venue burgee

2023 NZ RS Feva SailGP Inspire Championships

Lyttelton Habour

event burgee

Results are provisional as of 13:57 on March 19, 2023

RS Feva Class

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Club Pairing HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 5427 Wakatere BC NZL Will Mason Nelson Meecham 1.0 (6.0) 1.0 1.0 (5.0) 2.0 1.0 3.0 3.0 23.0 12.0
2nd 7457 Mareatai SC NZL Callum Hyde Callum Noyer (9.0) 2.0 3.0 4.0 2.0 1.0 2.0 5.0 (17.0 ARB) 45.0 19.0
3rd 7637 Maraetai SC NZL Madi Russell Kate Rasmussen 4.0 (11.0) 2.0 6.0 3.0 (34.0 UFD) 5.0 1.0 1.0 67.0 22.0
4th 8133 BBYC/HSC/MBSC NZL Lauchy Wills Blake McKinnon 2.0 3.0 (7.0) 5.0 4.0 (8.0) 6.0 2.0 5.0 42.0 27.0
5th 7 Manly SC NZL Ewan Brazle Orlando Botha 5.0 (11.0 ARB) (8.0) 2.0 8.0 5.0 3.0 4.0 4.0 50.0 31.0
6th 8114 Royal Akarana YC NZL Leo Brown Louis Quere (7.0) 4.0 4.0 7.0 6.0 4.0 (16.0) 6.0 2.0 56.0 33.0
7th 7429 Royal Akarana YC NZL Oskar Masfen Ashton Cooke (13.0) 9.0 10.0 3.0 1.0 (34.0 UFD) 4.0 8.0 6.0 88.0 41.0
8th 1 Pigeon Bay BC ESP Ben Catton Karusha Nolan 11.0 (13.0) 5.0 8.0 7.0 12.0 (13.0) 7.0 9.0 85.0 59.0
9th 5927 Wanaka SC NZL Thomas Jurczyluk Oli Wyeth (34.0 UFD) (34.0 UFD) 6.0 14.0 10.0 3.0 14.0 9.0 8.0 132.0 64.0
10th 4113 Maraetai SC NZL Elisa Currie James Currell 10.0 (34.0 UFD) (22.0) 9.0 14.0 7.0 8.0 10.0 10.0 124.0 68.0
11th 9 Lyttelton SS USA Lucy Luxford Hayden Chisholm 8.0 7.0 11.0 10.0 (28.0) 9.0 11.0 12.0 (17.0) 113.0 68.0
12th 7225 Charteris Bay YC GBR Millie Limbrick Nico Blundal 6.0 10.0 (17.0) 15.0 11.0 6.0 (24.0) 16.0 11.0 116.0 75.0
13th 5925 Wanaka SC NZL Mabel North Maddison Smith 12.0 5.0 16.0 (28.0) (22.0) 10.0 7.0 18.0 14.0 132.0 82.0
14th 8112 Royal Akarana YC NZL Anna Dold Lola-Jean Hutchens (34.0 UFD) 14.0 12.0 13.0 (25.0) 16.0 9.0 13.0 16.0 152.0 93.0
15th 6879 Torbay SC NZL Luke Shaw Freddie Knights (Joel Heslop in replacement) 3.0 8.0 19.0 11.0 (20.0) 17.0 20.0 (22.0) 18.0 138.0 96.0
16th 8118 Wakitipu SC NZL Blake Jackson Eddie Stewart (34.0 DNC) 15.0 9.0 18.0 12.0 (23.0) 18.0 15.0 13.0 157.0 100.0
17th 7639 BOIYC / Manly SC NZL Sammy Evans Oliver Tiedemann 17.0 12.0 (28.0) (34.0 NSC) 16.0 14.0 15.0 24.0 15.0 175.0 113.0
18th 6547 Marakura YC NZL Anni Tapper Ellie Tapper 14.0 (34.0 UFD) 13.0 23.0 9.0 (24.0) 12.0 20.0 23.0 172.0 114.0
19th 7588 Maraetai SC NZL Holly Robson Stella Robson (34.0 NCS) 22.0 21.0 17.0 26.0 13.0 10.0 14.0 (32.0) 189.0 123.0
20th 7583 Macandrew Bay BC NZL George Bary Matthew Hammond (20.0) 16.0 20.0 20.0 (21.0) 20.0 17.0 11.0 19.0 164.0 123.0
21st 7217 Macandrew Bay BC NZL Max Cutfield Jaime Stibbe 21.0 17.0 14.0 16.0 15.0 21.0 (28.0) (26.0) 25.0 183.0 129.0
22nd 8124 Royal Akarana YC NZL Tom Peters Josh Dixon (34.0 NCS) 24.0 (25.0) 12.0 19.0 18.0 23.0 23.0 12.0 190.0 131.0
23rd 8 Christchurch YC SUI Noa Salonius Jack Payne (26.0) 21.0 15.0 22.0 23.0 15.0 19.0 17.0 (24.0) 182.0 132.0
24th 3 Naval Point CL NZL Rachel Croft Jacob Rolston 22.0 26.0 (29.0) 21.0 17.0 11.0 25.0 (29.0) 26.0 206.0 148.0
25th 4 Akaroa YC FRA Violet Adams James O'Connor 16.0 18.0 24.0 24.0 (29.0) 25.0 26.0 19.0 (28.0) 209.0 152.0
26th 6588 BOIYC/ Maraetai SC NZL Hannah Evans Hannah Russel (34.0 DNC) (34.0 DNC) 18.0 25.0 13.0 19.0 22.0 27.0 31.0 223.0 155.0
27th 7252 Mount Pleasant YC DEN Sophie Borsboom Luca May 15.0 19.0 (30.0) 19.0 27.0 29.0 (32.0) 25.0 22.0 218.0 156.0
28th 7416 Bucklands Beach YC NZL Isabelle Harrison Dan Russell 18.0 (34.0 RET) 26.0 27.0 18.0 27.0 27.0 (28.0) 21.0 226.0 164.0
29th 6 Royal Akarana YC NZL Joel Heslop Sebastian Corso-Fenelon (Luke Shaw to fill in) 24.0 25.0 27.0 (30.0) 24.0 30.0 21.0 (31.0) 20.0 232.0 171.0
30th 8132 Pleasant Point YC AUS Oak Galbraith Jack Farquhar 23.0 20.0 (34.0 DNS) 29.0 (33.0) 22.0 29.0 21.0 29.0 240.0 173.0
31st 7791 Milford CC NZL Alina Wu Tara Murphy (34.0 NCS) 23.0 23.0 26.0 32.0 26.0 30.0 (33.0) 33.0 260.0 193.0
32nd 2 Waimakariri SC CAN Cate Ambury Hunter Imrie 25.0 27.0 31.0 (34.0 NSC) 30.0 28.0 31.0 (32.0) 30.0 268.0 202.0
33rd 7977 Muritai YC NZL Miriam Water James Martin 19.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 31.0 31.0 34.0 UFD 33.0 30.0 27.0 273.0 205.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
ARB30% penalty Appendix T Varies
DNCDid not come to the starting area 34
DNSCame to the start area but did not start 34
NCSNot sailed course 34
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1 34
RETRetired 34
UFDU flag disqualification under rule 30.3 34
Sponsors

www.navalpoint.co.nz

www.nzsailcraft.co.nz
Hayden@nzsailcraft.co.nz

Sailwave Scoring Software 2.29.6
www.sailwave.com