Parkstone Cruiser Racing Twilight Series - Split 2023

Parkstone Yacht Club

Results as of 10:25 on September 19, 2023

1 Class

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 07-Aug
 
14-Aug
 
21-Aug
 
28-Aug
 
04-Sep
 
11-Sep
 
18-Sep
 
Total Nett
1st Monday Cruisers Individual 1 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (5.0) (13.0 DNC) 26.0 8.0
2nd Monday Cruisers Individual 1 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 5.0 DNF 5.0 4.0 3.0 (6.0 DNF) 4.0 (13.0 DNC) 40.0 21.0
3rd Monday Cruisers Individual 1 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 (13.0 DNC) 3.0 1.0 (13.0 DNC) 3.0 2.0 13.0 DNC 48.0 22.0
4th Monday Cruisers Individual 1 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 5.0 OCS 1.0 3.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 24.0
5th Monday Cruisers Individual 1 Omega 156 Paul Cutts 0.831 3.0 8.0 (13.0 DNC) 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 56.0 30.0
6th Monday Cruisers Individual 1 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 6.0 13.0 DNC 58.0 32.0
7th Monday Cruisers Individual 1 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 70.0 44.0
8th Monday Cruisers Individual 1 Boobytrap 33 Simon Spolton 0.854 2.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 73.0 47.0
9th Monday Cruisers Individual 1 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.862 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 79.0 53.0
10th Monday Cruisers Individual 1 Genesis K149T John Short 0.850 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 81.0 55.0
11th Monday Cruisers Individual 1 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 (13.0 DNC) 7.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 85.0 59.0
12th Monday Cruisers Individual 1 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.973 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 91.0 65.0

1/2 Class

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 14, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 07-Aug
 
14-Aug
 
21-Aug
 
28-Aug
 
04-Sep
 
11-Sep
 
18-Sep
 
Total Nett
1st Monday Cruisers Combined 1/2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 2.0 1.0 0.0 Abandoned 1.0 (3.0) (15.0 DNC) 1.0 23.0 5.0
2nd Monday Cruisers Combined 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 1.0 (3.0) 0.0 Abandoned 2.0 2.0 (15.0 DNC) 2.0 25.0 7.0
3rd Monday Cruisers Combined 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 3.0 4.0 0.0 Abandoned 3.0 4.0 (5.0) (15.0 DNC) 34.0 14.0
4th Monday Cruisers Combined 1/2 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 7.0 DNF 7.0 0.0 Abandoned 5.0 (8.0 DNF) 4.0 (15.0 DNC) 46.0 23.0
5th Monday Cruisers Combined 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.831 5.0 10.0 0.0 Abandoned 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 55.0 25.0
6th Monday Cruisers Combined 1/2 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 (15.0 DNC) 5.0 0.0 Abandoned (15.0 DNC) 5.0 2.0 15.0 DNC 57.0 27.0
7th Monday Cruisers Combined 1/2 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 7.0 OCS 2.0 0.0 Abandoned 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 58.0 28.0
8th Monday Cruisers Combined 1/2 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 0.0 Abandoned 6.0 6.0 6.0 15.0 DNC 63.0 33.0
9th Monday Cruisers Combined 1/2 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 (15.0 DNC) 6.0 0.0 Abandoned (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 67.0 37.0
10th Monday Cruisers Combined 1/2 Boobytrap 33 Simon Spolton 0.854 4.0 8.0 0.0 Abandoned (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 72.0 42.0
11th Monday Cruisers Combined 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.862 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 0.0 Abandoned 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 46.0
12th Monday Cruisers Combined 1/2 Genesis K149T John Short 0.850 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 0.0 Abandoned 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 78.0 48.0
13th Monday Cruisers Combined 1/2 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 (15.0 DNC) 9.0 0.0 Abandoned (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 84.0 54.0
14th Monday Cruisers Combined 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.973 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 0.0 Abandoned 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 90.0 60.0

3 Class

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 8, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 07-Aug
 
14-Aug
 
21-Aug
 
28-Aug
 
04-Sep
 
11-Sep
 
18-Sep
 
Total Nett
1st Monday Cruisers Individual 3 Elidie GBR 5633L Pip Bayne 0.767 1.0 1.0 2.0 (3.0) (9.0 DNC) 3.0 2.0 21.0 9.0
2nd Monday Cruisers Individual 3 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.813 2.0 (9.0 DNC) 3.0 1.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) 28.0 10.0
3rd Monday Cruisers Individual 3 Suzie 3826 Sara Briscoe 0.752 3.0 2.0 1.0 2.0 (7.0 DNF) 4.0 (9.0 DNC) 28.0 12.0
4th Monday Cruisers Individual 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.826 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 5.0 1.0 1.0 4.0 DNF 33.0 15.0
5th Monday Cruisers Individual 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.864 4.0 3.0 (9.0 DNC) 4.0 4.0 (5.0) 1.0 30.0 16.0
6th Monday Cruisers Individual 3 Elina 6379 Denis Brophy 0.82 5.0 4.0 5.0 (6.0) 3.0 6.0 (9.0 DNC) 38.0 23.0
7th Monday Cruisers Individual 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 6.0 5.0 (7.0 DNF) 7.0 5.0 7.0 (9.0 DNC) 46.0 30.0
8th Monday Cruisers Individual 3 Pelican 3318 Chris Carlton 0.864 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 63.0 45.0

2 Class

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: IRC, Entries: 2, Scoring system: Monday Night scoring system
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race 07-Aug
 
14-Aug
 
21-Aug
 
28-Aug
 
04-Sep
 
11-Sep
 
18-Sep
 
Total Nett
1st Monday Cruisers Individual 2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0 DNC) 1.0 11.0 6.0
2nd Monday Cruisers Individual 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 (3.0 DNC) 2.0 13.0 8.0

07-Aug - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 1 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 20:23:46 1:48:46 1:34:38 1.0
2 Monday Cruisers Individual 1 Boobytrap 33 Simon Spolton 0.854 18:35 20:31:01 1:56:01 1:39:05 2.0
3 Monday Cruisers Individual 1 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:35 20:46:34 2:11:34 1:49:20 3.0
4 Monday Cruisers Individual 1 Moon Shadow 319 David Lush 0.938     DNF   5.0
4 Monday Cruisers Individual 1 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944     OCS   5.0

14-Aug - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 1 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 18:35 19:45:26 1:10:26 1:06:29 1.0
2 Monday Cruisers Individual 1 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 19:53:53 1:18:53 1:08:38 2.0
3 Monday Cruisers Individual 1 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 18:35 19:46:00 1:11:00 1:08:44 3.0
4 Monday Cruisers Individual 1 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 18:35 19:44:41 1:09:41 1:10:44 4.0
5 Monday Cruisers Individual 1 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 18:35 19:50:48 1:15:48 1:11:06 5.0
6 Monday Cruisers Individual 1 Boobytrap 33 Simon Spolton 0.854 18:35 20:02:51 1:27:51 1:15:01 6.0
7 Monday Cruisers Individual 1 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 18:35 20:04:07 1:29:07 1:18:15 7.0
8 Monday Cruisers Individual 1 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:35 20:13:44 1:38:44 1:22:03 8.0

21-Aug - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 1 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 18:35 20:00:42 1:25:42 1:22:57 1.0
2 Monday Cruisers Individual 1 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 20:13:18 1:38:18 1:25:31 2.0
3 Monday Cruisers Individual 1 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 18:35 20:06:00 1:31:00 1:25:54 3.0
4 Monday Cruisers Individual 1 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 18:35 20:14:54 1:39:54 1:33:42 4.0
5 Monday Cruisers Individual 1 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 18:35 20:19:03 1:44:03 1:44:03 5.0

28-Aug - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 1 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 20:01:49 1:26:49 1:15:32 1.0
2 Monday Cruisers Individual 1 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 18:35 19:58:18 1:23:18 1:18:38 2.0
3 Monday Cruisers Individual 1 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 18:35 20:00:29 1:25:29 1:20:11 3.0
4 Monday Cruisers Individual 1 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 18:35 20:03:57 1:28:57 1:28:57 4.0
5 Monday Cruisers Individual 1 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:35 20:25:55 1:50:55 1:32:10 5.0

04-Sep - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:22
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 1 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.862 18:22 19:34:57 1:12:57 1:02:53 1.0
2 Monday Cruisers Individual 1 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:22 19:37:03 1:15:03 1:05:18 2.0
3 Monday Cruisers Individual 1 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 18:22 19:39:41 1:17:41 1:15:12 3.0
4 Monday Cruisers Individual 1 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 18:22 19:42:52 1:20:52 1:20:52 4.0
5 Monday Cruisers Individual 1 Moon Shadow 319 David Lush 0.938     DNF   6.0

11-Sep - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 1 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 18:20 19:11:51 0:51:51 0:52:38 1.0
2 Monday Cruisers Individual 1 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 18:20 19:15:48 0:55:48 0:54:01 2.0
3 Monday Cruisers Individual 1 Genesis K149T John Short 0.850 18:20 19:25:42 1:05:42 0:55:51 3.0
4 Monday Cruisers Individual 1 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 18:20 19:20:12 1:00:12 0:56:28 4.0
5 Monday Cruisers Individual 1 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:20 19:28:54 1:08:54 0:59:57 5.0
6 Monday Cruisers Individual 1 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 18:20 19:27:19 1:07:19 1:07:19 6.0

18-Sep - 1 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 1 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:20 19:06:00 0:46:00 0:38:14 1.0

07-Aug - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:35 20:27:30 1:52:30 1:31:01 1.0
2 Monday Cruisers Combined 1/2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:35 20:27:12 1:52:12 1:31:13 2.0
3 Monday Cruisers Combined 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 20:23:46 1:48:46 1:34:38 3.0
4 Monday Cruisers Combined 1/2 Boobytrap 33 Simon Spolton 0.854 18:35 20:31:01 1:56:01 1:39:05 4.0
5 Monday Cruisers Combined 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:35 20:46:34 2:11:34 1:49:20 5.0
6 Monday Cruisers Combined 1/2 Moon Shadow 319 David Lush 0.938     DNF   7.0
6 Monday Cruisers Combined 1/2 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944     OCS   7.0

14-Aug - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Combined 1/2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:35 19:53:28 1:18:28 1:03:48 1.0
2 Monday Cruisers Combined 1/2 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 18:35 19:45:26 1:10:26 1:06:29 2.0
3 Monday Cruisers Combined 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:35 19:57:45 1:22:45 1:06:57 3.0
4 Monday Cruisers Combined 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 19:53:53 1:18:53 1:08:38 4.0
5 Monday Cruisers Combined 1/2 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 18:35 19:46:00 1:11:00 1:08:44 5.0
6 Monday Cruisers Combined 1/2 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 18:35 19:44:41 1:09:41 1:10:44 6.0
7 Monday Cruisers Combined 1/2 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 18:35 19:50:48 1:15:48 1:11:06 7.0
8 Monday Cruisers Combined 1/2 Boobytrap 33 Simon Spolton 0.854 18:35 20:02:51 1:27:51 1:15:01 8.0
9 Monday Cruisers Combined 1/2 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 18:35 20:04:07 1:29:07 1:18:15 9.0
10 Monday Cruisers Combined 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:35 20:13:44 1:38:44 1:22:03 10.0

21-Aug - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Place Points
1 Monday Cruisers Combined 1/2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.831 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Boobytrap 33 Simon Spolton 0.854 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.862 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Genesis K149T John Short 0.850 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Trican 8876 Giles Vigar 0.878 Abandoned 0.0
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Diamond Spray GBR 3269T Chris Head 0.973 Abandoned 0.0

28-Aug - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Combined 1/2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:35 20:03:37 1:28:37 1:12:03 1.0
2 Monday Cruisers Combined 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:35 20:04:26 1:29:26 1:12:21 2.0
3 Monday Cruisers Combined 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:35 20:01:49 1:26:49 1:15:32 3.0
4 Monday Cruisers Combined 1/2 Laird II 5860 Shonnel Malani 0.944 18:35 19:58:18 1:23:18 1:18:38 4.0
5 Monday Cruisers Combined 1/2 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 18:35 20:00:29 1:25:29 1:20:11 5.0
6 Monday Cruisers Combined 1/2 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 18:35 20:03:57 1:28:57 1:28:57 6.0
7 Monday Cruisers Combined 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:35 20:25:55 1:50:55 1:32:10 7.0

04-Sep - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:22
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Binkie II GBR 3419 Colin Wetherall 0.862 18:22 19:34:57 1:12:57 1:02:53 1.0
2 Monday Cruisers Combined 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:22 19:40:57 1:18:57 1:03:52 2.0
3 Monday Cruisers Combined 1/2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:22 19:40:44 1:18:44 1:04:01 3.0
4 Monday Cruisers Combined 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:22 19:37:03 1:15:03 1:05:18 4.0
5 Monday Cruisers Combined 1/2 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 18:22 19:39:41 1:17:41 1:15:12 5.0
6 Monday Cruisers Combined 1/2 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 18:22 19:42:52 1:20:52 1:20:52 6.0
7 Monday Cruisers Combined 1/2 Moon Shadow 319 David Lush 0.938     DNF   8.0

11-Sep - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Combined 1/2 Who's Next NED115 Ed Wilton 1.015 18:20 19:11:51 0:51:51 0:52:38 1.0
2 Monday Cruisers Combined 1/2 Zorra 4 GBR 1382L Mark Carey 0.968 18:20 19:15:48 0:55:48 0:54:01 2.0
3 Monday Cruisers Combined 1/2 Genesis K149T John Short 0.850 18:20 19:25:42 1:05:42 0:55:51 3.0
4 Monday Cruisers Combined 1/2 Moon Shadow 319 David Lush 0.938 18:20 19:20:12 1:00:12 0:56:28 4.0
5 Monday Cruisers Combined 1/2 Arkadina 70 Gareth Yeoman 0.870 18:20 19:28:54 1:08:54 0:59:57 5.0
6 Monday Cruisers Combined 1/2 Arlanamor 8744T R Lawrance 1.000 18:20 19:27:19 1:07:19 1:07:19 6.0

18-Sep - 1/2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Combined 1/2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:20 19:05:18 0:45:18 0:36:50 1.0
2 Monday Cruisers Combined 1/2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:20 19:06:55 0:46:55 0:37:57 2.0
3 Monday Cruisers Combined 1/2 Omega 156 Paul Cutts 0.831 18:20 19:06:00 0:46:00 0:38:14 3.0

07-Aug - 3 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 3 Elidie GBR 5633L Pip Bayne 0.767 18:40 19:54:31 1:14:31 0:57:09 1.0
2 Monday Cruisers Individual 3 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.813 18:40 19:51:58 1:11:58 0:58:31 2.0
3 Monday Cruisers Individual 3 Suzie 3826 Sara Briscoe 0.752 18:40 19:59:12 1:19:12 0:59:34 3.0
4 Monday Cruisers Individual 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.864 18:40 19:51:40 1:11:40 1:01:55 4.0
5 Monday Cruisers Individual 3 Elina 6379 Denis Brophy 0.82 18:40 19:59:51 1:19:51 1:05:29 5.0
6 Monday Cruisers Individual 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 18:40 20:17:04 1:37:04 1:16:29 6.0

14-Aug - 3 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 3 Elidie GBR 5633L Pip Bayne 0.767 18:40 19:50:34 1:10:34 0:54:07 1.0
2 Monday Cruisers Individual 3 Suzie 3826 Sara Briscoe 0.752 18:40 19:52:38 1:12:38 0:54:37 2.0
3 Monday Cruisers Individual 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.864 18:40 19:44:08 1:04:08 0:55:25 3.0
4 Monday Cruisers Individual 3 Elina 6379 Denis Brophy 0.82 18:40 19:51:34 1:11:34 0:58:41 4.0
5 Monday Cruisers Individual 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 18:40 20:00:56 1:20:56 1:03:47 5.0

21-Aug - 3 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 3 Suzie 3826 Sara Briscoe 0.752 18:40 20:01:00 1:21:00 1:00:55 1.0
2 Monday Cruisers Individual 3 Elidie GBR 5633L Pip Bayne 0.767 18:40 19:59:59 1:19:59 1:01:21 2.0
3 Monday Cruisers Individual 3 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.813 18:40 19:56:15 1:16:15 1:01:59 3.0
4 Monday Cruisers Individual 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.826 18:40 19:57:45 1:17:45 1:04:13 4.0
5 Monday Cruisers Individual 3 Elina 6379 Denis Brophy 0.82 18:40 20:01:23 1:21:23 1:06:44 5.0
6 Monday Cruisers Individual 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788     DNF   7.0

28-Aug - 3 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 3 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.813 18:40 19:51:03 1:11:03 0:57:46 1.0
2 Monday Cruisers Individual 3 Suzie 3826 Sara Briscoe 0.752 18:40 19:57:57 1:17:57 0:58:37 2.0
3 Monday Cruisers Individual 3 Elidie GBR 5633L Pip Bayne 0.767 18:40 20:00:12 1:20:12 1:01:31 3.0
4 Monday Cruisers Individual 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.864 18:40 19:51:21 1:11:21 1:01:39 4.0
5 Monday Cruisers Individual 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.826 18:40 19:55:02 1:15:02 1:01:59 5.0
6 Monday Cruisers Individual 3 Elina 6379 Denis Brophy 0.82 18:40 20:01:57 1:21:57 1:07:12 6.0
7 Monday Cruisers Individual 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 18:40 20:16:24 1:36:24 1:15:58 7.0

04-Sep - 3 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:27
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.826 18:27 19:11:20 0:44:20 0:36:37 1.0
2 Monday Cruisers Individual 3 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.813 18:27 19:12:26 0:45:26 0:36:56 2.0
3 Monday Cruisers Individual 3 Elina 6379 Denis Brophy 0.82 18:27 19:13:31 0:46:31 0:38:09 3.0
4 Monday Cruisers Individual 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.864 18:27 19:17:22 0:50:22 0:43:31 4.0
5 Monday Cruisers Individual 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 18:27 19:22:44 0:55:44 0:43:55 5.0
6 Monday Cruisers Individual 3 Suzie 3826 Sara Briscoe 0.752     DNF   7.0

11-Sep - 3 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.826 18:25 18:58:04 0:33:04 0:27:19 1.0
2 Monday Cruisers Individual 3 Pied Piper GBR 2846L Pete Taylor 0.813 18:25 18:59:34 0:34:34 0:28:06 2.0
3 Monday Cruisers Individual 3 Elidie GBR 5633L Pip Bayne 0.767 18:25 19:02:02 0:37:02 0:28:24 3.0
4 Monday Cruisers Individual 3 Suzie 3826 Sara Briscoe 0.752 18:25 19:04:27 0:39:27 0:29:40 4.0
5 Monday Cruisers Individual 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.864 18:25 18:59:56 0:34:56 0:30:11 5.0
6 Monday Cruisers Individual 3 Elina 6379 Denis Brophy 0.82 18:25 19:03:00 0:38:00 0:31:10 6.0
7 Monday Cruisers Individual 3 Blew 2190 Bob Lowden 0.788 18:25 19:09:53 0:44:53 0:35:22 7.0

18-Sep - 3 Class

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:25
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 3 Pampero 3393T Shane Wilkinson 0.864 18:25 18:57:32 0:32:32 0:28:07 1.0
2 Monday Cruisers Individual 3 Elidie GBR 5633L Pip Bayne 0.767 18:25 19:01:52 0:36:52 0:28:17 2.0
3 Monday Cruisers Individual 3 Wind Rose GBR 3182L William Pollock 0.826     DNF   4.0

07-Aug - 2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:35 20:27:30 1:52:30 1:31:01 1.0
2 Monday Cruisers Individual 2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:35 20:27:12 1:52:12 1:31:13 2.0

14-Aug - 2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:35 19:53:28 1:18:28 1:03:48 1.0
2 Monday Cruisers Individual 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:35 19:57:45 1:22:45 1:06:57 2.0

21-Aug - 2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:35 19:49:20 1:14:20 1:00:26 1.0
2 Monday Cruisers Individual 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:35 19:50:59 1:15:59 1:01:28 2.0

28-Aug - 2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:35 20:03:37 1:28:37 1:12:03 1.0
2 Monday Cruisers Individual 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:35 20:04:26 1:29:26 1:12:21 2.0

04-Sep - 2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:22
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:22 19:40:57 1:18:57 1:03:52 1.0
2 Monday Cruisers Individual 2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:22 19:40:44 1:18:44 1:04:01 2.0

11-Sep - 2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Place Points

18-Sep - 2 Class

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20
Rank Fleet Division Class Boat SailNo HelmName TCC - This race Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Monday Cruisers Individual 2 White Magic GBR 8872N David Pipe 0.813 18:20 19:05:18 0:45:18 0:36:50 1.0
2 Monday Cruisers Individual 2 Piccolo GBR 8305N Howard Baron 0.809 18:20 19:06:55 0:46:55 0:37:57 2.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com