event burgee venue burgee

Wroxham Open Regatta - Broads One Design (Series 43) 1400

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 10:50 on August 3, 2021

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: TCF, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Race 1 Total Nett Notes
1st BOD james tubby marsh harrier 85 NBYC jill tubby 0.86 1.0 1.0 1.0 The Blakes Cup
2nd BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 2.0 2.0 2.0 Sir Robert Price Trophy
3rd BOD Sam Woodcock Mallard 14     0.86 3.0 3.0 3.0  
4th BOD Peter Sabberton Whimbrel 43 NBYC Joanne Sabberton 0.86 4.0 4.0 4.0  
5th BOD Ali Clabburn Flamingo 87 Nbyc   0.86 6.0 6.0 6.0  
6th BOD Danny Tyrell Harnser 61 NNBYC Steven Ford 0.86 7.0 7.0 7.0  
7th BOD Chris Aitken Peregrine 80 NBYC   0.86 8.0 8.0 8.0  
8th BOD Tim Mobbs Storm Petrel 74 NBYC Paul Cunliffe 0.86 12.0 ZFP 12.0 12.0  
9th BOD S Rix Guillemot 49 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Tim Barrett Kite 83 NBYC Hazel Barrett 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Tom Thwaites Ibis 68 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Trevor Cave Snowgoose 33 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Vicky Bentall Avocet 77 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Ken Clabburn Flittermouse 3 NBYC Chris Merren 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Matthew Frary Kestrel 63 NBYC Natalie Frary 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Nick Fualkner Woodcock 75 NBYC Richard Frior 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Nina Bucher Smew 60 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Philip Harston Puffin 48 NBYC Benny Harston + Henry Harston 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Ruth Knight Penguin 57 NBYC Lisa Pank 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Mark Duffield Moorhen 88     0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Matthew Scales Gallinule 81 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD A. Shingler Red Kite 79 NBYC Tessa Shingler 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Alby Cator Golden Eye 17 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Amanda Lockett Pochard 30 NBYC Nick Matthews 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Barry Davis Goosander 53 NBYC Hannah Goodson 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Ben Mackintosh SWAN 59 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Christopher Dicker Falcon 66 NBYC Gail Dicker 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Edward Rudd Redshank 23 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Elizabeth Prangley Cormorant 64 NBYC   0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Jaimie Campbell Kittiwake 51 NBYC Beth Campbell 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Jenny Riley Oyster Catcher 54 WOBYC & RNSYC Margaret Pratt 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  
9th BOD Joe Warns Razorbill 36 NBYC Evie Warns 0.86 34.0 DNC 34.0 34.0  

Race 1 - 29-07-2021 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName Name_of_Boat Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Place Points Notes
1 BOD james tubby marsh harrier 85 NBYC jill tubby 0.86 1 1.0 The Blakes Cup
2 BOD Steve Batson Swallow 69 NBYC James Gill 0.86 2 2.0 Sir Robert Price Trophy
3 BOD Sam Woodcock Mallard 14     0.86 3 3.0  
4 BOD Peter Sabberton Whimbrel 43 NBYC Joanne Sabberton 0.86 4 4.0  
5 BOD Ali Clabburn Flamingo 87 Nbyc   0.86 6 6.0  
6 BOD Danny Tyrell Harnser 61 NNBYC Steven Ford 0.86 7 7.0  
7 BOD Chris Aitken Peregrine 80 NBYC   0.86 8 8.0  
8 BOD Tim Mobbs Storm Petrel 74 NBYC Paul Cunliffe 0.86 ZFP 12.0  
9 BOD S Rix Guillemot 49 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Tim Barrett Kite 83 NBYC Hazel Barrett 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Tom Thwaites Ibis 68 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Trevor Cave Snowgoose 33 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Vicky Bentall Avocet 77 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Ken Clabburn Flittermouse 3 NBYC Chris Merren 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Matthew Frary Kestrel 63 NBYC Natalie Frary 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Nick Fualkner Woodcock 75 NBYC Richard Frior 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Nina Bucher Smew 60 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Philip Harston Puffin 48 NBYC Benny Harston + Henry Harston 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Rob Johnson Water Rail 39 NBYC Gill Johnson 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Ruth Knight Penguin 57 NBYC Lisa Pank 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Mark Duffield Moorhen 88     0.86 DNC 34.0  
9 BOD Matthew Scales Gallinule 81 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD A. Shingler Red Kite 79 NBYC Tessa Shingler 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Alby Cator Golden Eye 17 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Amanda Lockett Pochard 30 NBYC Nick Matthews 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Barry Davis Goosander 53 NBYC Hannah Goodson 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Ben Mackintosh SWAN 59 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Christopher Dicker Falcon 66 NBYC Gail Dicker 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Edward Rudd Redshank 23 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Elizabeth Prangley Cormorant 64 NBYC   0.86 DNC 34.0  
9 BOD Jaimie Campbell Kittiwake 51 NBYC Beth Campbell 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Jenny Riley Oyster Catcher 54 WOBYC & RNSYC Margaret Pratt 0.86 DNC 34.0  
9 BOD Joe Warns Razorbill 36 NBYC Evie Warns 0.86 DNC 34.0  

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com