event burgee venue burgee

BOD Performance Weekend

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 15:51 on May 16, 2021

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Name_of_Boat Class SailNo Club Handicap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Rob Johnson Water Rail BOD 39 NBYC 0.86 1.0 2.0 (22.0 DNF) 2.0 27.0 5.0
2nd James Tubby Marsh Harrier BOD 85 NBYC 0.86 4.0 1.0 (5.0) 1.0 11.0 6.0
3rd Matthew Frary Kestrel BOD 63 NBYC 0.86 2.0 3.0 2.0 (22.0 DNF) 29.0 7.0
4th Tom Thwaites Ibis BOD 68 NBYC 0.86 (10.0) 5.0 4.0 5.0 24.0 14.0
5th Danny Tyrrell Harnser BOD 61 NBYC 0.86 9.0 (12.0) 3.0 3.0 27.0 15.0
6th Tim Barrett Kite BOD 83 NBYC 0.86 5.0 4.0 (7.0) 6.0 22.0 15.0
7th Steve Batson Swallow BOD 69 NBYC 0.86 (11.0) 10.0 1.0 7.0 29.0 18.0
8th Joe Warns Razorbill BOD 36 NBYC 0.86 7.0 9.0 (17.0) 4.0 37.0 20.0
9th Anthony Shingler Red Kite BOD 79 NBYC 0.86 6.0 7.0 (22.0 DNF) 8.0 43.0 21.0
10th Chris Aitken Peregrine BOD 80 NBYC 0.86 8.0 8.0 9.0 (22.0 DNC) 47.0 25.0
11th Jaimie Campbell Kittiwake BOD 51 NBYC 0.86 13.0 6.0 12.0 (22.0 DNF) 53.0 31.0
12th Elizabeth Prangley Cormorant BOD 64 NBYC 0.86 (18.0) 11.0 10.0 12.0 51.0 33.0
13th Philip Harston Puffin BOD 48 NBYC 0.86 16.0 (22.0 DNC) 13.0 9.0 60.0 38.0
14th Ruth Knight Penguin BOD 57 NBYC 0.86 (17.0) 14.0 15.0 10.0 56.0 39.0
15th Nick Faulkner Woodcock BOD 75 NBYC 0.86 15.0 13.0 (16.0) 11.0 55.0 39.0
16th John Aitken Avocet BOD 77 NBYC 0.86 14.0 (22.0 DNC) 8.0 22.0 DNC 66.0 44.0
17th Mark Duffield Moorhen BOD 88 NBYC 0.86 3.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 69.0 47.0
18th Peter Sabberton No Name BOD 43 NBYC 0.86 (22.0 DNC) 22.0 DNC 6.0 22.0 DNF 72.0 50.0
19th Ian Masters Shoveller BOD 37 NBYC 0.86 (22.0 DNC) 22.0 DNC 11.0 22.0 DNF 77.0 55.0
20th Edward Rudd Redshank BOD 23 NBYC 0.86 19.0 (22.0 DNC) 14.0 22.0 DNF 77.0 55.0
21st Christopher Dicker Falcon BOD 66 NBYC 0.86 12.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 78.0 56.0

R1 - 15/05/2021 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Name_of_Boat Class SailNo Club Handicap Elapsed Corrected Points
1 Rob Johnson Water Rail BOD 39 NBYC 0.86 00:50:05 0:43:04 1.0
2 Matthew Frary Kestrel BOD 63 NBYC 0.86 00:52:15 0:44:56 2.0
3 Mark Duffield Moorhen BOD 88 NBYC 0.86 00:52:20 0:45:00 3.0
4 James Tubby Marsh Harrier BOD 85 NBYC 0.86 00:52:48 0:45:24 4.0
5 Tim Barrett Kite BOD 83 NBYC 0.86 00:53:19 0:45:51 5.0
6 Anthony Shingler Red Kite BOD 79 NBYC 0.86 00:54:28 0:46:50 6.0
7 Joe Warns Razorbill BOD 36 NBYC 0.86 00:55:01 0:47:19 7.0
8 Chris Aitken Peregrine BOD 80 NBYC 0.86 00:56:56 0:48:58 8.0
9 Danny Tyrrell Harnser BOD 61 NBYC 0.86 00:57:28 0:49:25 9.0
10 Tom Thwaites Ibis BOD 68 NBYC 0.86 00:57:56 0:49:49 10.0
11 Steve Batson Swallow BOD 69 NBYC 0.86 00:58:11 0:50:02 11.0
12 Christopher Dicker Falcon BOD 66 NBYC 0.86 00:58:27 0:50:16 12.0
13 Jaimie Campbell Kittiwake BOD 51 NBYC 0.86 00:58:37 0:50:25 13.0
14 John Aitken Avocet BOD 77 NBYC 0.86 00:58:50 0:50:36 14.0
15 Nick Faulkner Woodcock BOD 75 NBYC 0.86 00:59:18 0:51:00 15.0
16 Philip Harston Puffin BOD 48 NBYC 0.86 00:59:34 0:51:14 16.0
17 Ruth Knight Penguin BOD 57 NBYC 0.86 00:59:46 0:51:24 17.0
18 Elizabeth Prangley Cormorant BOD 64 NBYC 0.86 00:59:57 0:51:33 18.0
19 Edward Rudd Redshank BOD 23 NBYC 0.86 01:00:45 0:52:15 19.0

R2 - 15/05/21 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Name_of_Boat Class SailNo Club Handicap Elapsed Corrected Points
1 James Tubby Marsh Harrier BOD 85 NBYC 0.86 00:33:16 0:28:37 1.0
2 Rob Johnson Water Rail BOD 39 NBYC 0.86 00:33:19 0:28:39 2.0
3 Matthew Frary Kestrel BOD 63 NBYC 0.86 00:33:22 0:28:42 3.0
4 Tim Barrett Kite BOD 83 NBYC 0.86 00:33:24 0:28:43 4.0
5 Tom Thwaites Ibis BOD 68 NBYC 0.86 00:33:27 0:28:46 5.0
6 Jaimie Campbell Kittiwake BOD 51 NBYC 0.86 00:33:30 0:28:49 6.0
7 Anthony Shingler Red Kite BOD 79 NBYC 0.86 00:33:32 0:28:50 7.0
8 Chris Aitken Peregrine BOD 80 NBYC 0.86 00:33:35 0:28:53 8.0
9 Joe Warns Razorbill BOD 36 NBYC 0.86 00:33:37 0:28:55 9.0
10 Steve Batson Swallow BOD 69 NBYC 0.86 00:33:42 0:28:59 10.0
11 Elizabeth Prangley Cormorant BOD 64 NBYC 0.86 00:33:45 0:29:02 11.0
12 Danny Tyrrell Harnser BOD 61 NBYC 0.86 00:33:48 0:29:04 12.0
13 Nick Faulkner Woodcock BOD 75 NBYC 0.86 00:33:49 0:29:05 13.0
14 Ruth Knight Penguin BOD 57 NBYC 0.86 00:33:50 0:29:06 14.0

R3 - 16/05/21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Name_of_Boat Class SailNo Club Handicap Elapsed Corrected Points
1 Steve Batson Swallow BOD 69 NBYC 0.86 00:37:55 0:32:37 1.0
2 Matthew Frary Kestrel BOD 63 NBYC 0.86 00:38:47 0:33:21 2.0
3 Danny Tyrrell Harnser BOD 61 NBYC 0.86 00:39:06 0:33:38 3.0
4 Tom Thwaites Ibis BOD 68 NBYC 0.86 00:39:21 0:33:50 4.0
5 James Tubby Marsh Harrier BOD 85 NBYC 0.86 00:39:31 0:33:59 5.0
6 Peter Sabberton No Name BOD 43 NBYC 0.86 00:40:06 0:34:29 6.0
7 Tim Barrett Kite BOD 83 NBYC 0.86 00:40:10 0:34:33 7.0
8 John Aitken Avocet BOD 77 NBYC 0.86 00:40:12 0:34:34 8.0
9 Chris Aitken Peregrine BOD 80 NBYC 0.86 00:40:14 0:34:36 9.0
10 Elizabeth Prangley Cormorant BOD 64 NBYC 0.86 00:40:58 0:35:14 10.0
11 Ian Masters Shoveller BOD 37 NBYC 0.86 00:41:26 0:35:38 11.0
12 Jaimie Campbell Kittiwake BOD 51 NBYC 0.86 00:42:12 0:36:18 12.0
13 Philip Harston Puffin BOD 48 NBYC 0.86 00:42:47 0:36:48 13.0
14 Edward Rudd Redshank BOD 23 NBYC 0.86 00:42:49 0:36:49 14.0
15 Ruth Knight Penguin BOD 57 NBYC 0.86 00:42:52 0:36:52 15.0
16 Nick Faulkner Woodcock BOD 75 NBYC 0.86 00:42:59 0:36:58 16.0
17 Joe Warns Razorbill BOD 36 NBYC 0.86 00:43:02 0:37:01 17.0
18 Rob Johnson Water Rail BOD 39 NBYC 0.86 DNF   22.0
18 Anthony Shingler Red Kite BOD 79 NBYC 0.86 DNF   22.0

R4 - 16/05/21 at 12:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName Name_of_Boat Class SailNo Club Handicap Elapsed Corrected Points
1 James Tubby Marsh Harrier BOD 85 NBYC 0.86 01:05:31 0:56:21 1.0
2 Rob Johnson Water Rail BOD 39 NBYC 0.86 01:06:14 0:56:58 2.0
3 Danny Tyrrell Harnser BOD 61 NBYC 0.86 01:07:10 0:57:46 3.0
4 Joe Warns Razorbill BOD 36 NBYC 0.86 01:07:14 0:57:49 4.0
5 Tom Thwaites Ibis BOD 68 NBYC 0.86 01:07:29 0:58:02 5.0
6 Tim Barrett Kite BOD 83 NBYC 0.86 01:07:35 0:58:07 6.0
7 Steve Batson Swallow BOD 69 NBYC 0.86 01:07:48 0:58:18 7.0
8 Anthony Shingler Red Kite BOD 79 NBYC 0.86 01:08:02 0:58:31 8.0
9 Philip Harston Puffin BOD 48 NBYC 0.86 01:08:58 0:59:19 9.0
10 Ruth Knight Penguin BOD 57 NBYC 0.86 01:09:29 0:59:45 10.0
11 Nick Faulkner Woodcock BOD 75 NBYC 0.86 01:09:32 0:59:48 11.0
12 Elizabeth Prangley Cormorant BOD 64 NBYC 0.86 01:10:47 1:00:52 12.0
13 Matthew Frary Kestrel BOD 63 NBYC 0.86 DNF   22.0
13 Jaimie Campbell Kittiwake BOD 51 NBYC 0.86 DNF   22.0
13 Peter Sabberton No Name BOD 43 NBYC 0.86 DNF   22.0
13 Ian Masters Shoveller BOD 37 NBYC 0.86 DNF   22.0
13 Edward Rudd Redshank BOD 23 NBYC 0.86 DNF   22.0

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com