
8 Yeoman Brett Martin Swallow 92 NBYC   8 8.0  
9 Yeoman Ben Adams(M) Trio 174 NBYC   9 9.0  
10 Yeoman Steve Phillips Sunbeam 100 NBYC Shelagh Phillips 10 10.0  
11 Yeoman Jules Knight Peridot 86 NBYC   11 11.0  
12 Yeoman Kirsty Youngman Ziggy 176 NBYC Charley white 12 12.0  
13 Yeoman Sally Dugdale Lavinia 32 NBYC   DNC 17.0  
13 Yeoman Eric Diffey Nomad 153 NBYC   DNC 17.0  
13 Yeoman Sara Thwaites Charlie Brown 164 NBYC Esther Jury DNC 17.0  
13 Yeoman Linda Aspland(M) Flint 121 NBYC Trevor Whittacker DNC 17.0  

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com