event burgee venue burgee

Allcomers B (Fast Fleet) - Spring Regatta

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 13:47 on May 3, 2021

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Boat Class SailNo Club TCF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102 NBYC 1.05 1.0 2.0 2.0 (8.0) 1.0 14.0 6.0
2nd Ian Tims No Name Laser 214004 NBYC 0.89 (3.0) 3.0 1.0 1.0 2.0 10.0 7.0
3rd Matthew Frary Blue Firefly 1053 NBYC 0.83 2.0 1.0 (5.0) 4.0 4.0 16.0 11.0
4th Matthew Thwaites Matthew Thwaites Laser 212026 NBYC 0.89 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 2.0 3.0 36.0 22.0
5th Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (wood) 4360 NBYC 0.84 6.0 5.0 6.0 5.0 (14.0 DNC) 36.0 22.0
6th Grace Pank Grace Lightning Laser Radial 196652 NBYC 0.87 9.0 8.0 4.0 3.0 (14.0 DNC) 38.0 24.0
7th Charlotte Knight Solaero RS Aero 5 2856 NBYC 0.85 (7.0) 6.0 7.0 6.0 5.0 31.0 24.0
8th Roger Hannant Tiami Laser 217778 NBYC 0.89 4.0 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 50.0 36.0
9th Joe Warns Alexa Laser 211110 NBYC 0.89 5.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 54.0 40.0
10th Ellie Ringwood Alonsi Laser 168838 NBYC 0.89 (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 7.0 14.0 DNC 57.0 43.0
11th Charlotte Rudd Laser blue hull Laser Radial 157539 NBYC 0.87 8.0 9.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 59.0 45.0
12th James Gaynor Quasar Laser 125680 NBYC 0.89 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0
12th Tom Thwaites   Laser 217649   0.89 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNE 14.0 DNE 14.0 DNE 70.0 56.0

R1 - 02/05/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Boat Class SailNo Club TCF Elapsed Corrected Points
1 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102 NBYC 1.05 00:17:04 0:17:55 1.0
2 Matthew Frary Blue Firefly 1053 NBYC 0.83 00:22:04 0:18:19 2.0
3 Ian Tims No Name Laser 214004 NBYC 0.89 00:21:27 0:19:05 3.0
4 Roger Hannant Tiami Laser 217778 NBYC 0.89 00:21:48 0:19:24 4.0
5 Joe Warns Alexa Laser 211110 NBYC 0.89 00:22:20 0:19:53 5.0
6 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (wood) 4360 NBYC 0.84 00:23:59 0:20:09 6.0
7 Charlotte Knight Solaero RS Aero 5 2856 NBYC 0.85 00:25:20 0:21:32 7.0
8 Charlotte Rudd Laser blue hull Laser Radial 157539 NBYC 0.87 00:25:00 0:21:45 8.0
9 Grace Pank Grace Lightning Laser Radial 196652 NBYC 0.87 00:28:48 0:25:03 9.0

R2 - 02/05/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Boat Class SailNo Club TCF Elapsed Corrected Points
1 Matthew Frary Blue Firefly 1053 NBYC 0.83 00:25:37 0:21:16 1.0
2 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102 NBYC 1.05 00:21:00 0:22:03 2.0
3 Ian Tims No Name Laser 214004 NBYC 0.89 00:25:16 0:22:29 3.0
4 Roger Hannant Tiami Laser 217778 NBYC 0.89 00:26:39 0:23:43 4.0
5 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (wood) 4360 NBYC 0.84 00:30:17 0:25:26 5.0
6 Charlotte Knight Solaero RS Aero 5 2856 NBYC 0.85 00:31:23 0:26:41 6.0
7 Joe Warns Alexa Laser 211110 NBYC 0.89 00:30:18 0:26:58 7.0
8 Grace Pank Grace Lightning Laser Radial 196652 NBYC 0.87 00:31:47 0:27:39 8.0
9 Charlotte Rudd Laser blue hull Laser Radial 157539 NBYC 0.87 00:31:54 0:27:45 9.0

R3 - 03/05/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Boat Class SailNo Club TCF Elapsed Corrected Points
1 Ian Tims No Name Laser 214004 NBYC 0.89 00:17:40 0:15:43 1.0
2 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102 NBYC 1.05 00:15:05 0:15:50 2.0
3 Matthew Thwaites Matthew Thwaites Laser 212026 NBYC 0.89 00:17:50 0:15:52 3.0
4 Grace Pank Grace Lightning Laser Radial 196652 NBYC 0.89 00:18:10 0:16:10 4.0
5 Matthew Frary Blue Firefly 1053 NBYC 0.83 00:20:01 0:16:37 5.0
6 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (wood) 4360 NBYC 0.84 00:20:09 0:16:56 6.0
7 Charlotte Knight Solaero RS Aero 5 2856 NBYC 0.85 00:20:18 0:17:15 7.0
8 Ellie Ringwood Alonsi Laser 168838 NBYC 0.89 00:20:26 0:18:11 8.0
9 Tom Thwaites   Laser 217649   0.89 DNE   14.0

R4 - 03/05/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Boat Class SailNo Club TCF Elapsed Corrected Points
1 Ian Tims No Name Laser 214004 NBYC 0.89 00:25:17 0:22:30 1.0
2 Matthew Thwaites Matthew Thwaites Laser 212026 NBYC 0.89 00:25:40 0:22:51 2.0
3 Grace Pank Grace Lightning Laser Radial 196652 NBYC 0.87 00:26:18 0:22:53 3.0
4 Matthew Frary Blue Firefly 1053 NBYC 0.83 00:28:18 0:23:29 4.0
5 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (wood) 4360 NBYC 0.84 00:29:30 0:24:47 5.0
6 Charlotte Knight Solaero RS Aero 5 2856 NBYC 0.85 00:30:14 0:25:42 6.0
7 Ellie Ringwood Alonsi Laser 168838 NBYC 0.89 00:28:58 0:25:47 7.0
8 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102 NBYC 1.05 00:26:29 0:27:48 8.0
9 Tom Thwaites   Laser 217649   0.89 DNE   14.0

R5 - 03/05/2021

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Boat Class SailNo Club TCF Elapsed Corrected Points
1 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102 NBYC 1.05 00:14:41 0:15:25 1.0
2 Ian Tims No Name Laser 214004 NBYC 0.89 00:17:42 0:15:45 2.0
3 Matthew Thwaites Matthew Thwaites Laser 212026 NBYC 0.89 00:18:11 0:16:11 3.0
4 Matthew Frary Blue Firefly 1053 NBYC 0.83 00:19:37 0:16:17 4.0
5 Charlotte Knight Solaero RS Aero 5 2856 NBYC 0.85 00:19:21 0:16:27 5.0
6 Tom Thwaites   Laser 217649   0.89 DNE   14.0

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com