event burgee venue burgee

Wroxham Week - Broads One Design (Series 30) 1710

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 11:33 on August 3, 2021

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Monday Tuesday (Abandoned) Wednesday Friday Total Nett Notes
1st BOD James Tubby marsh harrier 85 NBYC jill tubby 0.86 2.0   2.0 1.0 5.0 5.0 Goshawk Trophy
2nd BOD Joe Warns Razorbill 36 NBYC Evie Warns 0.86 4.0   1.0 2.0 7.0 7.0  
3rd BOD Ken Clabburn Flittermouse 3 NBYC Chris Merren 0.86 1.0   6.0 10.0 17.0 17.0  
4th BOD Jenny Riley Oyster Catcher 54 WOBYC & RNSYC Margaret Pratt 0.86 8.0   7.0 9.0 24.0 24.0  
5th BOD Nina Bucher Smew 60 NBYC   0.86 14.0   8.0 3.0 25.0 25.0  
6th BOD Nick Fualkner Woodcock 75 NBYC Richard Frior 0.86 9.0   12.0 4.0 25.0 25.0  
7th BOD Milo Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 10.0   4.0 12.0 ZFP 26.0 26.0  
8th BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 12.0   9.0 6.0 27.0 27.0  
9th BOD A. Shingler Red Kite 79 NBYC Tessa Shingler 0.86 6.0   21.0 DNC 5.0 32.0 32.0  
10th BOD Tim Barrett Kite 83 NBYC Hazel Barrett 0.86 3.0   10.0 21.0 DNC 34.0 34.0  
11th BOD Jaimie Campbell Kittiwake 51 NBYC Beth Campbell 0.86 13.0   5.0 21.0 DNC 39.0 39.0  
12th BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 21.0 DNC   3.0 21.0 DNC 45.0 45.0  
13th BOD Alby Cator Golden Eye 17 NBYC   0.86 5.0   21.0 DNC 21.0 DNC 47.0 47.0  
14th BOD Elizabeth Prangley Cormorant 64 NBYC   0.86 15.0   11.0 21.0 DNC 47.0 47.0  
15th BOD Stu Rix Guillemot 49 NBYC   0.86 21.0 DNC   21.0 DNC 7.0 49.0 49.0  
16th BOD Trevor Cave Snowgoose 33 NBYC   0.86 7.0   21.0 DNC 21.0 DNC 49.0 49.0  
17th BOD Will Bentall Emperor 70 NBYC Lal Bentall 0.86 11.0   21.0 DNC 21.0 DNC 53.0 53.0  
18th BOD Tom Thwaites Ibis 68 NBYC max Stratford 0.86 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 63.0 63.0  
18th BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 63.0 63.0  
18th BOD Matthew Scales Gallinule 81 NBYC   0.86 21.0 DNC   21.0 DNC 21.0 DNC 63.0 63.0  

Monday - 26-07-2021 at 1710

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Place Points Notes
1 BOD Ken Clabburn Flittermouse 3 NBYC Chris Merren 0.86 1 1.0  
2 BOD James Tubby marsh harrier 85 NBYC jill tubby 0.86 2 2.0 Goshawk Trophy
3 BOD Tim Barrett Kite 83 NBYC Hazel Barrett 0.86 3 3.0  
4 BOD Joe Warns Razorbill 36 NBYC Evie Warns 0.86 4 4.0  
5 BOD Alby Cator Golden Eye 17 NBYC   0.86 5 5.0  
6 BOD A. Shingler Red Kite 79 NBYC Tessa Shingler 0.86 6 6.0  
7 BOD Trevor Cave Snowgoose 33 NBYC   0.86 7 7.0  
8 BOD Jenny Riley Oyster Catcher 54 WOBYC & RNSYC Margaret Pratt 0.86 8 8.0  
9 BOD Nick Fualkner Woodcock 75 NBYC Richard Frior 0.86 9 9.0  
10 BOD Milo Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 10 10.0  
11 BOD Will Bentall Emperor 70 NBYC Lal Bentall 0.86 11 11.0  
12 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 12 12.0  
13 BOD Jaimie Campbell Kittiwake 51 NBYC Beth Campbell 0.86 13 13.0  
14 BOD Nina Bucher Smew 60 NBYC   0.86 14 14.0  
15 BOD Elizabeth Prangley Cormorant 64 NBYC   0.86 15 15.0  
16 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 DNC 21.0  
16 BOD Stu Rix Guillemot 49 NBYC   0.86 DNC 21.0  
16 BOD Tom Thwaites Ibis 68 NBYC max Stratford 0.86 DNC 21.0  
16 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 DNC 21.0  
16 BOD Matthew Scales Gallinule 81 NBYC   0.86 DNC 21.0  

Tuesday (Abandoned) - 27-07-2021 at 1710

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Place Points Notes
  BOD James Tubby marsh harrier 85 NBYC jill tubby 0.86     Goshawk Trophy
  BOD Joe Warns Razorbill 36 NBYC Evie Warns 0.86      
  BOD Ken Clabburn Flittermouse 3 NBYC Chris Merren 0.86      
  BOD Jenny Riley Oyster Catcher 54 WOBYC & RNSYC Margaret Pratt 0.86      
  BOD Nina Bucher Smew 60 NBYC   0.86      
  BOD Nick Fualkner Woodcock 75 NBYC Richard Frior 0.86      
  BOD Milo Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86      
  BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86      
  BOD A. Shingler Red Kite 79 NBYC Tessa Shingler 0.86      
  BOD Tim Barrett Kite 83 NBYC Hazel Barrett 0.86      
  BOD Jaimie Campbell Kittiwake 51 NBYC Beth Campbell 0.86      
  BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86      
  BOD Alby Cator Golden Eye 17 NBYC   0.86      
  BOD Elizabeth Prangley Cormorant 64 NBYC   0.86      
  BOD Stu Rix Guillemot 49 NBYC   0.86      
  BOD Trevor Cave Snowgoose 33 NBYC   0.86      
  BOD Will Bentall Emperor 70 NBYC Lal Bentall 0.86      
  BOD Tom Thwaites Ibis 68 NBYC max Stratford 0.86      
  BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86      
  BOD Matthew Scales Gallinule 81 NBYC   0.86      

Wednesday - 28-07-2021 at 1710

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Place Points Notes
1 BOD Joe Warns Razorbill 36 NBYC Evie Warns 0.86 1 1.0  
2 BOD James Tubby marsh harrier 85 NBYC jill tubby 0.86 2 2.0 Goshawk Trophy
3 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 3 3.0  
4 BOD Milo Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 4 4.0  
5 BOD Jaimie Campbell Kittiwake 51 NBYC Beth Campbell 0.86 5 5.0  
6 BOD Ken Clabburn Flittermouse 3 NBYC Chris Merren 0.86 6 6.0  
7 BOD Jenny Riley Oyster Catcher 54 WOBYC & RNSYC Margaret Pratt 0.86 7 7.0  
8 BOD Nina Bucher Smew 60 NBYC   0.86 8 8.0  
9 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 9 9.0  
10 BOD Tim Barrett Kite 83 NBYC Hazel Barrett 0.86 10 10.0  
11 BOD Elizabeth Prangley Cormorant 64 NBYC   0.86 11 11.0  
12 BOD Nick Fualkner Woodcock 75 NBYC Richard Frior 0.86 12 12.0  
13 BOD A. Shingler Red Kite 79 NBYC Tessa Shingler 0.86 DNC 21.0  
13 BOD Alby Cator Golden Eye 17 NBYC   0.86 DNC 21.0  
13 BOD Stu Rix Guillemot 49 NBYC   0.86 DNC 21.0  
13 BOD Trevor Cave Snowgoose 33 NBYC   0.86 DNC 21.0  
13 BOD Will Bentall Emperor 70 NBYC Lal Bentall 0.86 DNC 21.0  
13 BOD Tom Thwaites Ibis 68 NBYC max Stratford 0.86 DNC 21.0  
13 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 DNC 21.0  
13 BOD Matthew Scales Gallinule 81 NBYC   0.86 DNC 21.0  

Friday - 30-07-2021 at 1710

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Place Points Notes
1 BOD James Tubby marsh harrier 85 NBYC jill tubby 0.86 1 1.0 Goshawk Trophy
2 BOD Joe Warns Razorbill 36 NBYC Evie Warns 0.86 2 2.0  
3 BOD Nina Bucher Smew 60 NBYC   0.86 3 3.0  
4 BOD Nick Fualkner Woodcock 75 NBYC Richard Frior 0.86 4 4.0  
5 BOD A. Shingler Red Kite 79 NBYC Tessa Shingler 0.86 5 5.0  
6 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NBYC Steven Ford 0.86 6 6.0  
7 BOD Stu Rix Guillemot 49 NBYC   0.86 7 7.0  
8 BOD Jenny Riley Oyster Catcher 54 WOBYC & RNSYC Margaret Pratt 0.86 9 9.0  
9 BOD Ken Clabburn Flittermouse 3 NBYC Chris Merren 0.86 10 10.0  
10 BOD Milo Clabburn Flamingo 87 NBYC   0.86 ZFP 12.0  
11 BOD Tim Barrett Kite 83 NBYC Hazel Barrett 0.86 DNC 21.0  
11 BOD Jaimie Campbell Kittiwake 51 NBYC Beth Campbell 0.86 DNC 21.0  
11 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 DNC 21.0  
11 BOD Alby Cator Golden Eye 17 NBYC   0.86 DNC 21.0  
11 BOD Elizabeth Prangley Cormorant 64 NBYC   0.86 DNC 21.0  
11 BOD Trevor Cave Snowgoose 33 NBYC   0.86 DNC 21.0  
11 BOD Will Bentall Emperor 70 NBYC Lal Bentall 0.86 DNC 21.0  
11 BOD Tom Thwaites Ibis 68 NBYC max Stratford 0.86 DNC 21.0  
11 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 DNC 21.0  
11 BOD Matthew Scales Gallinule 81 NBYC   0.86 DNC 21.0  

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com