event burgee venue burgee

NUSC Tide Race Series - 2020

NUSC

Results are provisional as of 14:29 on July 26, 2020

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Division Boat Class SailNo HelmName NHC1 TR1 TR2 TR3 2021 Total Nett
1st 1 Hydrodjinn Hydro 28 S550 I. Donovan 0.891 1.0 1.0 (4.0)   6.0 2.0
2nd 1 Attila the Nun Sigma 33 OD 4509 Gavin Lewis 0.909 (2.0) 2.0 1.0   5.0 3.0
3rd 1 Quiet Tango Projection 7152 R. Ayres 0.967 (3.0) 3.0 2.0   8.0 5.0
4th 1 Ceol Mor Westerly Storm 1640 A. Freeman 0.932 4.0 (20.0 DNC) 3.0   27.0 7.0
5th 1 Osprey Hurley 30/90 50 S. Waite 0.817 18.0 DNF (20.0 DNC) 18.0 DNF   56.0 36.0
6th 1 Eli Gill Bug First 20 7297 Gareth Morgan 0.825 18.0 DNS (20.0 DNC) 20.0 DNC   58.0 38.0
7th 1 Swish Swash First Class 8 IRL427 G. Lewis 0.964 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 2 Tess MacWester 24 543 R. Stephens 0.821 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 1 Callao Classic Yacht 102 P. Roberts 0.839 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 2 Ocean Dream Westerly Fulmar 312 C. McCarthy 0.909 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 2 Doublet Mirage 343 W. Lucas 0.830 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 1 Paladin Westerly Fulmar FR 52 A Liberson 0.909 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 1 White Satin Hunter 27 OOD 2603   0.835 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 1 Genghis Khan GK 24 K6474 A. Speduti 0.854 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 1 Go Blue J 24 5027 L. Rossiter 0.905 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 1 Rizon Shine Hunter 27 011 A. Crichton 0.869 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0
7th 1 Storm Chaser Sigma 36 3872 R. Fradd 0.944 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 40.0

The Tide Race series in 2019 will employ the club level NHC handicap system with start handicap numbers derived from the Last Tide Race series raced in 2018 or failing that the Tide Race 2017 or default to the RYA NHC Base Number will be used.

TR1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Hydrodjinn Hydro 28 S550 I. Donovan 0.895 103000 132021 2:50:21 2:32:28 1.0
2 1 Attila the Nun Sigma 33 OD 4509 Gavin Lewis 0.909 103000 131927 2:49:27 2:34:02 2.0
3 1 Quiet Tango Projection 7152 R. Ayres 0.978 103000 131600 2:46:00 2:42:21 3.0
4 1 Ceol Mor Westerly Storm 1640 A. Freeman 0.971 103000 133350 3:03:50 2:58:30 4.0
5 1 Osprey Hurley 30/90 50 S. Waite 0.817     DNF   18.0
5 1 Eli Gill Bug First 20 7297 Gareth Morgan 0.825     DNS   18.0

TR2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Hydrodjinn Hydro 28 S550 I. Donovan 0.889 170000 192737 2:27:37 2:11:14 1.0
2 1 Attila the Nun Sigma 33 OD 4509 Gavin Lewis 0.900 170000 192748 2:27:48 2:13:01 2.0
3 1 Quiet Tango Projection 7152 R. Ayres 0.959 170000 193055 2:30:55 2:24:44 3.0

TR3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Division Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Attila the Nun Sigma 33 OD 4509 Gavin Lewis 0.906 100000 112800 1:28:00 1:19:44 1.0
2 1 Quiet Tango Projection 7152 R. Ayres 0.963 100000 112822 1:28:22 1:25:06 2.0
3 1 Ceol Mor Westerly Storm 1640 A. Freeman 0.951 100000 113331 1:33:31 1:28:56 3.0
4 1 Hydrodjinn Hydro 28 S550 I. Donovan 0.898 100000 113953 1:39:53 1:29:42 4.0
5 1 Osprey Hurley 30/90 50 S. Waite 0.817     DNF   18.0

www.nusc.co.uk
admin@nusc.co.uk

www.nusc.co.uk
admin@nusc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com