event burgee venue burgee

End of Season Regatta - Allcomers B

Norfolk Broads Yacht Club

Results are final as of 16:38 on October 17, 2021

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: TCF, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Name_of_Boat Class Sail_number Club CrewName Handicap R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Matthew Frary Wanda Solo (GRP) 5953 NBYC   0.85 1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102   Paul Jarvey 1.05 2.0 (4.0) 2.0 1.0 9.0 5.0
3rd Samuel Woodcock Bonnie RS Aero 9 2944     0.94 3.0 3.0 (4.0) 3.0 13.0 9.0
4th Will Pank Thatís not my boat Laser Radial 207299 NBYC   0.87 4.0 2.0 (5.0) 4.0 15.0 10.0
5th Toby Hunt   Laser Radial 209009     0.87 5.0 5.0 (8.0) 5.0 23.0 15.0
6th Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (Wood) 4360 NBYC Trevor Whiting 0.84 6.0 9.0 3.0 (25.0 DNF) 43.0 18.0
7th Brian Wilkins Beaver Solo (Wood) 4223 NBYC Michelle Ackroyd 0.84 (8.0) 8.0 7.0 6.0 29.0 21.0
8th Rosie Pank None Topper 48663 NBYC   0.73 (18.0) 12.0 10.0 7.0 47.0 29.0
9th Charlotte Rudd   Laser Radial 157539 NBYC   0.87 (11.0) 11.0 11.0 8.0 41.0 30.0
10th Johnnie Rudd   Laser Radial 182445 NBYC   0.87 (12.0) 10.0 9.0 11.0 42.0 30.0
11th Chris Bolton   Solo (Wood) 4315     0.84 14.0 (25.0 DNF) 12.0 9.0 60.0 35.0
12th Joshua Jones Joshua Jones Laser Radial 172128 Southwold Sailing Cluh Joshua Jones 0.87 13.0 (25.0 DNF) 13.0 13.0 64.0 39.0
13th Ralph Leftley Redstart Topper 46929 NBYC   0.73 (15.0) 14.0 14.0 12.0 55.0 40.0
14th Joe Warns Alexa Laser 211110 NBYC   0.89 (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 10.0 66.0 41.0
15th Harry White Na Laser 4.7 212110 Snowflakes   0.8 10.0 6.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 66.0 41.0
16th Natalie Chalk Swallow Laser Radial 42323 NBYC   0.87 9.0 7.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 66.0 41.0
17th George McKean no name Laser Radial 217996 NBYC   0.87 16.0 13.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 79.0 54.0
18th Yorgo Modis Zephyr Laser 2000 22068 NBYC Louise Modis 0.88 (25.0 DNC) 25.0 DNC 15.0 14.0 79.0 54.0
19th Grace Pank Disgrace Laser Radial 196552 NBYC   0.87 7.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 82.0 57.0
20th Grace Emily McKean no name Laser Radial 217997 NBYC   0.87 17.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 92.0 67.0
21st Ian Tims Fred Laser 216622 NBYC   0.89 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
21st Charley White Na Laser 4.7 209989 Snowflakes   0.8 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
21st Johnnie Rudd Grayling Norfolk Punt Hardchine 81 NBYC   1.05 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0 75.0
21st     Laser 210990     0.89 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNE 25.0 DNC 100.0 75.0

R1 - 16/10/2021 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Name_of_Boat Class Sail_number Club CrewName Handicap Elapsed Corrected Points
1 Matthew Frary Wanda Solo (GRP) 5953 NBYC   0.85 25.02 0.21.17 1.0
2 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102   Paul Jarvey 1.05 20.59 0.22.02 2.0
3 Samuel Woodcock Bonnie RS Aero 9 2944     0.94 23.54 0.22.28 3.0
4 Will Pank Thatís not my boat Laser Radial 207299 NBYC   0.87 25.55 0.22.33 4.0
5 Toby Hunt   Laser Radial 209009     0.87 26.36 0.23.09 5.0
6 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (Wood) 4360 NBYC Trevor Whiting 0.84 27.46 0.23.19 6.0
7 Grace Pank Disgrace Laser Radial 196552 NBYC   0.87 27.24 0.23.50 7.0
8 Brian Wilkins Beaver Solo (Wood) 4223 NBYC Michelle Ackroyd 0.84 28.26 0.23.53 8.0
9 Natalie Chalk Swallow Laser Radial 42323 NBYC   0.87 27.36 0.24.01 9.0
10 Harry White Na Laser 4.7 212110 Snowflakes   0.8 30.25 0.24.20 10.0
11 Charlotte Rudd   Laser Radial 157539 NBYC   0.87 28.20 0.24.39 11.0
12 Johnnie Rudd   Laser Radial 182445 NBYC   0.87 28.52 0.25.07 12.0
13 Joshua Jones Joshua Jones Laser Radial 172128 Southwold Sailing Cluh Joshua Jones 0.87 29.21 0.25.32 13.0
14 Chris Bolton   Solo (Wood) 4315     0.84 30.46 0.25.51 14.0
15 Ralph Leftley Redstart Topper 46929 NBYC   0.73 35.33 0.25.57 15.0
16 George McKean no name Laser Radial 217996 NBYC   0.87 29.57 0.26.03 16.0
17 Grace Emily McKean no name Laser Radial 217997 NBYC   0.87 30.48 0.26.48 17.0
18 Rosie Pank None Topper 48663 NBYC   0.73 42.03 0.30.42 18.0

R2 - 16/10/2021 at 1115

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Name_of_Boat Class Sail_number Club CrewName Handicap Elapsed Corrected Points
1 Matthew Frary Wanda Solo (GRP) 5953 NBYC   0.85 27.04 0.23.00 1.0
2 Will Pank Thatís not my boat Laser Radial 207299 NBYC   0.87 26.42 0.23.14 2.0
3 Samuel Woodcock Bonnie RS Aero 9 2944     0.94 25.06 0.23.36 3.0
4 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102   Paul Jarvey 1.05 22.31 0.23.39 4.0
5 Toby Hunt   Laser Radial 209009     0.87 27.21 0.23.48 5.0
6 Harry White Na Laser 4.7 212110 Snowflakes   0.8 29.55 0.23.56 6.0
7 Natalie Chalk Swallow Laser Radial 42323 NBYC   0.87 28.10 0.24.30 7.0
8 Brian Wilkins Beaver Solo (Wood) 4223 NBYC Michelle Ackroyd 0.84 29.53 0.25.06 8.0
9 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (Wood) 4360 NBYC Trevor Whiting 0.84 30.20 0.25.29 9.0
10 Johnnie Rudd   Laser Radial 182445 NBYC   0.87 29.31 0.25.41 10.0
11 Charlotte Rudd   Laser Radial 157539 NBYC   0.87 29.45 0.25.53 11.0
12 Rosie Pank None Topper 48663 NBYC   0.73 35.51 0.26.10 12.0
13 George McKean no name Laser Radial 217996 NBYC   0.87 30.44 0.26.44 13.0
14 Ralph Leftley Redstart Topper 46929 NBYC   0.73 38.48 0.28.19 14.0
15 Chris Bolton   Solo (Wood) 4315     0.84 DNF   25.0
15 Joshua Jones Joshua Jones Laser Radial 172128 Southwold Sailing Cluh Joshua Jones 0.87 DNF   25.0

R3 - 17/10/2021 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Name_of_Boat Class Sail_number Club CrewName Handicap Elapsed Corrected Points
1 Matthew Frary Wanda Solo (GRP) 5953 NBYC   0.85 34.31 0.29.20 1.0
2 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102   Paul Jarvey 1.05 28.48 0.30.14 2.0
3 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (Wood) 4360 NBYC Trevor Whiting 0.84 36.58 0.31.03 3.0
4 Samuel Woodcock Bonnie RS Aero 9 2944     0.94 33.26 0.31.26 4.0
5 Will Pank Thatís not my boat Laser Radial 207299 NBYC   0.87 36.58 0.32.10 5.0
6 Joe Warns Alexa Laser 211110 NBYC   0.89 36.34 0.32.33 6.0
7 Brian Wilkins Beaver Solo (Wood) 4223 NBYC Michelle Ackroyd 0.84 39.10 0.32.54 7.0
8 Toby Hunt   Laser Radial 209009     0.87 38.18 0.33.19 8.0
9 Johnnie Rudd   Laser Radial 182445 NBYC   0.87 39.25 0.34.18 9.0
10 Rosie Pank None Topper 48663 NBYC   0.73 47.02 0.34.20 10.0
11 Charlotte Rudd   Laser Radial 157539 NBYC   0.87 40.08 0.34.55 11.0
12 Chris Bolton   Solo (Wood) 4315     0.84 41.35 0.34.56 12.0
13 Joshua Jones Joshua Jones Laser Radial 172128 Southwold Sailing Cluh Joshua Jones 0.87 41.45 0.36.19 13.0
14 Ralph Leftley Redstart Topper 46929 NBYC   0.73 53.01 0.38.42 14.0
15 Yorgo Modis Zephyr Laser 2000 22068 NBYC Louise Modis 0.88 46.30 0.40.55 15.0
16     Laser 210990     0.89 DNE   25.0

R4 - 17/10/2021 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName Name_of_Boat Class Sail_number Club CrewName Handicap Elapsed Corrected Points
1 Richard Whitefoot Comet Norfolk Punt Hardchine 102   Paul Jarvey 1.05 25.17 0.26.33 1.0
2 Matthew Frary Wanda Solo (GRP) 5953 NBYC   0.85 32.28 0.27.36 2.0
3 Samuel Woodcock Bonnie RS Aero 9 2944     0.94 30.19 0.28.30 3.0
4 Will Pank Thatís not my boat Laser Radial 207299 NBYC   0.87 32.54 0.28.37 4.0
5 Toby Hunt   Laser Radial 209009     0.87 33.32 0.29.10 5.0
6 Brian Wilkins Beaver Solo (Wood) 4223 NBYC Michelle Ackroyd 0.84 35.53 0.30.09 6.0
7 Rosie Pank None Topper 48663 NBYC   0.73 41.55 0.30.36 7.0
8 Charlotte Rudd   Laser Radial 157539 NBYC   0.87 35.28 0.30.51 8.0
9 Chris Bolton   Solo (Wood) 4315     0.84 36.45 0.30.52 9.0
10 Joe Warns Alexa Laser 211110 NBYC   0.89 34.53 0.31.03 10.0
11 Johnnie Rudd   Laser Radial 182445 NBYC   0.87 36.10 0.31.28 11.0
12 Ralph Leftley Redstart Topper 46929 NBYC   0.73 44.29 0.32.28 12.0
13 Joshua Jones Joshua Jones Laser Radial 172128 Southwold Sailing Cluh Joshua Jones 0.87 38.13 0.33.15 13.0
14 Yorgo Modis Zephyr Laser 2000 22068 NBYC Louise Modis 0.88 43.52 0.38.36 14.0
15 Trevor Whiting Trevor Whiting Solo (Wood) 4360 NBYC Trevor Whiting 0.84 DNF   25.0

https://www.nbyc.co.uk
hello@nbyc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com