event burgee venue burgee

IODAI Ulsters 2022

HYC 10/11 Sept 2022

Results are provisional as of 14:51 on September 11, 2022

Junior Divison

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Divison Rating Sail no. Helmname Gender Club Nat Helmage R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Main Junior Silver 1578 Kate Spain F Howth Yacht Club /
IRL
12 1.0 2.0 (45.0 OCS) 4.0 52.0 7.0
2nd Main Junior Gold 1555 Lily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
12 3.0 (45.0 OCS) 3.0 1.0 52.0 7.0
3rd Main Junior Silver 1629 Emily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 2.0 (45.0 OCS) 4.0 2.0 53.0 8.0
4th Main Junior Gold 1586 Maeve Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 5.0 (10.0) 1.0 3.0 19.0 9.0
5th Main Junior Gold 1384 George Doig M East Antrim Boat Club
IRL
12 9.0 1.0 12.0 (20.0) 42.0 22.0
6th Main Junior Gold 1535 Annabelle Wilson F Kinsale Yacht Club /
IRL
12 7.0 4.0 (45.0 OCS) 11.0 67.0 22.0
7th Main Junior Gold 1609 Finn Foley M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 (10.0) 8.0 6.0 10.0 34.0 24.0
8th Main Junior Gold 1565 Patrick Fegan M Malahide Yacht Club / Howth Yacht club
IRL
11 15.0 3.0 (45.0 OCS) 8.0 71.0 26.0
9th Main Junior Gold 1582 Rían O’Neill M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 4.0 (45.0 OCS) 5.0 18.0 72.0 27.0
10th Main Junior Silver 1605 Jonathan Dempsey M National Yacht Club /
IRL
12 6.0 (17.0) 10.0 14.0 47.0 30.0
11th Main Junior Gold 1570 Dougie Venner M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 (13.0) 9.0 8.0 13.0 43.0 30.0
12th Main Junior Bronze 1577 Niamh Baynes F Galway Bay Sailing Club /
IRL
12 8.0 7.0 (45.0 OCS) 16.0 76.0 31.0
13th Main Junior Silver 906 Aoife McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
12 19.0 (22.0) 7.0 7.0 55.0 33.0
14th Main Junior Silver 1530 Ayda Bruen F Royal Cork Yacht Club / Monkstown Bay Sa
IRL
12 21.0 5.0 (45.0 OCS) 15.0 86.0 41.0
15th Main Junior Bronze 1638 Alex Butcher M Malahide Yacht Club /
IRL
10 22.0 6.0 15.0 (26.0) 69.0 43.0
16th Main Junior Bronze 985 Holly Cantwell F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 12.0 13.0 18.0 (19.0) 62.0 43.0
17th Main Junior Bronze 1626 Abigail O'Sullivan F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 14.0 14.0 (23.0) 17.0 68.0 45.0
18th Main Junior Gold 1650 Juliet Ryan F Malahide Yacht Club / Royal St George YC
IRL
12 (45.0 OCS) 45.0 OCS 2.0 5.0 97.0 52.0
19th Main Junior Bronze 1480 Jack Doolan M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 20.0 25.0 11.0 (29.0) 85.0 56.0
20th Main Junior Bronze 1644 Charlie McKibben M Monkstown Bay Sailing Club /
IRL
11 26.0 19.0 (45.0 OCS) 12.0 102.0 57.0
21st Main Junior Silver 1575 Ella Rock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 (45.0 OCS) 20.0 9.0 31.0 105.0 60.0
22nd Main Junior Bronze 1528 Tom Darcy M Royal St. George Yacht Club / RSGYC
IRL
12 17.0 21.0 22.0 (24.0) 84.0 60.0
23rd Main Junior Bronze 667 Clara McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
10 24.0 18.0 19.0 (27.0) 88.0 61.0
24th Main Junior Gold 1493 Max O’Hare M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 11.0 (45.0 RET) 45.0 OCS 6.0 107.0 62.0
25th Main Junior Bronze 1446 Donnchadh Duane M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 18.0 (26.0) 21.0 23.0 88.0 62.0
26th Main Junior Bronze 1210 James Crawford M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 (45.0 OCS) 15.0 16.0 32.0 108.0 63.0
27th Main Junior Bronze 1596 Arthur Rogers M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 (27.0) 16.0 27.0 22.0 92.0 65.0
28th Main Junior Bronze 1403 Hugo Breen M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 30.0 24.0 13.0 (45.0 OCS) 112.0 67.0
29th Main Junior Silver 1614 Eoin Pierse M Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 16.0 (45.0 OCS) 45.0 OCS 9.0 115.0 70.0
30th Main Junior Bronze 1523 Rachel Murdock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 25.0 23.0 24.0 (38.0) 110.0 72.0
31st Main Junior Silver 1476 Tomás A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
10 29.0 12.0 (45.0 OCS) 33.0 119.0 74.0
32nd Main Junior Bronze 1006 Kate Doolan F Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 (31.0) 28.0 17.0 30.0 106.0 75.0
33rd Main Junior Bronze 1452 Tara Hayes F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 37.0 (45.0 OCS) 20.0 25.0 127.0 82.0
34th Main Junior Bronze 1579 Will Cullen M Howth Yacht Club /
IRL
12 35.0 11.0 (45.0 OCS) 41.0 132.0 87.0
35th Main Junior Bronze 1635 Nathan Rothl M Malahide Yacht Club /
IRL
12 34.0 (45.0 OCS) 14.0 39.0 132.0 87.0
36th Main Junior Bronze 1396 Senan Rowan M Lough Derg Yacht Club /
IRL
11 (39.0) 31.0 25.0 35.0 130.0 91.0
37th Main Junior Silver 1580 Basile Dion M National Yacht Club /
IRL
11 28.0 (45.0 OCS) 45.0 OCS 21.0 139.0 94.0
38th Main Junior Bronze 1661 Patrick McNaughton M Blessington Sailing Club
IRL
12 36.0 32.0 26.0 (40.0) 134.0 94.0
39th Main Junior Gold 1494 Paidí A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
12 23.0 (45.0 DSQ) 45.0 OCS 28.0 141.0 96.0
40th Main Junior Bronze 4864 Rossa Mitchell ward M Galway Bay Sailing Club / Gbsc
GBR
12 33.0 29.0 (45.0 OCS) 34.0 141.0 96.0
41st Main Junior Bronze 1453 Aoife Clarke F Sutton Dinghy Club /
IRL
12 32.0 30.0 (45.0 OCS) 36.0 143.0 98.0
42nd Main Junior Bronze 1398 Lucy Scott F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 38.0 27.0 (45.0 OCS) 45.0 OCS 155.0 110.0
43rd Main Junior Bronze 1470 Nicole Rose Quinn F Howth Yacht Club / Sutton Dinghy Club
IRL
12 (45.0 OCS) 45.0 OCS 45.0 OCS 37.0 172.0 127.0
44th Main Junior Bronze 370 Millie O'Flanagan F Sutton Dinghy Club /
IRL
12 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 180.0 135.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Junior Bronze1stMain - IRL - 1577 Niamh Baynes
Junior Bronze2ndMain - IRL - 1638 Alex Butcher
Junior Bronze3rdMain - IRL - 985 Holly Cantwell
Junior Bronze4thMain - IRL - 1626 Abigail O'Sullivan
Junior Bronze5thMain - IRL - 1480 Jack Doolan
Senior Bronze1stMain - IRL - 1455 Nessa Brazil
Senior Bronze2ndMain - IRL - 1536 Max Neary
Senior Bronze3rdMain - IRL - 1628 Mia Kelleher
Senior Bronze4thMain - IRL - 1631 Rian Baynes
Senior Bronze5thMain - IRL - 1583 Molly O’Flaherty

R1 - Junior Divison

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Divison Rating Sail no. Helmname Gender Club Nat Helmage Place Points
1 Main Junior Silver 1578 Kate Spain F Howth Yacht Club /
IRL
12 2 1.0
2 Main Junior Silver 1629 Emily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 3 2.0
3 Main Junior Gold 1555 Lily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
12 4 3.0
4 Main Junior Gold 1582 Rían O’Neill M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 5 4.0
5 Main Junior Gold 1586 Maeve Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 6 5.0
6 Main Junior Silver 1605 Jonathan Dempsey M National Yacht Club /
IRL
12 7 6.0
7 Main Junior Gold 1535 Annabelle Wilson F Kinsale Yacht Club /
IRL
12 8 7.0
8 Main Junior Bronze 1577 Niamh Baynes F Galway Bay Sailing Club /
IRL
12 9 8.0
9 Main Junior Gold 1384 George Doig M East Antrim Boat Club
IRL
12 10 9.0
10 Main Junior Gold 1609 Finn Foley M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 11 10.0
11 Main Junior Gold 1493 Max O’Hare M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 12 11.0
12 Main Junior Bronze 985 Holly Cantwell F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 13 12.0
13 Main Junior Gold 1570 Dougie Venner M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 14 13.0
14 Main Junior Bronze 1626 Abigail O'Sullivan F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 15 14.0
15 Main Junior Gold 1565 Patrick Fegan M Malahide Yacht Club / Howth Yacht club
IRL
11 17 15.0
16 Main Junior Silver 1614 Eoin Pierse M Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 18 16.0
17 Main Junior Bronze 1528 Tom Darcy M Royal St. George Yacht Club / RSGYC
IRL
12 19 17.0
18 Main Junior Bronze 1446 Donnchadh Duane M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 20 18.0
19 Main Junior Silver 906 Aoife McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
12 21 19.0
20 Main Junior Bronze 1480 Jack Doolan M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 22 20.0
21 Main Junior Silver 1530 Ayda Bruen F Royal Cork Yacht Club / Monkstown Bay Sa
IRL
12 23 21.0
22 Main Junior Bronze 1638 Alex Butcher M Malahide Yacht Club /
IRL
10 24 22.0
23 Main Junior Gold 1494 Paidí A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
12 25 23.0
24 Main Junior Bronze 667 Clara McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
10 26 24.0
25 Main Junior Bronze 1523 Rachel Murdock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 27 25.0
26 Main Junior Bronze 1644 Charlie McKibben M Monkstown Bay Sailing Club /
IRL
11 28 26.0
27 Main Junior Bronze 1596 Arthur Rogers M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 29 27.0
28 Main Junior Silver 1580 Basile Dion M National Yacht Club /
IRL
11 30 28.0
29 Main Junior Silver 1476 Tomás A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
10 31 29.0
30 Main Junior Bronze 1403 Hugo Breen M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 32 30.0
31 Main Junior Bronze 1006 Kate Doolan F Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 34 31.0
32 Main Junior Bronze 1453 Aoife Clarke F Sutton Dinghy Club /
IRL
12 35 32.0
33 Main Junior Bronze 4864 Rossa Mitchell ward M Galway Bay Sailing Club / Gbsc
GBR
12 36 33.0
34 Main Junior Bronze 1635 Nathan Rothl M Malahide Yacht Club /
IRL
12 37 34.0
35 Main Junior Bronze 1579 Will Cullen M Howth Yacht Club /
IRL
12 38 35.0
36 Main Junior Bronze 1661 Patrick McNaughton M Blessington Sailing Club
IRL
12 40 36.0
37 Main Junior Bronze 1452 Tara Hayes F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 41 37.0
38 Main Junior Bronze 1398 Lucy Scott F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 42 38.0
39 Main Junior Bronze 1396 Senan Rowan M Lough Derg Yacht Club /
IRL
11 43 39.0
40 Main Junior Gold 1650 Juliet Ryan F Malahide Yacht Club / Royal St George YC
IRL
12 OCS 45.0
40 Main Junior Silver 1575 Ella Rock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
40 Main Junior Bronze 1210 James Crawford M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
40 Main Junior Bronze 1470 Nicole Rose Quinn F Howth Yacht Club / Sutton Dinghy Club
IRL
12 OCS 45.0

R2 - Junior Divison

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Divison Rating Sail no. Helmname Gender Club Nat Helmage Place Points
1 Main Junior Gold 1384 George Doig M East Antrim Boat Club
IRL
12 39 1.0
2 Main Junior Silver 1578 Kate Spain F Howth Yacht Club /
IRL
12 44 2.0
3 Main Junior Gold 1565 Patrick Fegan M Malahide Yacht Club / Howth Yacht club
IRL
11 45 3.0
4 Main Junior Gold 1535 Annabelle Wilson F Kinsale Yacht Club /
IRL
12 46 4.0
5 Main Junior Silver 1530 Ayda Bruen F Royal Cork Yacht Club / Monkstown Bay Sa
IRL
12 47 5.0
6 Main Junior Bronze 1638 Alex Butcher M Malahide Yacht Club /
IRL
10 48 6.0
7 Main Junior Bronze 1577 Niamh Baynes F Galway Bay Sailing Club /
IRL
12 49 7.0
8 Main Junior Gold 1609 Finn Foley M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 50 8.0
9 Main Junior Gold 1570 Dougie Venner M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 51 9.0
10 Main Junior Gold 1586 Maeve Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 52 10.0
11 Main Junior Bronze 1579 Will Cullen M Howth Yacht Club /
IRL
12 53 11.0
12 Main Junior Silver 1476 Tomás A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
10 54 12.0
13 Main Junior Bronze 985 Holly Cantwell F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 56 13.0
14 Main Junior Bronze 1626 Abigail O'Sullivan F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 57 14.0
15 Main Junior Bronze 1210 James Crawford M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 58 15.0
16 Main Junior Bronze 1596 Arthur Rogers M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 59 16.0
17 Main Junior Silver 1605 Jonathan Dempsey M National Yacht Club /
IRL
12 60 17.0
18 Main Junior Bronze 667 Clara McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
10 61 18.0
19 Main Junior Bronze 1644 Charlie McKibben M Monkstown Bay Sailing Club /
IRL
11 62 19.0
20 Main Junior Silver 1575 Ella Rock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 63 20.0
21 Main Junior Bronze 1528 Tom Darcy M Royal St. George Yacht Club / RSGYC
IRL
12 64 21.0
22 Main Junior Silver 906 Aoife McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
12 65 22.0
23 Main Junior Bronze 1523 Rachel Murdock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 68 23.0
24 Main Junior Bronze 1403 Hugo Breen M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 69 24.0
25 Main Junior Bronze 1480 Jack Doolan M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 70 25.0
26 Main Junior Bronze 1446 Donnchadh Duane M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 71 26.0
27 Main Junior Bronze 1398 Lucy Scott F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 72 27.0
28 Main Junior Bronze 1006 Kate Doolan F Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 73 28.0
29 Main Junior Bronze 4864 Rossa Mitchell ward M Galway Bay Sailing Club / Gbsc
GBR
12 75 29.0
30 Main Junior Bronze 1453 Aoife Clarke F Sutton Dinghy Club /
IRL
12 76 30.0
31 Main Junior Bronze 1396 Senan Rowan M Lough Derg Yacht Club /
IRL
11 77 31.0
32 Main Junior Bronze 1661 Patrick McNaughton M Blessington Sailing Club
IRL
12 78 32.0
33 Main Junior Gold 1555 Lily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
12 OCS 45.0
33 Main Junior Silver 1629 Emily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 OCS 45.0
33 Main Junior Gold 1582 Rían O’Neill M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
33 Main Junior Gold 1650 Juliet Ryan F Malahide Yacht Club / Royal St George YC
IRL
12 OCS 45.0
33 Main Junior Gold 1493 Max O’Hare M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 RET 45.0
33 Main Junior Silver 1614 Eoin Pierse M Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0
33 Main Junior Bronze 1452 Tara Hayes F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0
33 Main Junior Bronze 1635 Nathan Rothl M Malahide Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
33 Main Junior Silver 1580 Basile Dion M National Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0
33 Main Junior Gold 1494 Paidí A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
12 DSQ 45.0
33 Main Junior Bronze 1470 Nicole Rose Quinn F Howth Yacht Club / Sutton Dinghy Club
IRL
12 OCS 45.0

R3 - Junior Divison

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Divison Rating Sail no. Helmname Gender Club Nat Helmage Place Points
1 Main Junior Gold 1586 Maeve Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 1 1.0
2 Main Junior Gold 1650 Juliet Ryan F Malahide Yacht Club / Royal St George YC
IRL
12 2 2.0
3 Main Junior Gold 1555 Lily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
12 3 3.0
4 Main Junior Silver 1629 Emily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 4 4.0
5 Main Junior Gold 1582 Rían O’Neill M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 5 5.0
6 Main Junior Gold 1609 Finn Foley M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 6 6.0
7 Main Junior Silver 906 Aoife McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
12 7 7.0
8 Main Junior Gold 1570 Dougie Venner M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 8 8.0
9 Main Junior Silver 1575 Ella Rock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 9 9.0
10 Main Junior Silver 1605 Jonathan Dempsey M National Yacht Club /
IRL
12 10 10.0
11 Main Junior Bronze 1480 Jack Doolan M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 11 11.0
12 Main Junior Gold 1384 George Doig M East Antrim Boat Club
IRL
12 12 12.0
13 Main Junior Bronze 1403 Hugo Breen M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 13 13.0
14 Main Junior Bronze 1635 Nathan Rothl M Malahide Yacht Club /
IRL
12 14 14.0
15 Main Junior Bronze 1638 Alex Butcher M Malahide Yacht Club /
IRL
10 15 15.0
16 Main Junior Bronze 1210 James Crawford M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 16 16.0
17 Main Junior Bronze 1006 Kate Doolan F Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 17 17.0
18 Main Junior Bronze 985 Holly Cantwell F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 18 18.0
19 Main Junior Bronze 667 Clara McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
10 19 19.0
20 Main Junior Bronze 1452 Tara Hayes F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 20 20.0
21 Main Junior Bronze 1446 Donnchadh Duane M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 21 21.0
22 Main Junior Bronze 1528 Tom Darcy M Royal St. George Yacht Club / RSGYC
IRL
12 22 22.0
23 Main Junior Bronze 1626 Abigail O'Sullivan F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 23 23.0
24 Main Junior Bronze 1523 Rachel Murdock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 24 24.0
25 Main Junior Bronze 1396 Senan Rowan M Lough Derg Yacht Club /
IRL
11 25 25.0
26 Main Junior Bronze 1661 Patrick McNaughton M Blessington Sailing Club
IRL
12 26 26.0
27 Main Junior Bronze 1596 Arthur Rogers M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 27 27.0
28 Main Junior Silver 1578 Kate Spain F Howth Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Gold 1535 Annabelle Wilson F Kinsale Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Gold 1565 Patrick Fegan M Malahide Yacht Club / Howth Yacht club
IRL
11 OCS 45.0
28 Main Junior Bronze 1577 Niamh Baynes F Galway Bay Sailing Club /
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Silver 1530 Ayda Bruen F Royal Cork Yacht Club / Monkstown Bay Sa
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Bronze 1644 Charlie McKibben M Monkstown Bay Sailing Club /
IRL
11 OCS 45.0
28 Main Junior Gold 1493 Max O’Hare M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Silver 1614 Eoin Pierse M Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0
28 Main Junior Silver 1476 Tomás A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
10 OCS 45.0
28 Main Junior Bronze 1579 Will Cullen M Howth Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Silver 1580 Basile Dion M National Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0
28 Main Junior Gold 1494 Paidí A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Bronze 4864 Rossa Mitchell ward M Galway Bay Sailing Club / Gbsc
GBR
12 OCS 45.0
28 Main Junior Bronze 1453 Aoife Clarke F Sutton Dinghy Club /
IRL
12 OCS 45.0
28 Main Junior Bronze 1398 Lucy Scott F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0
28 Main Junior Bronze 1470 Nicole Rose Quinn F Howth Yacht Club / Sutton Dinghy Club
IRL
12 OCS 45.0

R4 - Junior Divison

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Divison Rating Sail no. Helmname Gender Club Nat Helmage Place Points
1 Main Junior Gold 1555 Lily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
12 1 1.0
2 Main Junior Silver 1629 Emily Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 2 2.0
3 Main Junior Gold 1586 Maeve Donagh F Lough Derg Yacht Club / RSGYC
IRL
11 3 3.0
4 Main Junior Silver 1578 Kate Spain F Howth Yacht Club /
IRL
12 4 4.0
5 Main Junior Gold 1650 Juliet Ryan F Malahide Yacht Club / Royal St George YC
IRL
12 5 5.0
6 Main Junior Gold 1493 Max O’Hare M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 6 6.0
7 Main Junior Silver 906 Aoife McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
12 7 7.0
8 Main Junior Gold 1565 Patrick Fegan M Malahide Yacht Club / Howth Yacht club
IRL
11 8 8.0
9 Main Junior Silver 1614 Eoin Pierse M Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 9 9.0
10 Main Junior Gold 1609 Finn Foley M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 10 10.0
11 Main Junior Gold 1535 Annabelle Wilson F Kinsale Yacht Club /
IRL
12 11 11.0
12 Main Junior Bronze 1644 Charlie McKibben M Monkstown Bay Sailing Club /
IRL
11 12 12.0
13 Main Junior Gold 1570 Dougie Venner M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 13 13.0
14 Main Junior Silver 1605 Jonathan Dempsey M National Yacht Club /
IRL
12 14 14.0
15 Main Junior Silver 1530 Ayda Bruen F Royal Cork Yacht Club / Monkstown Bay Sa
IRL
12 15 15.0
16 Main Junior Bronze 1577 Niamh Baynes F Galway Bay Sailing Club /
IRL
12 16 16.0
17 Main Junior Bronze 1626 Abigail O'Sullivan F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 17 17.0
18 Main Junior Gold 1582 Rían O’Neill M Royal Cork Yacht Club /
IRL
12 18 18.0
19 Main Junior Bronze 985 Holly Cantwell F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 19 19.0
20 Main Junior Gold 1384 George Doig M East Antrim Boat Club
IRL
12 20 20.0
21 Main Junior Silver 1580 Basile Dion M National Yacht Club /
IRL
11 21 21.0
22 Main Junior Bronze 1596 Arthur Rogers M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 22 22.0
23 Main Junior Bronze 1446 Donnchadh Duane M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 23 23.0
24 Main Junior Bronze 1528 Tom Darcy M Royal St. George Yacht Club / RSGYC
IRL
12 24 24.0
25 Main Junior Bronze 1452 Tara Hayes F Royal Cork Yacht Club /
IRL
11 25 25.0
26 Main Junior Bronze 1638 Alex Butcher M Malahide Yacht Club /
IRL
10 26 26.0
27 Main Junior Bronze 667 Clara McElligott F Lough Derg Yacht Club /
IRL
10 27 27.0
28 Main Junior Gold 1494 Paidí A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
12 28 28.0
29 Main Junior Bronze 1480 Jack Doolan M Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 29 29.0
30 Main Junior Bronze 1006 Kate Doolan F Waterford Harbour Sailing Club /
IRL
12 30 30.0
31 Main Junior Silver 1575 Ella Rock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 31 31.0
32 Main Junior Bronze 1210 James Crawford M Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 32 32.0
33 Main Junior Silver 1476 Tomás A Coistealbha M Malahide Yacht Club /
IRL
10 34 33.0
34 Main Junior Bronze 4864 Rossa Mitchell ward M Galway Bay Sailing Club / Gbsc
GBR
12 35 34.0
35 Main Junior Bronze 1396 Senan Rowan M Lough Derg Yacht Club /
IRL
11 36 35.0
36 Main Junior Bronze 1453 Aoife Clarke F Sutton Dinghy Club /
IRL
12 37 36.0
37 Main Junior Bronze 1470 Nicole Rose Quinn F Howth Yacht Club / Sutton Dinghy Club
IRL
12 38 37.0
38 Main Junior Bronze 1523 Rachel Murdock F Royal St. George Yacht Club /
IRL
12 39 38.0
39 Main Junior Bronze 1635 Nathan Rothl M Malahide Yacht Club /
IRL
12 40 39.0
40 Main Junior Bronze 1661 Patrick McNaughton M Blessington Sailing Club
IRL
12 42 40.0
41 Main Junior Bronze 1579 Will Cullen M Howth Yacht Club /
IRL
12 43 41.0
42 Main Junior Bronze 1403 Hugo Breen M Lough Ree Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0
42 Main Junior Bronze 1398 Lucy Scott F Royal St. George Yacht Club /
IRL
11 OCS 45.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com