event burgee

Spring Series 2024

Fowey

Spring Series Inshore Fleets

Contents

F&K Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Spring 3 Spring 4 Spring 5 Spring 6 Spring 7 Spring 8 Total Nett
1st F&K Tera 3050 RS TERA PRO 3050 Henry Richards 1364 (9.0 DNC) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 15.0 4.0
2nd F&K   RS TERA PRO 1889 Monty Manning 1364 1.0 (3.0 RET) 2.0 1.0 (9.0 DNC) 2.0 18.0 6.0
3rd F&K Laser 100366 Laser 4.7 100366 Josiah de Grey-Warter 1210 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0
3rd F&K Proteus RS200 1360 Oliver Chambers 1046 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0
3rd F&K Dr Who Topper 45834 Will Olsen 1369 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0
3rd F&K Qwennol Fusion 617 Peggy Chambers 1300 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0
3rd F&K   SOLO 4588 Nick de Sarandy 1142 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0
3rd F&K 420 53967 420 53967 William Esdaile 1105 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0

FR Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Spring 3 Spring 4 Spring 5 Spring 6 Spring 7 Spring 8 Total Nett
1st FR Kingfisher FOWEY RIVER 53 Andy & Suzy Matthews 1250 1.0 1.0 3.0 1.0 (4.0) (32.0 DNC) 42.0 6.0
2nd FR Zethar FOWEY RIVER 68 Philip & Sian Henson 1250 1.7 OOD (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 70.7 6.7
3rd FR Vamos FOWEY RIVER 73 Gary & Kay Barr 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 1.0 4.0 2.0 4.0 75.0 11.0
4th FR Gaviota FOWEY RIVER 19 Nick de Sarandy 1250 2.0 2.0 4.8 OOD (8.0 W) (6.0) 6.0 28.8 14.8
5th FR Swallow FOWEY RIVER 59 Alan Young 1250 3.0 5.0 W 2.0 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 79.0 15.0
6th FR Pippen FOWEY RIVER 27 James Kirby 1250 (32.0 DNC) 4.0 W 4.0 7.0 (8.0) 8.0 63.0 23.0
7th FR Orinoco FOWEY RIVER 56 John Coghlan 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 2.0 7.0 3.0 108.0 44.0
8th FR Penguin FOWEY RIVER 58 Colin & Claire Savage 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 6.0 5.0 5.0 112.0 48.0
9th FR Teal FOWEY RIVER 70 Sal Erskine-Furniss 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 3.0 2.0 133.0 69.0
10th FR Craig-B FOWEY RIVER 71 Cathy Baillie 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 5.0 32.0 DNC 9.0 32.0 DNC 142.0 78.0
11th FR Iota FOWEY RIVER 51 Andrew Dellow 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 OOD 32.0 DNC 32.0 DNC 7.0 142.0 78.0
12th FR Bluebell FOWEY RIVER 45 Kevan Thorley 1250 (32.0 DNC) 3.0 W (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 163.0 99.0
13th FR Four Brothers FOWEY RIVER 54 Peter Hadley 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 9.0 OOD 169.0 105.0
14th FR Toucan FOWEY RIVER 43 Julian Allbut 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Victory FOWEY RIVER 39 David Gamble 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Tadpole FOWEY RIVER 44 Gary & Kay Barr 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Saffron FOWEY RIVER 49 Trevor Kennedy 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Kittiwake FOWEY RIVER 63 Richard Simmons 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Quetzal FOWEY RIVER 57 Paul Chambers 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Cap'n Ellis FOWEY RIVER 48 Daniel Mitchelmore 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Scarlet Venturer FOWEY RIVER 36 Duncan McInerney 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Sirocco FOWEY RIVER 5 Richard Silvey 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Peregrine FOWEY RIVER 66 Patrick & Fiona Hughes 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Shearwater FOWEY RIVER 72 Dave & Alison Rundle 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Egret FOWEY RIVER 74 Penny Tuck 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Wild Bird FOWEY RIVER 55 Kate Arter 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Albatross FOWEY RIVER 46 Kevin & Mandy Cocks 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Golden Eye FOWEY RIVER 62 Peter Tindall 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR L'Hirondelle FOWEY RIVER 52 Chris & Jane Spencer 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Swift FOWEY RIVER 67 Alan Hall 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0
14th FR Hedgehog FOWEY RIVER 47 Phil Russ 1250 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 192.0 128.0

T Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Spring 5 Spring 6 Spring 7 Spring 8 Total Nett
1st T Barbara TROY 12 Marcus Lewis 1065 (19.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 22.0 3.0
2nd T Red Beryl TROY 28 R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 2.0 OOD 2.0 (19.0 DNC) 2.0 25.0 6.0
3rd T Jocelyn TROY 1 John Eaton 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 4.0 44.0 25.0
4th T Alice TROY 30 John Burford 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 OOD 3.0 44.0 25.0
5th T Sapphire TROY 7 Angus Alexander 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 OOD 19.0 DNC 60.0 41.0
6th T Moonstone TROY 26 Allen Toms 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Ruby TROY 6 Neil Cameron 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Lucy TROY 29 Richard Kirkham 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Amethyst TROY 5 Buz Barclay 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Jet TROY 23 Pat Cooke 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Maid of Polruan TROY 20 Jason Penprase 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Iolite TROY 24 Alan Harris, Dale Williams 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Aquamarine TROY 16 Ian Madgwick 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Crystal TROY 14 John Chambers/ Michele Richards 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Brilliant TROY 21 Kim & Sal Erskine-Furniss 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Gem TROY 25 Graham Cousins 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Amber TROY 13 Tom Owen 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0
6th T Topaz TROY 19 James Dowrick 1065 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 76.0 57.0

Spring 3 - F&K Fleet - Sat 13/4/24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F&K   RS TERA PRO 1889 Monty Manning 1364 15.18.45 0.48.45 0.35.44 1.0

Spring 4 - F&K Fleet - Weds 17/4/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F&K Tera 3050 RS TERA PRO 3050 Henry Richards 1364 19.07.58 0.37.58 0.27.50 1.0
2 F&K   RS TERA PRO 1889 Monty Manning 1364   RET   3.0

Spring 5 - F&K Fleet - Sat 21/4/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F&K Tera 3050 RS TERA PRO 3050 Henry Richards 1364 15.33.56 1.03.56 0.46.52 1.0
2 F&K   RS TERA PRO 1889 Monty Manning 1364 15.35.55 1.05.55 0.48.20 2.0

Spring 6 - F&K Fleet - Weds 24/4/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F&K   RS TERA PRO 1889 Monty Manning 1364 19.04.00 0.34.00 0.24.56 1.0
2 F&K Tera 3050 RS TERA PRO 3050 Henry Richards 1364 19.04.19 0.34.19 0.25.10 2.0

Spring 7 - F&K Fleet - Sat 27/4/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F&K Tera 3050 RS TERA PRO 3050 Henry Richards 1364 15.19 0.49.00 0.35.55 1.0

Spring 8 - F&K Fleet - Wed 1/5/23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.30
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 F&K Tera 3050 RS TERA PRO 3050 Henry Richards 1364 19.38.01 1.08.01 0.49.52 1.0
2 F&K   RS TERA PRO 1889 Monty Manning 1364 19.38.54 1.08.54 0.50.31 2.0

Spring 3 - FR Fleet - Sat 13/4/24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FR Kingfisher FOWEY RIVER 53 Andy & Suzy Matthews 1250 15.06.59 0.41.59 0.41.59 1.0
2 FR Zethar FOWEY RIVER 68 Philip & Sian Henson 1250   OOD   1.7
3 FR Gaviota FOWEY RIVER 19 Nick de Sarandy 1250 15.10.56 0.45.56 0.45.56 2.0
4 FR Swallow FOWEY RIVER 59 Alan Young 1250 15.13.10 0.48.10 0.48.10 3.0

Spring 4 - FR Fleet - Weds 17/4/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FR Kingfisher FOWEY RIVER 53 Andy & Suzy Matthews 1250 19.20.12 0.55.12 0.55.12 1.0
2 FR Gaviota FOWEY RIVER 19 Nick de Sarandy 1250 19.25.35 1.00.35 1.00.35 2.0
3 FR Bluebell FOWEY RIVER 45 Kevan Thorley 1250   W   3.0
4 FR Pippen FOWEY RIVER 27 James Kirby 1250   W   4.0
5 FR Swallow FOWEY RIVER 59 Alan Young 1250   W   5.0

Spring 5 - FR Fleet - Sat 21/4/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FR Vamos FOWEY RIVER 73 Gary & Kay Barr 1250 15.15.02 0.50.02 0.50.02 1.0
2 FR Swallow FOWEY RIVER 59 Alan Young 1250 15.17.20 0.52.20 0.52.20 2.0
3 FR Kingfisher FOWEY RIVER 53 Andy & Suzy Matthews 1250 15.17.40 0.52.40 0.52.40 3.0
4 FR Pippen FOWEY RIVER 27 James Kirby 1250 15.24.42 0.59.42 0.59.42 4.0
5 FR Gaviota FOWEY RIVER 19 Nick de Sarandy 1250   OOD   4.8
6 FR Craig-B FOWEY RIVER 71 Cathy Baillie 1250 15.25.05 1.00.05 1.00.05 5.0
7 FR Iota FOWEY RIVER 51 Andrew Dellow 1250   OOD   7.0

Spring 6 - FR Fleet - Weds 24/4/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FR Kingfisher FOWEY RIVER 53 Andy & Suzy Matthews 1250 19.18.54 0.53.54 0.53.54 1.0
2 FR Orinoco FOWEY RIVER 56 John Coghlan 1250 19.22.33 0.57.33 0.57.33 2.0
3 FR Zethar FOWEY RIVER 68 Philip & Sian Henson 1250 19.22.41 0.57.41 0.57.41 3.0
4 FR Vamos FOWEY RIVER 73 Gary & Kay Barr 1250 19.22.54 0.57.54 0.57.54 4.0
5 FR Swallow FOWEY RIVER 59 Alan Young 1250 19.23.47 0.58.47 0.58.47 5.0
6 FR Penguin FOWEY RIVER 58 Colin & Claire Savage 1250 19.34.40 1.09.40 1.09.40 6.0
7 FR Pippen FOWEY RIVER 27 James Kirby 1250 19.34.47 1.09.47 1.09.47 7.0
8 FR Gaviota FOWEY RIVER 19 Nick de Sarandy 1250   W   8.0

Spring 7 - FR Fleet - Sat 27/4/23

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14.25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FR Zethar FOWEY RIVER 68 Philip & Sian Henson 1250 15.18.20 0.53.20 0.53.20 1.0
2 FR Vamos FOWEY RIVER 73 Gary & Kay Barr 1250 15.18.26 0.53.26 0.53.26 2.0
3 FR Teal FOWEY RIVER 70 Sal Erskine-Furniss 1250 15.19 0.54.00 0.54.00 3.0
4 FR Kingfisher FOWEY RIVER 53 Andy & Suzy Matthews 1250 15.19.01 0.54.01 0.54.01 4.0
5 FR Penguin FOWEY RIVER 58 Colin & Claire Savage 1250 15.22 0.57.00 0.57.00 5.0
6 FR Gaviota FOWEY RIVER 19 Nick de Sarandy 1250 15.23 0.58.00 0.58.00 6.0
7 FR Orinoco FOWEY RIVER 56 John Coghlan 1250 15.24 0.59.00 0.59.00 7.0
8 FR Pippen FOWEY RIVER 27 James Kirby 1250 15.25 1.00.00 1.00.00 8.0
9 FR Craig-B FOWEY RIVER 71 Cathy Baillie 1250 15.27 1.02.00 1.02.00 9.0

Spring 8 - FR Fleet - Wed 1/5/23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18.25
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 FR Zethar FOWEY RIVER 68 Philip & Sian Henson 1250 19.21.42 0.56.42 0.56.42 1.0
2 FR Teal FOWEY RIVER 70 Sal Erskine-Furniss 1250 19.22.42 0.57.42 0.57.42 2.0
3 FR Orinoco FOWEY RIVER 56 John Coghlan 1250 19.24.45 0.59.45 0.59.45 3.0
4 FR Vamos FOWEY RIVER 73 Gary & Kay Barr 1250 19.27.01 1.02.01 1.02.01 4.0
5 FR Penguin FOWEY RIVER 58 Colin & Claire Savage 1250 19.28.59 1.03.59 1.03.59 5.0
6 FR Gaviota FOWEY RIVER 19 Nick de Sarandy 1250 19.40.49 1.15.49 1.15.49 6.0
7 FR Iota FOWEY RIVER 51 Andrew Dellow 1250 19.42.25 1.17.25 1.17.25 7.0
8 FR Pippen FOWEY RIVER 27 James Kirby 1250 19.45.16 1.20.16 1.20.16 8.0
9 FR Four Brothers FOWEY RIVER 54 Peter Hadley 1250   OOD   9.0

Spring 5 - T Fleet - Sat 21/4/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Place Points
1 T Red Beryl TROY 28 R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 OOD 2.0

Spring 6 - T Fleet - Weds 24/4/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 T Barbara TROY 12 Marcus Lewis 1065 19.28.13 1.08.13 1.08.13 1.0
2 T Red Beryl TROY 28 R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 19.30.23 1.10.23 1.10.23 2.0

Spring 7 - T Fleet - Sat 27/4/23

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 T Barbara TROY 12 Marcus Lewis 1065 15.21 1.01.00 1.01.00 1.0
2 T Jocelyn TROY 1 John Eaton 1065 15.22 1.02.00 1.02.00 2.0
3 T Alice TROY 30 John Burford 1065   OOD   3.0
3 T Sapphire TROY 7 Angus Alexander 1065   OOD   3.0

Spring 8 - T Fleet - Wed 1/5/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18.20
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 T Barbara TROY 12 Marcus Lewis 1065 19.38.00 1.18.00 1.18.00 1.0
2 T Red Beryl TROY 28 R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1065 19.39.53 1.19.53 1.19.53 2.0
3 T Alice TROY 30 John Burford 1065 19.41.42 1.21.42 1.21.42 3.0
4 T Jocelyn TROY 1 John Eaton 1065 19.47.52 1.27.52 1.27.52 4.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies
RETRetired 3
WW Flagged Varies



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com