Parkstone Cruiser Racing Spring Series 2022

Parkstone Yacht Club

Results as of 21:15 on June 6, 2022

1/2 Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 16, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 25-Apr
 
09-May
 
16-May
 
23-May
 
30-May
 
06-Jun
 
Total Nett
1st Class 1/2 Full 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
2nd Class 1/2 Full 1/2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.815 3.0 2.0 (7.0) 2.0 2.0 1.0 17.0 10.0
3rd Class 1/2 Full 1/2 White Magic GBR8872N David Pipe 0.814 2.0 3.0 3.0 (6.0) 1.0 2.0 17.0 11.0
4th Class 1/2 Full 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.861 4.0 4.0 5.0 1.0 (17.0 DNC) 3.0 34.0 17.0
5th Class 1/2 Full 1/2 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 6.0 7.0 (9.0) 7.0 4.0 8.0 41.0 32.0
6th Class 1/2 Full 1/2 Selina 158 Denis Brophy 0.854 7.0 (17.0 DNC) 2.0 3.0 17.0 DNC 6.0 52.0 35.0
7th Class 1/2 Full 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 (17.0 DNC) 6.0 6.0 5.0 17.0 DNC 4.0 55.0 38.0
8th Class 1/2 Full 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 5.0 8.0 8.0 8.0 (17.0 DNC) 10.0 56.0 39.0
9th Class 1/2 Full 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.921 9.0 11.0 DNF 12.0 DNF (17.0 DNC) 7.0 13.0 DNF 69.0 52.0
10th Class 1/2 Full 1/2 Shearwater 71T Dave Tabb 1.000 10.0 OCS 9.0 10.0 9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 72.0 55.0
11th Class 1/2 Full 1/2 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 (17.0 DNC) 5.0 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 77.0 60.0
12th Class 1/2 Full 1/2 Zorra 3 GBR 2114L Marc Carey 0.973 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 7.0 81.0 64.0
13th Class 1/2 Full 1/2 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 9.0 82.0 65.0
14th Class 1/2 Full 1/2 Genesis K149T John Short 0.850 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 93.0 76.0
15th Class 1/2 Full 1/2 Arlanamor GBR 8744T R Lawrance 1.000 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 11.0 96.0 79.0
16th Class 1/2 Full 1/2 QT GBR 1972 Keith Lovett 0.835 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 102.0 85.0

3 Class

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 5, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 09-May
 
16-May
 
23-May
 
30-May
 
06-Jun
 
Total Nett
1st Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 6.0
2nd Class 1/2 WSO 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.870 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 9.0 9.0
3rd Class 1/2 WSO 3 Elidie GBR 5633L   0.765 6.0 DNC 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 27.0 27.0
4th Class 1/2 WSO 3 Suzie 3826 Sara Bricoe 0.870 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNF 28.0 28.0
5th Class 1/2 WSO 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 4.0 DNF 6.0 DNC 28.0 28.0

25-Apr - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:35 19:15:45 0:40:45 0:33:00 1.0
2 Class 1/2 Full 1/2 White Magic GBR8872N David Pipe 0.814 18:35 19:17:00 0:42:00 0:34:11 2.0
3 Class 1/2 Full 1/2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.815 18:35 19:17:47 0:42:47 0:34:52 3.0
4 Class 1/2 Full 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.861 18:35 19:18:08 0:43:08 0:37:08 4.0
5 Class 1/2 Full 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:35 19:21:50 0:46:50 0:38:49 5.0
6 Class 1/2 Full 1/2 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:35 19:21:19 0:46:19 0:39:14 6.0
7 Class 1/2 Full 1/2 Selina 158 Denis Brophy 0.854 18:35 19:21:48 0:46:48 0:39:58 7.0
8 Class 1/2 Full 1/2 Genesis K149T John Short 0.850 18:35 19:22:03 0:47:03 0:40:00 8.0
9 Class 1/2 Full 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.921 18:35 19:37:45 1:02:45 0:57:48 9.0
10 Class 1/2 Full 1/2 Shearwater 71T Dave Tabb 1.000     OCS   10.0

09-May - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:35 19:37:55 1:02:55 0:50:58 1.0
2 Class 1/2 Full 1/2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.815 18:35 19:38:20 1:03:20 0:51:37 2.0
3 Class 1/2 Full 1/2 White Magic GBR8872N David Pipe 0.814 18:35 19:39:16 1:04:16 0:52:19 3.0
4 Class 1/2 Full 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.861 18:35 19:39:02 1:04:02 0:55:08 4.0
5 Class 1/2 Full 1/2 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 18:35 19:29:31 0:54:31 0:55:20 5.0
6 Class 1/2 Full 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 19:39:23 1:04:23 0:56:01 6.0
7 Class 1/2 Full 1/2 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:35 19:49:04 1:14:04 1:02:44 7.0
8 Class 1/2 Full 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:35 19:52:09 1:17:09 1:03:57 8.0
9 Class 1/2 Full 1/2 Shearwater 71T Dave Tabb 1.000 18:35 19:49:53 1:14:53 1:14:53 9.0
10 Class 1/2 Full 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.921     DNF   11.0

16-May - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:35 19:56:26 1:21:26 1:05:58 1.0
2 Class 1/2 Full 1/2 Selina 158 Denis Brophy 0.854 18:35 19:52:35 1:17:35 1:06:15 2.0
3 Class 1/2 Full 1/2 White Magic GBR8872N David Pipe 0.814 18:35 19:56:37 1:21:37 1:06:26 3.0
4 Class 1/2 Full 1/2 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 18:35 19:41:13 1:06:13 1:07:13 4.0
5 Class 1/2 Full 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.861 18:35 19:53:33 1:18:33 1:07:38 5.0
6 Class 1/2 Full 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 19:52:52 1:17:52 1:07:45 6.0
7 Class 1/2 Full 1/2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.815 18:35 20:00:35 1:25:35 1:09:45 7.0
8 Class 1/2 Full 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:35 20:04:10 1:29:10 1:13:55 8.0
9 Class 1/2 Full 1/2 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:35 20:09:47 1:34:47 1:20:17 9.0
10 Class 1/2 Full 1/2 Shearwater 71T Dave Tabb 1.000 18:35 19:57:43 1:22:43 1:22:43 10.0
11 Class 1/2 Full 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.921     DNF   12.0

23-May - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.861 18:40 19:49:28 1:09:28 0:59:49 1.0
2 Class 1/2 Full 1/2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.815 18:40 19:53:37 1:13:37 1:00:00 2.0
3 Class 1/2 Full 1/2 Selina 158 Denis Brophy 0.854 18:40 19:51:14 1:11:14 1:00:50 3.0
4 Class 1/2 Full 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:40 19:55:15 1:15:15 1:00:57 4.0
5 Class 1/2 Full 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:40 19:50:16 1:10:16 1:01:08 5.0
6 Class 1/2 Full 1/2 White Magic GBR8872N David Pipe 0.814 18:40 19:55:44 1:15:44 1:01:39 6.0
7 Class 1/2 Full 1/2 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:40 19:53:17 1:13:17 1:02:04 7.0
8 Class 1/2 Full 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:40 19:56:57 1:16:57 1:03:47 8.0
9 Class 1/2 Full 1/2 Shearwater 71T Dave Tabb 1.000 18:40 19:53:21 1:13:21 1:13:21 9.0

30-May - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 1/2 White Magic GBR8872N David Pipe 0.814 18:35 19:24:00 0:49:00 0:39:53 1.0
2 Class 1/2 Full 1/2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.815 18:35 19:24:21 0:49:21 0:40:13 2.0
3 Class 1/2 Full 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:35 19:25:50 0:50:50 0:41:11 3.0
4 Class 1/2 Full 1/2 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:35 19:28:29 0:53:29 0:45:18 4.0
5 Class 1/2 Full 1/2 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 18:35 19:28:51 0:53:51 0:47:17 5.0
6 Class 1/2 Full 1/2 Zorra 3 GBR 2114L Marc Carey 0.973 18:35 19:23:49 0:48:49 0:47:30 6.0
7 Class 1/2 Full 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.921 18:35 19:53:19 1:18:19 1:12:08 7.0

06-Jun - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 Full 1/2 Duette GBR8053 Russell Wheeler 0.815 18:30 19:53:16 1:23:16 1:07:52 1.0
2 Class 1/2 Full 1/2 White Magic GBR8872N David Pipe 0.814 18:30 19:56:35 1:26:35 1:10:29 2.0
3 Class 1/2 Full 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.861 18:30 19:53:50 1:23:50 1:12:11 3.0
4 Class 1/2 Full 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:30 19:53:28 1:23:28 1:12:37 4.0
5 Class 1/2 Full 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.810 18:30 20:00:19 1:30:19 1:13:09 5.0
6 Class 1/2 Full 1/2 Selina 158 Denis Brophy 0.854 18:30 19:57:15 1:27:15 1:14:31 6.0
7 Class 1/2 Full 1/2 Zorra 3 GBR 2114L Marc Carey 0.973 18:30 19:49:45 1:19:45 1:17:36 7.0
8 Class 1/2 Full 1/2 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.847 18:30 20:02:56 1:32:56 1:18:43 8.0
9 Class 1/2 Full 1/2 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 18:30 19:59:50 1:29:50 1:18:52 9.0
10 Class 1/2 Full 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.829 18:30 20:22:52 1:52:52 1:33:34 10.0
11 Class 1/2 Full 1/2 Arlanamor GBR 8744T R Lawrance 1.000 18:30 20:10:41 1:40:41 1:40:41 11.0
12 Class 1/2 Full 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.921     DNF   13.0

09-May - 3 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 WSO 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.870 18:35 19:57:38 1:22:38 1:11:53 1.0
2 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:35 20:05:04 1:30:04 1:14:51 2.0

16-May - 3 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:35 19:45:15 1:10:15 0:58:23 1.0
2 Class 1/2 WSO 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.870 18:35 19:44:31 1:09:31 1:00:29 2.0

23-May - 3 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:40 19:15:50 0:35:50 0:29:47 1.0
2 Class 1/2 WSO 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.870 18:40 19:15:51 0:35:51 0:31:11 2.0
3 Class 1/2 WSO 3 Elidie GBR 5633L   0.765 18:40 19:24:42 0:44:42 0:34:12 3.0

30-May - 3 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:35 19:29:24 0:54:24 0:45:12 1.0
2 Class 1/2 WSO 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.870 18:35 19:30:11 0:55:11 0:48:01 2.0
3 Class 1/2 WSO 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 18:35 19:44:42 DNF   4.0

06-Jun - 3 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:30
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 1/2 WSO 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.831 18:30 20:02:10 1:32:10 1:16:35 1.0
2 Class 1/2 WSO 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.870 18:30 20:08:54 1:38:54 1:26:03 2.0
3 Class 1/2 WSO 3 Suzie 3826 Sara Bricoe 0.870     DNF   4.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com