event burgee venue burgee

PBSC Club Championship 2023

Pevensey Bay Sailing Club

PBSC Club Championship 2023

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 07/10
07/10/23
R2 07/10
07/10/23
R3 08/10
08/10/23
R4 08/10
08/10/23
R5 08/10
08/10/23
R6 08/10
08/10/23
Total Nett
1st RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 4.0 (11.0) 6.0 1.0 1.0 1.0 24.0 13.0
2nd ILCA 7 / Standard 213005 Neil Peters   1101 1.0 1.0 1.0 (7.0) 5.0 5.0 20.0 13.0
3rd BLAZE 670 James O'Leary   1033 2.0 4.0 5.0 (6.0) 2.0 3.0 22.0 16.0
4th ILCA 6 / Radial 67091 Matt Pollard   1150 3.0 3.0 4.0 3.0 3.0 (8.0) 24.0 16.0
5th Topper Argo 1 Lewis Humphries   1104 5.0 5.0 2.0 4.0 (9.0) 7.0 32.0 23.0
6th Devoti D-Zero 329 Allen Hare   1029 8.0 6.0 (9.0) 8.0 4.0 6.0 41.0 32.0
7th Solution 453 Phill Kemp   1096 (22.0 DNC) 22.0 DNC 8.0 2.0 6.0 2.0 62.0 40.0
8th RS 400 900 Justin Pollard Stuart Cox 940 11.0 7.0 (12.0) 12.0 7.0 9.0 58.0 46.0
9th RS 400 814 Duncan Tanner Michael Tanner 940 (22.0 DNC) 22.0 DNC 11.0 10.0 8.0 4.0 77.0 55.0
10th BLAZE 790 Adrian Peckham   1033 7.0 (22.0 DNF) 3.0 9.0 22.0 DNC 22.0 DNC 85.0 63.0
11th Topper Argo X James Allerton Rich Osborne 1104 6.0 8.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 102.0 80.0
12th Kestrel 1618 Roger Mcall Pat O'Leary 1038 (22.0 DNC) 22.0 DNC 10.0 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 103.0 81.0
13th 2000 2142 Lily Holloway   1114 (22.0 DNC) 22.0 DNC 7.0 11.0 22.0 DNC 22.0 DNC 106.0 84.0
14th ILCA 6 / Radial A Andrew Byrne   1150 17.0 2.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 107.0 85.0
15th ILCA 4 / LASER 4.7 JP Jake Potterton   1210 10.0 9.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 107.0 85.0
16th RS Tera PRO EA Eve Allerton   1364 13.0 10.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 111.0 89.0
17th Topper 4374 James   1369 14.0 12.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 114.0 92.0
18th ILCA 7 / Standard 75089 Marcus Rex   1101 (22.0 DNC) 22.0 DNC 14.0 13.0 22.0 DNC 22.0 DNC 115.0 93.0
19th Solo 1885 Goff Brooks   1142 (22.0 DNC) 22.0 DNC 15.0 14.0 22.0 DNC 22.0 DNC 117.0 95.0
20th Optimist 6594 Nia Byrne   1635 9.0 (22.0 DSQ) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 119.0 97.0
21st Sprint 15 1817 John Osler   926 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 10.0 120.0 98.0
22nd Topper 43592 Oscar P   1369 12.0 (22.0 DSQ) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 122.0 100.0
23rd ILCA 7 / Standard 88567 Ray Wood   1101 (22.0 DNC) 22.0 DNC 13.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 123.0 101.0
24th ILCA 6 / Radial 129002 Frazer Mechan   1150 15.0 (22.0 DNF) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 125.0 103.0
25th Topper NA Nancy Allerton   1369 16.0 (22.0 DNS) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 126.0 104.0
26th Topper 51 Owen Smith   1369 (22.0 DNF) 22.0 DSQ 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0
26th Topper Wild1 Ewen Hose   1369 (22.0 DNF) 22.0 DSQ 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0
26th Topper 209251 Liam Hastings   1369 (22.0 DNF) 22.0 DSQ 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0
26th Optimist 5608 Finn Byrne   1635 (22.0 DSQ) 22.0 DSQ 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 132.0 110.0

R1 07/10 - 07/10/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 7 / Standard 213005 Neil Peters   1101 42:54 2 0:38:58 0:00:00 1.0
2 BLAZE 670 James O'Leary   1033 40:30 2 0:39:12 0:00:15 2.0
3 ILCA 6 / Radial 67091 Matt Pollard   1150 45:57 2 0:39:57 0:01:08 3.0
4 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 42:38 2 0:40:46 0:01:53 4.0
5 Topper Argo 1 Lewis Humphries   1104 45:01 2 0:40:47 0:02:00 5.0
6 Topper Argo X James Allerton Rich Osborne 1104 47:43 2 0:43:13 0:04:42 6.0
7 BLAZE 790 Adrian Peckham   1033 47:31 2 0:46:00 0:07:16 7.0
8 Devoti D-Zero 329 Allen Hare   1029 50:08 2 0:48:43 0:10:02 8.0
9 Optimist 6594 Nia Byrne   1635 42:09 1 0:51:34 0:10:18 9.0
10 ILCA 4 / LASER 4.7 JP Jake Potterton   1210 31:27 1 0:51:59 0:07:53 10.0
11 RS 400 900 Justin Pollard Stuart Cox 940 50:00 2 0:53:11 0:13:22 11.0
12 Topper 43592 Oscar P   1369 39:22 1 0:57:31 0:12:42 12.0
13 RS Tera PRO EA Eve Allerton   1364 42:00 1 1:01:35 0:15:26 13.0
14 Topper 4374 James   1369 44:49 1 1:05:28 0:18:09 14.0
15 ILCA 6 / Radial 129002 Frazer Mechan   1150 39:12 1 1:08:10 0:16:48 15.0
16 Topper NA Nancy Allerton   1369 48:05 1 1:10:15 0:21:25 16.0
17 ILCA 6 / Radial A Andrew Byrne   1150 51:31 1 1:29:36 0:29:07 17.0
18 Topper 51 Owen Smith   1369 DNF 2     22.0
18 Topper Wild1 Ewen Hose   1369 DNF 2     22.0
18 Topper 209251 Liam Hastings   1369 DNF       22.0
18 Optimist 5608 Finn Byrne   1635 DSQ       22.0

R2 07/10 - 07/10/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 7 / Standard 213005 Neil Peters   1101 44:37 3 0:40:31 0:00:00 1.0
2 ILCA 6 / Radial A Andrew Byrne   1150 46:48 3 0:40:42 0:00:12 2.0
3 ILCA 6 / Radial 67091 Matt Pollard   1150 48:25 3 0:42:06 0:01:49 3.0
4 BLAZE 670 James O'Leary   1033 43:51 3 0:42:27 0:01:59 4.0
5 Topper Argo 1 Lewis Humphries   1104 49:13 3 0:44:35 0:04:29 5.0
6 Devoti D-Zero 329 Allen Hare   1029 53:07 3 0:51:37 0:11:25 6.0
7 RS 400 900 Justin Pollard Stuart Cox 940 51:00 3 0:54:15 0:12:54 7.0
8 Topper Argo X James Allerton Rich Osborne 1104 41:18 2 0:56:07 0:11:28 8.0
9 ILCA 4 / LASER 4.7 JP Jake Potterton   1210 47:01 2 0:58:17 0:14:20 9.0
10 RS Tera PRO EA Eve Allerton   1364 60:21 2 1:06:22 0:23:30 10.0
11 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 50:23 2 1:12:15 0:22:07 11.0
12 Topper 4374 James   1369 51:26 1 1:52:43 0:32:56 12.0
13 BLAZE 790 Adrian Peckham   1033 DNF       22.0
13 Optimist 6594 Nia Byrne   1635 DSQ       22.0
13 Topper 43592 Oscar P   1369 DSQ 2     22.0
13 ILCA 6 / Radial 129002 Frazer Mechan   1150 DNF       22.0
13 Topper NA Nancy Allerton   1369 DNS 2     22.0
13 Topper 51 Owen Smith   1369 DSQ       22.0
13 Topper Wild1 Ewen Hose   1369 DSQ       22.0
13 Topper 209251 Liam Hastings   1369 DSQ       22.0
13 Optimist 5608 Finn Byrne   1635 DSQ       22.0

R3 08/10 - 08/10/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 7 / Standard 213005 Neil Peters   1101 45:07 4 0:40:59 0:00:00 1.0
2 Topper Argo 1 Lewis Humphries   1104 46:16 4 0:41:54 0:01:02 2.0
3 BLAZE 790 Adrian Peckham   1033 43:19 4 0:41:56 0:00:59 3.0
4 ILCA 6 / Radial 67091 Matt Pollard   1150 48:31 4 0:42:11 0:01:24 4.0
5 BLAZE 670 James O'Leary   1033 43.54 4 0.42.30 0.01.34 5.0
6 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 45:31 4 0:43:31 0:02:39 6.0
7 2000 2142 Lily Holloway   1114 48:46 4 0:43:47 0:03:07 7.0
8 Solution 453 Phill Kemp   1096 48:04 4 0:43:51 0:03:09 8.0
9 Devoti D-Zero 329 Allen Hare   1029 45:38 4 0:44:21 0:03:28 9.0
10 Kestrel 1618 Roger Mcall Pat O'Leary 1038 46:35 4 0:44:53 0:04:03 10.0
11 RS 400 814 Duncan Tanner Michael Tanner 940 42:38 4 0:45:21 0:04:07 11.0
12 RS 400 900 Justin Pollard Stuart Cox 940 45:47 4 0:48:42 0:07:16 12.0
13 ILCA 7 / Standard 88567 Ray Wood   1101 41:47 3 0:50:36 0:07:57 13.0
14 ILCA 7 / Standard 75089 Marcus Rex   1101 44:14 3 0:53:34 0:10:24 14.0
15 Solo 1885 Goff Brooks   1142 46:48 3 0:54:38 0:11:42 15.0

R4 08/10 - 08/10/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 44:40 3 0:42:42 0:00:00 1.0
2 Solution 453 Phill Kemp   1096 47:30 3 0:43:20 0:00:42 2.0
3 ILCA 6 / Radial 67091 Matt Pollard   1150 50:50 3 0:44:12 0:01:44 3.0
4 Topper Argo 1 Lewis Humphries   1104 48:51 3 0:44:15 0:01:42 4.0
5 Kestrel 1618 Roger Mcall Pat O'Leary 1038 46:13 3 0:44:31 0:01:53 5.0
6 BLAZE 670 James O'Leary   1033 46:02 3 0:44:34 0:01:55 6.0
7 ILCA 7 / Standard 213005 Neil Peters   1101 49:15 3 0:44:44 0:02:14 7.0
8 Devoti D-Zero 329 Allen Hare   1029 46:28 3 0:45:09 0:02:32 8.0
9 BLAZE 790 Adrian Peckham   1033 46:39 3 0:45:10 0:02:32 9.0
10 RS 400 814 Duncan Tanner Michael Tanner 940 44:29 3 0:47:19 0:04:21 10.0
11 2000 2142 Lily Holloway   1114 53:08 3 0:47:42 0:05:34 11.0
12 RS 400 900 Justin Pollard Stuart Cox 940 45:45 3 0:48:40 0:05:37 12.0
13 ILCA 7 / Standard 75089 Marcus Rex   1101 57:00 3 0:51:46 0:09:59 13.0
14 Solo 1885 Goff Brooks   1142 44:14 2 0:58:06 0:11:43 14.0

R5 08/10 - 08/10/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 36:46 2 0:35:09 0:00:00 1.0
2 BLAZE 670 James O'Leary   1033 36:22 2 0:35:12 0:00:03 2.0
3 ILCA 6 / Radial 67091 Matt Pollard   1150 41:14 2 0:35:51 0:00:49 3.0
4 Devoti D-Zero 329 Allen Hare   1029 39:28 2 0:38:21 0:03:18 4.0
5 ILCA 7 / Standard 213005 Neil Peters   1101 43:49 2 0:39:48 0:05:07 5.0
6 Solution 453 Phill Kemp   1096 43:58 2 0:40:07 0:05:27 6.0
7 RS 400 900 Justin Pollard Stuart Cox 940 38:15 2 0:40:41 0:05:13 7.0
8 RS 400 814 Duncan Tanner Michael Tanner 940 38:26 2 0:40:53 0:05:24 8.0
9 Topper Argo 1 Lewis Humphries   1104 28:58 1 0:52:29 0:09:34 9.0

R6 08/10 - 08/10/23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 24:49 2 0:23:44 0:00:00 1.0
2 Solution 453 Phill Kemp   1096 28:11 2 0:25:43 0:02:11 2.0
3 BLAZE 670 James O'Leary   1033 27:03 2 0:26:11 0:02:33 3.0
4 RS 400 814 Duncan Tanner Michael Tanner 940 26:18 2 0:27:59 0:04:00 4.0
5 ILCA 7 / Standard 213005 Neil Peters   1101 31:25 2 0:28:32 0:05:18 5.0
6 Devoti D-Zero 329 Allen Hare   1029 29:24 2 0:28:34 0:04:59 6.0
7 Topper Argo 1 Lewis Humphries   1104 32:50 2 0:29:44 0:06:38 7.0
8 ILCA 6 / Radial 67091 Matt Pollard   1150 35:16 2 0:30:40 0:07:59 8.0
9 RS 400 900 Justin Pollard Stuart Cox 940 30:30 2 0:32:27 0:08:12 9.0
10 Sprint 15 1817 John Osler   926 18:46 1 0:40:32 0:07:47 10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22
DNFStarted but did not finish 22
DNSCame to the start area but did not start 22
DSQDisqualification 22

Pbsc.org.uk
pbsc.org.uk

pbsc.org.uk
pbsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com