event burgee venue burgee

Solo Midland Area Open - Northampton, Saturday 1st July - sponsored by Allen

Northampton Sailing Club - 1st July 2023

Results are final as of 16:56 on July 1, 2023

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Club PY Helm Age Group Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Nett
1st Solo 6061 Oliver Davenport Northampton SC 1152 Under 50 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Solo 6064 Jamie Morgan Rutland SC 1152 Under 50 2.0 2.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
3rd Solo 6011 Fergus Barnham Northampton SC 1152 Under 50 4.0 (8.0) 2.0 4.0 18.0 10.0
4th Solo 6074 Chris Brown Draycote SC 1152 Veteran (5.0) 3.0 5.0 3.0 16.0 11.0
5th Solo 5880 Martin Honnor Ogston SC 1152 Veteran 3.0 5.0 6.0 (25.0 DNC) 39.0 14.0
6th Solo 5890 David Winder Hollingworth Lake 1152 Veteran (10.0) 6.0 7.0 6.0 29.0 19.0
7th Solo 5524 Gary Stuart Northampton SC 1152 Under 50 8.0 4.0 (25.0 RET) 8.0 45.0 20.0
8th Solo 5911 Nigel Davies Draycote SC 1152 Veteran 6.0 10.0 (11.0) 5.0 32.0 21.0
9th Solo 5797 Oliver Wells Northampton SC 1152 Under 50 12.0 (25.0 RET) 4.0 7.0 48.0 23.0
10th Solo 5901 Charlie Numm Torpoint Mosquito SC 1152 Under 50 7.0 9.0 (10.0) 10.0 36.0 26.0
11th Solo 5704 Jamie Cuxson Shustoke SC 1152 Under 50 (14.0) 12.0 8.0 11.0 45.0 31.0
12th Solo 6010 Tim Lewis RYA 1152 Grand Master (25.0 DSQ) 7.0 14.0 13.0 59.0 34.0
13th Solo 5774 Clive Gimson Notts County SC 1152 Grand Master 15.0 14.0 9.0 (25.0 RET) 63.0 38.0
14th Solo 5858 Ian Ingram Earlswood SC 1152 Veteran 13.0 15.0 12.0 (25.0 DNC) 65.0 40.0
15th Solo 5210 Neil Wilkinson RYA 1152 Veteran (16.0) 16.0 13.0 12.0 57.0 41.0
16th Solo 4646 Justin Hall Northampton SC 1152 Under 50 19.0 (20.0) 15.0 9.0 63.0 43.0
17th Solo 6007 Mark Maskell Blackwater SC 1152 Grand Master 11.0 13.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 74.0 49.0
18th Solo 5856 Brian Fisher Notts County 1152 Septimus 20.0 (21.0) 17.0 14.0 72.0 51.0
19th Solo 5736 Iain Carpenter Northampton SC 1152 Grand Master 18.0 11.0 (25.0 RET) 25.0 DNC 79.0 54.0
20th Solo 6056 Peter Warne Northampton SC 1152 Grand Master 21.0 17.0 16.0 (25.0 DNC) 79.0 54.0
21st Solo 6016 Jarvis Simpson Brightllingsea SC 1152 Grand Master 9.0 (25.0 OCS) 25.0 RET 25.0 DNC 84.0 59.0
22nd Solo 5721 Graham Wilson Northampton SC 1152 Septimus 17.0 18.0 (25.0 RET) 25.0 DNC 85.0 60.0
23rd Solo 5675 Maria E. Franco Northampton SC 1152 Under 50 22.0 19.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 91.0 66.0
24th Solo 5644 Paul Bottomley South Staffs SC 1152 Veteran 23.0 22.0 (25.0 RET) 25.0 DNC 95.0 70.0

Race 1 - 01/07/2023 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sail No Helm Club PY Helm Age Group Place Points
1 Solo 6061 Oliver Davenport Northampton SC 1152 Under 50 1 1.0
2 Solo 6064 Jamie Morgan Rutland SC 1152 Under 50 2 2.0
3 Solo 5880 Martin Honnor Ogston SC 1152 Veteran 3 3.0
4 Solo 6011 Fergus Barnham Northampton SC 1152 Under 50 4 4.0
5 Solo 6074 Chris Brown Draycote SC 1152 Veteran 5 5.0
6 Solo 5911 Nigel Davies Draycote SC 1152 Veteran 6 6.0
7 Solo 5901 Charlie Numm Torpoint Mosquito SC 1152 Under 50 7 7.0
8 Solo 5524 Gary Stuart Northampton SC 1152 Under 50 8 8.0
9 Solo 6016 Jarvis Simpson Brightllingsea SC 1152 Grand Master 9 9.0
10 Solo 5890 David Winder Hollingworth Lake 1152 Veteran 10 10.0
11 Solo 6007 Mark Maskell Blackwater SC 1152 Grand Master 11 11.0
12 Solo 5797 Oliver Wells Northampton SC 1152 Under 50 12 12.0
13 Solo 5858 Ian Ingram Earlswood SC 1152 Veteran 13 13.0
14 Solo 5704 Jamie Cuxson Shustoke SC 1152 Under 50 14 14.0
15 Solo 5774 Clive Gimson Notts County SC 1152 Grand Master 15 15.0
16 Solo 5210 Neil Wilkinson RYA 1152 Veteran 16 16.0
17 Solo 5721 Graham Wilson Northampton SC 1152 Septimus 17 17.0
18 Solo 5736 Iain Carpenter Northampton SC 1152 Grand Master 18 18.0
19 Solo 4646 Justin Hall Northampton SC 1152 Under 50 19 19.0
20 Solo 5856 Brian Fisher Notts County 1152 Septimus 20 20.0
21 Solo 6056 Peter Warne Northampton SC 1152 Grand Master 21 21.0
22 Solo 5675 Maria E. Franco Northampton SC 1152 Under 50 22 22.0
23 Solo 5644 Paul Bottomley South Staffs SC 1152 Veteran 23 23.0
24 Solo 6010 Tim Lewis RYA 1152 Grand Master DSQ 25.0

Race 2 - 01/07/2023 at To follow race 1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sail No Helm Club PY Helm Age Group Place Points
1 Solo 6061 Oliver Davenport Northampton SC 1152 Under 50 1 1.0
2 Solo 6064 Jamie Morgan Rutland SC 1152 Under 50 2 2.0
3 Solo 6074 Chris Brown Draycote SC 1152 Veteran 3 3.0
4 Solo 5524 Gary Stuart Northampton SC 1152 Under 50 4 4.0
5 Solo 5880 Martin Honnor Ogston SC 1152 Veteran 5 5.0
6 Solo 5890 David Winder Hollingworth Lake 1152 Veteran 6 6.0
7 Solo 6010 Tim Lewis RYA 1152 Grand Master 7 7.0
8 Solo 6011 Fergus Barnham Northampton SC 1152 Under 50 8 8.0
9 Solo 5901 Charlie Numm Torpoint Mosquito SC 1152 Under 50 9 9.0
10 Solo 5911 Nigel Davies Draycote SC 1152 Veteran 10 10.0
11 Solo 5736 Iain Carpenter Northampton SC 1152 Grand Master 11 11.0
12 Solo 5704 Jamie Cuxson Shustoke SC 1152 Under 50 12 12.0
13 Solo 6007 Mark Maskell Blackwater SC 1152 Grand Master 13 13.0
14 Solo 5774 Clive Gimson Notts County SC 1152 Grand Master 14 14.0
15 Solo 5858 Ian Ingram Earlswood SC 1152 Veteran 15 15.0
16 Solo 5210 Neil Wilkinson RYA 1152 Veteran 16 16.0
17 Solo 6056 Peter Warne Northampton SC 1152 Grand Master 17 17.0
18 Solo 5721 Graham Wilson Northampton SC 1152 Septimus 18 18.0
19 Solo 5675 Maria E. Franco Northampton SC 1152 Under 50 19 19.0
20 Solo 4646 Justin Hall Northampton SC 1152 Under 50 20 20.0
21 Solo 5856 Brian Fisher Notts County 1152 Septimus 21 21.0
22 Solo 5644 Paul Bottomley South Staffs SC 1152 Veteran 22 22.0
23 Solo 5797 Oliver Wells Northampton SC 1152 Under 50 RET 25.0
23 Solo 6016 Jarvis Simpson Brightllingsea SC 1152 Grand Master OCS 25.0

Race 3 - 01/07/2023 at After lunch

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sail No Helm Club PY Helm Age Group Place Points
1 Solo 6061 Oliver Davenport Northampton SC 1152 Under 50 1 1.0
2 Solo 6011 Fergus Barnham Northampton SC 1152 Under 50 2 2.0
3 Solo 6064 Jamie Morgan Rutland SC 1152 Under 50 3 3.0
4 Solo 5797 Oliver Wells Northampton SC 1152 Under 50 4 4.0
5 Solo 6074 Chris Brown Draycote SC 1152 Veteran 5 5.0
6 Solo 5880 Martin Honnor Ogston SC 1152 Veteran 6 6.0
7 Solo 5890 David Winder Hollingworth Lake 1152 Veteran 7 7.0
8 Solo 5704 Jamie Cuxson Shustoke SC 1152 Under 50 8 8.0
9 Solo 5774 Clive Gimson Notts County SC 1152 Grand Master 9 9.0
10 Solo 5901 Charlie Numm Torpoint Mosquito SC 1152 Under 50 10 10.0
11 Solo 5911 Nigel Davies Draycote SC 1152 Veteran 11 11.0
12 Solo 5858 Ian Ingram Earlswood SC 1152 Veteran 12 12.0
13 Solo 5210 Neil Wilkinson RYA 1152 Veteran 13 13.0
14 Solo 6010 Tim Lewis RYA 1152 Grand Master 14 14.0
15 Solo 4646 Justin Hall Northampton SC 1152 Under 50 15 15.0
16 Solo 6056 Peter Warne Northampton SC 1152 Grand Master 16 16.0
17 Solo 5856 Brian Fisher Notts County 1152 Septimus 17 17.0
18 Solo 5524 Gary Stuart Northampton SC 1152 Under 50 RET 25.0
18 Solo 5736 Iain Carpenter Northampton SC 1152 Grand Master RET 25.0
18 Solo 6016 Jarvis Simpson Brightllingsea SC 1152 Grand Master RET 25.0
18 Solo 5721 Graham Wilson Northampton SC 1152 Septimus RET 25.0
18 Solo 5644 Paul Bottomley South Staffs SC 1152 Veteran RET 25.0

Race 4 - 01/07/2023 at To follow Race 3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Sail No Helm Club PY Helm Age Group Place Points
1 Solo 6061 Oliver Davenport Northampton SC 1152 Under 50 1 1.0
2 Solo 6064 Jamie Morgan Rutland SC 1152 Under 50 2 2.0
3 Solo 6074 Chris Brown Draycote SC 1152 Veteran 3 3.0
4 Solo 6011 Fergus Barnham Northampton SC 1152 Under 50 4 4.0
5 Solo 5911 Nigel Davies Draycote SC 1152 Veteran 5 5.0
6 Solo 5890 David Winder Hollingworth Lake 1152 Veteran 6 6.0
7 Solo 5797 Oliver Wells Northampton SC 1152 Under 50 7 7.0
8 Solo 5524 Gary Stuart Northampton SC 1152 Under 50 8 8.0
9 Solo 4646 Justin Hall Northampton SC 1152 Under 50 9 9.0
10 Solo 5901 Charlie Numm Torpoint Mosquito SC 1152 Under 50 10 10.0
11 Solo 5704 Jamie Cuxson Shustoke SC 1152 Under 50 11 11.0
12 Solo 5210 Neil Wilkinson RYA 1152 Veteran 12 12.0
13 Solo 6010 Tim Lewis RYA 1152 Grand Master 13 13.0
14 Solo 5856 Brian Fisher Notts County 1152 Septimus 14 14.0
15 Solo 5774 Clive Gimson Notts County SC 1152 Grand Master RET 25.0

https://northamptonsailingclub.org/


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com