2022 Wednesday Spring Series

Portchester Sailing Club

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
27 Apr 22 18:30
R2
11 May 22 19:00
R3
25 May 22 19:00
R4
8 Jun 22 19:00
R5
22 Jun 22 19:00
R6
6 Jul 22 19:00
Total Nett
1st Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 6.0 1.5 1.0 1.0 (9.0) (22.0 DNC) 40.5 9.5
2nd RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 (22.0 DNC) 5.0 2.0 2.0 (22.0 DNC) 1.0 54.0 10.0
3rd LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 2.0 (3.0) 3.0 3.0 (5.0) 2.0 18.0 10.0
4th RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 1.0 4.0 6.0 4.0 (12.0 DNF) (22.0 DNC) 49.0 15.0
5th Solo 5526 Neil Burden   1142 11.0 RET (22.0 DNC) (22.0 DNC) 8.0 8.0 5.0 76.0 32.0
6th LASER RADIAL/ ILCA 6 204914 Jake Collins   1147 (22.0 DNC) 1.5 5.0 6.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 78.5 34.5
7th Solo 4702 Richard Gibbon   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 7.0 4.0 22.0 DNC 81.0 37.0
8th LASER RADIAL/ ILCA 6 162658 Brian Beavis   1147 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 98.0 54.0
9th LASER RADIAL/ ILCA 6 142033 Kevin Parish   1147 7.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 101.0 57.0
10th Solo 5074 Bruce Humphreys   1142 11.0 RET (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 103.0 59.0
11th RS Vareo 264 Ann Carter-Chapman   1093 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 12.0 DNF 7.0 RET 107.0 63.0
12th RS 400 1441 Paul Oakey Mariea Oakey 942 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC 111.0 67.0
13th Solo 5110 Ross Underwood   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 22.0 DNC 112.0 68.0
14th LASER RADIAL/ ILCA 6 2 James Crickmere   1147 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 113.0 69.0
15th Solo 4690 Roger Kenchington   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC 113.0 69.0
16th RS 400 1414 Ivan Burden Connor Parish 942 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 113.0 69.0
17th LASER 4.7/ ILCA 4 197688 Emily Calkin   1208 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 114.0 70.0
18th D Zero 184 Ivan Burden   1029 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 6.0 22.0 DNC 116.0 72.0
19th OK 2114 Roger Cole   1104 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 22.0 DNC 117.0 73.0
20th Topper 5.3 44301 Connor Parish   1147 (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 117.0 73.0
21st Solo 5610 Ross Underwood   1142 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 118.0 74.0

R1 - 27 Apr 22 at 18:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 46:44 3 0:49:37 0:00:00 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 57:30 3 0:50:08 0:00:36 2.0
3 RS 400 1414 Ivan Burden Connor Parish 942 47:53 3 0:50:50 0:01:09 3.0
4 LASER 4.7/ ILCA 4 197688 Emily Calkin   1208 01:01:54 3 0:51:15 0:01:58 4.0
5 LASER RADIAL/ ILCA 6 162658 Brian Beavis   1147 59:25 3 0:51:48 0:02:31 5.0
6 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 58:10 3 0:52:13 0:02:54 6.0
7 LASER RADIAL/ ILCA 6 142033 Kevin Parish   1147 1:01:42 3 0:53:48 0:04:48 7.0
8 Solo 5610 Ross Underwood   1142 1:01:42 3 0:54:02 0:05:03 8.0
9 Solo 5526 Neil Burden   1142 RET       11.0
9 Solo 5074 Bruce Humphreys   1142 RET       11.0

R2 - 11 May 22 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 1:13:46 3 1:06:13 0:00:00 1.5
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 204914 Jake Collins   1147 1:15:57 3 1:06:13 0:00:00 1.5
3 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 1:16:10 3 1:06:24 0:00:13 3.0
4 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 1:03:10 3 1:07:03 0:00:47 4.0
5 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 1:14:23 3 1:09:51 0:03:52 5.0
6 LASER RADIAL/ ILCA 6 142033 Kevin Parish   1147 1:20:37 3 1:10:17 0:04:40 6.0
7 Topper 5.3 44301 Connor Parish   1147 1:04:18 2 1:24:05 0:13:40 7.0

R3 - 25 May 22 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 41:55 2 0:37:38 0:00:00 1.0
2 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 42:29 2 0:39:53 0:02:25 2.0
3 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 45:49 2 0:39:57 0:02:39 3.0
4 Solo 4702 Richard Gibbon   1142 45:54 2 0:40:12 0:02:56 4.0
5 LASER RADIAL/ ILCA 6 204914 Jake Collins   1147 46:53 2 0:40:52 0:03:43 5.0
6 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 39:07 2 0:41:32 0:03:40 6.0

R4 - 8 Jun 22 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 01:04:50 3 0:58:12 0:00:00 1.0
2 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 01:04:01 3 1:00:07 0:02:02 2.0
3 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 46:00 2 1:00:09 0:01:30 3.0
4 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 56:46 3 1:00:16 0:01:57 4.0
5 LASER RADIAL/ ILCA 6 162658 Brian Beavis   1147 47:03 2 1:01:32 0:02:33 5.0
6 LASER RADIAL/ ILCA 6 204914 Jake Collins   1147 47:18 2 1:01:51 0:02:48 6.0
7 Solo 4702 Richard Gibbon   1142 49:14 2 1:04:40 0:04:55 7.0
8 Solo 5526 Neil Burden   1142 57:15 2 1:15:12 0:12:56 8.0

R5 - 22 Jun 22 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 400 1441 Paul Oakey Mariea Oakey 942 33:26 1 0:35:30 0:00:00 1.0
2 Solo 5110 Ross Underwood   1142 47:08 1 0:41:16 0:06:36 2.0
3 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 47:32 1 0:41:37 0:07:00 3.0
4 Solo 4702 Richard Gibbon   1142 49:21 1 0:43:13 0:08:49 4.0
5 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 50:18 1 0:43:51 0:09:35 5.0
6 D Zero 184 Ivan Burden   1029 46:15 1 0:44:57 0:09:44 6.0
7 OK 2114 Roger Cole   1104 51:00 1 0:46:12 0:11:49 7.0
8 Solo 5526 Neil Burden   1142 55:07 1 0:48:16 0:14:35 8.0
9 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 53:48 1 0:48:18 0:14:16 9.0
10 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 DNF       12.0
10 RS Vareo 264 Ann Carter-Chapman   1093 DNF       12.0

R6 - 6 Jul 22 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 49:50 2 0:46:48 0:00:00 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 53:57 2 0:47:02 0:00:17 2.0
3 LASER RADIAL/ ILCA 6 2 James Crickmere   1147 56:01 2 0:48:50 0:02:21 3.0
4 Solo 5074 Bruce Humphreys   1142 57:08 2 0:50:02 0:03:42 4.0
5 Solo 5526 Neil Burden   1142 58:04 2 0:50:51 0:04:38 5.0
6 RS Vareo 264 Ann Carter-Chapman   1093 RET       7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com