event burgee venue burgee

North Sails Super Series - Solo Winter Championship - sponsored by Noble Marine

Northampton Sailing Club - 26th March 2023

Results are final as of 18:34 on April 4, 2023

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club Helm PY Helm Age Group R1 R2 R3 Total Nett
1st Solo 6061 Northampton SC Oliver Davenport 1152 Under 50 1.0 1.0 (2.0) 4.0 2.0
2nd Solo 6064 Rutland Jamie Morgan 1152 Under 50 (5.0) 3.0 1.0 9.0 4.0
3rd Solo 6011 Northampton SC Fergus Barnham 1152 Under 50 3.0 2.0 (30.0 DNC) 35.0 5.0
4th Solo 5942 Staunton Harold Richard Pepperdine 1152 Under 50 (8.0) 4.0 4.0 16.0 8.0
5th Solo 5901 Torpoint Mosquito SC Charlie Nunn 1152 Under 50 4.0 (8.0) 5.0 17.0 9.0
6th Solo 5887 Snettisham Beach Jasper Barnham 1152 Veteran 2.0 9.0 (30.0 DNC) 41.0 11.0
7th Solo 602 Draycote Water SC Chris Brown 1152 Veteran 7.0 5.0 (9.0) 21.0 12.0
8th Solo 5393 Littleton SC Simon Derham 1152 Veteran 6.0 (13.0) 8.0 27.0 14.0
9th Solo 5911 Draycote Water SC Nigel Davies 1152 Veteran 9.0 (15.0) 6.0 30.0 15.0
10th Solo 5746 Grafham Water SC Harry Lucas 1152 Under 50 (18.0) 6.0 10.0 34.0 16.0
11th Solo 6010 King George and Grafham Vincent Horey 1152 Grand Master 14.0 (16.0) 3.0 33.0 17.0
12th Solo 6017 Hawley Lake Mike Dray 1152 Under 50 10.0 (12.0) 7.0 29.0 17.0
13th Solo 5704 RYA Tim Lewis 1152 Grand Master (11.0) 7.0 11.0 29.0 18.0
14th Solo 5827 Grafham Water SC Dave Lucas 1152 Under 50 (12.0) 10.0 12.0 34.0 22.0
15th Solo 5511 Notts County Rob Gardner 1152   13.0 11.0 (14.0) 38.0 24.0
16th Solo 5259 Rollesby Broad SC Roger Wilson 1152 Grand Master (22.0) 17.0 13.0 52.0 30.0
17th Solo 5953 Norfolk Broads Yacht Cluib Matthew Frary 1152 Under 50 16.0 14.0 (30.0 DNC) 60.0 30.0
18th Solo 5210 RYA Neil Wilkinson 1152   (30.0 DNC) 19.0 16.0 65.0 35.0
19th Solo 5736 Northampton SC Iain Carpenter 1152   (30.0 DNC) 22.0 15.0 67.0 37.0
20th Solo 6045 Ardleigh Steve Ede 1152 Veteran 19.0 18.0 (30.0 DNC) 67.0 37.0
21st Solo 5796 Brightlingsea SC Andy Bines 1152 Grand Master (23.0) 21.0 17.0 61.0 38.0
22nd Solo 5780 Hill Head SC Nigel Thomas 1152 Veteran (30.0 RET) 23.0 18.0 71.0 41.0
23rd Solo 5675 Northampton SC Maria E. Franco 1152 Under 50 (26.0) 24.0 19.0 69.0 43.0
24th Solo 5607   David Reekie 1152   15.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 75.0 45.0
25th Solo 6016 Brightlingsea SC Jarvis Simpson 1152 Veteran 25.0 20.0 (30.0 DNC) 75.0 45.0
26th Solo 5880 Ogston Martin Honnor 1152 Veteran 17.0 (30.0 OCS) 30.0 DNC 77.0 47.0
27th Solo 5797 Northampton SC Gary Stuart 1152 Under 50 20.0 (30.0 RET) 30.0 DNC 80.0 50.0
28th Solo 5723 Girton Alan Bishop 1152 Veteran 21.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 81.0 51.0
29th Solo 5524 Northampton SC Kev Hall 1152 Veteran 24.0 (30.0 RET) 30.0 DNC 84.0 54.0

R1 - 11/3/23 at 12.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sail No Club Helm PY Helm Age Group Place Points
1 Solo 6061 Northampton SC Oliver Davenport 1152 Under 50 1 1.0
2 Solo 5887 Snettisham Beach Jasper Barnham 1152 Veteran 2 2.0
3 Solo 6011 Northampton SC Fergus Barnham 1152 Under 50 3 3.0
4 Solo 5901 Torpoint Mosquito SC Charlie Nunn 1152 Under 50 4 4.0
5 Solo 6064 Rutland Jamie Morgan 1152 Under 50 5 5.0
6 Solo 5393 Littleton SC Simon Derham 1152 Veteran 6 6.0
7 Solo 602 Draycote Water SC Chris Brown 1152 Veteran 7 7.0
8 Solo 5942 Staunton Harold Richard Pepperdine 1152 Under 50 8 8.0
9 Solo 5911 Draycote Water SC Nigel Davies 1152 Veteran 9 9.0
10 Solo 6017 Hawley Lake Mike Dray 1152 Under 50 10 10.0
11 Solo 5704 RYA Tim Lewis 1152 Grand Master 11 11.0
12 Solo 5827 Grafham Water SC Dave Lucas 1152 Under 50 12 12.0
13 Solo 5511 Notts County Rob Gardner 1152   13 13.0
14 Solo 6010 King George and Grafham Vincent Horey 1152 Grand Master 14 14.0
15 Solo 5607   David Reekie 1152   15 15.0
16 Solo 5953 Norfolk Broads Yacht Cluib Matthew Frary 1152 Under 50 16 16.0
17 Solo 5880 Ogston Martin Honnor 1152 Veteran 17 17.0
18 Solo 5746 Grafham Water SC Harry Lucas 1152 Under 50 18 18.0
19 Solo 6045 Ardleigh Steve Ede 1152 Veteran 19 19.0
20 Solo 5797 Northampton SC Gary Stuart 1152 Under 50 20 20.0
21 Solo 5723 Girton Alan Bishop 1152 Veteran 21 21.0
22 Solo 5259 Rollesby Broad SC Roger Wilson 1152 Grand Master 22 22.0
23 Solo 5796 Brightlingsea SC Andy Bines 1152 Grand Master 23 23.0
24 Solo 5524 Northampton SC Kev Hall 1152 Veteran 24 24.0
25 Solo 6016 Brightlingsea SC Jarvis Simpson 1152 Veteran 25 25.0
26 Solo 5675 Northampton SC Maria E. Franco 1152 Under 50 26 26.0
27 Solo 5780 Hill Head SC Nigel Thomas 1152 Veteran RET 30.0

R2 - 11/3/23 at To follow

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sail No Club Helm PY Helm Age Group Place Points
1 Solo 6061 Northampton SC Oliver Davenport 1152 Under 50 1 1.0
2 Solo 6011 Northampton SC Fergus Barnham 1152 Under 50 2 2.0
3 Solo 6064 Rutland Jamie Morgan 1152 Under 50 3 3.0
4 Solo 5942 Staunton Harold Richard Pepperdine 1152 Under 50 4 4.0
5 Solo 602 Draycote Water SC Chris Brown 1152 Veteran 5 5.0
6 Solo 5746 Grafham Water SC Harry Lucas 1152 Under 50 6 6.0
7 Solo 5704 RYA Tim Lewis 1152 Grand Master 7 7.0
8 Solo 5901 Torpoint Mosquito SC Charlie Nunn 1152 Under 50 8 8.0
9 Solo 5887 Snettisham Beach Jasper Barnham 1152 Veteran 10 9.0
10 Solo 5827 Grafham Water SC Dave Lucas 1152 Under 50 11 10.0
11 Solo 5511 Notts County Rob Gardner 1152   12 11.0
12 Solo 6017 Hawley Lake Mike Dray 1152 Under 50 13 12.0
13 Solo 5393 Littleton SC Simon Derham 1152 Veteran 14 13.0
14 Solo 5953 Norfolk Broads Yacht Cluib Matthew Frary 1152 Under 50 15 14.0
15 Solo 5911 Draycote Water SC Nigel Davies 1152 Veteran 16 15.0
16 Solo 6010 King George and Grafham Vincent Horey 1152 Grand Master 17 16.0
17 Solo 5259 Rollesby Broad SC Roger Wilson 1152 Grand Master 18 17.0
18 Solo 6045 Ardleigh Steve Ede 1152 Veteran 19 18.0
19 Solo 5210 RYA Neil Wilkinson 1152   20 19.0
20 Solo 6016 Brightlingsea SC Jarvis Simpson 1152 Veteran 21 20.0
21 Solo 5796 Brightlingsea SC Andy Bines 1152 Grand Master 22 21.0
22 Solo 5736 Northampton SC Iain Carpenter 1152   23 22.0
23 Solo 5780 Hill Head SC Nigel Thomas 1152 Veteran 24 23.0
24 Solo 5675 Northampton SC Maria E. Franco 1152 Under 50 25 24.0
25 Solo 5880 Ogston Martin Honnor 1152 Veteran OCS 30.0
25 Solo 5797 Northampton SC Gary Stuart 1152 Under 50 RET 30.0
25 Solo 5524 Northampton SC Kev Hall 1152 Veteran RET 30.0

R3 - 11/3/23 at To follow

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sail No Club Helm PY Helm Age Group Place Points
1 Solo 6064 Rutland Jamie Morgan 1152 Under 50 1 1.0
2 Solo 6061 Northampton SC Oliver Davenport 1152 Under 50 2 2.0
3 Solo 6010 King George and Grafham Vincent Horey 1152 Grand Master 3 3.0
4 Solo 5942 Staunton Harold Richard Pepperdine 1152 Under 50 4 4.0
5 Solo 5901 Torpoint Mosquito SC Charlie Nunn 1152 Under 50 5 5.0
6 Solo 5911 Draycote Water SC Nigel Davies 1152 Veteran 6 6.0
7 Solo 6017 Hawley Lake Mike Dray 1152 Under 50 7 7.0
8 Solo 5393 Littleton SC Simon Derham 1152 Veteran 8 8.0
9 Solo 602 Draycote Water SC Chris Brown 1152 Veteran 9 9.0
10 Solo 5746 Grafham Water SC Harry Lucas 1152 Under 50 10 10.0
11 Solo 5704 RYA Tim Lewis 1152 Grand Master 11 11.0
12 Solo 5827 Grafham Water SC Dave Lucas 1152 Under 50 12 12.0
13 Solo 5259 Rollesby Broad SC Roger Wilson 1152 Grand Master 13 13.0
14 Solo 5511 Notts County Rob Gardner 1152   14 14.0
15 Solo 5736 Northampton SC Iain Carpenter 1152   15 15.0
16 Solo 5210 RYA Neil Wilkinson 1152   16 16.0
17 Solo 5796 Brightlingsea SC Andy Bines 1152 Grand Master 17 17.0
18 Solo 5780 Hill Head SC Nigel Thomas 1152 Veteran 18 18.0
19 Solo 5675 Northampton SC Maria E. Franco 1152 Under 50 19 19.0

https://northamptonsailingclub.org/


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com