Fowey Royal Regatta 2021

Fowey

Results are provisional as of 8:40 August 21, 2021

Contents

1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating RFYC Tues am
17/8/21  
RFYC Tues pm
17/8/21  
Fowey Town Weds am
18/8/21  
Fowey Town Weds pm
18/8/21  
FGSC Thurs am
19/8/21  
FGSC Thurs pm
19/8/21  
Total Nett
1st GBR4533L 12 1 minX XP44 Gary Fry 760 1.0 2.0 1.0 3.0 (7.0 NSC) 3.0 17.0 10.0
2nd 349 2 1 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 962 (6.0 NSC) 1.0 3.0 1.0 5.0 2.0 18.0 12.0
3rd GBR 1070L Q2 1 Ayaya Dehler 44 Mathew Richardson 775 3.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 4.0 18.0 14.0
4th GBR4533 11 1 Duelist Sigma 33 Mark Allsop 938 4.0 4.0 (5.0) 4.0 3.0 1.0 21.0 16.0
5th GBR9096T 14 1 Ariel Dehler 34 JV David Ayling 866 2.0 (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 26.0 19.0
6th 1177 3 1 Kilderkin Sigma 362 James Staughton 900 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 4.0 7.0 DNC 37.0 30.0

2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating RFYC Tues am
17/8/21  
RFYC Tues pm
17/8/21  
Fowey Town Weds am
18/8/21  
Fowey Town Weds pm
18/8/21  
FGSC Thurs am
19/8/21  
FGSC Thurs pm
19/8/21  
Total Nett
1st 4417L 7 2 Seabiscuit Beneteau First 21.7 Ian Jenkinson 1047 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 16.0 10.0
2nd 987 17 2 Capella Ballad Brian Runnalls 1024 1.0 1.0 4.0 4.0 (5.0 RET) 2.0 17.0 12.0
3rd 2185 5 2 Swallow Jeanneau Sunfast 20 Robert McConnell 1063 3.0 (6.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 4.0 21.0 15.0
4th 68 1 2 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1141 2.0 (6.0 DNC) 2.0 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 27.0 21.0
5th 124 16 2 Monarch Kings Cruiser Pete Keilbart 1000 (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 2.0 5.0 NSC 3.0 27.0 21.0

3 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating RFYC Tues am
17/8/21  
RFYC Tues pm
17/8/21  
Fowey Town Weds am
18/8/21  
Fowey Town Weds pm
18/8/21  
FGSC Thurs am
19/8/21  
FGSC Thurs pm
19/8/21  
Total Nett
1st GBR4794L 13 3 Morvoren Elan S3 Chris Ogg 901 1.0 1.0 (3.0) 3.0 1.0 2.0 11.0 8.0
2nd GBR3210L 9 3 Aquadanca 3 Salona 45 John Oldland 825 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (4.0) 12.0 8.0
3rd 101 301 3 Inseinety Modern Gaffer Colin Gibbon 1034 (7.0 NSC) 3.0 2.0 2.0 4.0 1.0 19.0 12.0
4th 4919L 8 3 Freya Finngulf 33 Jason Cross 936 3.0 4.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 33.0 24.0
5th GBR1617L 305 3 Tia Hanse 400e Martin Brooke 917 4.0 (9.0 DNC) 5.0 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 41.0 32.0
6th GBR7286Y 19 3 Inky Paper Jeaneau Symphonie Trevor Bardwell-Jones 930 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 3.0 42.0 33.0
7th 3808 6 3 Obsession Ohlson 38 Michael Waller 958 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 5.0 42.0 33.0
8th 1399 303 3 Chellabelle Albin Vega 27 Graham Slack 1110 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 7.0 RET 9.0 DNC 52.0 43.0

Q Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: TCF, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating RFYC Tues am
17/8/21  
RFYC Tues pm
17/8/21  
Fowey Town Weds am
18/8/21  
Fowey Town Weds pm
18/8/21  
FGSC Thurs am
19/8/21  
FGSC Thurs pm
19/8/21  
Total Nett
1st GBR1772T Q4 Q Fire Fox Laser 28 Annie Haigh 0.900 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd GBR516R Q5 Q White Rose Elan 40 Bob Jackson 1.012 2.0 2.0 3.0 3.0 (4.0 RET) 2.0 16.0 12.0
3rd GBR6702 Q6 Q I Say Ding Dong! Beneteau 34.7 Robert Fletcher 0.992 (3.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 3.0 15.0 12.0
4th 9 Q7 Q Ayesha Gaff Cutter Richard Bond 0.882 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 29.0 24.0

RFYC Tues am - 1 Fleet - 17/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.25
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR4533L 12 1 minX XP44 Gary Fry 760 10.25 11:23:19 0.58.19 1.16.44 1.0
2 GBR9096T 14 1 Ariel Dehler 34 JV David Ayling 866 10.25 11:33:32 1.08.32 1.19.08 2.0
3 GBR 1070L Q2 1 Ayaya Dehler 44 Mathew Richardson 775 10.25 11:27:58 1.02.58 1.21.15 3.0
4 GBR4533 11 1 Duelist Sigma 33 Mark Allsop 938 10.25 11:51:30 1.26.30 1.32.13 4.0
5 349 2 1 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 962     NSC   6.0
6 1177 3 1 Kilderkin Sigma 362 James Staughton 900     DNC   7.0

RFYC Tues pm - 1 Fleet - 17/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 349 2 1 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 962 12.20 13:34:15 1.14.15 1.17.11 1.0
2 GBR4533L 12 1 minX XP44 Gary Fry 760 12.20 13:21:04 1.01.04 1.20.21 2.0
3 GBR 1070L Q2 1 Ayaya Dehler 44 Mathew Richardson 775 12.20 13:23:51 1.03.51 1.22.23 3.0
4 GBR4533 11 1 Duelist Sigma 33 Mark Allsop 938 12.20 13:41:37 1.21.37 1.27.01 4.0
5 GBR9096T 14 1 Ariel Dehler 34 JV David Ayling 866     DNC   7.0
5 1177 3 1 Kilderkin Sigma 362 James Staughton 900     DNC   7.0

Fowey Town Weds am - 1 Fleet - 18/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR4533L 12 1 minX XP44 Gary Fry 760 10.40 11:37:28 0.57.28 1.15.37 1.0
2 GBR9096T 14 1 Ariel Dehler 34 JV David Ayling 866 10.40 11:52:26 1.12.26 1.23.38 2.0
3 349 2 1 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 962 10.40 12:01:55 1.21.55 1.25.09 3.0
4 GBR 1070L Q2 1 Ayaya Dehler 44 Mathew Richardson 775 10.40 11:47:29 1.07.29 1.27.05 4.0
5 GBR4533 11 1 Duelist Sigma 33 Mark Allsop 938 10.40 12:03:02 1.23.02 1.28.31 5.0
6 1177 3 1 Kilderkin Sigma 362 James Staughton 900     DNC   7.0

Fowey Town Weds pm - 1 Fleet - 18/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 349 2 1 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 962 12.20 13:58:59 1.38.59 1.42.54 1.0
2 GBR 1070L Q2 1 Ayaya Dehler 44 Mathew Richardson 775 12.20 13:39:52 1.19.52 1.43.03 2.0
3 GBR4533L 12 1 minX XP44 Gary Fry 760 12.20 13:40:45 1.20.45 1.46.15 3.0
4 GBR4533 11 1 Duelist Sigma 33 Mark Allsop 938 12.20 14:00:15 1.40.15 1.46.53 4.0
5 1177 3 1 Kilderkin Sigma 362 James Staughton 900 12.20 13:57:33 1.37.33 1.48.23 5.0
6 GBR9096T 14 1 Ariel Dehler 34 JV David Ayling 866     DNC   7.0

FGSC Thurs am - 1 Fleet - 19/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.35
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR9096T 14 1 Ariel Dehler 34 JV David Ayling 866 11.35 13:08:38 1.33.38 1.48.07 1.0
2 GBR 1070L Q2 1 Ayaya Dehler 44 Mathew Richardson 775 11.35 13:03:47 1.28.47 1.54.34 2.0
3 GBR4533 11 1 Duelist Sigma 33 Mark Allsop 938 11.35 13:27:37 1.52.37 2.00.04 3.0
4 1177 3 1 Kilderkin Sigma 362 James Staughton 900 11.35 13:26:42 1.51.42 2.04.07 4.0
5 349 2 1 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 962 11.35 13.34.34 1.59.34 2.04.17 5.0
6 GBR4533L 12 1 minX XP44 Gary Fry 760     NSC   7.0

FGSC Thurs pm - 1 Fleet - 19/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.50
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR4533 11 1 Duelist Sigma 33 Mark Allsop 938 13.50 15:15:33 1.25.33 1.31.12 1.0
2 349 2 1 Nova Scotia Albin Nova David Vipond 962 13.50 15:19:06 1.29.06 1.32.37 2.0
3 GBR4533L 12 1 minX XP44 Gary Fry 760 13.50 15:01:59 1.11.59 1.34.43 3.0
4 GBR 1070L Q2 1 Ayaya Dehler 44 Mathew Richardson 775 13.50 15.04.21 1.14.21 1.35.56 4.0
5 GBR9096T 14 1 Ariel Dehler 34 JV David Ayling 866     DNC   7.0
5 1177 3 1 Kilderkin Sigma 362 James Staughton 900     DNC   7.0

RFYC Tues am - 2 Fleet - 17/8/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.30
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 987 17 2 Capella Ballad Brian Runnalls 1024 10.30 12:07:43 1.37.43 1.35.26 1.0
2 68 1 2 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1141 10.30 12:30:42 2.00.42 1.45.47 2.0
3 2185 5 2 Swallow Jeanneau Sunfast 20 Robert McConnell 1063 10.30 12:30:38 2.00.38 1.53.29 3.0
4 4417L 7 2 Seabiscuit Beneteau First 21.7 Ian Jenkinson 1047     DNC   6.0
4 124 16 2 Monarch Kings Cruiser Pete Keilbart 1000     DNC   6.0

RFYC Tues pm - 2 Fleet - 17/8/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.25
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 987 17 2 Capella Ballad Brian Runnalls 1024 12.25 13:49:39 1.24.39 1.22.40 1.0
2 4417L 7 2 Seabiscuit Beneteau First 21.7 Ian Jenkinson 1047     DNC   6.0
2 2185 5 2 Swallow Jeanneau Sunfast 20 Robert McConnell 1063     DNC   6.0
2 68 1 2 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1141     DNC   6.0
2 124 16 2 Monarch Kings Cruiser Pete Keilbart 1000     DNC   6.0

Fowey Town Weds am - 2 Fleet - 18/8/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4417L 7 2 Seabiscuit Beneteau First 21.7 Ian Jenkinson 1047 10.45 11:45:53 1.00.53 0.58.09 1.0
2 68 1 2 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1141 10.45 12:00:18 1.15.18 1.06.00 2.0
3 2185 5 2 Swallow Jeanneau Sunfast 20 Robert McConnell 1063 10.45 11:56:33 1.11.33 1.07.19 3.0
4 987 17 2 Capella Ballad Brian Runnalls 1024 10.45 11:58:12 1.13.12 1.11.29 4.0
5 124 16 2 Monarch Kings Cruiser Pete Keilbart 1000 10.45 11:56:55 1.11.55 1.11.55 5.0

Fowey Town Weds pm - 2 Fleet - 18/8/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.25
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4417L 7 2 Seabiscuit Beneteau First 21.7 Ian Jenkinson 1047 12.25 13:58:03 1.33.03 1.28.52 1.0
2 124 16 2 Monarch Kings Cruiser Pete Keilbart 1000 12.25 13:57:55 1.32.55 1.32.55 2.0
3 2185 5 2 Swallow Jeanneau Sunfast 20 Robert McConnell 1063 12.25 14:04:56 1.39.56 1.34.01 3.0
4 987 17 2 Capella Ballad Brian Runnalls 1024 12.25 14:02:42 1.37.42 1.35.25 4.0
5 68 1 2 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1141 12.25 14:19:51 1.54.51 1.40.39 5.0

FGSC Thurs am - 2 Fleet - 19/8/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.40
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4417L 7 2 Seabiscuit Beneteau First 21.7 Ian Jenkinson 1047 11.40 13:08:31 1.28.31 1.24.33 1.0
2 2185 5 2 Swallow Jeanneau Sunfast 20 Robert McConnell 1063 11.40 13:17:29 1.37.29 1.31.42 2.0
3 987 17 2 Capella Ballad Brian Runnalls 1024     RET   5.0
3 124 16 2 Monarch Kings Cruiser Pete Keilbart 1000     NSC   5.0
5 68 1 2 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1141     DNC   6.0

FGSC Thurs pm - 2 Fleet - 19/8/21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 4417L 7 2 Seabiscuit Beneteau First 21.7 Ian Jenkinson 1047 13.55 15:05:11 1.10.11 1.07.02 1.0
2 987 17 2 Capella Ballad Brian Runnalls 1024 13.55 15:05:04 1.10.04 1.08.25 2.0
3 124 16 2 Monarch Kings Cruiser Pete Keilbart 1000 13.55 15:05:27 1.10.27 1.10.27 3.0
4 2185 5 2 Swallow Jeanneau Sunfast 20 Robert McConnell 1063 13.55 15:10:54 1.15.54 1.11.24 4.0
5 68 1 2 Beeswing Hunter Delta 25 Alan Richardson 1141     DNC   6.0

RFYC Tues am - 3 Fleet - 17/8/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.35
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR4794L 13 3 Morvoren Elan S3 Chris Ogg 901 10.35 11:46:19 1.11.19 1.19.09 1.0
2 GBR3210L 9 3 Aquadanca 3 Salona 45 John Oldland 825 10.35 11:43:50 1.08.50 1.23.26 2.0
3 4919L 8 3 Freya Finngulf 33 Jason Cross 936 10.35 11:59:42 1.24.42 1.30.29 3.0
4 GBR1617L 305 3 Tia Hanse 400e Martin Brooke 917 10.35 11:58:18 1.23.18 1.30.50 4.0
5 3808 6 3 Obsession Ohlson 38 Michael Waller 958 10.35 12:12:57 1.37.57 1.42.15 5.0
6 101 301 3 Inseinety Modern Gaffer Colin Gibbon 1034     NSC   7.0
7 GBR7286Y 19 3 Inky Paper Jeaneau Symphonie Trevor Bardwell-Jones 930     DNC   9.0
7 1399 303 3 Chellabelle Albin Vega 27 Graham Slack 1110     DNC   9.0

RFYC Tues pm - 3 Fleet - 17/8/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12.45
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR4794L 13 3 Morvoren Elan S3 Chris Ogg 901 12.45 13:39:36 0.54.36 1.00.36 1.0
2 GBR3210L 9 3 Aquadanca 3 Salona 45 John Oldland 825 12.45 13:35:47 0.50.47 1.01.33 2.0
3 101 301 3 Inseinety Modern Gaffer Colin Gibbon 1034 12.45 13:49:53 1.04.53 1.02.45 3.0
4 4919L 8 3 Freya Finngulf 33 Jason Cross 936 12.45 13:44:34 0.59.34 1.03.38 4.0
5 GBR1617L 305 3 Tia Hanse 400e Martin Brooke 917     DNC   9.0
5 GBR7286Y 19 3 Inky Paper Jeaneau Symphonie Trevor Bardwell-Jones 930     DNC   9.0
5 3808 6 3 Obsession Ohlson 38 Michael Waller 958     DNC   9.0
5 1399 303 3 Chellabelle Albin Vega 27 Graham Slack 1110     DNC   9.0

Fowey Town Weds am - 3 Fleet - 18/8/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.45
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR3210L 9 3 Aquadanca 3 Salona 45 John Oldland 825 10.45 11:38:51 0.53.51 1.05.16 1.0
2 101 301 3 Inseinety Modern Gaffer Colin Gibbon 1034 10.45 11:54:00 1.09.00 1.06.44 2.0
3 GBR4794L 13 3 Morvoren Elan S3 Chris Ogg 901 10.45 11:47:39 1.02.39 1.09.32 3.0
4 4919L 8 3 Freya Finngulf 33 Jason Cross 936 10.45 11:58:07 1.13.07 1.18.07 4.0
5 GBR1617L 305 3 Tia Hanse 400e Martin Brooke 917 10.45 11:59:00 1.14.00 1.20.42 5.0
6 GBR7286Y 19 3 Inky Paper Jeaneau Symphonie Trevor Bardwell-Jones 930     DNC   9.0
6 3808 6 3 Obsession Ohlson 38 Michael Waller 958     DNC   9.0
6 1399 303 3 Chellabelle Albin Vega 27 Graham Slack 1110     DNC   9.0

Fowey Town Weds pm - 3 Fleet - 18/8/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12.25
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR3210L 9 3 Aquadanca 3 Salona 45 John Oldland 825 12.25 13:39:14 1.14.14 1.29.59 1.0
2 101 301 3 Inseinety Modern Gaffer Colin Gibbon 1034 12.25 14:01:19 1.36.19 1.33.09 2.0
3 GBR4794L 13 3 Morvoren Elan S3 Chris Ogg 901 12.25 13:50:04 1.25.04 1.34.25 3.0
4 4919L 8 3 Freya Finngulf 33 Jason Cross 936 12.25 14:02:30 1.37.30 1.44.10 4.0
5 GBR1617L 305 3 Tia Hanse 400e Martin Brooke 917 12.25 14:02:31 1.37.31 1.46.21 5.0
6 GBR7286Y 19 3 Inky Paper Jeaneau Symphonie Trevor Bardwell-Jones 930     DNC   9.0
6 3808 6 3 Obsession Ohlson 38 Michael Waller 958     DNC   9.0
6 1399 303 3 Chellabelle Albin Vega 27 Graham Slack 1110     DNC   9.0

FGSC Thurs am - 3 Fleet - 19/8/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.40
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR4794L 13 3 Morvoren Elan S3 Chris Ogg 901 11.40 12:51:38 1.11.38 1.19.30 1.0
2 GBR3210L 9 3 Aquadanca 3 Salona 45 John Oldland 825 11.40 12.45.48 1.05.48 1.19.45 2.0
3 GBR7286Y 19 3 Inky Paper Jeaneau Symphonie Trevor Bardwell-Jones 930 11.40 13:05:52 1.25.52 1.32.20 3.0
4 101 301 3 Inseinety Modern Gaffer Colin Gibbon 1034 11.40 13:15:35 1.35.35 1.32.26 4.0
5 3808 6 3 Obsession Ohlson 38 Michael Waller 958 11.40 13:28:01 1.48.01 1.52.45 5.0
6 1399 303 3 Chellabelle Albin Vega 27 Graham Slack 1110     RET   7.0
7 4919L 8 3 Freya Finngulf 33 Jason Cross 936     DNC   9.0
7 GBR1617L 305 3 Tia Hanse 400e Martin Brooke 917     DNC   9.0

FGSC Thurs pm - 3 Fleet - 19/8/21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 101 301 3 Inseinety Modern Gaffer Colin Gibbon 1034 13.55 15:04:08 1.09.08 1.06.52 1.0
2 GBR4794L 13 3 Morvoren Elan S3 Chris Ogg 901 13.55 14:59:03 1.04.03 1.11.05 2.0
3 GBR7286Y 19 3 Inky Paper Jeaneau Symphonie Trevor Bardwell-Jones 930 13.55 15:01:25 1.06.25 1.11.25 3.0
4 GBR3210L 9 3 Aquadanca 3 Salona 45 John Oldland 825 13.55 14.54.21 0.59.21 1.11.56 4.0
5 3808 6 3 Obsession Ohlson 38 Michael Waller 958 13.55 15:08:52 1.13.52 1.17.06 5.0
6 4919L 8 3 Freya Finngulf 33 Jason Cross 936     DNC   9.0
6 GBR1617L 305 3 Tia Hanse 400e Martin Brooke 917     DNC   9.0
6 1399 303 3 Chellabelle Albin Vega 27 Graham Slack 1110     DNC   9.0

RFYC Tues am - Q Fleet - 17/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.25
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR1772T Q4 Q Fire Fox Laser 28 Annie Haigh 0.900 10.25 11:35:30 1.10.30 1.03.27 1.0
2 GBR516R Q5 Q White Rose Elan 40 Bob Jackson 1.012 10.25 11:28:55 1.03.55 1.04.41 2.0
3 GBR6702 Q6 Q I Say Ding Dong! Beneteau 34.7 Robert Fletcher 0.992 10.25 11:31:43 1.06.43 1.06.11 3.0
4 9 Q7 Q Ayesha Gaff Cutter Richard Bond 0.882     DNC   5.0

RFYC Tues pm - Q Fleet - 17/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR1772T Q4 Q Fire Fox Laser 28 Annie Haigh 0.900 12.20 13:30:16 1.10.16 1.03.14 1.0
2 GBR516R Q5 Q White Rose Elan 40 Bob Jackson 1.012 12.20 13:25:44 1.05.44 1.06.31 2.0
3 GBR6702 Q6 Q I Say Ding Dong! Beneteau 34.7 Robert Fletcher 0.992 12.20 13:29:06 1.09.06 1.08.33 3.0
4 9 Q7 Q Ayesha Gaff Cutter Richard Bond 0.882     DNC   5.0

Fowey Town Weds am - Q Fleet - 18/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.40
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR1772T Q4 Q Fire Fox Laser 28 Annie Haigh 0.900 10.40 11:50:25 1.10.25 1.03.23 1.0
2 GBR6702 Q6 Q I Say Ding Dong! Beneteau 34.7 Robert Fletcher 0.992 10.40 11:47:56 1.07.56 1.07.23 2.0
3 GBR516R Q5 Q White Rose Elan 40 Bob Jackson 1.012 10.40 11:48:21 1.08.21 1.09.10 3.0
4 9 Q7 Q Ayesha Gaff Cutter Richard Bond 0.882     DNC   5.0

Fowey Town Weds pm - Q Fleet - 18/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.20
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR1772T Q4 Q Fire Fox Laser 28 Annie Haigh 0.900 12.20 13:50:30 1.30.30 1.21.27 1.0
2 GBR6702 Q6 Q I Say Ding Dong! Beneteau 34.7 Robert Fletcher 0.992 12.20 13:45:30 1.25.30 1.24.49 2.0
3 GBR516R Q5 Q White Rose Elan 40 Bob Jackson 1.012 12.20 13:44:02 1.24.02 1.25.03 3.0
4 9 Q7 Q Ayesha Gaff Cutter Richard Bond 0.882 12.20 13:57:19 1.37.19 1.25.50 4.0

FGSC Thurs am - Q Fleet - 19/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.35
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR1772T Q4 Q Fire Fox Laser 28 Annie Haigh 0.900 11.35 13:09:44 1.34.44 1.25.16 1.0
2 GBR6702 Q6 Q I Say Ding Dong! Beneteau 34.7 Robert Fletcher 0.992 11.35 13:07:42 1.32.42 1.31.58 2.0
3 GBR516R Q5 Q White Rose Elan 40 Bob Jackson 1.012     RET   4.0
4 9 Q7 Q Ayesha Gaff Cutter Richard Bond 0.882     DNC   5.0

FGSC Thurs pm - Q Fleet - 19/8/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.50
Rank Sail no. Tally Fleet Boat name Boat type Helm name Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 GBR1772T Q4 Q Fire Fox Laser 28 Annie Haigh 0.900 13.50 15:08:56 1.18.56 1.11.02 1.0
2 GBR516R Q5 Q White Rose Elan 40 Bob Jackson 1.012 13.50 15:03:57 1.13.57 1.14.50 2.0
3 GBR6702 Q6 Q I Say Ding Dong! Beneteau 34.7 Robert Fletcher 0.992 13.50 15:07:05 1.17.05 1.16.28 3.0
4 9 Q7 Q Ayesha Gaff Cutter Richard Bond 0.882     DNC   5.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com