2021 Wednesday Series

Portchester Sailing Club

Overall

Sailed: 11, Discards: 4, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
02/06/2021 19:00
R2
09/06/2021 19:00
R3
16/06/2021 19:00
R4
23/06/2021 19:00
R5
30/06/2021 19:00
R6
07/07/2021 19:00
R7
21/07/2021 19:00
R8
04/08/2021 19:00
R9
18/08/2021 19:00
R10
01/08/2021 19:00
R11
15/09/2021 19:00
Total Nett
1st Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 3.0 (30.0 DNC) (4.0) 2.0 4.0 1.0 (8.0) 1.0 (5.0) 1.0 3.0 62.0 15.0
2nd LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 (30.0 DNC) 1.0 (30.0 DNC) 1.0 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0 4.0 3.0 6.0 147.0 27.0
3rd Solo 4690 Roger Kenchington   1142 4.0 (30.0 DNC) 2.0 4.0 2.0 (30.0 DNC) 4.0 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0 148.0 28.0
4th Solo 5526 Neil Burden   1142 5.0 2.0 5.0 (30.0 DNC) 5.0 (30.0 DNC) 2.0 (10.0) 6.0 (10.0) 10.0 115.0 35.0
5th RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 1.0 (30.0 DNC) 1.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 2.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 3.0 4.0 30.0 DNC 191.0 71.0
6th Solo 4072 Richard Gibbon   1142 (30.0 DNC) (30.0 RET) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 4.0 3.0 3.0 2.0 30.0 DNC 4.0 196.0 76.0
7th Solo 5610 Ross Underwood   1142 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 6.0 2.0 201.0 81.0
8th Topper 48579 Henry Martin   1365 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 3.0 30.0 DNC 6.0 30.0 DNC 5.0 8.0 232.0 112.0
9th RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 8.0 7.0 8.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 2.0 30.0 DNC 235.0 115.0
10th LASER RADIAL/ ILCA 6 20914 Jake Collins   1147 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 9.0 30.0 DNC 8.0 9.0 242.0 122.0
11th Solo 5374 Chris Davies   1142 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 1.0 30.0 DNC 1.0 2.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 244.0 124.0
12th RS 400 1441 Paul Oakey Maria Oakey 942 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 6.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 1.0 250.0 130.0
13th Vareo 264 Ann Carter Chapman   1093 (30.0 DNC) (30.0 RET) (30.0 DNC) 6.0 (30.0 RET) 30.0 DNC 10.0 30.0 DNC 30.0 RET 30.0 DNC 11.0 267.0 147.0
14th Solo 6000 Doug Latta   1142 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 1.0 7.0 30.0 DNC 278.0 158.0
15th Solo 5074 Bruce Humphreys   1142 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 7.0 280.0 160.0
16th Topper 4.2   Connor Parrish   1409 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNF) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 7.0 9.0 30.0 DNC 286.0 166.0
17th Laser 2000 22502 Richard Sweetman Julie Sweetman 1114 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 RET 30.0 DNC 30.0 DNC 12.0 8.0 30.0 DNC 30.0 DNC 290.0 170.0
18th LASER RADIAL/ ILCA 6 129951 Kieran Shrimpton   1147 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 9.0 11.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 290.0 170.0
19th LASER/ ILCA 7 168906 John Thornton   1100 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 303.0 183.0
20th LASER RADIAL/ ILCA 6 162658 Brian Beavis   1147 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 4.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 304.0 184.0
21st LASER RADIAL/ ILCA 6 197688 Emily Calkin   1147 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 5.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 305.0 185.0
22nd RS Feva S/H   Simon Gibbons   1224 6.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 306.0 186.0
23rd RS Vision 1201 Becky Hutton Flo Hutton 1137 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 7.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 307.0 187.0
24th LASER RADIAL/ ILCA 6 161628 Bridget Roe   1147 (30.0 DNC) (30.0 RET) 7.0 (30.0 DNS) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNF 30.0 DNC 307.0 187.0
25th LASER RADIAL/ ILCA 6 137929 Abi Morgan   1147 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 8.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 308.0 188.0
26th Solo 5120 Gerry Anderson   1142 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 8.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 308.0 188.0
27th RS Vision 1197 Will Hutton Eddy 1137 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 11.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 311.0 191.0
28th RS Vision 1201 Andrew Shrimpton Amy Shrimpton 1137 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNF) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 330.0 210.0
28th Enterprise 22124 Roger Cole   1122 (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 RET 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 330.0 210.0

R1 - 02/06/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 36:32 3 0:34:18 0:00:00 1.0
2 Solo 5610 Ross Underwood   1142 32:32 2 0:42:44 0:06:25 2.0
3 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 32:26 2 0:43:40 0:06:57 3.0
4 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 33:21 2 0:43:48 0:07:14 4.0
5 Solo 5526 Neil Burden   1142 36:40 2 0:48:10 0:10:33 5.0
6 RS Feva S/H   Simon Gibbons   1224 26:45 1 1:05:34 0:12:45 6.0

R2 - 09/06/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 38:00   0:33:08 0:00:00 1.0
2 Solo 5526 Neil Burden   1142 41:26   0:36:17 0:03:36 2.0
3 Solo 4072 Richard Gibbon   1142 RET       30.0
3 Vareo 264 Ann Carter Chapman   1093 RET       30.0
3 LASER RADIAL/ ILCA 6 161628 Bridget Roe   1147 RET       30.0

R3 - 16/06/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 48:49   0:45:50 0:00:00 1.0
2 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 55:56   0:48:59 0:03:35 2.0
3 LASER/ ILCA 7 168906 John Thornton   1100 54:52   0:49:53 0:04:27 3.0
4 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 57:44   0:51:50 0:06:40 4.0
5 Solo 5526 Neil Burden   1142 59:57   0:52:30 0:07:36 5.0
6 LASER RADIAL/ ILCA 6 20914 Jake Collins   1147 01:03:37   0:55:28 0:11:02 6.0
7 LASER RADIAL/ ILCA 6 161628 Bridget Roe   1147 01:04:06   0:55:53 0:11:31 7.0
8 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 52:52   0:56:07 0:09:41 8.0

R4 - 23/06/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 46:10 2 1:00:22 0:00:00 1.0
2 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 45:39 2 1:01:28 0:00:49 2.0
3 RS 400 1441 Paul Oakey Maria Oakey 942 58:01 3 1:01:35 0:01:09 3.0
4 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 48:15 2 1:03:23 0:02:17 4.0
5 Solo 5610 Ross Underwood   1142 48:54 2 1:04:14 0:02:56 5.0
6 Vareo 264 Ann Carter Chapman   1093 53:44 2 1:13:45 0:09:44 6.0
7 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 46:27 2 1:13:58 0:08:32 7.0
8 Solo 5120 Gerry Anderson   1142 01:01:31 2 1:20:48 0:15:33 8.0
9 Topper 4.2   Connor Parrish   1409 DNF       30.0
9 LASER RADIAL/ ILCA 6 161628 Bridget Roe   1147 DNS       30.0
9 RS Vision 1201 Andrew Shrimpton Amy Shrimpton 1137 DNF       30.0

R5 - 30/06/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Solo 5374 Chris Davies   1142 38:38   0:33:50 0:00:00 1.0
2 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 39:30   0:34:35 0:00:52 2.0
3 Solo 5074 Bruce Humphreys   1142 40:00   0:35:02 0:01:22 3.0
4 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 39:32   0:35:29 0:01:51 4.0
5 Solo 5526 Neil Burden   1142 41:27   0:36:18 0:02:49 5.0
6 Solo 5610 Ross Underwood   1142 41:32   0:36:22 0:02:54 6.0
7 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 44:30   0:38:48 0:05:42 7.0
8 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 37:35   0:39:54 0:05:43 8.0
9 Vareo 264 Ann Carter Chapman   1093 RET       30.0
9 Laser 2000 22502 Richard Sweetman Julie Sweetman 1114 RET       30.0
9 Enterprise 22124 Roger Cole   1122 RET       30.0

R6 - 07/07/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 43:11 2 0:38:46 0:00:00 1.0
2 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 41:23 2 0:38:51 0:00:06 2.0
3 Topper 48579 Henry Martin   1365 27:20 1 0:40:03 0:00:53 3.0
4 Solo 4072 Richard Gibbon   1142 46:57 2 0:41:07 0:02:41 4.0

R7 - 21/07/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Solo 5374 Chris Davies   1142 44:54   0:39:19 0:00:00 1.0
2 Solo 5526 Neil Burden   1142 45:28   0:39:49 0:00:34 2.0
3 Solo 4072 Richard Gibbon   1142 46:24   0:40:38 0:01:30 3.0
4 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 46:28   0:40:41 0:01:34 4.0
5 LASER RADIAL/ ILCA 6 197688 Emily Calkin   1147 51:26   0:44:50 0:06:20 5.0
6 RS 400 1441 Paul Oakey Maria Oakey 942 42:27   0:45:04 0:05:25 6.0
7 RS Vision 1201 Becky Hutton Flo Hutton 1137 51:28   0:45:16 0:06:46 7.0
8 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 50:37   0:45:26 0:06:49 8.0
9 LASER RADIAL/ ILCA 6 129951 Kieran Shrimpton   1147 59:37   0:51:59 0:14:31 9.0
10 Vareo 264 Ann Carter Chapman   1093 01:01:58   0:56:42 0:19:00 10.0
11 RS Vision 1197 Will Hutton Eddy 1137 01:05:28   0:57:35 0:20:46 11.0

R8 - 04/08/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 56:28 3 0:50:41 0:00:00 1.0
2 Solo 5374 Chris Davies   1142 58:48 3 0:51:29 0:00:55 2.0
3 Solo 4072 Richard Gibbon   1142 59:10 3 0:51:49 0:01:17 3.0
4 LASER RADIAL/ ILCA 6 162658 Brian Beavis   1147 59:58 3 0:52:17 0:01:50 4.0
5 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 60:39 3 0:52:53 0:02:31 5.0
6 Topper 48579 Henry Martin   1365 48:08 2 0:52:54 0:02:00 6.0
7 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 60:39 3 0:53:07 0:02:46 7.0
8 LASER RADIAL/ ILCA 6 137929 Abi Morgan   1147 61:20 3 0:53:28 0:03:12 8.0
9 LASER RADIAL/ ILCA 6 20914 Jake Collins   1147 61:44 3 0:53:49 0:03:36 9.0
10 Solo 5526 Neil Burden   1142 62:22 3 0:54:37 0:04:29 10.0
11 LASER RADIAL/ ILCA 6 129951 Kieran Shrimpton   1147 62:59 3 0:54:55 0:04:51 11.0
12 Laser 2000 22502 Richard Sweetman Julie Sweetman 1114 61:43 3 0:55:24 0:05:15 12.0

R9 - 18/08/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Solo 6000 Doug Latta   1142 50:38 3 0:44:20 0:00:00 1.0
2 Solo 4072 Richard Gibbon   1142 51:53 3 0:45:26 0:01:15 2.0
3 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 48:33 3 0:45:35 0:01:20 3.0
4 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 52:28 3 0:45:45 0:01:37 4.0
5 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 52:47 3 0:47:23 0:03:23 5.0
6 Solo 5526 Neil Burden   1142 56:54 3 0:49:49 0:06:16 6.0
7 Topper 4.2   Connor Parrish   1409 50:35 2 0:53:51 0:08:56 7.0
8 Laser 2000 22502 Richard Sweetman Julie Sweetman 1114 65:59 3 0:59:14 0:16:35 8.0
9 Vareo 264 Ann Carter Chapman   1093 RET       30.0

R10 - 01/08/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 52:11 2 0:46:51 0:00:00 1.0
2 RS 400 553 Kieran Shrimpton Sean Gregory 942 44:45 2 0:47:30 0:00:37 2.0
3 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 55:00 2 0:47:57 0:01:16 3.0
4 RS AERO 7 3665 Paul Oakey   1065 51:28 2 0:48:20 0:01:35 4.0
5 Topper 48579 Henry Martin   1365 66:14 2 0:48:31 0:02:18 5.0
6 Solo 5610 Ross Underwood   1142 56:44 2 0:49:41 0:03:14 6.0
7 Solo 6000 Doug Latta   1142 59:39 2 0:52:14 0:06:09 7.0
8 LASER RADIAL/ ILCA 6 20914 Jake Collins   1147 61:13 2 0:53:22 0:07:29 8.0
9 Topper 4.2   Connor Parrish   1409 77:09 2 0:54:45 0:11:09 9.0
10 Solo 5526 Neil Burden   1142 63:58 2 0:56:01 0:10:28 10.0
11 LASER RADIAL/ ILCA 6 161628 Bridget Roe   1147 DNF       30.0

R11 - 15/09/2021 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 400 1441 Paul Oakey Maria Oakey 942 32:59 2 0:35:01 0:00:00 1.0
2 Solo 5610 Ross Underwood   1142 42:08 2 0:36:54 0:02:09 2.0
3 Laser 2000 22234 Steve Rukin Louise Wells 1114 41:20 2 0:37:06 0:02:20 3.0
4 Solo 4072 Richard Gibbon   1142 43:15 2 0:37:52 0:03:16 4.0
5 Solo 4690 Roger Kenchington   1142 43:31 2 0:38:06 0:03:32 5.0
6 LASER RADIAL/ ILCA 6 144398 Becky Hutton   1147 44:02 2 0:38:23 0:03:52 6.0
7 Solo 5074 Bruce Humphreys   1142 45:25 2 0:39:46 0:05:26 7.0
8 Topper 48579 Henry Martin   1365 58:00 2 0:42:29 0:10:12 8.0
9 LASER RADIAL/ ILCA 6 20914 Jake Collins   1147 50:25 2 0:43:57 0:10:15 9.0
10 Solo 5526 Neil Burden   1142 52:00 2 0:45:32 0:12:01 10.0
11 Vareo 264 Ann Carter Chapman   1093 51:00 2 0:46:40 0:12:44 11.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com