NoSSS Weekend Series

Preliminary Results

Pos Fleet Class Sail No Helm Crew Club PY Ch1 LM1 R3 R4 R5 R6 R7 Pts
                27/04/03 25/05/03            
Topper 1 Fleet  -  Sailed: 2  Discards: 0  Ratings: PY
1st Topper 1 Top 42307 Craig Paul   Lochaber 1290 DNF 3           10
2nd Topper 1 Top 26734 Sam Rupar   Spey Valley 1290 DNF 4           11
3rd Topper 1 Top 40122 Harry Calvert   Spey Valley 1290 DNF 5           12
4th Topper 1 Top 44078 Iain Docwra   Helensburgh 1290 DNC 1           13
5th Topper 1 Top 44233 Alasdair Young   Tarbert 1290 DNC 2           14
6th Topper 1 Top 44505 Alistair Shepherd   Lochaber 1290 DNF 7           14
7th Topper 1 Top 42563 Jack Calvert   Spey Valley 1290 DNF 8           15
8th Topper 1 Top 44012 Thomas Ward   Peterhead 1290 DNF 10           17
9th Topper 1 Top 44415 Anna Dobson   RNYC 1290 DNC 6           18
10th Topper 1 Top 43579 Nell Hardie   Tarbert 1290 DNC 9           21
11th Topper 1 Top 44476 Euan Ross   Spey Valley 1290 DNC DNC           24
Topper 2 Fleet  -  Sailed: 2  Discards: 0  Ratings: PY
1st Topper 2 Top 19257 Clare Shepherd   Lochaber 1290 DNF 2           10
2nd Topper 2 Top   Clare Skea   Chanonry 1290 DNF 4           12
3rd Topper 2 Top   Robert Hyde   Lochaber 1290 DNC 1           13
4th Topper 2 Top 34419 Rachael Stevenson   Spey Valley 1290 DNF 6           14
5th Topper 2 Top   Rebecca Hyde   Lochaber 1290 DNC 3           15
6th Topper 2 Top 28657 Rona Young   Tarbert 1290 DNC 5           17
7th Topper 2 Top   Alexander Jenkins   Chanonry 1290 DNF DNC           20
7th Topper 2 Top   Alan Thomson   Pentland 1290 DNF DNC           20
7th Topper 2 Top 44203 Emma Stevenson   Spey Valley 1290 DNF DNC           20
7th Topper 2 Top   Alastair Duncan   Spey Valley 1290 DNF DNC           20
11th Topper 2 Top   Dawn MacRae   Lochaber 1290 DNC DNC           24
Topper 3 Fleet  -  Sailed: 2  Discards: 0  Ratings: PY
1st Topper 3 Top 28372 Megan Rupar   Spey Valley 1290 DNC 1           9
2nd Topper 3 Top 42472 Kian Sterritt   Spey Valley 1290 DNC 2           10
3rd Topper 3 Top   Kirsten Jenkins   Chanonry 1290 DNC DNC           16
3rd Topper 3 Top   Ailsa Skuodas   Spey Valley 1290 DNC DNC           16
3rd Topper 3 Top   Charles Swan   Nairn 1290 DNC DNC           16
3rd Topper 3 Top   Freddie Calvert   Spey Valley 1290 DNC DNC           16
3rd Topper 3 Top 33083 Ewan Paul   Lochaber 1290 DNC DNC           16
Laser Fleet  -  Sailed: 2  Discards: 0  Ratings: PY
1st Laser L 112435 Jamie Rupar   Spey Valley 1078 1 6           7
2nd Laser L Rad 152568 Steven Darby   Lochaber 1101 5 3           8
3rd Laser L Rad 56231 Katherine Ward   Peterhead 1101 4 7           11
4th Laser L Rad 172765 Kim Ross   Spey Valley 1101 DNC 1           14
5th Laser L Rad 168686 Martin Grieve   Loch Lomond 1101 DNC 2           15
6th Laser L Rad 142032 Megan Austin   Lochaber 1101 2 DNC           15
7th Laser L Rad 129008 Alfie Rowson   Chanonry 1101 3 DNC           16
8th Laser L 158358 John Paul   Lochaber 1078 DNC 4           17
9th Laser L Rad 159393 Robert Morrison   Spey Valley 1101 DNC 5           18
10th Laser L Rad 165549 Michael Cameron   Lochaber 1101 DNC 8           21
11th Laser L Rad 64262 Olivia Robinson   Chanonry 1101 DNC 9           22
12th Laser L Rad   Graham Farrar   Tarbert 1101 DNC DNC           26
Cadet Fleet  -  Sailed: 2  Discards: 0  Ratings: PY
1st Cadet Cad   Fynn Sterritt Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNF DNC           6
2nd Cadet Cad   Alastair Duncan Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC DNC           8
2nd Cadet Cad   Keira Young Emily Calvert Spey Valley 1432 DNC DNC           8
Optimist Fleet  -  Sailed: 2  Discards: 0  Ratings: PY
1st Optimist Opt   Shona Ross   Spey Valley 1646 DNC DNC           10
1st Optimist Opt   Alison Duncan   Spey Valley 1646 DNC DNC           10
1st Optimist Opt   Caroline Duncan   Spey Valley 1646 DNC DNC           10
1st Optimist Opt   Clare Sterritt   Spey Valley 1646 DNC DNC           10

Ch1

Date: 27/04/03  Published start: 1400  Course: P

Pos Fleet Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed Corrected Pts
Topper 1 Fleet
1st Topper 1 Top 42307 Craig Paul   Lochaber 1290 DNF   7
1st Topper 1 Top 26734 Sam Rupar   Spey Valley 1290 DNF   7
1st Topper 1 Top 40122 Harry Calvert   Spey Valley 1290 DNF   7
1st Topper 1 Top 44505 Alistair Shepherd   Lochaber 1290 DNF   7
1st Topper 1 Top 42563 Jack Calvert   Spey Valley 1290 DNF   7
1st Topper 1 Top 44012 Thomas Ward   Peterhead 1290 DNF   7
7th Topper 1 Top 44078 Iain Docwra   Helensburgh 1290 DNC   12
7th Topper 1 Top 44233 Alasdair Young   Tarbert 1290 DNC   12
7th Topper 1 Top 44415 Anna Dobson   RNYC 1290 DNC   12
7th Topper 1 Top 43579 Nell Hardie   Tarbert 1290 DNC   12
7th Topper 1 Top 44476 Euan Ross   Spey Valley 1290 DNC   12
Topper 2 Fleet
1st Topper 2 Top 19257 Clare Shepherd   Lochaber 1290 DNF   8
1st Topper 2 Top   Clare Skea   Chanonry 1290 DNF   8
1st Topper 2 Top 34419 Rachael Stevenson   Spey Valley 1290 DNF   8
1st Topper 2 Top   Alexander Jenkins   Chanonry 1290 DNF   8
1st Topper 2 Top   Alan Thomson   Pentland 1290 DNF   8
1st Topper 2 Top 44203 Emma Stevenson   Spey Valley 1290 DNF   8
1st Topper 2 Top   Alastair Duncan   Spey Valley 1290 DNF   8
8th Topper 2 Top   Robert Hyde   Lochaber 1290 DNC   12
8th Topper 2 Top   Rebecca Hyde   Lochaber 1290 DNC   12
8th Topper 2 Top 28657 Rona Young   Tarbert 1290 DNC   12
8th Topper 2 Top   Dawn MacRae   Lochaber 1290 DNC   12
Topper 3 Fleet
1st Topper 3 Top 28372 Megan Rupar   Spey Valley 1290 DNC   8
1st Topper 3 Top 42472 Kian Sterritt   Spey Valley 1290 DNC   8
1st Topper 3 Top   Kirsten Jenkins   Chanonry 1290 DNC   8
1st Topper 3 Top   Ailsa Skuodas   Spey Valley 1290 DNC   8
1st Topper 3 Top   Charles Swan   Nairn 1290 DNC   8
1st Topper 3 Top   Freddie Calvert   Spey Valley 1290 DNC   8
1st Topper 3 Top 33083 Ewan Paul   Lochaber 1290 DNC   8
Laser Fleet  -  Start time: 14:25:53
1st Laser L 112435 Jamie Rupar   Spey Valley 1078 00:20:21 00:18:53 1
2nd Laser L Rad 142032 Megan Austin   Lochaber 1101 00:22:26 00:20:23 2
3rd Laser L Rad 129008 Alfie Rowson   Chanonry 1101 00:23:30 00:21:21 3
4th Laser L Rad 56231 Katherine Ward   Peterhead 1101 00:25:13 00:22:54 4
5th Laser L Rad 152568 Steven Darby   Lochaber 1101 00:26:09 00:23:45 5
6th Laser L Rad 172765 Kim Ross   Spey Valley 1101 DNC   13
6th Laser L Rad 168686 Martin Grieve   Loch Lomond 1101 DNC   13
6th Laser L 158358 John Paul   Lochaber 1078 DNC   13
6th Laser L Rad 159393 Robert Morrison   Spey Valley 1101 DNC   13
6th Laser L Rad 165549 Michael Cameron   Lochaber 1101 DNC   13
6th Laser L Rad 64262 Olivia Robinson   Chanonry 1101 DNC   13
6th Laser L Rad   Graham Farrar   Tarbert 1101 DNC   13
Cadet Fleet
1st Cadet Cad   Fynn Sterritt Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNF   2
2nd Cadet Cad   Alastair Duncan Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC   4
2nd Cadet Cad   Keira Young Emily Calvert Spey Valley 1432 DNC   4
Optimist Fleet
1st Optimist Opt   Shona Ross   Spey Valley 1646 DNC   5
1st Optimist Opt   Alison Duncan   Spey Valley 1646 DNC   5
1st Optimist Opt   Caroline Duncan   Spey Valley 1646 DNC   5
1st Optimist Opt   Clare Sterritt   Spey Valley 1646 DNC   5

LM1

Date: 25/05/03  Published start: 1445  Course: Olympic

Pos Fleet Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed Corrected Pts
Topper 1 Fleet
1st Topper 1 Top 44078 Iain Docwra   Helensburgh 1290 00:37:19 00:28:56 1
2nd Topper 1 Top 44233 Alasdair Young   Tarbert 1290 00:37:50 00:29:20 2
3rd Topper 1 Top 42307 Craig Paul   Lochaber 1290 00:37:57 00:29:25 3
4th Topper 1 Top 26734 Sam Rupar   Spey Valley 1290 00:38:16 00:29:40 4
5th Topper 1 Top 40122 Harry Calvert   Spey Valley 1290 00:38:40 00:29:58 5
6th Topper 1 Top 44415 Anna Dobson   RNYC 1290 00:38:52 00:30:08 6
7th Topper 1 Top 44505 Alistair Shepherd   Lochaber 1290 00:39:14 00:30:25 7
8th Topper 1 Top 42563 Jack Calvert   Spey Valley 1290 00:40:11 00:31:09 8
9th Topper 1 Top 43579 Nell Hardie   Tarbert 1290 00:40:16 00:31:13 9
10th Topper 1 Top 44012 Thomas Ward   Peterhead 1290 00:43:01 00:33:21 10
11th Topper 1 Top 44476 Euan Ross   Spey Valley 1290 DNC   12
Topper 2 Fleet
1st Topper 2 Top   Robert Hyde   Lochaber 1290 00:39:26 00:30:34 1
2nd Topper 2 Top 19257 Clare Shepherd   Lochaber 1290 00:39:44 00:30:48 2
3rd Topper 2 Top   Rebecca Hyde   Lochaber 1290 00:43:02 00:33:22 3
4th Topper 2 Top   Clare Skea   Chanonry 1290 00:44:50 00:34:45 4
5th Topper 2 Top 28657 Rona Young   Tarbert 1290 00:46:02 00:35:41 5
6th Topper 2 Top 34419 Rachael Stevenson   Spey Valley 1290 00:47:51 00:37:06 6
7th Topper 2 Top   Alexander Jenkins   Chanonry 1290 DNC   12
7th Topper 2 Top   Alan Thomson   Pentland 1290 DNC   12
7th Topper 2 Top 44203 Emma Stevenson   Spey Valley 1290 DNC   12
7th Topper 2 Top   Alastair Duncan   Spey Valley 1290 DNC   12
7th Topper 2 Top   Dawn MacRae   Lochaber 1290 DNC   12
Topper 3 Fleet
1st Topper 3 Top 28372 Megan Rupar   Spey Valley 1290 00:40:28 00:31:22 1
2nd Topper 3 Top 42472 Kian Sterritt   Spey Valley 1290 00:46:25 00:35:59 2
3rd Topper 3 Top   Kirsten Jenkins   Chanonry 1290 DNC   8
3rd Topper 3 Top   Ailsa Skuodas   Spey Valley 1290 DNC   8
3rd Topper 3 Top   Charles Swan   Nairn 1290 DNC   8
3rd Topper 3 Top   Freddie Calvert   Spey Valley 1290 DNC   8
3rd Topper 3 Top 33083 Ewan Paul   Lochaber 1290 DNC   8
Laser Fleet
1st Laser L Rad 172765 Kim Ross   Spey Valley 1101 00:31:21 00:28:28 1
2nd Laser L Rad 168686 Martin Grieve   Loch Lomond 1101 00:31:48 00:28:53 2
3rd Laser L Rad 152568 Steven Darby   Lochaber 1101 00:32:28 00:29:29 3
4th Laser L 158358 John Paul   Lochaber 1078 00:32:04 00:29:45 4
5th Laser L Rad 159393 Robert Morrison   Spey Valley 1101 00:33:00 00:29:58 5
6th Laser L 112435 Jamie Rupar   Spey Valley 1078 00:32:21 00:30:01 6
7th Laser L Rad 56231 Katherine Ward   Peterhead 1101 00:33:07 00:30:05 7
8th Laser L Rad 165549 Michael Cameron   Lochaber 1101 00:33:10 00:30:07 8
9th Laser L Rad 64262 Olivia Robinson   Chanonry 1101 00:33:29 00:30:25 9
10th Laser L Rad 142032 Megan Austin   Lochaber 1101 DNC   13
10th Laser L Rad 129008 Alfie Rowson   Chanonry 1101 DNC   13
10th Laser L Rad   Graham Farrar   Tarbert 1101 DNC   13
Cadet Fleet
1st Cadet Cad   Fynn Sterritt Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC   4
1st Cadet Cad   Alastair Duncan Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC   4
1st Cadet Cad   Keira Young Emily Calvert Spey Valley 1432 DNC   4
Optimist Fleet
1st Optimist Opt   Shona Ross   Spey Valley 1646 DNC   5
1st Optimist Opt   Alison Duncan   Spey Valley 1646 DNC   5
1st Optimist Opt   Caroline Duncan   Spey Valley 1646 DNC   5
1st Optimist Opt   Clare Sterritt   Spey Valley 1646 DNC   5


Sailwave Scoring Software 1.47 Beta5
www.sailwave.com