event burgee venue burgee

Wroxham Week - River Cruiser 2nd Start (Series 22) 1245

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 11:24 on August 3, 2021

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class Fleet HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Total Nett Notes
1st River Cruiser 2nd Start Tom Barker Wanderer 227 NBYC Paul Barker Janet Barker 0.92 6.0 (12.0) 4.0 2.0 1.0 1.0 26.0 14.0 Buckworth Challenge Cup, Simon Kremer Memorial Trophy
2nd River Cruiser 2nd Start Phil Montague Pickle 429 Horning SC Jo Sanders 0.83 (5.0) 2.0 3.0 4.0 3.0 3.0 20.0 15.0 Lady Trophy
3rd River Cruiser 2nd Start Chris Tuckett Amaryllis 375 NBYC   0.87 (19.0 DNC) 10.0 1.0 5.0 2.0 2.0 39.0 20.0 Fantome Trophy, Fife Balderstone Trophy
4th River Cruiser 2nd Start Richard Lord Swallow 4 NBYC Caroline Lord 0.89 3.0 1.0 8.0 (19.0 DNC) 5.0 4.0 40.0 21.0 Chris Wilson Cup
5th River Cruiser 2nd Start Elysia Ferrier-Hanger Goldfish 9 NBYC Rob Ferrier-Hanger 0.88 4.0 8.0 5.0 (19.0 DNC) 4.0 8.0 48.0 29.0  
6th River Cruiser 2nd Start Will Bentall Forester 7 NBYC Lal Bentall, Ed Whipp 0.91 2.0 10.0 (12.0) 6.0 7.0 5.0 42.0 30.0  
7th River Cruiser 2nd Start Bob Branford Avocet 240 NBYC   0.84 9.0 3.0 7.0 (19.0 DNC) 10.0 6.0 54.0 35.0  
8th River Cruiser 2nd Start Richard Smith Alchemy 348 NBYC Nels, Maddie, Katie, & Dottie Smith 0.84 8.0 7.0 13.0 3.0 5.0 (19.0 DNC) 55.0 36.0  
9th River Cruiser 2nd Start Simon Bryan Vacuna 50 NBYC Nigel McTear, Andrew McTear 0.82 11.0 5.0 2.0 11.0 ZFP (12.0) 9.0 50.0 38.0  
10th River Cruiser 2nd Start Geoffrey Angell Pippa 24 NBYC Rose Angell, Chris Angell 0.93 1.0 4.0 6.0 (19.0 DNC) 9.0 19.0 DNC 58.0 39.0 Challenge Winch
11th River Cruiser 2nd Start Tony O'Toole(M) Merry Maid (PROVISIONAL HANDICAP) 139     0.74 14.0 (19.0 DNF) 9.0 1.0 8.0 19.0 DNC 70.0 51.0  
12th River Cruiser 2nd Start Richard Whitefoot Blue Jacket 39 Snowflakes   0.9 7.0 14.0 10.0 (19.0 DNC) 11.0 10.0 71.0 52.0  
13th River Cruiser 2nd Start Hilary Franzen Martlett 122     0.82 11.0 6.0 11.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 85.0 66.0  
14th River Cruiser 2nd Start Robert Graveling Sylkie 295 NBYC Marian Graveling 0.87 10.0 13.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 87.0 68.0  
15th River Cruiser 2nd Start Patrick Richardson Buttercup 119 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.92 (19.0 DNF) 8.0 19.0 DNF 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 92.0 73.0  
16th River Cruiser 2nd Start Edward Rudd White Wings 1 NBYC Anna Standley, Simon Bayliss, Zoe Heron 0.91 (19.0 DNC) 19.0 DNC 15.0 19.0 DNC 13.0 11.0 96.0 77.0  
17th River Cruiser 2nd Start Glynn Howarth Nutcracker 303     0.89 13.0 (19.0 DNC) 14.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 103.0 84.0  
18th River Cruiser 2nd Start Roger David Charles Wilson Halcyon 78 EACC   0.93 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 95.0  

Monday - 26/07/21 at 1245

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class Fleet HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 River Cruiser 2nd Start Geoffrey Angell Pippa 24 NBYC Rose Angell, Chris Angell 0.93 45.05 0.41.56 1.0 Challenge Winch
2 River Cruiser 2nd Start Will Bentall Forester 7 NBYC Lal Bentall, Ed Whipp 0.91 48.25 0.44.04 2.0  
3 River Cruiser 2nd Start Richard Lord Swallow 4 NBYC Caroline Lord 0.89 49.45 0.44.17 3.0 Chris Wilson Cup
4 River Cruiser 2nd Start Elysia Ferrier-Hanger Goldfish 9 NBYC Rob Ferrier-Hanger 0.88 50.53 0.44.47 4.0  
5 River Cruiser 2nd Start Phil Montague Pickle 429 Horning SC Jo Sanders 0.83 56.11 0.46.38 5.0 Lady Trophy
6 River Cruiser 2nd Start Tom Barker Wanderer 227 NBYC Paul Barker Janet Barker 0.92 51.05 0.47.00 6.0 Buckworth Challenge Cup, Simon Kremer Memorial Trophy
7 River Cruiser 2nd Start Richard Whitefoot Blue Jacket 39 Snowflakes   0.9 56.31 0.50.52 7.0  
8 River Cruiser 2nd Start Richard Smith Alchemy 348 NBYC Nels, Maddie, Katie, & Dottie Smith 0.84 60.59 0.51.14 8.0  
9 River Cruiser 2nd Start Bob Branford Avocet 240 NBYC   0.84 61.58 0.52.03 9.0  
10 River Cruiser 2nd Start Robert Graveling Sylkie 295 NBYC Marian Graveling 0.87 59.55 0.52.08 10.0  
11 River Cruiser 2nd Start Simon Bryan Vacuna 50 NBYC Nigel McTear, Andrew McTear 0.82 69.55 0.57.20 11.0  
11 River Cruiser 2nd Start Hilary Franzen Martlett 122     0.82 69.55 0.57.20 11.0  
13 River Cruiser 2nd Start Glynn Howarth Nutcracker 303     0.89 64.41 0.57.34 13.0  
14 River Cruiser 2nd Start Tony O'Toole(M) Merry Maid (PROVISIONAL HANDICAP) 139     0.74 90.21 1.06.52 14.0  
15 River Cruiser 2nd Start Chris Tuckett Amaryllis 375 NBYC   0.87 DNC   19.0 Fantome Trophy, Fife Balderstone Trophy
15 River Cruiser 2nd Start Patrick Richardson Buttercup 119 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.92 DNF   19.0  
15 River Cruiser 2nd Start Edward Rudd White Wings 1 NBYC Anna Standley, Simon Bayliss, Zoe Heron 0.91 DNC   19.0  
15 River Cruiser 2nd Start Roger David Charles Wilson Halcyon 78 EACC   0.93 DNC   19.0  

Tuesday - 27/07/21 at 1245

Green Flag 2 minute Penalty 295 Sylkie Applied

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class Fleet HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 River Cruiser 2nd Start Richard Lord Swallow 4 NBYC Caroline Lord 0.89 36.36 0.32.34 1.0 Chris Wilson Cup
2 River Cruiser 2nd Start Phil Montague Pickle 429 Horning SC Jo Sanders 0.83 39.17 0.32.36 2.0 Lady Trophy
3 River Cruiser 2nd Start Bob Branford Avocet 240 NBYC   0.84 40.00 0.33.36 3.0  
4 River Cruiser 2nd Start Geoffrey Angell Pippa 24 NBYC Rose Angell, Chris Angell 0.93 36.09 0.33.37 4.0 Challenge Winch
5 River Cruiser 2nd Start Simon Bryan Vacuna 50 NBYC Nigel McTear, Andrew McTear 0.82 41.06 0.33.42 5.0  
6 River Cruiser 2nd Start Hilary Franzen Martlett 122     0.82 41.21 0.33.54 6.0  
7 River Cruiser 2nd Start Richard Smith Alchemy 348 NBYC Nels, Maddie, Katie, & Dottie Smith 0.84 40.32 0.34.03 7.0  
8 River Cruiser 2nd Start Elysia Ferrier-Hanger Goldfish 9 NBYC Rob Ferrier-Hanger 0.88 38.56 0.34.16 8.0  
8 River Cruiser 2nd Start Patrick Richardson Buttercup 119 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.92 37.15 0.34.16 8.0  
10 River Cruiser 2nd Start Chris Tuckett Amaryllis 375 NBYC   0.87 39.38 0.34.29 10.0 Fantome Trophy, Fife Balderstone Trophy
10 River Cruiser 2nd Start Will Bentall Forester 7 NBYC Lal Bentall, Ed Whipp 0.91 37.54 0.34.29 10.0  
12 River Cruiser 2nd Start Tom Barker Wanderer 227 NBYC Paul Barker Janet Barker 0.92 38.02 0.34.59 12.0 Buckworth Challenge Cup, Simon Kremer Memorial Trophy
13 River Cruiser 2nd Start Robert Graveling Sylkie 295 NBYC Marian Graveling 0.87 40.39 0.35.22 13.0  
14 River Cruiser 2nd Start Richard Whitefoot Blue Jacket 39 Snowflakes   0.9 40.24 0.36.22 14.0  
15 River Cruiser 2nd Start Tony O'Toole(M) Merry Maid (PROVISIONAL HANDICAP) 139     0.74 DNF   19.0  
15 River Cruiser 2nd Start Edward Rudd White Wings 1 NBYC Anna Standley, Simon Bayliss, Zoe Heron 0.91 DNC   19.0  
15 River Cruiser 2nd Start Glynn Howarth Nutcracker 303     0.89 DNC   19.0  
15 River Cruiser 2nd Start Roger David Charles Wilson Halcyon 78 EACC   0.93 DNC   19.0  

Wednesday - 28/07/21 at 1245

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class Fleet HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 River Cruiser 2nd Start Chris Tuckett Amaryllis 375 NBYC   0.87 44.43 0.38.54 1.0 Fantome Trophy, Fife Balderstone Trophy
2 River Cruiser 2nd Start Simon Bryan Vacuna 50 NBYC Nigel McTear, Andrew McTear 0.82 48.2 0.39.23 2.0  
3 River Cruiser 2nd Start Phil Montague Pickle 429 Horning SC Jo Sanders 0.83 48.12 0.40.00 3.0 Lady Trophy
4 River Cruiser 2nd Start Tom Barker Wanderer 227 NBYC Paul Barker Janet Barker 0.92 43.33 0.40.04 4.0 Buckworth Challenge Cup, Simon Kremer Memorial Trophy
5 River Cruiser 2nd Start Elysia Ferrier-Hanger Goldfish 9 NBYC Rob Ferrier-Hanger 0.88 46.06 0.40.34 5.0  
6 River Cruiser 2nd Start Geoffrey Angell Pippa 24 NBYC Rose Angell, Chris Angell 0.93 43.53 0.40.49 6.0 Challenge Winch
7 River Cruiser 2nd Start Bob Branford Avocet 240 NBYC   0.84 49.53 0.41.54 7.0  
8 River Cruiser 2nd Start Richard Lord Swallow 4 NBYC Caroline Lord 0.89 47.27 0.42.14 8.0 Chris Wilson Cup
9 River Cruiser 2nd Start Tony O'Toole(M) Merry Maid (PROVISIONAL HANDICAP) 139     0.74 57.41 0.42.41 9.0  
10 River Cruiser 2nd Start Richard Whitefoot Blue Jacket 39 Snowflakes   0.9 47.39 0.42.53 10.0  
11 River Cruiser 2nd Start Hilary Franzen Martlett 122     0.82 52.19 0.42.54 11.0  
12 River Cruiser 2nd Start Will Bentall Forester 7 NBYC Lal Bentall, Ed Whipp 0.91 47.13 0.42.58 12.0  
13 River Cruiser 2nd Start Richard Smith Alchemy 348 NBYC Nels, Maddie, Katie, & Dottie Smith 0.84 51.27 0.43.13 13.0  
14 River Cruiser 2nd Start Glynn Howarth Nutcracker 303     0.89 51.08 0.45.31 14.0  
15 River Cruiser 2nd Start Edward Rudd White Wings 1 NBYC Anna Standley, Simon Bayliss, Zoe Heron 0.91 50.52 0.46.17 15.0  
16 River Cruiser 2nd Start Robert Graveling Sylkie 295 NBYC Marian Graveling 0.87 DNC   19.0  
16 River Cruiser 2nd Start Patrick Richardson Buttercup 119 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.92 DNF   19.0  
16 River Cruiser 2nd Start Roger David Charles Wilson Halcyon 78 EACC   0.93 DNC   19.0  

Thursday - 29/07/21 at 1245

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class Fleet HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 River Cruiser 2nd Start Tony O'Toole(M) Merry Maid (PROVISIONAL HANDICAP) 139     0.74 41.19 0.30.34 1.0  
2 River Cruiser 2nd Start Tom Barker Wanderer 227 NBYC Paul Barker Janet Barker 0.92 35.3 0.32.15 2.0 Buckworth Challenge Cup, Simon Kremer Memorial Trophy
3 River Cruiser 2nd Start Richard Smith Alchemy 348 NBYC Nels, Maddie, Katie, & Dottie Smith 0.84 38.51 0.32.38 3.0  
4 River Cruiser 2nd Start Phil Montague Pickle 429 Horning SC Jo Sanders 0.83 39.23 0.32.41 4.0 Lady Trophy
5 River Cruiser 2nd Start Chris Tuckett Amaryllis 375 NBYC   0.87 38.17 0.33.18 5.0 Fantome Trophy, Fife Balderstone Trophy
6 River Cruiser 2nd Start Will Bentall Forester 7 NBYC Lal Bentall, Ed Whipp 0.91 37.51 0.34.27 6.0  
7 River Cruiser 2nd Start Patrick Richardson Buttercup 119 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.92 42.28 0.39.04 8.0  
8 River Cruiser 2nd Start Simon Bryan Vacuna 50 NBYC Nigel McTear, Andrew McTear 0.82 ZFP 0.37.18 11.0  
9 River Cruiser 2nd Start Richard Lord Swallow 4 NBYC Caroline Lord 0.89 DNC   19.0 Chris Wilson Cup
9 River Cruiser 2nd Start Elysia Ferrier-Hanger Goldfish 9 NBYC Rob Ferrier-Hanger 0.88 DNC   19.0  
9 River Cruiser 2nd Start Bob Branford Avocet 240 NBYC   0.84 DNC   19.0  
9 River Cruiser 2nd Start Geoffrey Angell Pippa 24 NBYC Rose Angell, Chris Angell 0.93 DNC   19.0 Challenge Winch
9 River Cruiser 2nd Start Richard Whitefoot Blue Jacket 39 Snowflakes   0.9 DNC   19.0  
9 River Cruiser 2nd Start Hilary Franzen Martlett 122     0.82 DNC   19.0  
9 River Cruiser 2nd Start Robert Graveling Sylkie 295 NBYC Marian Graveling 0.87 DNC   19.0  
9 River Cruiser 2nd Start Edward Rudd White Wings 1 NBYC Anna Standley, Simon Bayliss, Zoe Heron 0.91 DNC   19.0  
9 River Cruiser 2nd Start Glynn Howarth Nutcracker 303     0.89 DNC   19.0  
9 River Cruiser 2nd Start Roger David Charles Wilson Halcyon 78 EACC   0.93 DNC   19.0  

Friday - 30/07/21 at 1245

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class Fleet HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 River Cruiser 2nd Start Tom Barker Wanderer 227 NBYC Paul Barker Janet Barker 0.92 40.30 0.37.16 1.0 Buckworth Challenge Cup, Simon Kremer Memorial Trophy
2 River Cruiser 2nd Start Chris Tuckett Amaryllis 375 NBYC   0.87 44.35 0.38.47 2.0 Fantome Trophy, Fife Balderstone Trophy
3 River Cruiser 2nd Start Phil Montague Pickle 429 Horning SC Jo Sanders 0.83 47.28 0.39.24 3.0 Lady Trophy
4 River Cruiser 2nd Start Elysia Ferrier-Hanger Goldfish 9 NBYC Rob Ferrier-Hanger 0.88 44.54 0.39.31 4.0  
5 River Cruiser 2nd Start Richard Lord Swallow 4 NBYC Caroline Lord 0.89 45.03 0.40.06 5.0 Chris Wilson Cup
5 River Cruiser 2nd Start Richard Smith Alchemy 348 NBYC Nels, Maddie, Katie, & Dottie Smith 0.84 47.44 0.40.06 5.0  
7 River Cruiser 2nd Start Will Bentall Forester 7 NBYC Lal Bentall, Ed Whipp 0.91 44.44 0.40.42 7.0  
8 River Cruiser 2nd Start Tony O'Toole(M) Merry Maid (PROVISIONAL HANDICAP) 139     0.74 55.25 0.41.01 8.0  
9 River Cruiser 2nd Start Geoffrey Angell Pippa 24 NBYC Rose Angell, Chris Angell 0.93 44.23 0.41.17 9.0 Challenge Winch
10 River Cruiser 2nd Start Bob Branford Avocet 240 NBYC   0.84 49.37 0.41.41 10.0  
11 River Cruiser 2nd Start Richard Whitefoot Blue Jacket 39 Snowflakes   0.9 48.00 0.43.12 11.0  
12 River Cruiser 2nd Start Simon Bryan Vacuna 50 NBYC Nigel McTear, Andrew McTear 0.82 53.15 0.43.40 12.0  
13 River Cruiser 2nd Start Edward Rudd White Wings 1 NBYC Anna Standley, Simon Bayliss, Zoe Heron 0.91 49.02 0.44.37 13.0  
14 River Cruiser 2nd Start Hilary Franzen Martlett 122     0.82 DNC   19.0  
14 River Cruiser 2nd Start Robert Graveling Sylkie 295 NBYC Marian Graveling 0.87 DNC   19.0  
14 River Cruiser 2nd Start Patrick Richardson Buttercup 119 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.92 DNC   19.0  
14 River Cruiser 2nd Start Glynn Howarth Nutcracker 303     0.89 DNC   19.0  
14 River Cruiser 2nd Start Roger David Charles Wilson Halcyon 78 EACC   0.93 DNC   19.0  

Saturday - 31/07/21 at 1245

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class Fleet HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Elapsed Corrected Points Notes
1 River Cruiser 2nd Start Tom Barker Wanderer 227 NBYC Paul Barker Janet Barker 0.92 43.33 0.40.04 1.0 Buckworth Challenge Cup, Simon Kremer Memorial Trophy
2 River Cruiser 2nd Start Chris Tuckett Amaryllis 375 NBYC   0.87 47.33 0.41.22 2.0 Fantome Trophy, Fife Balderstone Trophy
3 River Cruiser 2nd Start Phil Montague Pickle 429 Horning SC Jo Sanders 0.83 50.22 0.41.48 3.0 Lady Trophy
4 River Cruiser 2nd Start Richard Lord Swallow 4 NBYC Caroline Lord 0.89 47.53 0.42.37 4.0 Chris Wilson Cup
5 River Cruiser 2nd Start Will Bentall Forester 7 NBYC Lal Bentall, Ed Whipp 0.91 47.08 0.42.53 5.0  
6 River Cruiser 2nd Start Bob Branford Avocet 240 NBYC   0.84 52.02 0.43.42 6.0  
7 River Cruiser 2nd Start Robert Graveling Sylkie 295 NBYC Marian Graveling 0.87 51.00 0.44.22 7.0  
8 River Cruiser 2nd Start Elysia Ferrier-Hanger Goldfish 9 NBYC Rob Ferrier-Hanger 0.88 51.15 0.45.06 8.0  
9 River Cruiser 2nd Start Simon Bryan Vacuna 50 NBYC Nigel McTear, Andrew McTear 0.82 56.49 0.46.35 9.0  
10 River Cruiser 2nd Start Richard Whitefoot Blue Jacket 39 Snowflakes   0.9 52.32 0.47.17 10.0  
11 River Cruiser 2nd Start Edward Rudd White Wings 1 NBYC Anna Standley, Simon Bayliss, Zoe Heron 0.91 53.34 0.48.45 11.0  
12 River Cruiser 2nd Start Richard Smith Alchemy 348 NBYC Nels, Maddie, Katie, & Dottie Smith 0.84 DNC   19.0  
12 River Cruiser 2nd Start Geoffrey Angell Pippa 24 NBYC Rose Angell, Chris Angell 0.93 DNC   19.0 Challenge Winch
12 River Cruiser 2nd Start Tony O'Toole(M) Merry Maid (PROVISIONAL HANDICAP) 139     0.74 DNC   19.0  
12 River Cruiser 2nd Start Hilary Franzen Martlett 122     0.82 DNC   19.0  
12 River Cruiser 2nd Start Patrick Richardson Buttercup 119 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.92 DNC   19.0  
12 River Cruiser 2nd Start Glynn Howarth Nutcracker 303     0.89 DNC   19.0  
12 River Cruiser 2nd Start Roger David Charles Wilson Halcyon 78 EACC   0.93 DNC   19.0  

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com