event burgee venue burgee

NBYC Open Regatta - Diamond Jubilee Gold Challenge Cup (Series 55)

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 12:00 on August 3, 2021

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: TCF, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Name_of_Boat Class Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Race 1 Total Nett Notes
1st Ian Tims Scarlet admiral YBOD 2 NBYC Laura Tims 0.86 1.0 1.0 1.0 Diamond Jubilee Gold Challenge Cup
2nd Flip Dugdale The Miller YBOD 136 NBYC/Snowflake Gilly Foulds 0.86 2.0 2.0 2.0 Percival Memorial Trophy
3rd john Clabburn Thecla YBOD 39 NBYC Neelia Clabburn 0.86 3.0 3.0 3.0 Barry Knox Trophy
4th David Talbot Red Admiral YBOD 55 NBYC Nicky Talbot 0.86 4.0 4.0 4.0  
5th Chris Bunn Fox YBOD 142 NBYC Niki Tansley 0.86 5.0 5.0 5.0  
6th Richie Dugdale Galium Hawk YBOD 119 NBYC Robert Whitefoot 0.86 6.0 6.0 6.0  
7th Ali Clabburn Flamingo BOD 87 NBYC   0.86 7.0 7.0 7.0  
8th Simon Whipp White Admiral YBOD 9 NBYC Edward Whipp 0.86 8.0 8.0 8.0  
9th Susan Funnell Marmoress YBOD 25 NBYC Andrew Wood 0.86 9.0 9.0 9.0 Nancy Oldfield Trophy
10th Nick Gill Clouded yellow YBOD 41 NBYC Liz Gill 0.86 10.0 10.0 10.0  
11th Robert Self Clearwing YBOD 14 NBYC Sally Self 0.86 11.0 11.0 11.0  
12th Matthew Ellis Alder Kitten YBOD 90 NBYC George Williams 0.86 12.0 12.0 12.0  
13th Malcolm Kemp IRIS YBOD 124 NBYC Jonathan King 0.86 13.0 13.0 13.0  
14th Patrick Richardson Vanessa YBOD 27 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.86 14.0 14.0 14.0  
15th Peter Hawes Kallima YBOD 28 NBYC   0.86 15.0 15.0 15.0  
16th Chris Aitken Peregrine BOD 80 NBYC   0.86 16.0 16.0 16.0  
17th Toby Pearce Scarce Copper YBOD 30 NBYC Jack Coppin 0.86 17.0 17.0 17.0  
18th Paul Dennis Willow Beauty YBOD 60 NBYC   0.86 18.0 18.0 18.0  
19th John Reid Alchymist YBOD 128 NBYC Ray Johnson 0.86 19.0 19.0 19.0  
20th Rob Brightwell Cinammon Twist YBOD 138 NBYC Alex Brightwell 0.86 20.0 20.0 20.0  
21st Adam Barker Phoenix YBOD 125 NBYC   0.86 21.0 21.0 21.0  
22nd Mike Tims Speckled Wood YBOD 66 NBYC Nick Matthews 0.86 22.0 22.0 22.0  
23rd Charles Bellamy Little Blue YBOD 95 NBYC Mark Easton 0.86 23.0 23.0 23.0  
24th Graham Waring Golden Y YBOD 87 NBYC Lou Tims 0.86 24.0 24.0 24.0  
25th James Macdonald Scotch Argus YBOD 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 25.0 25.0 25.0  
26th Robin Richardson Golden Jubilee YBOD 67 NBYC   0.86 26.0 26.0 26.0  
27th Matthew Scales Gallinule BOD 81 NBYC   0.86 33.0 DNC 33.0 33.0  
27th James Dugdale Ghost YBOD 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 33.0 DNC 33.0 33.0  
27th Len Funnell Penguin BOD 57 NBYC   0.86 33.0 DNC 33.0 33.0  
27th Matthew Frary Kestrel BOD 63 NBYC Natalie Frary 0.86 33.0 DNC 33.0 33.0  
27th Tom Thwaites Duke of Burgundy YBOD 63 NBYC Max Stratford 0.86 33.0 DNF 33.0 33.0  
27th Alby Cator Golden Eye BOD 17 NBYC   0.86 33.0 DNF 33.0 33.0  

Race 1 - 01-08-2021 at 1430

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Name_of_Boat Class Sail_number Club Full_Names_of_Crew_if_applicable Handicap Place Points Notes
1 Ian Tims Scarlet admiral YBOD 2 NBYC Laura Tims 0.86 1 1.0 Diamond Jubilee Gold Challenge Cup
2 Flip Dugdale The Miller YBOD 136 NBYC/Snowflake Gilly Foulds 0.86 2 2.0 Percival Memorial Trophy
3 john Clabburn Thecla YBOD 39 NBYC Neelia Clabburn 0.86 3 3.0 Barry Knox Trophy
4 David Talbot Red Admiral YBOD 55 NBYC Nicky Talbot 0.86 4 4.0  
5 Chris Bunn Fox YBOD 142 NBYC Niki Tansley 0.86 5 5.0  
6 Richie Dugdale Galium Hawk YBOD 119 NBYC Robert Whitefoot 0.86 6 6.0  
7 Ali Clabburn Flamingo BOD 87 NBYC   0.86 7 7.0  
8 Simon Whipp White Admiral YBOD 9 NBYC Edward Whipp 0.86 8 8.0  
9 Susan Funnell Marmoress YBOD 25 NBYC Andrew Wood 0.86 9 9.0 Nancy Oldfield Trophy
10 Nick Gill Clouded yellow YBOD 41 NBYC Liz Gill 0.86 10 10.0  
11 Robert Self Clearwing YBOD 14 NBYC Sally Self 0.86 11 11.0  
12 Matthew Ellis Alder Kitten YBOD 90 NBYC George Williams 0.86 12 12.0  
13 Malcolm Kemp IRIS YBOD 124 NBYC Jonathan King 0.86 13 13.0  
14 Patrick Richardson Vanessa YBOD 27 NBYC Julia Richardson, Stuart Press 0.86 14 14.0  
15 Peter Hawes Kallima YBOD 28 NBYC   0.86 15 15.0  
16 Chris Aitken Peregrine BOD 80 NBYC   0.86 16 16.0  
17 Toby Pearce Scarce Copper YBOD 30 NBYC Jack Coppin 0.86 17 17.0  
18 Paul Dennis Willow Beauty YBOD 60 NBYC   0.86 18 18.0  
19 John Reid Alchymist YBOD 128 NBYC Ray Johnson 0.86 19 19.0  
20 Rob Brightwell Cinammon Twist YBOD 138 NBYC Alex Brightwell 0.86 20 20.0  
21 Adam Barker Phoenix YBOD 125 NBYC   0.86 21 21.0  
22 Mike Tims Speckled Wood YBOD 66 NBYC Nick Matthews 0.86 22 22.0  
23 Charles Bellamy Little Blue YBOD 95 NBYC Mark Easton 0.86 23 23.0  
24 Graham Waring Golden Y YBOD 87 NBYC Lou Tims 0.86 24 24.0  
25 James Macdonald Scotch Argus YBOD 37 NBYC Issy Macdonald 0.86 25 25.0  
26 Robin Richardson Golden Jubilee YBOD 67 NBYC   0.86 26 26.0  
27 Matthew Scales Gallinule BOD 81 NBYC   0.86 DNC 33.0  
27 James Dugdale Ghost YBOD 118 NBYC Kath Fiddy/Elise Carrington 0.86 DNC 33.0  
27 Len Funnell Penguin BOD 57 NBYC   0.86 DNC 33.0  
27 Matthew Frary Kestrel BOD 63 NBYC Natalie Frary 0.86 DNC 33.0  
27 Tom Thwaites Duke of Burgundy YBOD 63 NBYC Max Stratford 0.86 DNF 33.0  
27 Alby Cator Golden Eye BOD 17 NBYC   0.86 DNF 33.0  

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com