TROYS SECOND SERIES 2021

Fowey

SECOND SERIES 2021

T Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName Second Series 1 (AB3)
Sat 3/7/21
SS2
Wed 7/7/21
SS3 (TO5)
Sat 10/7/21
SS4 (or LD)
Sat 17/07/21
SS5
Weds 21/07/21
SS6 (or LD)
Sat 24/07/21
Total Nett
1st 12 Barbara Marcus Lewis 1.0 (2.0) 2.0 OOD (5.0) 1.0 1.0 12.0 5.0
2nd 9 Maid of Foye Allen Toms (3.0) 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 OOD 12.0 6.0
4th 6 Ruby Neil Cameron 5.0 3.0 (20.0 DNC) 3.0 (20.0 DNC) 2.0 53.0 13.0
3rd 23 Jet Pat Cooke (6.0) (13.0 DNF) 2.0 5.2 OOD 2.0 3.0 31.2 12.2
6th 11 Jade Tim Stables (10.0) (20.0 DNC) 6.0 1.0 5.0 4.0 46.0 16.0
5th 29 Lucy Richard Kirkham 2.0 4.0 (5.0) (20.0 DNC) 4.0 5.0 40.0 15.0
13th 20 Maid of Polruan Jason Penprase (20.0 DNC) 13.0 DNF (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 99.0 59.0
7th 16 Aquamarine Ian Madgwick (9.0) 6.0 4.0 4.0 (7.0) 7.0 37.0 21.0
17th 24 Iolite Alan Harris, Dale Williams (20.0 DNC) 13.0 DNF (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 14.0 DNF 107.0 67.0
15th 14 Crystal John Chambers & Michele Richards (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 14.0 DNF 102.0 62.0
16th 19 Topaz Dick Doidge-Harrison (20.0 DNC) (20.0 DNC) 9.0 20.0 DNC 20.0 DNC 14.0 DNF 103.0 63.0
11th 10 Opal Martyn Crowle (12.0) 9.0 11.0 9.0 OCS 9.0 (14.0 DNF) 64.0 38.0
10th 25 Gem Graham Cousins 8.0 13.0 OOD 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 14.0 DNF 78.0 38.0
14th 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 14.0 DNF 100.0 60.0
9th 7 Sapphire Angus Alexander 7.0 8.0 8.0 6.0 (13.0 DNF) (20.0 DNC) 62.0 29.0
8th 5 Amethyst Buz Barclay 4.0 5.0 7.0 7.0 (10.0) (20.0 DNC) 53.0 23.0
19th 3 Janet Angus Crichton (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 120.0 80.0
18th 21 Brilliant Kim & Sal Erskine-Furniss (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 13.0 DNF 20.0 DNC 113.0 73.0
12th 18 Zircon David Barnett 11.0 7.0 10.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 88.0 48.0

Second Series 1 (AB3) - T Fleet - Sat 3/7/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 12 Barbara Marcus Lewis 0.58.07 1.0
3 9 Maid of Foye Allen Toms 0.59.37 3.0
5 6 Ruby Neil Cameron 1.00.41 5.0
6 23 Jet Pat Cooke 1.01.48 6.0
10 11 Jade Tim Stables 1.05.57 10.0
2 29 Lucy Richard Kirkham 0.58.36 2.0
9 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.05.37 9.0
12 10 Opal Martyn Crowle 1.10.46 12.0
8 25 Gem Graham Cousins 1.03.14 8.0
7 7 Sapphire Angus Alexander 1.02.22 7.0
4 5 Amethyst Buz Barclay 0.59.51 4.0
11 18 Zircon David Barnett 1.06.28 11.0

SS2 - T Fleet - Wed 7/7/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
2 12 Barbara Marcus Lewis 1.43.07 2.0
1 9 Maid of Foye Allen Toms 1.42.50 1.0
3 6 Ruby Neil Cameron 1.53.57 3.0
10 23 Jet Pat Cooke DNF 13.0
4 29 Lucy Richard Kirkham 1.58.40 4.0
10 20 Maid of Polruan Jason Penprase DNF 13.0
6 16 Aquamarine Ian Madgwick 2.06.24 6.0
10 24 Iolite Alan Harris, Dale Williams DNF 13.0
9 10 Opal Martyn Crowle 2.08.39 9.0
10 25 Gem Graham Cousins OOD 13.0
8 7 Sapphire Angus Alexander 2.08.26 8.0
5 5 Amethyst Buz Barclay 2.05.32 5.0
7 18 Zircon David Barnett 2.06.26 7.0

SS3 (TO5) - T Fleet - Sat 10/7/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
2 12 Barbara Marcus Lewis OOD 2.0
1 9 Maid of Foye Allen Toms 1.24.28 1.0
2 23 Jet Pat Cooke 1.29.41 2.0
7 11 Jade Tim Stables 1.35.16 6.0
6 29 Lucy Richard Kirkham 1.34.32 5.0
5 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.32.37 4.0
10 19 Topaz Dick Doidge-Harrison 1.36.55 9.0
12 10 Opal Martyn Crowle 1.51.05 11.0
4 25 Gem Graham Cousins 1.31.05 3.0
9 7 Sapphire Angus Alexander 1.36.31 8.0
8 5 Amethyst Buz Barclay 1.35.41 7.0
11 18 Zircon David Barnett 1.39.50 10.0

SS4 (or LD) - T Fleet - Sat 17/07/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
5 12 Barbara Marcus Lewis 1.29.10 5.0
2 9 Maid of Foye Allen Toms 1.25.04 2.0
3 6 Ruby Neil Cameron 1.28.18 3.0
6 23 Jet Pat Cooke OOD 5.2
1 11 Jade Tim Stables 1.22.38 1.0
4 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.29.05 4.0
9 10 Opal Martyn Crowle OCS 9.0
7 7 Sapphire Angus Alexander 1.31.59 6.0
8 5 Amethyst Buz Barclay 1.32.45 7.0

SS5 - T Fleet - Weds 21/07/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 12 Barbara Marcus Lewis 0.40.05 1.0
3 9 Maid of Foye Allen Toms 0.43.41 3.0
2 23 Jet Pat Cooke 0.43.15 2.0
5 11 Jade Tim Stables 0.47.56 5.0
4 29 Lucy Richard Kirkham 0.47.00 4.0
7 16 Aquamarine Ian Madgwick 0.51.41 7.0
8 14 Crystal John Chambers & Michele Richards 0.56.57 8.0
9 10 Opal Martyn Crowle 1.09.30 9.0
6 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 0.49.49 6.0
11 7 Sapphire Angus Alexander DNF 13.0
10 5 Amethyst Buz Barclay 1.13.32 10.0
11 21 Brilliant Kim & Sal Erskine-Furniss DNF 13.0

SS6 (or LD) - T Fleet - Sat 24/07/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Place Points
1 12 Barbara Marcus Lewis 1 1.0
2 9 Maid of Foye Allen Toms OOD 2.0
2 6 Ruby Neil Cameron 2 2.0
4 23 Jet Pat Cooke 3 3.0
5 11 Jade Tim Stables 4 4.0
6 29 Lucy Richard Kirkham 5 5.0
7 20 Maid of Polruan Jason Penprase 6 6.0
8 16 Aquamarine Ian Madgwick 7 7.0
9 24 Iolite Alan Harris, Dale Williams DNF 14.0
9 14 Crystal John Chambers & Michele Richards DNF 14.0
9 19 Topaz Dick Doidge-Harrison DNF 14.0
9 10 Opal Martyn Crowle DNF 14.0
9 25 Gem Graham Cousins DNF 14.0
9 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire DNF 14.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com