event burgee

PBC Championship Series 2 2018-19

Paremata Boating Club

Results are provisional as of 8:13 on December 3, 2018

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st Laser Laser Laser 210504 Tim Simpson     5.0 DNF 4.0 1.0 (8.0 DNC) 2.0 20.0 12.0
2nd Laser Laser Laser 198115 Tom Kerr     2.0 5.0 3.0 2.0 (8.0 DNC) 20.0 12.0
3rd Laser Laser Laser 136709 Ryan Tait     (8.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 8.0 DNC 21.0 13.0
4th Laser Laser Laser 163937 Reuben Smith     (5.0 DNF) 3.0 4.0 4.0 DNF 5.0 21.0 16.0
5th Laser Laser Laser 155391 Keith Fey     (8.0 DNC) 1.0 7.0 DNS 8.0 DNC 1.0 25.0 17.0
6th Laser Laser Laser 188803 Aaran Judd     1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 28.0 20.0
7th Laser Laser Laser 136708 Chris Ineson     (8.0 DNC) 6.0 7.0 DNS 8.0 DNC 4.0 33.0 25.0

O'pen Bic Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9599 Jack Callear     2.0       1.0 3.0 3.0
2nd O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9600 Connor Adams     1.0       2.0 3.0 3.0
3rd O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9555 Zoe Ham     4.0 DNC       3.0 7.0 7.0

Open Division 1 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st Open Division 1 Waverider Farr 3.7 395 Alan Swinney             1.0 1.0 1.0
2nd Open Division 1 Ghost Farr 3.7 177 Ruth Swinney             2.0 2.0 2.0

Open Division 2 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st Open Division 2 Topaz Topaz 10806 Sarah Chloe           1.0 1.0 1.0

Optimist Green Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st Optimist Green Optimist Optimist 4229 Caelan Taylor       1.0 1.0 3.0 DNF 1.0 6.0 6.0
2nd Optimist Green Optimist Optimist 4018 Ethan Brown       2.0 3.0 DNF 1.0 8.0 DNC 14.0 14.0
3rd Optimist Green Mr Blue Optimist 3640 Elena Keal-Neches       8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 26.0 26.0
4th Optimist Green Optimist Optimist 3841 Hamish Thomson       8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 27.0 27.0
5th Optimist Green Optimystic Optimist 3575 Ellena Courtnage       8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 28.0 28.0
6th Optimist Green Optimist Optimist 4161 Myles Hogg       8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 29.0 29.0
7th Optimist Green Optimist Optimist 4056 Hunter Adams       8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 30.0 30.0

Optimist Open Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st Optimist Open On the Run Optimist 4141 Tessa Thornley     (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 2.0 9.0 5.0
2nd Optimist Open Full Throttle Optimist 4470 Tessa McCarthy     (4.0 DNF) 2.0 2.0 2.0 3.0 13.0 9.0
3rd Optimist Open Optimist Optimist 4348 James Swinney     (4.0 DNF) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 17.0 13.0

Starling Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st Starling Starling Starling 1146 Josh Begg     1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Starling Starling Starling 1245 Emily McCarthy     (4.0 DNF) 1.0 1.0 2.0 2.0 10.0 6.0
3rd Starling Starling Starling 2040 Maugan Bailey     2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 20.0 15.0
4th Starling Starling Starling 2055 Caitlin Brown     (5.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNF 24.0 19.0

Z Class Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating S2R01 S2R02 S2R03 S2R04 S2R05 Total Nett
1st Z Class Talulah Z Class 80 Aaran Judd C Judd 1   1.0 3.0 DNS     4.0 4.0
2nd Z Class Placemakers Tornado Z Class 56 Rhys Moult Addison Judd 1   2.0 3.0 DNS     5.0 5.0

S2R01 - Laser Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Laser Laser Laser 188803 Aaran Judd     1:04:33 1.0
2 Laser Laser Laser 198115 Tom Kerr     1:13:15 2.0
3 Laser Laser Laser 210504 Tim Simpson     DNF 5.0
3 Laser Laser Laser 163937 Reuben Smith     DNF 5.0

S2R02 - Laser Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:55:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Laser Laser Laser 155391 Keith Fey     0:16:02 1.0
2 Laser Laser Laser 136709 Ryan Tait     0:17:32 2.0
3 Laser Laser Laser 163937 Reuben Smith     0:18:45 3.0
4 Laser Laser Laser 210504 Tim Simpson     0:19:05 4.0
5 Laser Laser Laser 198115 Tom Kerr     0:19:08 5.0
6 Laser Laser Laser 136708 Chris Ineson     0:21:15 6.0

S2R03 - Laser Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:32:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Laser Laser Laser 210504 Tim Simpson     0:12:03 1.0
2 Laser Laser Laser 136709 Ryan Tait     0:12:04 2.0
3 Laser Laser Laser 198115 Tom Kerr     0:16:05 3.0
4 Laser Laser Laser 163937 Reuben Smith     0:16:22 4.0
5 Laser Laser Laser 155391 Keith Fey     DNS 7.0
5 Laser Laser Laser 136708 Chris Ineson     DNS 7.0

S2R04 - Laser Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Laser Laser Laser 136709 Ryan Tait     0:26:26 1.0
2 Laser Laser Laser 198115 Tom Kerr     0:27:09 2.0
3 Laser Laser Laser 163937 Reuben Smith     DNF 4.0

S2R05 - Laser Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Laser Laser Laser 155391 Keith Fey     1:41:23 1.0
2 Laser Laser Laser 210504 Tim Simpson     1:44:18 2.0
3 Laser Laser Laser 188803 Aaran Judd     1:44:35 3.0
4 Laser Laser Laser 136708 Chris Ineson     1:52:23 4.0
5 Laser Laser Laser 163937 Reuben Smith     1:52:24 5.0

S2R01 - O'pen Bic Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9600 Connor Adams     0:57:37 1.0
2 O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9599 Jack Callear     1:03:08 2.0

S2R02 - O'pen Bic Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R03 - O'pen Bic Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:37:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R04 - O'pen Bic Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R05 - O'pen Bic Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9599 Jack Callear     1:37:02 1.0
2 O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9600 Connor Adams     1:57:25 2.0
3 O'pen Bic O'pen Bic O'pen Bic 9555 Zoe Ham     2:01:36 3.0

S2R01 - Open Division 1 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R02 - Open Division 1 Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:55:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R03 - Open Division 1 Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:32:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R04 - Open Division 1 Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R05 - Open Division 1 Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Open Division 1 Waverider Farr 3.7 395 Alan Swinney     1:37:33 1.0
2 Open Division 1 Ghost Farr 3.7 177 Ruth Swinney     1:49:10 2.0

S2R01 - Open Division 2 Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R02 - Open Division 2 Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:55:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R03 - Open Division 2 Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:32:00, Course: 3, Wind dir: NNW, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R04 - Open Division 2 Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R05 - Open Division 2 Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Open Division 2 Topaz Topaz 10806 Sarah Chloe   1:47:58 1.0

S2R01 - Optimist Green Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R02 - Optimist Green Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Green Optimist Optimist 4229 Caelan Taylor     0:19:32 1.0
2 Optimist Green Optimist Optimist 4018 Ethan Brown     0:24:59 2.0

S2R03 - Optimist Green Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:37:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Green Optimist Optimist 4229 Caelan Taylor     0:22:00 1.0
2 Optimist Green Optimist Optimist 4018 Ethan Brown     DNF 3.0

S2R04 - Optimist Green Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Green Optimist Optimist 4018 Ethan Brown     0:15:22 1.0
2 Optimist Green Optimist Optimist 4229 Caelan Taylor     DNF 3.0

S2R05 - Optimist Green Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Green Optimist Optimist 4229 Caelan Taylor     1:44:19 1.0
2 Optimist Green Mr Blue Optimist 3640 Elena Keal-Neches     1:52:43 2.0
3 Optimist Green Optimist Optimist 3841 Hamish Thomson     2:00:53 3.0
4 Optimist Green Optimystic Optimist 3575 Ellena Courtnage     2:01:08 4.0
5 Optimist Green Optimist Optimist 4161 Myles Hogg     2:02:34 5.0
6 Optimist Green Optimist Optimist 4056 Hunter Adams     2:05:44 6.0

S2R01 - Optimist Open Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Optimist Open On the Run Optimist 4141 Tessa Thornley     DNF 4.0
1 Optimist Open Full Throttle Optimist 4470 Tessa McCarthy     DNF 4.0
1 Optimist Open Optimist Optimist 4348 James Swinney     DNF 4.0

S2R02 - Optimist Open Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Open On the Run Optimist 4141 Tessa Thornley     0:13:57 1.0
2 Optimist Open Full Throttle Optimist 4470 Tessa McCarthy     0:18:57 2.0

S2R03 - Optimist Open Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:37:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Open On the Run Optimist 4141 Tessa Thornley     0:10:57 1.0
2 Optimist Open Full Throttle Optimist 4470 Tessa McCarthy     0:14:12 2.0

S2R04 - Optimist Open Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Open On the Run Optimist 4141 Tessa Thornley     0:14:25 1.0
2 Optimist Open Full Throttle Optimist 4470 Tessa McCarthy     0:17:25 2.0

S2R05 - Optimist Open Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Optimist Open Optimist Optimist 4348 James Swinney     1:47:02 1.0
2 Optimist Open On the Run Optimist 4141 Tessa Thornley     1:47:07 2.0
3 Optimist Open Full Throttle Optimist 4470 Tessa McCarthy     1:54:16 3.0

S2R01 - Starling Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Starling Starling Starling 1146 Josh Begg     0:59:31 1.0
2 Starling Starling Starling 2040 Maugan Bailey     1:06:58 2.0
3 Starling Starling Starling 1245 Emily McCarthy     DNF 4.0

S2R02 - Starling Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:55:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Starling Starling Starling 1245 Emily McCarthy     0:19:29 1.0
2 Starling Starling Starling 1146 Josh Begg     0:24:10 2.0

S2R03 - Starling Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:32:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Starling Starling Starling 1245 Emily McCarthy     0:14:45 1.0
2 Starling Starling Starling 1146 Josh Begg     0:16:16 2.0
3 Starling Starling Starling 2055 Caitlin Brown     DNS 4.0

S2R04 - Starling Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Starling Starling Starling 1146 Josh Begg     0:21:06 1.0
2 Starling Starling Starling 1245 Emily McCarthy     0:23:08 2.0

S2R05 - Starling Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Starling Starling Starling 1146 Josh Begg     1:36:04 1.0
2 Starling Starling Starling 1245 Emily McCarthy     1:36:07 2.0
3 Starling Starling Starling 2040 Maugan Bailey     1:36:30 3.0
4 Starling Starling Starling 2055 Caitlin Brown     DNF 5.0

S2R01 - Z Class Fleet - 18/11/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NNW, Ave wind: 15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R02 - Z Class Fleet - 25/11/18 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:55:00, Course: 3, Wind dir: E, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Z Class Talulah Z Class 80 Aaran Judd C Judd 1 0:19:38 1.0
2 Z Class Placemakers Tornado Z Class 56 Rhys Moult Addison Judd 1 0:26:18 2.0

S2R03 - Z Class Fleet - 25/11/18 at 11:32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:32:00, Course: 3, Wind dir: NNW, Ave wind: 20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points
1 Z Class Talulah Z Class 80 Aaran Judd C Judd 1 DNS 3.0
1 Z Class Placemakers Tornado Z Class 56 Rhys Moult Addison Judd 1 DNS 3.0

S2R04 - Z Class Fleet - 25/11/18 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:04:00, Course: 5, Wind dir: E, Ave wind: 18
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

S2R05 - Z Class Fleet - 02/12/18 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:30:00, Course: 1, Wind dir: NW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

https://paremataboatingclub.org.nz/

https://paremataboatingclub.org.nz/

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com