event burgee venue burgee

NSC - 2024 Early Thursdays - 9 races 5 to count

Northampton Sailing Club

Results are provisional as of 17:04 on May 24, 2024

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Great Lakes Handicaps 2024-25
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY ET01
05/04
ET02
11/04
ET03
18/04
ET04
25/04
ET05
02/05
ET06
09/05
ET07
16/05
ET08
23/05
ET09
30/05
Nett
1st Solo 5736 Iain Carpenter   1152 (6.5) 1.0 (35.0 DNC) 2.0 3.0     5.0   11.0
2nd Finn 38 Will Gulliver   1049 4.0 6.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 1.0     10.0   21.0
3rd Phantom 1504 John Wayling   1000 8.0 5.0 8.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC)     2.0   23.0
4th Solo 5721 Graham Wilson   1152 (13.0) (35.0 DNC) 5.0 3.0 7.0     9.0   24.0
5th Supernova 581 Paul Bartlett   1080 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 11.0 4.5 8.0     6.5   30.0
6th Phantom 1498 Gordon Halfacre   1000 (35.0 DNC) 10.0 10.0 8.3 OOD 5.0     (35.0 DNC)   33.3
7th Solo 6049 Olly Davenport   1152 1.0 3.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 2.0 OOD     35.0 DNC   41.0
8th Flying 15 3765 Chris White Roger LePla 1021 5.0 6.0 OOD 7.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC)     35.0 DNC   53.0
9th Solo 6056 Peter Warne   1152 11.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 2.0     6.5   54.5
10th Flying 15 3903 Gary Stuart Tom Evans 1021 10.0 4.0 6.0 (35.0 NSO) (35.0 DNC)     35.0 DNC   55.0
11th Melges 15 683 Isaac Marsh Alex 960 6.5 (35.0 DNC) 13.0 RET (35.0 DNC) 10.0     35.0 DNC   64.5
12th OK 33 Oliver Goodhead Emily 1115 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 1.0 1.0 35.0 DNC     35.0 DNC   72.0
13th Solo 6080 Oliver Davenport   1152 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 2.0 35.0 DNC 35.0 DNC     1.0   73.0
14th Phantom 1496 Rob Cook   1000 2.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 4.0     35.0 DNC   76.0
15th Solo 4646 Justin Hall   1152 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 4.5 6.0     35.0 DNC   80.5
16th RS200 15 Tom Lonsdale   1046 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 9.0 6.0 35.0 DNC     35.0 DNC   85.0
17th Solo 5675 Maria E Franco   1152 14.0 2.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC     35.0 DNC   86.0
18th RS400 734 Oliver Davenport Hannah Taylor 948 9.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 8.0 RET 35.0 DNC     35.0 DNC   87.0
19th Flying 15 3829 Tony Everard Lynn Campling 1021 12.0 12.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC     35.0 DNC   94.0
20th Solo 6011 Fergus Barnham   1152 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC     3.0   108.0
21st Solo 5775     1152 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 3.0 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   108.0
22nd OK 2128 Oliver Goodhead   1115 3.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   108.0
23rd Scorpion 2054 Tom Lonsdale Emily Battersby 1035 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC     4.0   109.0
24th Flying 15 3918 Paul Busby Neil Barford 1021 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 4.0 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   109.0
25th OK 91 Tom Lonsdale   1115 (35.0 DNC) 7.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   112.0
26th Solo 4680 George Avery   1152 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC     8.0   113.0
27th Phantom 1500 R Nurse   1000 (35.0 DNC) 8.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   113.0
28th Streaker 2131 Clare Bunting   1155 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 9.0     35.0 DNC   114.0
29th RS200 15     1046 (35.0 DNC) 9.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   114.0
30th Laser Radial X Paula Masters   1145 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC     11.0 OOD   116.0
30th Laser Radial 201641 Colin Masters   1145 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC     11.0 OOD   116.0
32nd Flying 15 3751 Peter Warne Graham Wilson 1021 (35.0 DNC) 11.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   116.0
33rd 505 9036 Miles Odell Max Odell 890 15.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   120.0
34th Flying 15 3465 Andy Dyson Rob Dyson 1021 16.0 OOD (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC     35.0 DNC   121.0

ET01 - 05/04

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 6049 Olly Davenport   1152 59:40 4 0:51:48 1.0
2 Phantom 1496 Rob Cook   1000 52:32 4 0:52:32 2.0
3 OK 2128 Oliver Goodhead   1115 44:31 3 0:53:14 3.0
4 Finn 38 Will Gulliver   1049 55:54 4 0:53:17 4.0
5 Flying 15 3765 Chris White Roger LePla 1021 54:46 4 0:53:38 5.0
6 Solo 5736 Iain Carpenter   1152 61:52 4 0:53:42 6.5
6 Melges 15 683 Isaac Marsh Alex 960 51:33 4 0:53:42 6.5
8 Phantom 1504 John Wayling   1000 53:52 4 0:53:52 8.0
9 RS400 734 Oliver Davenport Hannah Taylor 948 51:20 4 0:54:09 9.0
10 Flying 15 3903 Gary Stuart Tom Evans 1021 56:12 4 0:55:03 10.0
11 Solo 6056 Peter Warne   1152 63:29 4 0:55:06 11.0
12 Flying 15 3829 Tony Everard Lynn Campling 1021 56:26 4 0:55:16 12.0
13 Solo 5721 Graham Wilson   1152 63:55 4 0:55:29 13.0
14 Solo 5675 Maria E Franco   1152 65:22 4 0:56:45 14.0
15 505 9036 Miles Odell Max Odell 890 51:15 4 0:57:35 15.0
16 Flying 15 3465 Andy Dyson Rob Dyson 1021 OOD 4   16.0

ET02 - 11/04

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5736 Iain Carpenter   1152 57:12 3 0:49:39 1.0
2 Solo 5675 Maria E Franco   1152 58:10 3 0:50:30 2.0
3 Solo 6049 Olly Davenport   1152 58:15 3 0:50:34 3.0
4 Flying 15 3903 Gary Stuart Tom Evans 1021 52:17 3 0:51:12 4.0
5 Phantom 1504 John Wayling   1000 51:20 3 0:51:20 5.0
6 Finn 38 Will Gulliver   1049 54:12 3 0:51:40 6.0
6 Flying 15 3765 Chris White Roger LePla 1021 OOD     6.0
8 OK 91 Tom Lonsdale   1115 58:22 3 0:52:21 7.0
9 Phantom 1500 R Nurse   1000 52:34 3 0:52:34 8.0
10 RS200 15     1046 55:04 3 0:52:39 9.0
11 Phantom 1498 Gordon Halfacre   1000 53:51 3 0:53:51 10.0
12 Flying 15 3751 Peter Warne Graham Wilson 1021 55:08 3 0:54:00 11.0
13 Flying 15 3829 Tony Everard Lynn Campling 1021 58:40 3 0:57:28 12.0

ET03 - 18/04

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 OK 33 Oliver Goodhead Emily 1115 37:35 1 0:33:42 1.0
2 Solo 6080 Oliver Davenport   1152 39:08 1 0:33:58 2.0
3 Solo 5775     1152 39:14 1 0:34:03 3.0
4 Flying 15 3918 Paul Busby Neil Barford 1021 35:45 1 0:35:01 4.0
5 Solo 5721 Graham Wilson   1152 40:28 1 0:35:08 5.0
6 Flying 15 3903 Gary Stuart Tom Evans 1021 36:06 1 0:35:21 6.0
7 Flying 15 3765 Chris White Roger LePla 1021 36:18 1 0:35:33 7.0
8 Phantom 1504 John Wayling   1000 35:53 1 0:35:53 8.0
9 RS200 15 Tom Lonsdale   1046 38:53 1 0:37:10 9.0
10 Phantom 1498 Gordon Halfacre   1000 37:21 1 0:37:21 10.0
11 Supernova 581 Paul Bartlett   1080 40:46 1 0:37:45 11.0
12 Melges 15 683 Isaac Marsh Alex 960 RET 1   13.0

ET04 - 25/04

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 OK 33 Oliver Goodhead Emily 1115 29:10 2 0:26:10 1.0
2 Solo 5736 Iain Carpenter   1152 33:21 2 0:28:57 2.0
3 Solo 5721 Graham Wilson   1152 35:10 2 0:30:32 3.0
4 Supernova 581 Paul Bartlett   1080 34:46 2 0:32:11 4.5
4 Solo 4646 Justin Hall   1152 37:05 2 0:32:11 4.5
6 RS200 15 Tom Lonsdale   1046 34:20 2 0:32:49 6.0
7 RS400 734 Oliver Davenport Hannah Taylor 948 RET 2   8.0
8 Phantom 1498 Gordon Halfacre   1000 OOD 2   8.3
9 Flying 15 3903 Gary Stuart Tom Evans 1021 NSO 2   35.0

ET05 - 02/05

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Finn 38 Will Gulliver   1049 41:45 4 0:39:48 1.0
2 Solo 6049 Olly Davenport   1152 OOD 4   2.0
2 Solo 6056 Peter Warne   1152 46:20 4 0:40:13 2.0
4 Solo 5736 Iain Carpenter   1152 46:24 4 0:40:17 3.0
5 Phantom 1496 Rob Cook   1000 40:39 4 0:40:39 4.0
6 Phantom 1498 Gordon Halfacre   1000 41:09 4 0:41:09 5.0
7 Solo 4646 Justin Hall   1152 48:08 4 0:41:47 6.0
8 Solo 5721 Graham Wilson   1152 48:09 4 0:41:48 7.0
9 Supernova 581 Paul Bartlett   1080 46:05 4 0:42:40 8.0
10 Streaker 2131 Clare Bunting   1155 37:36 3 0:43:24 9.0
11 Melges 15 683 Isaac Marsh Alex 960 45:31 4 0:47:25 10.0

ET08 - 23/05

Start: Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 6080 Oliver Davenport   1152 50:39 4 0:43:58 1.0
2 Phantom 1504 John Wayling   1000 46:16 4 0:46:16 2.0
3 Solo 6011 Fergus Barnham   1152 53:31 4 0:46:27 3.0
4 Scorpion 2054 Tom Lonsdale Emily Battersby 1035 48:06 4 0:46:28 4.0
5 Solo 5736 Iain Carpenter   1152 53:37 4 0:46:33 5.0
6 Supernova 581 Paul Bartlett   1080 50:42 4 0:46:57 6.5
6 Solo 6056 Peter Warne   1152 54:05 4 0:46:57 6.5
8 Solo 4680 George Avery   1152 55:29 4 0:48:10 8.0
9 Solo 5721 Graham Wilson   1152 55:54 4 0:48:31 9.0
10 Finn 38 Will Gulliver   1049 51:11 4 0:48:48 10.0
11 Laser Radial X Paula Masters   1145 OOD 4   11.0
11 Laser Radial 201641 Colin Masters   1145 OOD 4   11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 35
NSONot Signed On 35
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired Varies

www.northamptonsailingclub.org

www.northamptonsailingclub.org

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com