venue burgee

Osprey Class 2006 UK National Championship

Parkstone Yacht Club

Results are final as of 10:30 on September 7, 2023

Overall

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 36, Scoring system: RYA Low Points
Rank SailNo Boat HelmName HelmSex CrewName CrewSex Club R1
13th Aug
R2
13th Aug
R3
14th Aug
R4
14th Aug
R5
15th Aug
R6
15th Aug
R7
16th Aug
Total Points Nett Points
1 1280 Obsession Andy Barker   Peter Greig   Rock SC & Mounts Bay SC 4 MED [5] 1 (6) 1 2 (11) 30 13
2 1290 Swift Wun Martin Cooney   Peter Frith   Poole YC 1 2 6 9 (10) 1 (14) 43 19
3 1312   Richard Hartley   Mark Hartley   Blithfield SC 6 (DNF [22]) MED [10] 5 3 (11) 2 59 26
4 1207 Schiafino Martin Lewis   Stuart Maunder   Poole YC 5 7 9 1 (22) 6 (20) 70 28
5 1272 Yabba Dabba Doo Alan Laing   Steve Brown   Poole YC 7 4 4 (11) (16) 7 8 57 30
6 1195 Another One Bites The Dust Richard Marshall   Nick Willis   Poole YC & Hayling Island SC 2 3 10 (15) 7 (16) 9 62 31
7 1194 Lettice Gavin Rose   Steve Birch   Poole YC (11) (11) 5 10 8 5 3 53 31
8 1316   Will Odling   Simon Odling   Marconi SC (DNF [32]) (13) 7 12 5 8 1 78 33
9 1085 Infidel Oscar Chess   David Charles   Mumbles YC 3 5 (15) (17) 9 9 10 68 36
10 1281 White Knuckles Phil Angrave   Pete Smith   Poole YC 13 6 8 8 2 (DNF [34]) (18) 89 37
11 1297   Mike Taylor   Jon Willey   Marconi SC (14) (14) 13 4 4 10 6 65 37
12 1199 Merlyn George Odling   Andy Smith   ASA (DNS [32]) 9 11 2 (17) 4 13 88 39
13 1311 Oh-Spray Jon Batt   Nick Broomhall   Blithfield SC 12 10 (22) 7 (19) 3 7 80 39
14 1317 Bird of Prey Robert Shaw   Hannah Lewis & Tom Holland F Kielder Water SC 8 8 (18) 3 11 (DNF [34]) 15 97 45
15 1116 Lethal Weapon Colin Stephens   Michael Greig   Penzance SC & Mounts Bay SC (DNF [32]) (DNC [36]) 2 14 14 14 5 117 49
16 1114 Just Pogo Russ Gardiner   Colin Rawlinson   Coniston SC 15 15 (16) (18) 6 12 12 94 60
17 1314 Think Again Viola Scott F Mike Scott   Kielder Water SC (DNS [32]) (DNC [36]) 19 13 13 13 4 130 62
18 1299 Georgia Adam Ellery   Christopher Ryan   Mounts Bay SC 10 16 (17) 16 12 15 (19) 105 69
19 1276 Jennifer Alec Mamwell   Ian Little   Kielder Water SC 9 12 20 20 (27) 17 (24) 129 78
20 1318 IVplay Robin Hobson   Oliver Hobson   Shoreham SC 17 DNF [22] (27) 25 21 18 (DNC [36]) 166 103
21 1292 Light 'n Bitter Paul Heather   Jonathan Osgood   Wilsonian SC (DNS [32]) (DNC [36]) 21 22 23 22 16 172 104
22 1181 The Magician Willy Crichton   Nick Eggett   Kielder Water SC (DNS [32]) (DNC [36]) 24 24 15 20 22 173 105
23 1319 Prey Encore Jeffery Wear   Chris Playfair   Poole YC (DNS [32]) (DNC [36]) 14 28 24 19 21 174 106
24 1310 Brave New World Nick Jones   Arthur Butler   RYA (DNS [32]) (DNC [36]) 28 21 20 24 17 178 110
25 854 Flying Machine Paddy Lewis   Stephen Gibbon   Kielder Water SC 18 17 (34) (DNF [34]) 30 21 29 183 115
26 1261 Lady in Red Fergus Holland   Francis Scott   Kielder Water SC (DNF [32]) 18 23 26 (28) 23 25 175 115
27 1203 One Step Beyond Mike Richardson   David Bourne   Poole YC 16 DNF [22] (29) 29 29 25 (DNC [36]) 186 121
28 1205 Sara Jon Keith Gibbons   Jon Gibbons   Blithfield SC (DNC [36]) (DNC [36]) 12 23 18 DNF [34] DNC [36] 195 123
29 1004 Think Tank Peter Cormie   John Ryan   Mounts Bay SC DNS [32] (DNC [36]) 26 19 26 (DNF [34]) 23 196 126
30 1295 Big Girls Blouse Peter Reeves   Andy Ford   Poole YC (DNF [32]) (DNC [36]) 25 27 25 29 27 201 133
31 521 Geronimo Don Pipes   David Shaw   Blithfield SC & Weston SC (DNS [32]) (DNC [36]) 30 30 31 26 26 211 143
32 936 Lethal Lime Richard Pointon   Nicholas Pointon   Poole YC DNS [32] (DNC [36]) (33) 31 32 27 30 221 152
33 1246 The Outlaw Chris Herbert   Sarah Herbert F Kielder Water SC (DNC [36]) DNF [22] 31 32 (DNC [36]) DNF [34] DNC [36] 227 155
34 1265 Blaze of Glory John Bowden   Tim Bowden   Weymouth SC (DNC [36]) (DNC [36]) 32 DNF [34] 33 28 28 227 155
35 1298 Barking Mad Michael Atkinson   Dave Solly   Poole YC DNS [32] (DNC [36]) (DNC [36]) DNC [36] DNC [36] DNC [36] DNC [36] 248 176
36 1273 Frustration Bob Thomas   Clifford Skinner   Netley SC (DNC [36]) (DNC [36]) DNC [36] DNC [36] DNC [36] DNC [36] DNC [36] 252 180

Race Officer - Ray Page
Results - Nikki Riggs & Richard Readings

Sunday - 2 races in windy conditions gusting 30 knots from the NW-N
Monday - 2 races in much lighter winds of 8-10 knots again from NW-N
Tuesday - 2 races races completed
Wednesday -1 race scheduled

Prizes

CategoryRankCompetitor
Creeksea MkII Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
U21 Helm Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
U21 Helm Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
U21 Crew Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
U21 Crew Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
U21 Crew Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Filey Novice Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Filey Novice Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Filey Novice Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Filey Novice Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Masters Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Masters Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Masters Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Masters Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Masters Trophy5Poole B - OSPREY 1272 Alan Laing & Steve Brown - Yabba Dabba Doo
Over 40 Helm - Tubbs Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Over 40 Helm - Tubbs Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Over 40 Helm - Tubbs Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Over 40 Helm - Tubbs Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Over 40 Helm - Tubbs Trophy5Poole B - OSPREY 1272 Alan Laing & Steve Brown - Yabba Dabba Doo
Over 40 Helm - Tubbs Trophy6Poole A - OSPREY 1195 Richard Marshall & Nick Willis - Another One Bites The Dust
Over 40 Crew - Tenby Tankard Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Over 40 Crew - Tenby Tankard Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Over 40 Crew - Tenby Tankard Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Over 40 Crew - Tenby Tankard Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Over 40 Crew - Tenby Tankard Trophy5Poole B - OSPREY 1272 Alan Laing & Steve Brown - Yabba Dabba Doo
Over 40 Crew - Tenby Tankard Trophy6Poole A - OSPREY 1195 Richard Marshall & Nick Willis - Another One Bites The Dust
Over 40 Crew - Tenby Tankard Trophy7Poole A - OSPREY 1194 Gavin Rose & Steve Birch - Lettice
Lady Helm Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Lady Helm Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Lady Helm Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Lady Helm Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Lady Helm Trophy5Poole B - OSPREY 1272 Alan Laing & Steve Brown - Yabba Dabba Doo
Lady Helm Trophy6Poole A - OSPREY 1195 Richard Marshall & Nick Willis - Another One Bites The Dust
Lady Helm Trophy7Poole A - OSPREY 1194 Gavin Rose & Steve Birch - Lettice
Lady Helm Trophy8Marconi - OSPREY 1316 Will Odling & Simon Odling
Stubley Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Stubley Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Stubley Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Stubley Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Stubley Trophy5Poole B - OSPREY 1272 Alan Laing & Steve Brown - Yabba Dabba Doo
Stubley Trophy6Poole A - OSPREY 1195 Richard Marshall & Nick Willis - Another One Bites The Dust
Stubley Trophy7Poole A - OSPREY 1194 Gavin Rose & Steve Birch - Lettice
Stubley Trophy8Marconi - OSPREY 1316 Will Odling & Simon Odling
Stubley Trophy9Gnome - OSPREY 1085 Oscar Chess & David Charles - Infidel
Forsyth Lang 100 Up Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Forsyth Lang 100 Up Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Forsyth Lang 100 Up Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Forsyth Lang 100 Up Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Forsyth Lang 100 Up Trophy5Poole B - OSPREY 1272 Alan Laing & Steve Brown - Yabba Dabba Doo
Forsyth Lang 100 Up Trophy6Poole A - OSPREY 1195 Richard Marshall & Nick Willis - Another One Bites The Dust
Forsyth Lang 100 Up Trophy7Poole A - OSPREY 1194 Gavin Rose & Steve Birch - Lettice
Forsyth Lang 100 Up Trophy8Marconi - OSPREY 1316 Will Odling & Simon Odling
Forsyth Lang 100 Up Trophy9Gnome - OSPREY 1085 Oscar Chess & David Charles - Infidel
Forsyth Lang 100 Up Trophy10Poole B - OSPREY 1281 Phil Angrave & Pete Smith - White Knuckles
Lady Crew Trophy1Mounts Bay - OSPREY 1280 Andy Barker & Peter Greig - Obsession
Lady Crew Trophy2Poole A - OSPREY 1290 Martin Cooney & Peter Frith - Swift Wun
Lady Crew Trophy3Blithfield - OSPREY 1312 Richard Hartley & Mark Hartley
Lady Crew Trophy4Poole B - OSPREY 1207 Martin Lewis & Stuart Maunder - Schiafino
Lady Crew Trophy5Poole B - OSPREY 1272 Alan Laing & Steve Brown - Yabba Dabba Doo
Lady Crew Trophy6Poole A - OSPREY 1195 Richard Marshall & Nick Willis - Another One Bites The Dust
Lady Crew Trophy7Poole A - OSPREY 1194 Gavin Rose & Steve Birch - Lettice
Lady Crew Trophy8Marconi - OSPREY 1316 Will Odling & Simon Odling
Lady Crew Trophy9Gnome - OSPREY 1085 Oscar Chess & David Charles - Infidel
Lady Crew Trophy10Poole B - OSPREY 1281 Phil Angrave & Pete Smith - White Knuckles
Lady Crew Trophy11Marconi - OSPREY 1297 Mike Taylor & Jon Willey

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 36
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 32
MED  5, 10

www.parkstoneyc.co.uk

www.ospreysailing.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com