NoSSS Weekend Series

Preliminary Results

Pos Fleet Class Sail No Helm Crew Club PY Ch1 LM1 R3 R4 R5 R6 R7 Pts
                27/04/03 25/05/03            
1st Laser L Rad 152568 Steven Darby   Lochaber 1101 5 6           11
2nd Laser L 112435 Jamie Rupar   Spey Valley 1078 1 11           12
3rd Laser L Rad 56231 Katherine Ward   Peterhead 1101 4 12           16
4th Topper 1 Top 42307 Craig Paul   Lochaber 1290 DNF 5           25
5th Topper 1 Top 26734 Sam Rupar   Spey Valley 1290 DNF 7           27
6th Topper 1 Top 40122 Harry Calvert   Spey Valley 1290 DNF 9           29
7th Topper 1 Top 44505 Alistair Shepherd   Lochaber 1290 DNF 15           35
8th Topper 2 Top 19257 Clare Shepherd   Lochaber 1290 DNF 18           38
9th Topper 1 Top 42563 Jack Calvert   Spey Valley 1290 DNF 19           39
10th Topper 1 Top 44012 Thomas Ward   Peterhead 1290 DNF 22           42
11th Topper 2 Top   Clare Skea   Chanonry 1290 DNF 24           44
12th Topper 2 Top 34419 Rachael Stevenson   Spey Valley 1290 DNF 27           47
13th Laser L Rad 172765 Kim Ross   Spey Valley 1101 DNC 1           50
14th Laser L Rad 168686 Martin Grieve   Loch Lomond 1101 DNC 2           51
15th Laser L Rad 142032 Megan Austin   Lochaber 1101 2 DNC           51
16th Topper 1 Top 44078 Iain Docwra   Helensburgh 1290 DNC 3           52
17th Laser L Rad 129008 Alfie Rowson   Chanonry 1101 3 DNC           52
18th Topper 1 Top 44233 Alasdair Young   Tarbert 1290 DNC 4           53
19th Laser L 158358 John Paul   Lochaber 1078 DNC 8           57
20th Laser L Rad 159393 Robert Morrison   Spey Valley 1101 DNC 9           58
21st Laser L Rad 165549 Michael Cameron   Lochaber 1101 DNC 13           62
22nd Topper 1 Top 44415 Anna Dobson   RNYC 1290 DNC 14           63
23rd Laser L Rad 64262 Olivia Robinson   Chanonry 1101 DNC 15           64
24th Topper 2 Top   Robert Hyde   Lochaber 1290 DNC 17           66
25th Topper 1 Top 43579 Nell Hardie   Tarbert 1290 DNC 20           69
26th Cadet Cad   Fynn Sterritt Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNF DNC           69
26th Topper 2 Top 44203 Emma Stevenson   Spey Valley 1290 DNF DNC           69
26th Topper 2 Top   Alastair Duncan   Spey Valley 1290 DNF DNC           69
26th Topper 2 Top   Alexander Jenkins   Chanonry 1290 DNF DNC           69
26th Topper 2 Top   Alan Thomson   Pentland 1290 DNF DNC           69
31st Topper 3 Top 28372 Megan Rupar   Spey Valley 1290 DNC 21           70
32nd Topper 2 Top   Rebecca Hyde   Lochaber 1290 DNC 23           72
33rd Topper 2 Top 28657 Rona Young   Tarbert 1290 DNC 25           74
34th Topper 3 Top 42472 Kian Sterritt   Spey Valley 1290 DNC 26           75
35th Topper 3 Top   Kirsten Jenkins   Chanonry 1290 DNC DNC           98
35th Optimist Opt   Alison Duncan   Spey Valley 1646 DNC DNC           98
35th Optimist Opt   Caroline Duncan   Spey Valley 1646 DNC DNC           98
35th Optimist Opt   Clare Sterritt   Spey Valley 1646 DNC DNC           98
35th Topper 3 Top   Ailsa Skuodas   Spey Valley 1290 DNC DNC           98
35th Topper 3 Top   Charles Swan   Nairn 1290 DNC DNC           98
35th Optimist Opt   Shona Ross   Spey Valley 1646 DNC DNC           98
35th Cadet Cad   Alastair Duncan Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC DNC           98
35th Cadet Cad   Keira Young Emily Calvert Spey Valley 1432 DNC DNC           98
35th Topper 3 Top   Freddie Calvert   Spey Valley 1290 DNC DNC           98
35th Topper 3 Top 33083 Ewan Paul   Lochaber 1290 DNC DNC           98
35th Topper 2 Top   Dawn MacRae   Lochaber 1290 DNC DNC           98
35th Topper 1 Top 44476 Euan Ross   Spey Valley 1290 DNC DNC           98
35th Laser L Rad   Graham Farrar   Tarbert 1101 DNC DNC           98

Ch1

Date: 27/04/03  Published start: 1400  Course: P

Pos Fleet Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed Corrected Pts
1st Laser L 112435 Jamie Rupar   Spey Valley 1078 00:20:21 00:18:53 1
2nd Laser L Rad 142032 Megan Austin   Lochaber 1101 00:22:26 00:20:23 2
3rd Laser L Rad 129008 Alfie Rowson   Chanonry 1101 00:23:30 00:21:21 3
4th Laser L Rad 56231 Katherine Ward   Peterhead 1101 00:25:13 00:22:54 4
5th Laser L Rad 152568 Steven Darby   Lochaber 1101 00:26:09 00:23:45 5
6th Topper 1 Top 42307 Craig Paul   Lochaber 1290 DNF   20
6th Topper 1 Top 26734 Sam Rupar   Spey Valley 1290 DNF   20
6th Topper 1 Top 40122 Harry Calvert   Spey Valley 1290 DNF   20
6th Topper 1 Top 44505 Alistair Shepherd   Lochaber 1290 DNF   20
6th Topper 2 Top 19257 Clare Shepherd   Lochaber 1290 DNF   20
6th Topper 1 Top 42563 Jack Calvert   Spey Valley 1290 DNF   20
6th Topper 1 Top 44012 Thomas Ward   Peterhead 1290 DNF   20
6th Topper 2 Top   Clare Skea   Chanonry 1290 DNF   20
6th Topper 2 Top 34419 Rachael Stevenson   Spey Valley 1290 DNF   20
6th Cadet Cad   Fynn Sterritt Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNF   20
6th Topper 2 Top 44203 Emma Stevenson   Spey Valley 1290 DNF   20
6th Topper 2 Top   Alastair Duncan   Spey Valley 1290 DNF   20
6th Topper 2 Top   Alexander Jenkins   Chanonry 1290 DNF   20
6th Topper 2 Top   Alan Thomson   Pentland 1290 DNF   20
20th Laser L Rad 172765 Kim Ross   Spey Valley 1101 DNC   49
20th Laser L Rad 168686 Martin Grieve   Loch Lomond 1101 DNC   49
20th Topper 1 Top 44078 Iain Docwra   Helensburgh 1290 DNC   49
20th Topper 1 Top 44233 Alasdair Young   Tarbert 1290 DNC   49
20th Laser L 158358 John Paul   Lochaber 1078 DNC   49
20th Laser L Rad 159393 Robert Morrison   Spey Valley 1101 DNC   49
20th Laser L Rad 165549 Michael Cameron   Lochaber 1101 DNC   49
20th Topper 1 Top 44415 Anna Dobson   RNYC 1290 DNC   49
20th Laser L Rad 64262 Olivia Robinson   Chanonry 1101 DNC   49
20th Topper 2 Top   Robert Hyde   Lochaber 1290 DNC   49
20th Topper 1 Top 43579 Nell Hardie   Tarbert 1290 DNC   49
20th Topper 3 Top 28372 Megan Rupar   Spey Valley 1290 DNC   49
20th Topper 2 Top   Rebecca Hyde   Lochaber 1290 DNC   49
20th Topper 2 Top 28657 Rona Young   Tarbert 1290 DNC   49
20th Topper 3 Top 42472 Kian Sterritt   Spey Valley 1290 DNC   49
20th Topper 3 Top   Kirsten Jenkins   Chanonry 1290 DNC   49
20th Optimist Opt   Alison Duncan   Spey Valley 1646 DNC   49
20th Optimist Opt   Caroline Duncan   Spey Valley 1646 DNC   49
20th Optimist Opt   Clare Sterritt   Spey Valley 1646 DNC   49
20th Topper 3 Top   Ailsa Skuodas   Spey Valley 1290 DNC   49
20th Topper 3 Top   Charles Swan   Nairn 1290 DNC   49
20th Optimist Opt   Shona Ross   Spey Valley 1646 DNC   49
20th Cadet Cad   Alastair Duncan Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC   49
20th Cadet Cad   Keira Young Emily Calvert Spey Valley 1432 DNC   49
20th Topper 3 Top   Freddie Calvert   Spey Valley 1290 DNC   49
20th Topper 3 Top 33083 Ewan Paul   Lochaber 1290 DNC   49
20th Topper 2 Top   Dawn MacRae   Lochaber 1290 DNC   49
20th Topper 1 Top 44476 Euan Ross   Spey Valley 1290 DNC   49
20th Laser L Rad   Graham Farrar   Tarbert 1101 DNC   49

LM1

Date: 25/05/03  Published start: 1445  Course: Olympic

Pos Fleet Class Sail No Helm Crew Club PY Elapsed Laps Corrected Pts
1st Laser L Rad 172765 Kim Ross   Spey Valley 1101 00:31:21 1 00:28:28 1
2nd Laser L Rad 168686 Martin Grieve   Loch Lomond 1101 00:31:48 1 00:28:53 2
3rd Topper 1 Top 44078 Iain Docwra   Helensburgh 1290 00:37:19 1 00:28:56 3
4th Topper 1 Top 44233 Alasdair Young   Tarbert 1290 00:37:50 1 00:29:20 4
5th Topper 1 Top 42307 Craig Paul   Lochaber 1290 00:37:57 1 00:29:25 5
6th Laser L Rad 152568 Steven Darby   Lochaber 1101 00:32:28 1 00:29:29 6
7th Topper 1 Top 26734 Sam Rupar   Spey Valley 1290 00:38:16 1 00:29:40 7
8th Laser L 158358 John Paul   Lochaber 1078 00:32:04 1 00:29:45 8
9th Topper 1 Top 40122 Harry Calvert   Spey Valley 1290 00:38:40 1 00:29:58 9
9th Laser L Rad 159393 Robert Morrison   Spey Valley 1101 00:33:00 1 00:29:58 9
11th Laser L 112435 Jamie Rupar   Spey Valley 1078 00:32:21 1 00:30:01 11
12th Laser L Rad 56231 Katherine Ward   Peterhead 1101 00:33:07 1 00:30:05 12
13th Laser L Rad 165549 Michael Cameron   Lochaber 1101 00:33:10 1 00:30:07 13
14th Topper 1 Top 44415 Anna Dobson   RNYC 1290 00:38:52 1 00:30:08 14
15th Topper 1 Top 44505 Alistair Shepherd   Lochaber 1290 00:39:14 1 00:30:25 15
15th Laser L Rad 64262 Olivia Robinson   Chanonry 1101 00:33:29 1 00:30:25 15
17th Topper 2 Top   Robert Hyde   Lochaber 1290 00:39:26 1 00:30:34 17
18th Topper 2 Top 19257 Clare Shepherd   Lochaber 1290 00:39:44 1 00:30:48 18
19th Topper 1 Top 42563 Jack Calvert   Spey Valley 1290 00:40:11 1 00:31:09 19
20th Topper 1 Top 43579 Nell Hardie   Tarbert 1290 00:40:16 1 00:31:13 20
21st Topper 3 Top 28372 Megan Rupar   Spey Valley 1290 00:40:28 1 00:31:22 21
22nd Topper 1 Top 44012 Thomas Ward   Peterhead 1290 00:43:01 1 00:33:21 22
23rd Topper 2 Top   Rebecca Hyde   Lochaber 1290 00:43:02 1 00:33:22 23
24th Topper 2 Top   Clare Skea   Chanonry 1290 00:44:50 1 00:34:45 24
25th Topper 2 Top 28657 Rona Young   Tarbert 1290 00:46:02 1 00:35:41 25
26th Topper 3 Top 42472 Kian Sterritt   Spey Valley 1290 00:46:25 1 00:35:59 26
27th Topper 2 Top 34419 Rachael Stevenson   Spey Valley 1290 00:47:51 1 00:37:06 27
28th Laser L Rad 142032 Megan Austin   Lochaber 1101 DNC     49
28th Laser L Rad 129008 Alfie Rowson   Chanonry 1101 DNC     49
28th Cadet Cad   Fynn Sterritt Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC     49
28th Topper 2 Top 44203 Emma Stevenson   Spey Valley 1290 DNC     49
28th Topper 2 Top   Alastair Duncan   Spey Valley 1290 DNC     49
28th Topper 2 Top   Alexander Jenkins   Chanonry 1290 DNC     49
28th Topper 2 Top   Alan Thomson   Pentland 1290 DNC     49
28th Topper 3 Top   Kirsten Jenkins   Chanonry 1290 DNC     49
28th Optimist Opt   Alison Duncan   Spey Valley 1646 DNC     49
28th Optimist Opt   Caroline Duncan   Spey Valley 1646 DNC     49
28th Optimist Opt   Clare Sterritt   Spey Valley 1646 DNC     49
28th Topper 3 Top   Ailsa Skuodas   Spey Valley 1290 DNC     49
28th Topper 3 Top   Charles Swan   Nairn 1290 DNC     49
28th Optimist Opt   Shona Ross   Spey Valley 1646 DNC     49
28th Cadet Cad   Alastair Duncan Kian Sterritt Spey Valley 1432 DNC     49
28th Cadet Cad   Keira Young Emily Calvert Spey Valley 1432 DNC     49
28th Topper 3 Top   Freddie Calvert   Spey Valley 1290 DNC     49
28th Topper 3 Top 33083 Ewan Paul   Lochaber 1290 DNC     49
28th Topper 2 Top   Dawn MacRae   Lochaber 1290 DNC     49
28th Topper 1 Top 44476 Euan Ross   Spey Valley 1290 DNC     49
28th Laser L Rad   Graham Farrar   Tarbert 1101 DNC     49


Sailwave Scoring Software 1.47 Beta5
www.sailwave.com