Wednesday Evening Series 2022

Oxford SC

2022 Wednesday Evening Series

Asymmetric Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo April 13 April 20 April 27 May 4 May 11 May 18 May 25 June 1 June 8 June 15 June 22 June 29 Total Nett
1st Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (8.0 DNS) 1.0 1.0 3.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 97.0 9.0
2nd Asymmetric K6 919 George Barker   209 (3.0) 2.0 1.0 1.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 (5.0) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 65.0 13.0
3rd Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 1.0 3.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 5.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 3.0 (20.0 DNC) 119.0 19.0
4th Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 2.0 3.0 OOD 2.0 8.0 DNF (20.0 DNC) 2.0 1.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 121.0 21.0
5th Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 (4.0) 4.0 4.0 4.0 (5.0) 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) 2.0 4.0 92.0 23.0
6th Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 9.0 DNF (20.0 DNC) 5.0 3.0 2.0 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 128.0 28.0
7th Asymmetric RS 700 845 Miles Roebuck   1046 (20.0 DNC) 6.0 3.0 5.0 4.0 (20.0 DNC) 9.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 167.0 67.0
8th Asymmetric K6 919 Richard Payne   197 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 7.0 (20.0 DNC) 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 OCS 170.0 70.0
9th Asymmetric WETA 960 Steve Harvey   127 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) 6.0 3.0 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 179.0 79.0
10th Asymmetric K6 919 John Tabor   122 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 210.0 110.0
11th Asymmetric RS 700 845 Ashley Strong   773 7.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 214.0 114.0
12th Asymmetric RS 400 942 Emily Robertson   844 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 222.0 122.0
13th Asymmetric 29ER 903       (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 224.0 124.0
14th Asymmetric FORMULA 16 713 Paul Warren Arthur Warren 207 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 225.0 125.0
15th Asymmetric LASER 4000 922 Tom Cochrane Rob Sheppherd 4370 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 225.0 125.0
16th Asymmetric VIPER SOLO 723 Kevin Walker   239 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 225.0 125.0
17th Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Grant Blake   72 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 225.0 125.0
18th Asymmetric K6 919 Kevin Walker Harry Walker 105 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 226.0 126.0
19th Asymmetric FORMULA 16 713 Jamie Ferguson   546 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 226.0 126.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo April 13 April 20 April 27 May 4 May 11 May 18 May 25 June 1 June 8 June 15 June 22 June 29 Total Nett
1st Fast Handicap CONTENDER 969 Tony Brooks   2747 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 4.0 1.0 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 93.0 33.0
2nd Fast Handicap ALBACORE 1040 Alex Cull Isabela Cull 8251 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 101.0 41.0
3rd Fast Handicap Phantom 1004 Chris Burrows   1281 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 1.3 OOD (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 101.3 41.3
4th Fast Handicap RS 600 920 Dan Robins   968 3.0 OOD (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 117.0 57.0
5th Fast Handicap RS 600 920 Ian Marshall   654 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 124.0 64.0
6th Fast Handicap WETA 960 Steve Harvey   127 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 3.0 125.0 65.0
7th Fast Handicap RS 200 1046 Tom Kosteletos   285 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 DNF 4.0 DNF 12.0 DNC 127.0 67.0
8th Fast Handicap CONTENDER 969 Carl Tagoe   2607 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 133.0 73.0
9th Fast Handicap ALBACORE 1040 Margaret Humpheries David Humpheries 7922 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 134.0 74.0
10th Fast Handicap FINN 1049 Tim Newton   47 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 134.0 74.0
11th Fast Handicap ISO 922 David Docking   822 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 6.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 138.0 78.0

ILCA 6 Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo April 13 April 20 April 27 May 4 May 11 May 18 May 25 June 1 June 8 June 15 June 22 June 29 Total Nett
1st ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 1.0 (9.0 DNC) 2.0 1.0 (3.0) 2.0 (3.0 DNF) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 43.0 10.0
2nd ILCA 6 ILCA 6 1147 Nolan Dawson   215565 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 OOD 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 60.0 15.0
3rd ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 2.0 2.0 (9.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 (9.0 DNC) 2.5 OOD (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 62.5 17.5
4th ILCA 6 ILCA 6 1147 Mark Selinger   102573 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 2.0 2.0 81.0 36.0
5th ILCA 6 ILCA 6 1147 Amy Davis   189189 3.0 (9.0 DNC) 3.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 83.0 38.0
6th ILCA 6 ILCA 6 1147 Mike Wood   191825 (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 100.0 55.0
7th ILCA 6 ILCA 6 1147 Alex Maitland   189189 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 101.0 56.0
8th ILCA 6 ILCA 6 1147 Steve Gould   175387 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 OOD 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 102.0 57.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo April 13 April 20 April 27 May 4 May 11 May 18 May 25 June 1 June 8 June 15 June 22 June 29 Total Nett
1st Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 (1.0) (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 (20.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 31.0 7.0
2nd Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 4.0 (20.0 DNC) 3.4 OOD 2.0 (20.0 DNC) 3.0 5.0 (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (6.0) 2.0 107.4 21.4
3rd Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 5.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.4 OOD 8.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 4.5 3.0 130.9 30.9
4th Slow Handicap SOLO 1140 Joseph Goyder   4499 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 154.0 54.0
5th Slow Handicap SOLO 1140 Laurence Marshall   5235 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.3 OOD 20.0 DNC 3.0 2.0 5.0 173.3 73.3
6th Slow Handicap SUPERNOVA 1077 Andy Nicoll   1030 (20.0 DNC) 4.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 179.0 79.0
7th Slow Handicap Laser 2000 1112 Jonny McVey   22558 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 188.0 88.0
8th Slow Handicap XENON 1079 Rory Fleminger   5422 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 DNF 6.0 20.0 DNC 4.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 197.0 97.0
9th Slow Handicap TOPPER 1365 Alex Van Doran   47658 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 2.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 204.0 104.0
10th Slow Handicap RS VAREO 1093 Russ Howarth   436 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 4.0 207.0 107.0
11th Slow Handicap LASER 2000 1112 Robert Cox   2671 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 (20.0 DNC) 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 207.0 107.0
12th Slow Handicap RS VISION 1137 Michael Hayes   414 7.0 DNF (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 209.0 109.0
13th Slow Handicap LASER 2 1065 Kyriakos Gerogiannis   OX4 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 5.0 OOD 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 210.0 110.0
14th Slow Handicap RS VAREO 1093 Paul Kettle   321 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 222.0 122.0
15th Slow Handicap SOLUTION 1092 Mike Trueman   444 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 222.0 122.0
16th Slow Handicap LASER 2 1065 Alex Maitland Amy Davis 2 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 224.0 124.0
17th Slow Handicap RS VISION 1137 Andy Jarvis   59 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.5 20.0 DNC 224.5 124.5
18th Slow Handicap BRITISH MOTH 1160 Tim Davidson   892 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 OCS 20.0 DNC 228.0 128.0
19th Slow Handicap K1 1064 Tony Jackson   56 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.0 OOD 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 228.0 128.0

ILCA 7 Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo April 13 April 20 April 27 May 4 May 11 May 18 May 25 June 1 June 8 June 15 June 22 June 29 Total Nett
1st ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 1.0 (2.0) (3.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 (27.0 DNC) 2.0 (27.0 DNC) (4.0) 1.0 73.0 10.0
2nd ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 (4.0) (6.0) 4.0 2.0 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 (5.0) 1.0 2.0 2.0 84.0 15.0
3rd ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 (5.0) 4.0 5.0 4.0 2.0 1.0 3.0 2.0 (7.0) (7.0) (8.0) (27.0 DNC) 75.0 21.0
4th ILCA 7 ILCA 7 1100 Gareth Greenfield   213646 (27.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 OOD (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 27.0 DNC 1.0 1.0 OOD 168.0 33.0
5th ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 9.0 5.0 7.0 3.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 6.0 (11.0) (27.0 DNC) 160.0 41.0
6th ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 6.0 7.0 11.0 (27.0 DNC) 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (12.0) 3.0 3.0 (27.0 DNC) 162.0 42.0
7th ILCA 7 ILCA 7 1100 Ashley Deakin   201939 3.0 (27.0 DNC) 2.0 5.0 4.0 (27.0 DNC) 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 3.0 180.0 45.0
8th ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 7.0 8.0 (10.0) 10.0 6.0 8.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 4.0 166.0 48.0
9th ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.0 8.0 7.0 5.0 6.0 (27.0 DNC) (11.0) 8.0 9.0 (10.0) 154.0 52.0
10th ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 8.0 9.0 15.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.8 OOD (27.0 DNC) 5.0 7.0 9.0 196.8 61.8
11th ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 9.8 OOD 10.0 13.0 (27.0 DNC) 10.0 6.0 7.0 (27.0 DNC) 13.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 203.8 68.8
12th ILCA 7 ILCA 7 1100 Tom Cochrane   191145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.0 (27.0 DNC) 3.0 4.0 (27.0 DNC) 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 214.0 79.0
13th ILCA 7 ILCA 7 1100 William Bibby   178697 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) 10.0 27.0 DNC 6.0 27.0 DNC 224.0 89.0
14th ILCA 7 ILCA 7 1100 Christopher Coniam   185079 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 2.0 27.0 DNC 7.0 260.0 125.0
15th ILCA 7 ILCA 7 1100 Nolan Dawson   215565 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 10.0 8.0 265.0 130.0
16th ILCA 7 ILCA 7 1100 Tim Davison   210561 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 276.0 141.0
17th ILCA 7 ILCA 7 1100 Ciaran Hurney   192620 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 280.0 145.0
18th ILCA 7 ILCA 7 1100 Janet Nettleship   186949 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 287.0 152.0
19th ILCA 7 ILCA 7 1100 Julian Pearson   164574 (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 300.0 165.0
20th ILCA 7 ILCA 7 1099 Janet Nettleship   98156 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 303.0 168.0
21st ILCA 7 ILCA 7 1099 Timothy Alston   154735 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 303.0 168.0
22nd ILCA 7 ILCA 7 1100 Jonathan Duck   178448 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 27.0 DNC 27.0 DNC 306.0 171.0
23rd ILCA 7 ILCA 7 1099 J Roberts   86694 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 12.0 DNF 309.0 174.0
24th ILCA 7 ILCA 7 1100 Alex Maitland     (27.0 DNC) (27.0 DNC) 12.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 309.0 174.0
25th ILCA 7 ILCA 7 1100     184315 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 13.0 DNF 27.0 DNC 310.0 175.0
26th ILCA 7 ILCA 7 1100 Guy Williams   190739 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 324.0 189.0

BCE = Back Calculated Elapsed time. That is the time you would need to improve by to match the winner.

April 13 - Asymmetric Fleet - 13/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.45
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 0.43.44 0.47.35 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 0.44.28 0.48.23 0.00.44 2.0
3 Asymmetric K6 919 George Barker   209 0.44.44 0.48.41 0.01.00 3.0
4 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 0.50.21 0.53.07 0.05.14 4.0
5 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Grant Blake   72 0.51.17 0.54.06 0.06.10 5.0
6 Asymmetric FORMULA 16 713 Jamie Ferguson   546 0.48.08 1.07.30 0.14.12 6.0
7 Asymmetric RS 700 845 Ashley Strong   773 1.04.00 1.15.44 0.23.47 7.0
8 Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 DNF     9.0

April 20 - Asymmetric Fleet - 20/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.45
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 45.03 0.49.01 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 George Barker   209 45.30 0.49.31 0.00.27 2.0
3 Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 45.31 0.49.32 0.00.28 3.0
3 Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 OOD     3.0
5 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 47.50 0.50.27 0.01.22 4.0
6 Asymmetric VIPER SOLO 723 Kevin Walker   239 36.39 0.50.41 0.01.12 5.0
7 Asymmetric RS 700 845 Miles Roebuck   1046 48.10 0.57.00 0.06.45 6.0

April 27 - Asymmetric Fleet - 27/04/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.45
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 George Barker   209 0.49.33 0.53.55 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 0.49.52 0.54.16 0.00.19 2.0
3 Asymmetric RS 700 845 Miles Roebuck   1046 0.47.16 0.55.56 0.01.42 3.0
4 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 0.53.30 0.56.26 0.02.23 4.0
5 Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 0.52.21 0.56.58 0.02.48 5.0
6 Asymmetric K6 919 Richard Payne   197 0.52.50 0.57.29 0.03.17 6.0
7 Asymmetric K6 919 John Tabor   122 0.54.45 0.59.35 0.05.12 7.0

May 4 - Asymmetric Fleet - 04/05/2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.45
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 George Barker   209 64.13 1.09.53 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 64.21 1.10.01 0.00.08 2.0
3 Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 64.22 1.10.02 0.00.09 3.0
4 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 66.33 1.10.12 0.00.18 4.0
5 Asymmetric RS 700 845 Miles Roebuck   1046 67.06 1.19.24 0.08.03 5.0
6 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 DNS     8.0
6 Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 DNF     8.0

May 11 - Asymmetric Fleet - 11/05/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.52
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 0.48.55 0.53.14 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 0.49.44 0.54.07 0.00.49 2.0
3 Asymmetric K6 919 George Barker   209 0.50.05 0.54.30 0.01.10 3.0
4 Asymmetric RS 700 845 Miles Roebuck   1046 0.47.24 0.56.06 0.02.25 4.0
5 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 0.53.19 0.56.14 0.02.51 5.0
6 Asymmetric WETA 960 Steve Harvey   127 1.01.17 1.03.50 0.10.11 6.0

May 18 - Asymmetric Fleet - 18/05/2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.52
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 36.53 0.40.08 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 38.26 0.41.49 0.01.33 2.0
3 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 43.39 0.46.03 0.05.36 3.0
4 Asymmetric K6 919 George Barker   209 45.15 0.49.14 0.08.22 4.0
5 Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 50.46 0.55.14 0.13.53 5.0
6 Asymmetric K6 919 Richard Payne   197 51.18 0.55.49 0.14.25 6.0
7 Asymmetric RS 700 845 Ashley Strong   773 56.32 1.06.54 0.22.37 7.0

May 25 - Asymmetric Fleet - 25/05/2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 18.52
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 39.46 0.43.16 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 George Barker   209 40.54 0.44.30 0.01.08 2.0
3 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 40.56 0.44.32 0.01.10 3.0
4 Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 41.05 0.44.42 0.01.19 4.0
5 Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 41.33 0.45.13 0.01.47 5.0
6 Asymmetric WETA 960 Steve Harvey   127 46.36 0.48.33 0.05.04 6.0
7 Asymmetric K6 919 Richard Payne   197 44.52 0.48.49 0.05.06 7.0
8 Asymmetric RS 700 845 Miles Roebuck   1046 DNF     9.0

June 1 - Asymmetric Fleet - 01/06/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.48
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 0.38.39 0.42.03 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 George Barker   209 0.40.33 0.44.07 0.01.54 2.0
3 Asymmetric WETA 960 Steve Harvey   127 0.46.00 1.03.53 0.15.43 3.0
4 Asymmetric 29ER 903       0.49.30 1.13.05 0.21.01 4.0

June 8 - Asymmetric Fleet - 01/06/2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.46
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 0.38.35 0.41.59 0.00.00 1.0
2 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 0.42.11 0.44.30 0.02.23 2.0
3 Asymmetric K6 919 John Hall Martin Gibson 159 0.41.43 0.45.24 0.03.08 3.0
4 Asymmetric K6 919 Richard Payne   197 0.43.30 0.47.20 0.04.55 4.0
5 Asymmetric K6 919 George Barker   209 0.44.10 0.48.04 0.05.35 5.0

June 15 - Asymmetric Fleet - 15/06/2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 47.48 0.52.01 0.00.00 1.0
2 Asymmetric K6 919 George Barker   209 48.34 0.52.51 0.00.46 2.0
3 Asymmetric K6 919 John Tabor   122 49.38 0.54.00 0.01.50 3.0
4 Asymmetric WETA 960 Steve Harvey   127 52.08 0.54.18 0.02.12 4.0
5 Asymmetric LASER 4000 922 Tom Cochrane Rob Sheppherd 4370 52.35 0.57.02 0.04.38 5.0
6 Asymmetric K6 919 Kevin Walker Harry Walker 105 54.54 0.59.44 0.07.06 6.0

June 22 - Asymmetric Fleet - 22/06/2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 31.30 0.34.17 0.00.00 1.0
2 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 35.37 0.37.34 0.03.07 2.0
3 Asymmetric K6 919 Tim Williams   189 34.59 0.38.04 0.03.29 3.0

June 29 - Asymmetric Fleet - 29/06/2022

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Asymmetric K6 919 Mike Trueman james Bennett 214 47.54 0.52.07 0.00.00 1.0
2 Asymmetric RS 400 942 Emily Robertson   844 51.39 0.54.50 0.02.33 2.0
3 Asymmetric K6 919 Derek Buchanan Elaine Buchanan 165 50.57 0.55.26 0.03.03 3.0
4 Asymmetric DEVOTI D-ONE 948 Michelle Brooks   907 52.58 0.55.52 0.03.33 4.0
5 Asymmetric FORMULA 16 713 Paul Warren Arthur Warren 207 40.31 0.56.50 0.03.21 5.0
6 Asymmetric K6 919 Richard Payne   197 OCS     7.0

April 13 - Fast Handicap Fleet - 13/04/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.48
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap ALBACORE 1040 Alex Cull Isabela Cull 8251 0.44.23 0.42.41 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap RS 600 920 Dan Robins   968 OOD     3.0

April 27 - Fast Handicap Fleet - 27/04/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.48
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap RS 600 920 Ian Marshall   654 0.45.40 0.49.38 0.00.00 1.0

May 4 - Fast Handicap Fleet - 04/05/2022

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.48
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap RS 600 920 Dan Robins   968 58.23 1.03.28 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap Phantom 1004 Chris Burrows   1281 46.14 1.09.04 0.03.45 2.0

May 11 - Fast Handicap Fleet - 11/05/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.55
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap CONTENDER 969 Carl Tagoe   2607 0.45.28 0.46.55 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap Phantom 1004 Chris Burrows   1281 OOD     1.3
3 Fast Handicap CONTENDER 969 Tony Brooks   2747 0.45.48 0.47.16 0.00.20 2.0

May 18 - Fast Handicap Fleet - 18/05/2022

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.55
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap ALBACORE 1040 Alex Cull Isabela Cull 8251 48.48 0.46.55 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap FINN 1049 Tim Newton   47 50.53 0.48.30 0.01.40 2.0
3 Fast Handicap RS 600 920 Ian Marshall   654 45.47 0.49.46 0.02.37 3.0
4 Fast Handicap CONTENDER 969 Tony Brooks   2747 48.29 0.50.02 0.03.01 4.0
5 Fast Handicap RS 600 920 Dan Robins   968 46.55 0.51.00 0.03.45 5.0
6 Fast Handicap ISO 922 David Docking   822 37.48 1.22.00 0.16.10 6.0

May 25 - Fast Handicap Fleet - 25/05/2022

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.55
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap CONTENDER 969 Tony Brooks   2747 40.36 0.41.54 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap ALBACORE 1040 Alex Cull Isabela Cull 8251 48.51 0.46.58 0.05.17 2.0

June 1 - Fast Handicap Fleet - 01/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 18.55
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 Fast Handicap ALBACORE 1040 Alex Cull Isabela Cull 8251 1 1.0

June 8 - Fast Handicap Fleet - 01/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.49
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap CONTENDER 969 Tony Brooks   2747 0.40.21 0.41.38 0.00.00 1.0

June 15 - Fast Handicap Fleet - 15/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap Phantom 1004 Chris Burrows   1281 54.40 0.54.27 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap RS 200 1046 Tom Kosteletos   285 DNF     3.0

June 22 - Fast Handicap Fleet - 22/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap Phantom 1004 Chris Burrows   1281 45.35 0.45.24 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap WETA 960 Steve Harvey   127 48.26 0.50.27 0.04.51 2.0
3 Fast Handicap RS 200 1046 Tom Kosteletos   285 DNF     4.0

June 29 - Fast Handicap Fleet - 29/06/2022

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Fast Handicap CONTENDER 969 Tony Brooks   2747 58.30 1.00.22 0.00.00 1.0
2 Fast Handicap ALBACORE 1040 Margaret Humpheries David Humpheries 7922 68.18 1.05.40 0.05.31 2.0
3 Fast Handicap WETA 960 Steve Harvey   127 64.41 1.07.23 0.06.44 3.0

April 13 - ILCA 6 Fleet - 13/04/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 2 2.0
3 ILCA 6 ILCA 6 1147 Amy Davis   189189 3 3.0

April 20 - ILCA 6 Fleet - 20/04/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Mike Wood   191825 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 2 2.0

April 27 - ILCA 6 Fleet - 27/04/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Nolan Dawson   215565 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 2 2.0
3 ILCA 6 ILCA 6 1147 Amy Davis   189189 3 3.0

May 4 - ILCA 6 Fleet - 04/05/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Amy Davis   189189 2 2.0
3 ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 3 3.0
4 ILCA 6 ILCA 6 1147 Mark Selinger   102573 4 4.0

May 11 - ILCA 6 Fleet - 11/05/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Nolan Dawson   215565 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 3 2.0
3 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 4 3.0

May 18 - ILCA 6 Fleet - 18/05/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Nolan Dawson   215565 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 2 2.0
3 ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 3 3.0

May 25 - ILCA 6 Fleet - 25/05/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Nolan Dawson   215565 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 DNF 3.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Steve Gould   175387 OOD 3.0

June 1 - ILCA 6 Fleet - 01/06/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Nolan Dawson   215565 OOD 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 OOD 2.5

June 8 - ILCA 6 Fleet - 01/06/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Nolan Dawson   215565 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Alex Maitland   189189 2 2.0
3 ILCA 6 ILCA 6 1147 Amy Davis   189189 3 3.0

June 15 - ILCA 6 Fleet - 15/06/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Mark Selinger   102573 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 2 2.0

June 22 - ILCA 6 Fleet - 22/06/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Mark Selinger   102573 2 2.0

June 29 - ILCA 6 Fleet - 29/06/2022

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 6 ILCA 6 1147 Peter Doran   214226 1 1.0
2 ILCA 6 ILCA 6 1147 Mark Selinger   102573 2 2.0
3 ILCA 6 ILCA 6 1147 David Keeling   213638 3 3.0

April 13 - Slow Handicap Fleet - 13/04/2022

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18.54
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 0.46.08 0.43.19 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap SOLUTION 1092 Mike Trueman   444 0.47.53 0.43.51 0.00.35 2.0
3 Slow Handicap SOLO 1140 Joseph Goyder   4499 0.52.01 0.45.38 0.02.38 3.0
4 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 0.48.53 0.45.54 0.02.45 4.0
5 Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 0.51.50 0.47.25 0.04.29 5.0
6 Slow Handicap RS VISION 1137 Michael Hayes   414 DNF     7.0

April 20 - Slow Handicap Fleet - 20/04/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 18.54
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 44.20 0.41.38 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap SOLO 1140 Joseph Goyder   4499 49.04 0.43.02 0.01.37 2.0
3 Slow Handicap Laser 2000 1112 Jonny McVey   22558 49.06 0.44.09 0.02.49 3.0
4 Slow Handicap SUPERNOVA 1077 Andy Nicoll   1030 38.00 0.52.55 0.08.07 4.0

April 27 - Slow Handicap Fleet - 27/04/2022

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18.54
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 0.51.00 0.47.53 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap RS VAREO 1093 Paul Kettle   321 0.52.54 0.48.24 0.00.34 2.0
3 Slow Handicap SOLO 1140 Joseph Goyder   4499 0.57.09 0.50.08 0.02.34 3.0
4 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 OOD     3.4
5 Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 0.56.54 0.52.04 0.04.34 4.0
6 Slow Handicap SUPERNOVA 1077 Andy Nicoll   1030 0.51.16 1.03.28 0.12.35 5.0

May 4 - Slow Handicap Fleet - 04/05/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 18.54
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 47.26 0.44.32 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 49.08 0.46.08 0.01.42 2.0
3 Slow Handicap SOLO 1140 Joseph Goyder   4499 53.21 0.46.48 0.02.35 3.0
4 Slow Handicap Laser 2000 1112 Jonny McVey   22558 55.54 0.50.16 0.06.22 4.0

May 11 - Slow Handicap Fleet - 11/05/2022

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 19.01
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 0.33.24 0.31.22 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap TOPPER 1365 Alex Van Doran   47658 0.45.00 0.32.58 0.02.11 2.0
3 Slow Handicap SOLO 1140 Joseph Goyder   4499 0.38.17 0.33.35 0.02.32 3.0
4 Slow Handicap LASER 2000 1112 Robert Cox   2671 0.43.58 0.39.32 0.09.06 4.0

May 18 - Slow Handicap Fleet - 18/05/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 19.01
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 29.00 0.27.14 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap TOPPER 1365 Alex Van Doran   47658 37.17 0.27.19 0.00.07 2.0
3 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 31.35 0.29.39 0.02.35 3.0
4 Slow Handicap SUPERNOVA 1077 Andy Nicoll   1030 40.28 0.37.34 0.11.08 4.0
5 Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 OOD     4.4
6 Slow Handicap LASER 2 1065 Kyriakos Gerogiannis   OX4 42.51 0.40.14 0.13.51 5.0
7 Slow Handicap XENON 1079 Rory Fleminger   5422 DNF     7.0

May 25 - Slow Handicap Fleet - 25/05/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 19.01
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap Laser 2000 1112 Jonny McVey   22558 34.30 0.31.02 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap RS VISION 1137 Michael Hayes   414 36.36 0.32.11 0.01.19 2.0
3 Slow Handicap LASER 2000 1112 Robert Cox   2671 36.46 0.33.04 0.02.16 3.0
4 Slow Handicap LASER 2 1065 Alex Maitland Amy Davis 2 36.30 0.34.16 0.03.27 4.0
5 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 37.54 0.35.35 0.04.51 5.0
5 Slow Handicap LASER 2 1065 Kyriakos Gerogiannis   OX4 OOD     5.0
7 Slow Handicap XENON 1079 Rory Fleminger   5422 38.35 0.35.46 0.05.06 6.0
8 Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 DNF     8.0
8 Slow Handicap K1 1064 Tony Jackson   56 OOD     8.0

June 1 - Slow Handicap Fleet - 01/06/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 19.01
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 1 0:00:01 0:00:00 1.0
2 Slow Handicap SOLO 1140 Laurence Marshall   5235 OOD     3.3

June 8 - Slow Handicap Fleet - 01/06/2022

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 18.55
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 0.29.16 0.27.29 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 0.35.42 0.33.31 0.06.26 2.0
3 Slow Handicap XENON 1079 Rory Fleminger   5422 DNF     4.0

June 15 - Slow Handicap Fleet - 15/06/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 49.38 0.46.36 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 51.51 0.47.26 0.00.55 2.0
3 Slow Handicap SOLO 1140 Laurence Marshall   5235 56.44 0.49.46 0.03.36 3.0

June 22 - Slow Handicap Fleet - 22/06/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 44.15 0.41.33 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap SOLO 1140 Laurence Marshall   5235 48.02 0.42.08 0.00.40 2.0
3 Slow Handicap RS VAREO 1093 Russ Howarth   436 47.55 0.43.50 0.02.30 3.0
4 Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 48.00 0.43.55 0.02.35 4.5
4 Slow Handicap RS VISION 1137 Andy Jarvis   59 49.56 0.43.55 0.02.42 4.5
6 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 47.46 0.44.51 0.03.31 6.0
7 Slow Handicap BRITISH MOTH 1160 Tim Davidson   892 OCS     8.0

June 29 - Slow Handicap Fleet - 29/06/2022

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Elapsed Corrected BCE Points
1 Slow Handicap RS AERO 7 1065 Richard Payne   2224 38.46 0.36.24 0.00.00 1.0
2 Slow Handicap RS AERO 7 1065 David Oughton   1153 40.33 0.38.05 0.01.47 2.0
3 Slow Handicap RS VAREO 1093 Tony Bell   299 43.36 0.39.53 0.03.49 3.0
4 Slow Handicap RS VAREO 1093 Russ Howarth   436 43.50 0.40.06 0.04.03 4.0
5 Slow Handicap SOLO 1140 Laurence Marshall   5235 49.49 0.43.42 0.08.19 5.0
6 Slow Handicap SUPERNOVA 1077 Andy Nicoll   1030 49.59 0.46.25 0.10.47 6.0

April 13 - ILCA 7 Fleet - 13/04/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Tim Davison   210561 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ashley Deakin   201939 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 7 7.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 8 8.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 9 9.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 OOD 9.8

April 20 - ILCA 7 Fleet - 20/04/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Gareth Greenfield   213646 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Julian Pearson   164574 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 7 7.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 8 8.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 9 9.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 10 10.0

April 27 - ILCA 7 Fleet - 27/04/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Gareth Greenfield   213646 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ashley Deakin   201939 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1099 Timothy Alston   154735 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 7 7.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 William Bibby   178697 8 8.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 9 9.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 10 10.0
11 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 11 11.0
12 ILCA 7 ILCA 7 1100 Alex Maitland     12 12.0
13 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 13 13.0
14 ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 DNF 15.0

May 4 - ILCA 7 Fleet - 04/05/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 1 1.0
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Gareth Greenfield   213646 OOD 1.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 2 2.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 3 3.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 4 4.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ashley Deakin   201939 5 5.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 William Bibby   178697 6 6.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ciaran Hurney   192620 7 7.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 8 8.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 Tom Cochrane   191145 9 9.0
11 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 10 10.0

May 11 - ILCA 7 Fleet - 11/05/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ashley Deakin   201939 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 7 7.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 Janet Nettleship   186949 8 8.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 9 9.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 10 10.0

May 18 - ILCA 7 Fleet - 18/05/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Tom Cochrane   191145 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Tim Davison   210561 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 DNF 8.0

May 25 - ILCA 7 Fleet - 25/05/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ashley Deakin   201939 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Tom Cochrane   191145 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 William Bibby   178697 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 7 7.0

June 1 - ILCA 7 Fleet - 01/06/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 OOD 8.8

June 8 - ILCA 7 Fleet - 01/06/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Gareth Greenfield   213646 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ciaran Hurney   192620 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Tom Cochrane   191145 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 7 7.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 Christopher Coniam   185079 8 8.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Janet Nettleship   186949 9 9.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 William Bibby   178697 10 10.0
11 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 11 11.0
12 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 12 12.0
13 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nigel Fawlk   157711 13 13.0

June 15 - ILCA 7 Fleet - 15/06/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Christopher Coniam   185079 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nolan Dawson   215565 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 7 7.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 8 8.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Jonathan Duck   178448 9 9.0

June 22 - ILCA 7 Fleet - 22/06/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Gareth Greenfield   213646 1 1.0
2 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 2 2.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Steve Wood   170828 3 3.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 4 4.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 5 5.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 William Bibby   178697 6 6.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 7 7.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 George Coop   198302 8 8.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 9 9.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nolan Dawson   215565 10 10.0
11 ILCA 7 ILCA 7 1100 Andrew Perrott   198890 11 11.0
12 ILCA 7 ILCA 7 1100     184315 DNF 13.0

June 29 - ILCA 7 Fleet - 29/06/2022

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class PY Helmname CrewName SailNo Place Points
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Allsop   190738 1 1.0
1 ILCA 7 ILCA 7 1100 Gareth Greenfield   213646 OOD 1.0
3 ILCA 7 ILCA 7 1100 Chris Pinner   213601 2 2.0
4 ILCA 7 ILCA 7 1100 Ashley Deakin   201939 3 3.0
5 ILCA 7 ILCA 7 1100 Bob Ashby   211079 4 4.0
6 ILCA 7 ILCA 7 1100 Tom Cochrane   191145 5 5.0
7 ILCA 7 ILCA 7 1099 Janet Nettleship   98156 6 6.0
8 ILCA 7 ILCA 7 1100 Christopher Coniam   185079 7 7.0
9 ILCA 7 ILCA 7 1100 Nolan Dawson   215565 8 8.0
10 ILCA 7 ILCA 7 1100 John Lee   213532 9 9.0
11 ILCA 7 ILCA 7 1100 Pete Appleyard   152398 10 10.0
12 ILCA 7 ILCA 7 1099 J Roberts   86694 DNF 12.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com