Poole Week 2022

Parkstone Yacht Club

Results are final as of 15:30 on March 21, 2023

Dolphin Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Dolphin 34 Nigel Yeoman Gareth Yeoman Parkstone YC   1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Dolphin 31 Richard Whing Gail Davies Parkstone YC   3.0 2.0 1.0 (11.0 DNC) 4.0 2.0 23.0 12.0
3rd Dolphin 36 Peter Harris Gaye Harris Parkstone YC   (11.0 RET) 4.0 4.0 2.0 3.0 3.0 27.0 16.0
4th Dolphin 41 Gill Linford Nicky Constantine Parkstone YC   4.0 5.0 (6.0) 3.0 2.0 4.0 24.0 18.0
5th Dolphin 42 Barry Harris / Sean Meharg Pat Harris Parkstone YC   2.0 3.0 (5.0) 4.0 5.0 5.0 24.0 19.0
6th Dolphin 37 Dominic Foy Bill Lauste Parkstone YC   5.0 (7.0) 3.0 5.0 7.0 7.0 34.0 27.0
7th Dolphin 40 Alan Hescroff   Parkstone YC   (8.0) 8.0 7.0 7.0 8.0 6.0 44.0 36.0
8th Dolphin 38 John Hayward Paul McQuillan Parkstone YC   6.0 (9.0) 8.0 6.0 9.0 8.0 46.0 37.0
9th Dolphin 39 John Harris Carole Duke Parkstone YC   7.0 6.0 9.0 (11.0 DSQ) 6.0 11.0 DNC 50.0 39.0
10th Dolphin 35 Julian Pampiglione Clive Rowe Parkstone YC   9.0 (10.0) 10.0 8.0 10.0 9.0 56.0 46.0

XOD Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) 2.0 (4.0) (18.0 DNC) 38.0 11.0
2nd XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   1.0 5.0 2.0 2.0 (8.0) 2.0 (15.0) (9.0) 1.0 3.0 8.0 56.0 24.0
3rd XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   4.0 2.0 4.0 3.0 (9.0) (8.0) 3.0 7.0 (9.0) 1.0 1.0 51.0 25.0
4th XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   2.0 3.0 6.0 6.0 (11.0) 3.0 4.0 6.0 (7.0) (7.0) 5.0 60.0 35.0
5th XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   (9.0) 4.0 3.0 8.0 3.0 (10.0) 5.0 4.0 4.0 (9.0) 4.0 63.0 35.0
6th XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   7.0 7.0 (9.0) 5.0 4.0 6.0 7.0 3.0 (8.0) 5.0 (9.0) 70.0 44.0
7th XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   (11.0) 6.0 (10.0) 9.0 2.0 5.0 10.0 (14.0) 5.0 2.0 10.0 84.0 49.0
8th XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   6.0 8.0 5.0 7.0 (13.0) 7.0 6.0 8.0 (10.0) (12.0) 3.0 85.0 50.0
9th XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   5.0 12.0 (16.0) (15.0) 10.0 9.0 (14.0) 2.0 6.0 6.0 7.0 102.0 57.0
10th XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   10.0 11.0 (13.0) (16.0) 7.0 4.0 11.0 1.0 (15.0) 11.0 11.0 110.0 66.0
11th XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   12.0 (15.0) (14.0) 11.0 5.0 12.0 2.0 13.0 12.0 (18.0 SCP) 2.0 116.0 69.0
12th XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 4.0 6.0 11.0 8.0 12.0 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 123.0 69.0
13th XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 13.0 14.0 13.0 9.0 10.0 (17.0) 8.0 12.0 140.0 87.0
14th XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   14.0 13.0 12.0 12.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 13.0 (15.0) 11.0 10.0 6.0 142.0 91.0
15th XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   13.0 9.0 11.0 14.0 (18.0 DSQ) (16.0) 16.0 11.0 13.0 15.0 (18.0 DNC) 154.0 102.0
16th XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   8.0 10.0 15.0 10.0 (18.0 DNC) 15.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 16.0 16.0 18.0 DNC 162.0 108.0
17th XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   15.0 14.0 (17.0) (17.0) 12.0 14.0 12.0 (16.0) 14.0 14.0 13.0 158.0 108.0

Dart18 Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   (2.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 RDG 1.0 1.0 13.0 9.0
2nd Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   3.0 4.0 2.0 4.0 3.0 3.0 (8.0) 5.0 2.0 3.0 (6.0) (9.0 DNC) 52.0 29.0
3rd Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   4.0 2.0 5.0 3.0 (9.0 DNC) (7.0) 2.0 4.0 3.0 4.0 3.0 (9.0 DNC) 55.0 30.0
4th Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   1.0 5.0 3.0 2.0 2.0 2.0 4.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 58.0 31.0
5th Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   5.0 3.0 (6.0) (6.0) 5.0 (6.0) 5.0 2.0 6.0 1.0 5.0 2.0 52.0 34.0
6th Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   (6.0) (6.0) 4.0 (7.0) 4.0 4.0 3.0 6.0 5.0 2.0 2.0 4.0 53.0 34.0
7th Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   (7.0) 7.0 7.0 5.0 7.0 (8.0) 6.0 (8.0) 4.0 5.0 4.0 3.0 71.0 48.0
8th Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0) 8.0 6.0 5.0 7.0 7.0 7.0 6.0 7.0 5.0 84.0 58.0

RS200 Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (4.0) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 37.0 11.0
2nd RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   (4.0) (4.0) 3.0 3.0 2.0 4.0 3.0 2.0 (8.0) 1.0 4.0 38.0 22.0
3rd RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   (8.0) 3.0 4.0 4.0 3.0 3.0 1.0 5.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 58.0 28.0
4th RS200 1640 Ben Whalley Emma Hartley Parkstone YC   2.0 2.0 2.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 67.0 34.0
5th RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   (7.0) 5.0 7.0 6.0 5.0 5.0 5.0 3.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 66.0 37.0
6th RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   5.0 (9.0) 6.0 7.0 8.0 2.0 (9.0) 7.0 (9.0) 4.0 3.0 69.0 42.0
7th RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   6.0 (7.0) 5.0 5.0 4.0 6.0 6.0 6.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 73.0 44.0
8th RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   (9.0) (11.0 RET) 8.0 (10.0) 7.0 9.0 7.0 8.0 3.0 2.0 2.0 76.0 46.0
9th RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   3.0 6.0 (9.0) 8.0 6.0 7.0 8.0 9.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 82.0 51.0
10th RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   (10.0) 8.0 (10.0) 9.0 9.0 8.0 (10.0) 10.0 7.0 3.0 1.0 85.0 55.0

ILCA 6 (Radial) Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   1.0 4.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (5.0) 4.0 (21.0) (8.0) 2.0 50.0 16.0
2nd ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   (3.0) (8.0) 3.0 (28.0 RET) 2.0 3.0 3.0 1.0 3.0 1.0 3.0 58.0 19.0
3rd ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   5.0 9.0 2.0 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 3.0 7.0 (12.0) 1.0 104.0 36.0
4th ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   (11.0) 5.0 5.0 4.0 4.0 (8.0) (7.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 64.0 38.0
5th ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   2.0 1.0 (28.0 UFD) 9.0 5.0 (16.0) 10.0 9.0 1.0 (14.0) 4.0 99.0 41.0
6th ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   12.0 2.0 (28.0 UFD) (28.0 RET) 8.0 1.0 4.0 12.0 2.0 2.0 (28.0 UFD) 127.0 43.0
7th ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   6.0 (10.0) 6.0 2.0 3.0 6.0 6.0 (11.0) 8.0 (28.0 DNC) 6.0 92.0 43.0
8th ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   4.0 7.0 4.0 (13.0) 6.0 9.0 1.0 2.0 12.0 (28.0 UFD) (28.0 UFD) 114.0 45.0
9th ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   7.0 (17.0) 9.0 5.0 11.0 5.0 8.0 7.0 10.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 135.0 62.0
10th ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   8.0 14.0 10.0 8.0 (16.0) 4.0 (19.0) 8.0 15.0 3.0 (28.0 UFD) 133.0 70.0
11th ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   (13.0) 6.0 8.0 (18.0) 13.0 12.0 (25.0) 6.0 9.0 10.0 7.0 127.0 71.0
12th ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   9.0 12.0 7.0 10.0 17.0 10.0 9.0 16.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 174.0 90.0
13th ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 12.0 7.0 11.0 10.0 11.0 4.0 15.0 182.0 98.0
14th ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   (18.0) (20.0) 11.0 14.0 10.0 17.0 17.0 14.0 6.0 (18.0) 11.0 156.0 100.0
15th ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   (24.0) (21.0) 17.0 6.0 19.0 11.0 12.0 (23.0) 18.0 9.0 9.0 169.0 101.0
16th ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   15.0 (23.0) 18.0 20.0 15.0 18.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 7.0 13.0 189.0 110.0
17th ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   16.0 11.0 (19.0) 16.0 (22.0) 13.0 16.0 18.0 (20.0) 13.0 8.0 172.0 111.0
18th ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   (20.0) 16.0 (28.0 UFD) (22.0) 14.0 14.0 14.0 13.0 14.0 16.0 10.0 181.0 111.0
19th ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   (23.0) (22.0) 15.0 11.0 7.0 20.0 (24.0) 21.0 22.0 6.0 12.0 183.0 114.0
20th ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   (19.0) 13.0 13.0 12.0 9.0 (22.0) 13.0 19.0 17.0 19.0 (28.0 UFD) 184.0 115.0
21st ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   14.0 18.0 14.0 17.0 18.0 (24.0) 18.0 17.0 16.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 212.0 132.0
22nd ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   17.0 15.0 12.0 (23.0) (20.0) 15.0 20.0 20.0 (23.0) 17.0 17.0 199.0 133.0
23rd ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   (26.0) (26.0) 22.0 15.0 (24.0) 19.0 22.0 22.0 13.0 15.0 14.0 218.0 142.0
24th ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   22.0 19.0 16.0 19.0 21.0 21.0 21.0 15.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 238.0 154.0
25th ILCA 6 (Radial) 217179 Daniel Fletcher   Queen Mary SC   10.0 3.0 (28.0 UFD) 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 240.0 156.0
26th ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   (25.0) 24.0 21.0 21.0 (25.0) 23.0 15.0 25.0 (28.0 DNC) 11.0 16.0 234.0 156.0
27th ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   21.0 (25.0) 20.0 (24.0) 23.0 (25.0) 23.0 24.0 19.0 20.0 18.0 242.0 168.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 (1.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 14.0 9.0
2nd Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 (4.0) 27.0 16.0
3rd MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 4.0 3.0 (5.0) (5.0) 3.0 5.0 4.0 3.0 2.0 (13.0 DNC) 4.0 2.0 53.0 30.0
4th Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 (6.0) 4.0 4.0 3.0 (6.0) (8.0) 6.0 4.0 6.0 4.0 5.0 3.0 59.0 39.0
5th Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 2.0 3.0 6.0 4.0 3.0 3.0 5.0 85.0 46.0
6th Contender 713 David Evans   Poole YC 969 3.0 8.0 3.0 9.0 5.0 3.0 8.0 5.0 (11.0) 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 86.0 49.0
7th Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 (7.0) 7.0 (9.0) 4.0 4.0 6.5 7.0 (8.0) 7.0 7.0 7.0 7.0 80.5 56.5
8th RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 5.0 5.0 6.0 7.0 (9.0) 6.5 (11.0) 9.0 5.0 9.0 (10.0) 8.0 90.5 60.5
9th Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 8.0 6.0 7.0 6.0 8.0 (10.0) 9.0 (10.0) 8.0 8.0 9.0 (10.0) 99.0 69.0
10th Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 9.0 9.0 (13.0 RET) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 10.0 7.0 10.0 6.0 6.0 6.0 115.0 76.0
11th RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 (13.0 RET) 10.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 13.0 RET 9.0 10.0 8.0 9.0 129.0 90.0
12th Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 (13.0 DNF) (13.0 DNC) 8.0 8.0 10.0 9.0 (12.0) 11.0 12.0 11.0 11.0 11.0 129.0 91.0

Flying Fifteen Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   2.0 3.0 1.0 2.0 2.0 4.0 1.0 2.0 (15.0) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 82.0 17.0
2nd Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   1.0 1.0 2.0 4.0 (6.0) 1.0 3.0 5.0 (25.0 UFD) (8.0) 1.0 57.0 18.0
3rd Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   5.0 2.0 4.0 3.0 1.0 (7.0) 4.0 (6.0) 1.0 1.0 (9.0) 43.0 21.0
4th Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   (15.0) 4.0 9.0 1.0 4.0 2.0 2.0 3.0 (25.0 UFD) 4.0 (25.0 BFD) 94.0 29.0
5th Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   8.0 7.0 3.0 8.0 (15.0) 5.0 8.0 (11.0) (11.0) 5.0 3.0 84.0 47.0
6th Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   3.0 9.0 7.0 6.0 3.0 (12.0) 6.0 7.0 (12.0) 11.0 (17.0) 93.0 52.0
7th Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   (14.0) 5.0 (18.0) 11.0 5.0 10.0 5.0 (13.0) 9.0 2.0 7.0 99.0 54.0
8th Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   4.0 8.0 (11.0) 5.0 10.0 6.0 10.0 8.0 (19.0) 7.0 (25.0 BFD) 113.0 58.0
9th Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   9.0 17.0 5.0 12.0 16.0 (19.0) (20.0) 1.0 (25.0 DNC) 6.0 4.0 134.0 70.0
10th Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   7.0 (13.0) 13.0 (16.0) 9.0 8.0 7.0 4.0 (14.0) 12.0 10.0 113.0 70.0
11th Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   11.0 12.0 10.0 9.0 (24.0) 15.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 3.0 15.0 151.0 77.0
12th Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   (17.0) 10.0 16.0 (25.0 UFD) 11.0 11.0 13.0 (22.0) 6.0 13.0 2.0 146.0 82.0
13th Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   6.0 11.0 (20.0) 14.0 8.0 (21.0) 11.0 (21.0) 13.0 14.0 8.0 147.0 85.0
14th Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   13.0 6.0 6.0 10.0 (21.0) 13.0 (18.0) 10.0 (25.0 UFD) 18.0 13.0 153.0 89.0
15th Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   (18.0) 16.0 17.0 13.0 7.0 (18.0) (21.0) 9.0 3.0 15.0 12.0 149.0 92.0
16th Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   (19.0) (19.0) 15.0 15.0 18.0 9.0 9.0 18.0 7.0 (22.0) 6.0 157.0 97.0
17th Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   12.0 14.0 12.0 (18.0) 14.0 (17.0) 17.0 14.0 10.0 (21.0) 5.0 154.0 98.0
18th Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   16.0 15.0 8.0 17.0 (20.0) (23.0) (19.0) 15.0 8.0 10.0 16.0 167.0 105.0
19th Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   20.0 (25.0 RET) 21.0 (25.0 RET) 19.0 (25.0 DNC) 12.0 25.0 DNF 5.0 9.0 11.0 197.0 122.0
20th Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   21.0 18.0 14.0 7.0 (22.0) (22.0) 14.0 19.0 16.0 16.0 (25.0 BFD) 194.0 125.0
21st Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 12.0 16.0 16.0 12.0 17.0 17.0 18.0 208.0 133.0
22nd Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 17.0 14.0 22.0 20.0 4.0 20.0 14.0 211.0 136.0
23rd Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   10.0 (25.0 OCS) 19.0 19.0 (23.0) 20.0 23.0 17.0 18.0 19.0 (25.0 DNC) 218.0 145.0
24th Flying Fifteen 4088 Geof Gibbons Dave Moy Parkstone YC   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 13.0 3.0 15.0 16.0 25.0 UFD 25.0 DNC 25.0 DNC 222.0 147.0

ILCA 7 (Standard) Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (5.0) 1.0 2.0 (20.0 BFD) 37.0 10.0
2nd ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   7.0 5.0 2.0 (10.0) 2.0 1.0 (9.0) 7.0 2.0 3.0 (20.0 DNC) 68.0 29.0
3rd ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   (5.0) (9.0) 5.0 2.0 3.0 5.0 2.0 (8.0) 4.0 4.0 4.0 51.0 29.0
4th ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   4.0 6.0 3.0 3.0 5.0 3.0 (7.0) 1.0 6.0 (20.0 UFD) (9.0) 67.0 31.0
5th ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   6.0 (7.0) 6.0 (9.0) (8.0) 4.0 5.0 2.0 3.0 7.0 1.0 58.0 34.0
6th ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   3.0 3.0 4.0 (12.0) 7.0 (8.0) 6.0 4.0 (10.0) 6.0 5.0 68.0 38.0
7th ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   2.0 1.0 (20.0 UFD) (15.0) 4.0 7.0 3.0 (15.0) 14.0 1.0 7.0 89.0 39.0
8th ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   9.0 4.0 9.0 4.0 (13.0) (14.0) 4.0 10.0 (16.0) 5.0 8.0 96.0 53.0
9th ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   (17.0) (20.0 DNS) 10.0 6.0 6.0 9.0 8.0 6.0 9.0 (11.0) 6.0 108.0 60.0
10th ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   (14.0) 8.0 8.0 7.0 12.0 6.0 10.0 3.0 (13.0) (13.0) 10.0 104.0 64.0
11th ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   12.0 (13.0) (13.0) (18.0) 10.0 13.0 11.0 11.0 5.0 12.0 3.0 121.0 77.0
12th ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   8.0 11.0 11.0 8.0 (16.0) 15.0 12.0 12.0 (18.0) (20.0 UFD) 11.0 142.0 88.0
13th ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   13.0 15.0 7.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 19.0 19.0 (20.0 DNC) 10.0 2.0 150.0 90.0
14th ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   15.0 12.0 (17.0) (19.0) 11.0 12.0 13.0 (18.0) 7.0 9.0 12.0 145.0 91.0
15th ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   (18.0) 18.0 12.0 11.0 9.0 17.0 18.0 9.0 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 160.0 102.0
16th ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   (19.0) 10.0 15.0 13.0 15.0 16.0 14.0 (17.0) (17.0) 8.0 13.0 157.0 104.0
17th ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   11.0 (17.0) (18.0) 14.0 14.0 10.0 (17.0) 14.0 15.0 14.0 15.0 159.0 107.0
18th ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   10.0 (16.0) 16.0 16.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 15.0 13.0 12.0 15.0 14.0 167.0 111.0
19th ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   16.0 14.0 14.0 (17.0) 17.0 11.0 16.0 16.0 11.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 172.0 115.0

Wayfarer Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   1.0 (3.0) (4.0) 1.0 3.0 2.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 27.0 16.0
2nd Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   3.0 1.0 3.0 3.0 (4.0) (7.0) 4.0 (7.0) 3.0 1.0 2.0 3.0 41.0 23.0
3rd Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   (4.0) (4.0) 2.0 (6.0) 2.0 3.0 2.0 3.0 4.0 3.0 3.0 2.0 38.0 24.0
4th Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 60.0 27.0
5th Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   (9.0) 5.0 (6.0) 5.0 6.0 4.0 (9.0) 1.0 1.0 5.0 5.0 4.0 60.0 36.0
6th Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   7.0 6.0 (9.0) 4.0 5.0 6.0 7.0 2.0 5.0 7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 80.0 49.0
7th Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   5.0 (10.0) 7.0 7.0 (10.0) (8.0) 6.0 5.0 6.0 6.0 7.0 5.0 82.0 54.0
8th Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   6.0 7.0 5.0 (8.0) (8.0) (9.0) 5.0 8.0 8.0 8.0 4.0 6.0 82.0 57.0
9th Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   (10.0) (9.0) 8.0 9.0 9.0 (11.0 DNC) 8.0 9.0 9.0 4.0 6.0 7.0 99.0 69.0
10th Wayfarer 10729 Mike Jeans or Bruce Gridley Bruce Gridley or Philip Pirie Parkstone YC   8.0 8.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 5.0 (11.0 DNF) 11.0 DNC 7.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 112.0 79.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 16.0 10.0
2nd Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 2.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 (4.0) (3.0) 1.0 2.0 24.0 14.0
3rd Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 2.0 (6.0) 5.0 4.0 3.0 3.0 4.0 3.0 4.0 55.0 31.0
4th Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 3.0 3.0 (6.0) 5.0 5.0 (6.0) 3.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 5.0 57.0 39.0
5th Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 (9.0 RET) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 2.0 4.0 3.0 71.0 44.0
6th ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 5.0 5.0 5.0 (7.0) 4.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 6.0 7.0 6.0 72.0 47.0
7th Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 4.0 6.0 4.0 4.0 7.0 (9.0 DNC) 5.0 4.0 7.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 77.0 50.0
8th Fusion 3 Ally Popper   Parkstone YC 1275 (9.0 RET) 4.0 7.0 6.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 7.0 93.0 66.0

R1 - Dolphin Fleet

Start: Dolphin, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dolphin 34 Nigel Yeoman Gareth Yeoman Parkstone YC   1 1.0
2 Dolphin 42 Barry Harris / Sean Meharg Pat Harris Parkstone YC   2 2.0
3 Dolphin 31 Richard Whing Gail Davies Parkstone YC   3 3.0
4 Dolphin 41 Gill Linford Nicky Constantine Parkstone YC   4 4.0
5 Dolphin 37 Dominic Foy Bill Lauste Parkstone YC   5 5.0
6 Dolphin 38 John Hayward Paul McQuillan Parkstone YC   6 6.0
7 Dolphin 39 John Harris Carole Duke Parkstone YC   7 7.0
8 Dolphin 40 Alan Hescroff   Parkstone YC   8 8.0
9 Dolphin 35 Julian Pampiglione Clive Rowe Parkstone YC   9 9.0
10 Dolphin 36 Peter Harris Gaye Harris Parkstone YC   RET 11.0

R2 - Dolphin Fleet

Start: Dolphin, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dolphin 34 Nigel Yeoman Gareth Yeoman Parkstone YC   1 1.0
2 Dolphin 31 Richard Whing Gail Davies Parkstone YC   2 2.0
3 Dolphin 42 Barry Harris / Sean Meharg Pat Harris Parkstone YC   3 3.0
4 Dolphin 36 Peter Harris Gaye Harris Parkstone YC   4 4.0
5 Dolphin 41 Gill Linford Nicky Constantine Parkstone YC   5 5.0
6 Dolphin 39 John Harris Carole Duke Parkstone YC   6 6.0
7 Dolphin 37 Dominic Foy Bill Lauste Parkstone YC   7 7.0
8 Dolphin 40 Alan Hescroff   Parkstone YC   8 8.0
9 Dolphin 38 John Hayward Paul McQuillan Parkstone YC   9 9.0
10 Dolphin 35 Julian Pampiglione Clive Rowe Parkstone YC   10 10.0

R3 - Dolphin Fleet

Start: Dolphin, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dolphin 31 Richard Whing Gail Davies Parkstone YC   1 1.0
2 Dolphin 34 Nigel Yeoman Gareth Yeoman Parkstone YC   2 2.0
3 Dolphin 37 Dominic Foy Bill Lauste Parkstone YC   3 3.0
4 Dolphin 36 Peter Harris Gaye Harris Parkstone YC   4 4.0
5 Dolphin 42 Barry Harris / Sean Meharg Pat Harris Parkstone YC   5 5.0
6 Dolphin 41 Gill Linford Nicky Constantine Parkstone YC   6 6.0
7 Dolphin 40 Alan Hescroff   Parkstone YC   7 7.0
8 Dolphin 38 John Hayward Paul McQuillan Parkstone YC   8 8.0
9 Dolphin 39 John Harris Carole Duke Parkstone YC   9 9.0
10 Dolphin 35 Julian Pampiglione Clive Rowe Parkstone YC   10 10.0

R4 - Dolphin Fleet

Start: Dolphin, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dolphin 34 Nigel Yeoman Gareth Yeoman Parkstone YC   1 1.0
2 Dolphin 36 Peter Harris Gaye Harris Parkstone YC   2 2.0
3 Dolphin 41 Gill Linford Nicky Constantine Parkstone YC   3 3.0
4 Dolphin 42 Barry Harris / Sean Meharg Pat Harris Parkstone YC   4 4.0
5 Dolphin 37 Dominic Foy Bill Lauste Parkstone YC   6 5.0
6 Dolphin 38 John Hayward Paul McQuillan Parkstone YC   7 6.0
7 Dolphin 40 Alan Hescroff   Parkstone YC   8 7.0
8 Dolphin 35 Julian Pampiglione Clive Rowe Parkstone YC   9 8.0
9 Dolphin 39 John Harris Carole Duke Parkstone YC   DSQ 11.0

R5 - Dolphin Fleet

Start: Dolphin, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dolphin 34 Nigel Yeoman Gareth Yeoman Parkstone YC   1 1.0
2 Dolphin 41 Gill Linford Nicky Constantine Parkstone YC   2 2.0
3 Dolphin 36 Peter Harris Gaye Harris Parkstone YC   3 3.0
4 Dolphin 31 Richard Whing Gail Davies Parkstone YC   4 4.0
5 Dolphin 42 Barry Harris / Sean Meharg Pat Harris Parkstone YC   5 5.0
6 Dolphin 39 John Harris Carole Duke Parkstone YC   6 6.0
7 Dolphin 37 Dominic Foy Bill Lauste Parkstone YC   7 7.0
8 Dolphin 40 Alan Hescroff   Parkstone YC   8 8.0
9 Dolphin 38 John Hayward Paul McQuillan Parkstone YC   9 9.0
10 Dolphin 35 Julian Pampiglione Clive Rowe Parkstone YC   10 10.0

R6 - Dolphin Fleet

Start: Dolphin, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dolphin 34 Nigel Yeoman Gareth Yeoman Parkstone YC   1 1.0
2 Dolphin 31 Richard Whing Gail Davies Parkstone YC   2 2.0
3 Dolphin 36 Peter Harris Gaye Harris Parkstone YC   3 3.0
4 Dolphin 41 Gill Linford Nicky Constantine Parkstone YC   4 4.0
5 Dolphin 42 Barry Harris / Sean Meharg Pat Harris Parkstone YC   5 5.0
6 Dolphin 40 Alan Hescroff   Parkstone YC   6 6.0
7 Dolphin 37 Dominic Foy Bill Lauste Parkstone YC   7 7.0
8 Dolphin 38 John Hayward Paul McQuillan Parkstone YC   8 8.0
9 Dolphin 35 Julian Pampiglione Clive Rowe Parkstone YC   9 9.0

R1 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   1 1.0
2 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   3 3.0
4 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   4 4.0
5 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   15 15.0

R2 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   1 1.0
2 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   2 2.0
3 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   15 15.0

R3 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   1 1.0
2 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   4 4.0
5 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   15 15.0
16 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   16 16.0
17 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   17 17.0

R4 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   1 1.0
2 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   3 3.0
4 XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   15 15.0
16 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   16 16.0
17 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   17 17.0

R5 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   1 1.0
2 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   9 9.0
10 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   DSQ 18.0

R6 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   1 1.0
2 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   8 8.0
9 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   15 15.0
16 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   16 16.0

R7 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   1 1.0
2 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   3 3.0
4 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   15 15.0
16 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   16 16.0

R8 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   1 1.0
2 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   5 5.0
6 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   7 7.0
8 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   13 13.0
14 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   14 14.0
15 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   15 15.0
16 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   16 16.0

R9 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   1 1.0
2 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   2 2.0
3 XOD 196 John Wilson/ James Meaning Chris Smerdon Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   9 9.0
10 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   11 10.0
11 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   12 11.0
12 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   13 12.0
13 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   14 13.0
14 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   15 14.0
15 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   16 15.0
16 XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   17 16.0
17 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   18 17.0

R10 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   1 1.0
2 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 123 William McNeill Andrew Tredrea RMYC   4 4.0
5 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   14 14.0
14 XOD 25 Jeremy Harford Tapp Pete Burden Parkstone YC   15 15.0
15 XOD 89 Jonathan Newton   Parkstone YC   16 16.0
16 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   SCP 18.0

R11 - XOD Fleet

Start: XOD, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 XOD 34 Eric Williams Tim Blackwell Royal Lymington YC   1 1.0
2 XOD 193 Nick Fullagar Pete Vince Parkstone YC   2 2.0
3 XOD 143 John Edmonds Nigel Wrigley Parkstone YC   3 3.0
4 XOD 194 Nick Cornish Viv Evans Parkstone YC   4 4.0
5 XOD 173 Gill Ellis David Bedford Parkstone YC   5 5.0
6 XOD 74 Don Hardy Andy & Chris Parkstone YC   6 6.0
7 XOD 37 Crispin Tombs Brian Hitchcock Parkstone YC   7 7.0
8 XOD 40 David Law Jenny Stutley Parkstone YC   8 8.0
9 XOD 29 Tim Martin John Gale Parkstone YC   9 9.0
10 XOD 61 Richard Batchelor Chris Edwards Parkstone YC   10 10.0
11 XOD 43 AJ Mellery-Pratt J Adams Parkstone YC   11 11.0
12 XOD 12 Mark Woodhouse Tessa Woodhouse Parkstone YC   12 12.0
13 XOD 85 Michael Drake Hilary Drake Parkstone YC   13 13.0

R1 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   3 2.0
3 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   4 3.0
4 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   5 4.0
5 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   7 5.0
6 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   8 6.0
7 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   9 7.0

R2 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   4 3.0
4 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   5 4.0
5 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   6 5.0
6 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   7 6.0
7 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   8 7.0

R3 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   3 2.0
3 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   4 3.0
4 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   6 4.0
5 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   7 5.0
6 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   8 6.0
7 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   9 7.0
8 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   10 8.0

R4 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   2 1.0
2 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   3 2.0
3 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   4 3.0
4 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   5 4.0
5 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   6 5.0
6 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   7 6.0
7 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   9 7.0
8 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   10 8.0

R5 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   3 3.0
4 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   4 4.0
5 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   5 5.0
6 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   6 6.0
7 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   7 7.0

R6 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   3 3.0
4 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   4 4.0
5 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   5 5.0
6 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   6 6.0
7 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   7 7.0
8 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   8 8.0

R7 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   3 3.0
4 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   4 4.0
5 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   5 5.0
6 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   6 6.0
7 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   7 7.0
8 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   8 8.0

R8 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7807 William Parker Andy Baldwin Parkstone YC   3 3.0
4 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   4 4.0
5 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   5 5.0
6 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   6 6.0
7 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   7 7.0
8 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   8 8.0

R9 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   3 3.0
4 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   4 4.0
5 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   5 5.0
6 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   6 6.0
7 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   7 7.0

R10 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   RDG 1.0
1 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   1 1.0
3 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   2 2.0
4 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   3 3.0
5 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   4 4.0
6 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   5 5.0
7 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   6 6.0

R11 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7827 Kenneth Cheney Katrina Kennedy Parkstone YC   3 3.0
4 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   4 4.0
5 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   5 5.0
6 Dart18 7979 Geoffrey Sherwood Elizabeth Sherwood Parkstone YC   6 6.0
7 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   7 7.0

R12 - Dart18 Fleet

Start: Dart18, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Dart18 7963 Peter Stacey Suzie Clayton Parkstone YC   1 1.0
2 Dart18 7986 Lido Badawy   Parkstone YC   2 2.0
3 Dart18 7781 John Holland Helen Synott Parkstone YC   3 3.0
4 Dart18 7758 Tony Wafer Henry Keats Parkstone YC   4 4.0
5 Dart18 7091 Louis Knight-Webb   Parkstone YC   5 5.0

R1 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   2 1.0
2 RS200 1640 Ben Whalley Emma Hartley Parkstone YC   4 2.0
3 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   5 3.0
4 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   6 4.0
5 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   7 5.0
6 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   8 6.0
7 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   9 7.0
8 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   10 8.0
9 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   12 9.0
10 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   13 10.0

R2 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 RS200 1640 Ben Whalley Emma Hartley Parkstone YC   4 2.0
3 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   5 3.0
4 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   6 4.0
5 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   7 5.0
6 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   8 6.0
7 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   9 7.0
8 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   10 8.0
9 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   11 9.0
10 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   RET 11.0

R3 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 RS200 1640 Ben Whalley Emma Hartley Parkstone YC   2 2.0
3 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   4 3.0
4 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   5 4.0
5 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   6 5.0
6 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   7 6.0
7 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   8 7.0
8 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   9 8.0
9 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   10 9.0
10 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   11 10.0

R4 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1640 Ben Whalley Emma Hartley Parkstone YC   1 1.0
2 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   3 2.0
3 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   4 3.0
4 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   5 4.0
5 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   6 5.0
6 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   7 6.0
7 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   8 7.0
8 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   9 8.0
9 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   10 9.0
10 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   11 10.0

R5 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   3 2.0
3 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   4 3.0
4 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   5 4.0
5 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   6 5.0
6 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   7 6.0
7 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   8 7.0
8 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   9 8.0
9 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   10 9.0

R6 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   2 2.0
3 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   3 3.0
4 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   4 4.0
5 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   5 5.0
6 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   7 6.0
7 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   8 7.0
8 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   9 8.0
9 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   10 9.0

R7 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   1 1.0
2 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   2 2.0
3 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   3 3.0
4 RS200 1640 Ben Whalley Emma Hartley Parkstone YC   4 4.0
5 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   5 5.0
6 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   6 6.0
7 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   7 7.0
8 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   8 8.0
9 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   9 9.0
10 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   10 10.0

R8 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1640 Ben Whalley Emma Hartley Parkstone YC   1 1.0
2 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   2 2.0
3 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   3 3.0
4 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   4 4.0
5 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   5 5.0
6 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   6 6.0
7 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   7 7.0
8 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   8 8.0
9 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   9 9.0
10 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   10 10.0

R9 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1585 Tony Wilkinson Vanessa Spencer Parkstone YC   1 1.0
2 RS200 1019 James Williams Sarah Tuppen Chew Valley Lake SC   2 2.0
3 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   3 3.0
4 RS200 983 Shaun Robson Marie Smith Parkstone YC   4 4.0
5 RS200 1679 Dave Pointer Jan Pointer Parkstone YC   5 5.0
6 RS200 1674 Stuart Totten Jill Totten Parkstone YC   8 6.0
7 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   9 7.0
8 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   10 8.0
9 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   11 9.0

R10 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   1 1.0
2 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   2 2.0
3 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   3 3.0
4 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   4 4.0

R11 - RS200 Fleet

Start: RS200, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 RS200 1685 Roger Storey Phil Brook Parkstone YC   1 1.0
2 RS200 1637 Kim Gavin Sarah Gavin Parkstone YC   2 2.0
3 RS200 1431 Katie Tyler   Parkstone YC   3 3.0
4 RS200 1665 Peter Loretto Lucy Wise Parkstone YC   4 4.0

R1 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   5 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   6 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   7 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   9 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 217179 Daniel Fletcher   Queen Mary SC   10 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   11 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   15 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   17 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   18 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   19 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   20 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   21 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   22 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   23 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   24 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   25 23.0
24 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   27 24.0
25 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   28 25.0
26 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   29 26.0

R2 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 217179 Daniel Fletcher   Queen Mary SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   6 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   7 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   8 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   9 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   10 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   11 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   12 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   14 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   15 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   16 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   17 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   18 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   19 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   20 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   21 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   22 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   23 23.0
24 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   24 24.0
25 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   26 25.0
26 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   28 26.0

R3 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   6 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   7 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   9 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   10 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   11 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   14 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   15 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   17 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   18 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   19 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   20 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   23 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   24 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   25 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   UFD 28.0
23 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   UFD 28.0
23 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   UFD 28.0
23 ILCA 6 (Radial) 217179 Daniel Fletcher   Queen Mary SC   UFD 28.0

R4 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 217179 Daniel Fletcher   Queen Mary SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   5 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   6 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   7 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   9 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   10 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   11 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   16 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   17 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   19 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   20 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   21 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   22 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   23 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   24 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   25 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   26 23.0
24 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   27 24.0
25 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   RET 28.0
25 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   RET 28.0

R5 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   5 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   6 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   7 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   9 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   10 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   11 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   14 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   15 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   16 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   17 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   19 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   20 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   22 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   23 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   25 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   26 23.0
24 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   27 24.0
25 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   28 25.0

R6 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   5 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   6 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   7 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   9 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   10 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   11 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   14 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   15 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   16 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   17 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   18 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   19 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   20 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   21 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   22 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   23 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   26 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   27 23.0
24 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   28 24.0
25 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   29 25.0

R7 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   5 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   6 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   7 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   8 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   9 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   11 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   12 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   13 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   15 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   16 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   17 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   18 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   19 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   20 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   22 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   23 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   24 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   25 23.0
24 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   26 24.0
25 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   28 25.0

R8 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   3 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   4 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   5 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   6 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   7 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   8 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   9 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   10 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   12 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   13 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   14 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   15 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   16 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   17 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 191006 Emily Taylor   Parkstone YC   18 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 209003 Mark Greenstreet   Wembley SC   19 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   20 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   21 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   22 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   23 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   24 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   25 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   26 23.0
24 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   27 24.0
25 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   28 25.0

R9 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   6 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   7 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   8 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   9 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   10 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 196727 Keith McQuillin   Spinnaker SC/ RAFSA   11 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   12 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   13 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   15 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   16 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 54 Stephen Ehrhart   Poole YC   17 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   18 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   19 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   21 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   23 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   24 21.0
22 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   25 22.0
23 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   26 23.0

R10 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   5 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   6 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   7 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   8 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   9 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   10 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   11 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   12 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   13 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   17 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   18 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   19 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   20 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   21 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   22 19.0
20 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   23 20.0
21 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   UFD 28.0

R11 - ILCA 6 (Radial) Fleet

Start: ILCA 6, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 6 (Radial) 219655 Edward Baker   Chew Valley Lake SC   1 1.0
2 ILCA 6 (Radial) 216724 Oliver Allen-Wilcox   Chew Valley Lake SC   2 2.0
3 ILCA 6 (Radial) 215835 Tim Evans   Grafham Water SC   3 3.0
4 ILCA 6 (Radial) 211013 James Curtis   Bosham SC   4 4.0
5 ILCA 6 (Radial) 220437 Roberta Hartley   Parkstone YC   6 5.0
6 ILCA 6 (Radial) 208715 Sam Davis   Poole YC   7 6.0
7 ILCA 6 (Radial) 154679 James Kilburn   Parkstone YC   8 7.0
8 ILCA 6 (Radial) 90 Emma Aish-Lyons   Parkstone YC   9 8.0
9 ILCA 6 (Radial) 203910 Issy Glazebrook   WPNSA   10 9.0
10 ILCA 6 (Radial) 14 Pete Taylor   Parkstone YC   11 10.0
11 ILCA 6 (Radial) 200998 Christi Brasher   Chew Valley Lake SC   12 11.0
12 ILCA 6 (Radial) 212407 Bob Cudmore   Parkstone YC   13 12.0
13 ILCA 6 (Radial) 16 Stuart Bromidge   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 6 (Radial) 89 Dave Pratt   Parkstone YC   15 14.0
15 ILCA 6 (Radial) 216398 Tom Hakes   Parkstone YC   16 15.0
16 ILCA 6 (Radial) 50 Mary Reddyhoff   Parkstone YC   17 16.0
17 ILCA 6 (Radial) 30 Fiona Wall   Parkstone YC   18 17.0
18 ILCA 6 (Radial) 174445 Hayley Hughes   Parkstone YC   19 18.0
19 ILCA 6 (Radial) 203084 Freddie Howarth   Parkstone YC   UFD 28.0
19 ILCA 6 (Radial) 212192 Roger O'Gorman   Parkstone YC   UFD 28.0
19 ILCA 6 (Radial) 83 Natalie Annels   Parkstone YC   UFD 28.0
19 ILCA 6 (Radial) 55 Sarah Davies   Parkstone YC   UFD 28.0

R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:35:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 0:56:57 0:58:07 1.0
2 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 0:58:14 0:59:25 2.0
3 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:00:09 1:02:04 3.0
4 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 1:02:33 1:02:59 4.0
5 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:00:02 1:03:44 5.0
6 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:02:39 1:03:56 6.0
7 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:03:07 1:04:24 7.0
8 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:03:24 1:06:36 8.0
9 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 1:07:15 1:06:59 9.0
10 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 RET   13.0
10 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 DNF   13.0

R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:55:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 0:33:33 0:34:14 1.0
2 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 0:34:24 0:35:06 2.0
3 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 0:35:51 0:36:06 3.0
4 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 0:35:48 0:36:32 4.0
5 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 0:35:32 0:37:43 5.0
6 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 0:36:32 0:38:23 6.0
7 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 0:37:53 0:38:39 7.0
8 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 0:37:33 0:38:45 8.0
9 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 0:39:04 0:38:55 9.0
10 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 0:36:55 0:39:11 10.0

R3 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 1:03:08 1:04:25 1.0
2 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 1:03:35 1:04:53 2.0
3 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:04:50 1:06:54 3.0
4 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:05:51 1:07:12 4.0
5 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 1:07:34 1:08:03 5.0
6 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:06:00 1:10:04 6.0
7 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:08:39 1:12:07 7.0
8 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:11:22 1:13:39 8.0
9 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:12:47 1:14:16 9.0
10 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 RET   13.0

R4 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 0:53:32 0:54:38 1.0
2 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 0:55:01 0:56:08 2.0
3 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 0:55:55 0:57:03 3.0
4 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 0:56:52 0:58:02 4.0
5 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 0:58:52 0:59:17 5.0
6 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 0:57:10 1:00:03 6.0
7 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 0:57:37 1:01:10 7.0
8 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:00:25 1:02:21 8.0
9 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:00:36 1:02:32 9.0

R5 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 0:54:56 0:56:03 1.0
2 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 0:58:33 0:59:45 2.0
3 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 1:01:39 1:02:05 3.0
4 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:02:16 1:03:32 4.0
5 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:01:53 1:03:52 5.0
6 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:02:53 1:04:10 6.0
7 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 1:02:58 1:04:15 7.0
8 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:02:08 1:05:16 8.0
9 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:02:03 1:05:52 9.0
10 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:08:28 1:10:39 10.0

R6 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 0:48:18 0:49:17 1.0
2 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 0:48:50 0:49:50 2.0
3 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 0:49:11 0:50:45 3.0
4 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 0:49:50 0:50:51 4.0
5 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 0:50:42 0:51:03 5.0
6 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 0:50:10 0:51:11 6.5
6 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 0:48:13 0:51:11 6.5
8 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 0:51:27 0:52:30 8.0
9 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 0:52:06 0:53:46 9.0
10 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 0:51:20 0:53:55 10.0

R7 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 1:04:19 1:05:38 1.0
2 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 1:08:51 1:10:15 2.0
3 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 1:11:55 1:13:23 3.0
4 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 1:13:20 1:13:51 4.0
5 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 1:12:33 1:17:01 5.0
6 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:16:50 1:18:24 6.0
7 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:17:51 1:19:26 7.0
8 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:18:03 1:20:33 8.0
9 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:17:27 1:21:21 9.0
10 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 1:21:45 1:21:25 10.0
11 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:18:59 1:23:51 11.0
12 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:26:35 1:29:21 12.0

R8 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:50:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 1:05:15 1:06:35 1.0
2 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 1:06:08 1:07:29 2.0
3 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 1:07:27 1:07:56 3.0
4 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:06:48 1:08:10 4.0
5 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:06:14 1:08:21 5.0
6 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 1:07:35 1:08:58 6.0
7 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 1:10:15 1:09:58 7.0
8 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:09:43 1:11:08 8.0
9 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:07:45 1:11:55 9.0
10 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:08:31 1:11:58 10.0
11 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:10:29 1:12:44 11.0
12 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 RET   13.0

R9 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 1:06:42 1:08:04 1.0
2 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 1:08:05 1:08:34 2.0
3 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 1:07:45 1:09:08 3.0
4 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 1:08:28 1:09:52 4.0
5 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:09:40 1:13:57 5.0
6 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:12:32 1:14:01 6.0
7 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:12:52 1:14:21 7.0
8 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:11:41 1:15:18 8.0
9 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 1:12:55 1:17:24 9.0
10 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 1:25:04 1:24:44 10.0
11 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:23:03 1:25:42 11.0
12 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:26:24 1:29:10 12.0

R10 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:50:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 1:00:58 1:02:13 1.0
2 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 1:02:00 1:03:16 2.0
3 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 1:02:57 1:04:14 3.0
4 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:05:00 1:06:20 4.0
5 Contender 713 David Evans   Poole YC 969 1:04:55 1:07:00 5.0
6 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 1:08:04 1:07:48 6.0
7 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:07:19 1:08:41 7.0
8 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:05:37 1:08:56 8.0
9 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:05:07 1:09:08 9.0
10 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 1:06:07 1:10:11 10.0
11 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:10:31 1:12:46 11.0

R11 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:15:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 1:04:53 1:06:12 1.0
2 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 1:05:16 1:06:36 2.0
3 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 1:06:40 1:08:02 3.0
4 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 1:07:35 1:08:04 4.0
5 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 1:07:03 1:08:25 5.0
6 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 1:10:27 1:10:10 6.0
7 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 1:09:53 1:11:19 7.0
8 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 1:08:30 1:12:43 8.0
9 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 1:09:39 1:13:10 9.0
10 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 1:09:33 1:13:50 10.0
11 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 1:11:47 1:14:05 11.0

R12 - Fast Handicap Fleet

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3694 Steve Tyler Ally Tyler Parkstone YC 980 0:43:02 0:43:55 1.0
2 MRX 3622 Mark Candelas Julie Cronshaw Wembley SC 993 0:44:08 0:44:27 2.0
3 Merlin Rocket 37 Ben Archer Olivia Bellini Parkstone YC 980 0:44:26 0:45:20 3.0
4 Merlin Rocket 3789 Nick Scroggie Mimi Gorringe Parkstone YC 980 0:45:04 0:45:59 4.0
5 Merlin Rocket 3684 Tom Lowe Roman Archer West Hoe SC 980 0:45:40 0:46:36 5.0
6 Phantom 1457 Simon Wigmore   Grafham Water SC 1004 0:48:25 0:48:13 6.0
7 Merlin Rocket 3685 Martyn Lovell Steve Caiger/ Nick Glass Parkstone YC 980 0:47:19 0:48:17 7.0
8 RS400 1468 David Wilkins Frances Wilkins Parkstone YC 942 0:46:05 0:48:55 8.0
9 RS400 1407 Paul Frey   Parkstone YC 942 0:46:25 0:49:16 9.0
10 Fireball 14801 Adam Deary Tracy Deary Poole YC 952 0:47:32 0:49:56 10.0
11 Contender 686 Nathan McGrory   Poole YC 969 0:50:30 0:52:07 11.0

R1 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   5 5.0
6 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   8 8.0
9 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   10 10.0
11 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   14 14.0
15 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   19 19.0
20 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   20 20.0
21 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   21 21.0

R2 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   5 5.0
6 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   7 7.0
8 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   19 19.0
20 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   RET 25.0
20 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   OCS 25.0

R3 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   3 3.0
4 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   5 5.0
6 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   18 18.0
19 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   19 19.0
20 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   20 20.0
21 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   21 21.0

R4 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   5 5.0
6 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   8 8.0
9 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   11 11.0
12 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   19 19.0
20 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   UFD 25.0
20 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   RET 25.0

R5 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   5 5.0
6 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 4088 Geof Gibbons Dave Moy Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   15 15.0
16 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   19 19.0
20 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   20 20.0
21 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   21 21.0
22 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   22 22.0
23 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   23 23.0
24 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   24 24.0

R6 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 4088 Geof Gibbons Dave Moy Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   5 5.0
6 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   10 10.0
11 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   19 19.0
20 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   20 20.0
21 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   21 21.0
22 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   22 22.0
23 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   23 23.0

R7 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   5 5.0
6 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   8 8.0
9 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 4088 Geof Gibbons Dave Moy Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   19 19.0
20 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   20 20.0
21 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   21 21.0
22 Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   22 22.0
23 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   23 23.0

R8 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   5 5.0
6 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   11 11.0
12 Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   13 13.0
14 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 4088 Geof Gibbons Dave Moy Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   19 19.0
20 Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   20 20.0
21 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   21 21.0
22 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   22 22.0
23 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   DNF 25.0

R9 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   5 5.0
6 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   9 9.0
10 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   11 11.0
12 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3914 Richard Whitworth Eddie Scroggie Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   18 18.0
19 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   19 19.0
20 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   UFD 25.0
20 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   UFD 25.0
20 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   UFD 25.0
20 Flying Fifteen 4088 Geof Gibbons Dave Moy Parkstone YC   UFD 25.0

R10 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   2 2.0
3 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   3 3.0
4 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   5 5.0
6 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   7 7.0
8 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 3873 Neil Bartholomey Stuart Bartholomey Middle Nene SC   19 19.0
20 Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   20 20.0
21 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   21 21.0
22 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   22 22.0

R11 - Flying Fifteen Fleet

Start: Flying Fifteen, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Flying Fifteen 3537 Bob Alexander Huw Willetts Parkstone YC   1 1.0
2 Flying Fifteen 4036 Richard Linford Chris Jermyn Parkstone YC   2 2.0
3 Flying Fifteen 3851 Ian Linder James Linder Burghfield SC   3 3.0
4 Flying Fifteen 3934 Graham Davies Homfray Vines Parkstone YC   4 4.0
5 Flying Fifteen 3904 Mervyn Wright Ron Elliot Parkstone YC   5 5.0
6 Flying Fifteen 3643 Ann Keates John Keates Parkstone YC   6 6.0
7 Flying Fifteen 3954 Andy Clark Agness Clark Bewl Sailing Association   7 7.0
8 Flying Fifteen 4019 Steve Randle Lisa Randle Parkstone YC   8 8.0
9 Flying Fifteen 3922 Crispin Read Wilson Steve Brown Parkstone YC   9 9.0
10 Flying Fifteen 3345 David Pipe Rob Walford Parkstone YC   10 10.0
11 Flying Fifteen 2876 Graham Latham Sara Briscoe Parkstone YC   11 11.0
12 Flying Fifteen 4027 Michael Clapp Paul Tasker Parkstone YC   12 12.0
13 Flying Fifteen 3821 Patrick Keats Aly Baxter Parkstone YC   13 13.0
14 Flying Fifteen 3901 Peter Biggs   Parkstone YC   14 14.0
15 Flying Fifteen 3916 Simon Redhead Mike Riley Parkstone YC   15 15.0
16 Flying Fifteen 3966 Richard Ledger Alan Baker Parkstone YC   16 16.0
17 Flying Fifteen 4020 Graham Scroggie Ben Scroggie Parkstone YC   17 17.0
18 Flying Fifteen 4054 David McLeman Anne-Laure McLeman Parkstone YC   18 18.0
19 Flying Fifteen 4058 Jon Gorringe Kelly Aaron Parkstone YC   BFD 25.0
19 Flying Fifteen 4025 Chris Gorringe Nadia Hosie Parkstone YC   BFD 25.0
19 Flying Fifteen 3936 Ian Zimmerman Andrew Clark Parkstone YC   BFD 25.0

R1 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   6 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   7 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   9 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   11 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   12 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   13 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   15 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   16 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   17 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   20 17.0
18 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   21 18.0
19 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   22 19.0

R2 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   2 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   3 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   4 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   5 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   6 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   7 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   8 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   10 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   11 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   12 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   14 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   15 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   16 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   17 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   18 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   19 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   20 17.0
18 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   21 18.0
19 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   DNS 20.0

R3 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   6 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   7 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   8 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   9 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   10 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   11 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   12 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   13 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   15 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   16 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   17 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   18 17.0
18 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   19 18.0
19 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   UFD 20.0

R4 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   6 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   7 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   9 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   10 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   11 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   12 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   14 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   15 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   17 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   18 17.0
18 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   19 18.0
19 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   20 19.0

R5 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   6 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   7 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   9 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   10 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   11 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   14 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   15 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   17 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   18 17.0

R6 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   7 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   8 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   9 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   10 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   11 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   12 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   13 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   16 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   17 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   18 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   19 17.0

R7 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   6 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   7 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   9 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   10 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   11 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   12 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   13 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   14 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   15 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   16 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   18 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   19 17.0
18 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   20 18.0
19 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   23 19.0

R8 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   6 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   7 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   9 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   10 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   11 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   15 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   16 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   17 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   18 17.0
18 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   21 18.0
19 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   23 19.0

R9 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   6 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   7 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 220521 Luke Barlow   Grafham Water SC   8 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   9 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   10 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 196557 Gareth Jones   Wembley SC   11 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   13 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   14 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   15 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   17 16.0
17 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   18 17.0
18 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   20 18.0

R10 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   1 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   2 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 209833 Peter Young   Bough Beech SC   3 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   4 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   5 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   6 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   7 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   8 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   9 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   10 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   11 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   12 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   14 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   15 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   17 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   UFD 20.0
16 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   UFD 20.0

R11 - ILCA 7 (Standard) Fleet

Start: ILCA 7, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 ILCA 7 (Standard) 213773 Neil Davies   Parkstone YC   2 1.0
2 ILCA 7 (Standard) 72 Trevor Annels   Parkstone YC   3 2.0
3 ILCA 7 (Standard) 195115 Simon Crowther   Parkstone YC   4 3.0
4 ILCA 7 (Standard) 210410 Chris Whalley   Parkstone YC   5 4.0
5 ILCA 7 (Standard) 217429 Guy Noble   Queen Mary SC   7 5.0
6 ILCA 7 (Standard) 211405 Daniel Wigmore   Grafham Water SC   9 6.0
7 ILCA 7 (Standard) 71 Michael Atkinson   Parkstone YC   10 7.0
8 ILCA 7 (Standard) 213477 Scott Parker   Parkstone YC   11 8.0
9 ILCA 7 (Standard) 220433 Alan Davis   Poole YC   12 9.0
10 ILCA 7 (Standard) 220430 Andrew Hartley   Parkstone YC   13 10.0
11 ILCA 7 (Standard) 204966/69 Col   Parkstone YC   14 11.0
12 ILCA 7 (Standard) 166571 Roger Wilson   Welsh Harp SC   15 12.0
13 ILCA 7 (Standard) 210979 David Hartgill   Parkstone YC   16 13.0
14 ILCA 7 (Standard) 205302 Gary Wakefield   Parkstone YC   17 14.0
15 ILCA 7 (Standard) 212402 / 15 John Lyons   Parkstone YC   20 15.0
16 ILCA 7 (Standard) 220442 Hywel Roberts   Parkstone YC   BFD 20.0

R1 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 10729 Mike Jeans or Bruce Gridley Bruce Gridley or Philip Pirie Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   10 9.0
10 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   11 10.0

R2 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 10729 Mike Jeans or Bruce Gridley Bruce Gridley or Philip Pirie Parkstone YC   9 8.0
9 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   10 9.0
10 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   11 10.0

R3 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   9 9.0

R4 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   9 9.0

R5 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 10729 Mike Jeans or Bruce Gridley Bruce Gridley or Philip Pirie Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   9 9.0
10 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   10 10.0

R6 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 10729 Mike Jeans or Bruce Gridley Bruce Gridley or Philip Pirie Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   9 9.0

R7 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   9 9.0
10 Wayfarer 10729 Mike Jeans or Bruce Gridley Bruce Gridley or Philip Pirie Parkstone YC   DNF 11.0

R8 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 11139 Sean Murray Helen Murray Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   9 9.0

R9 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 10729 Mike Jeans or Bruce Gridley Bruce Gridley or Philip Pirie Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   8 8.0
9 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   9 9.0

R10 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   6 6.0
7 Wayfarer 11318 Steve Hayley Kate Wyatt Parkstone YC   7 7.0
8 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   8 8.0

R11 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   5 4.0
5 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   6 5.0
6 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   7 6.0
7 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   8 7.0

R12 - Wayfarer Fleet

Start: Wayfarer, Finishes: Place
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Place Points
1 Wayfarer 10866 Jackie Dobson David Mitchell Parkstone YC   1 1.0
2 Wayfarer 11406 Ian Sargeant Anjali Sargeant Parkstone YC   2 2.0
3 Wayfarer 11234 David Moss Tom Dudfield Parkstone YC   3 3.0
4 Wayfarer 10883 David Wall Sally Wall Parkstone YC   4 4.0
5 Wayfarer 10875 Alan Wylie Alistair Scott Parkstone YC   5 5.0
6 Wayfarer 11074 Ian Fyfe Emma Whalley Parkstone YC   7 6.0
7 Wayfarer 11010 Richard Spencer Chris Wright Parkstone YC   8 7.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:43:29 0:38:19 1.0
2 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:49:29 0:38:49 2.0
3 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:50:09 0:39:20 3.0
4 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 0:43:41 0:39:56 4.0
5 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:49:57 0:41:21 5.0
6 Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 RET   9.0
6 Fusion 3 Ally Popper   Parkstone YC 1275 RET   9.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 16:05:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:28:34 0:25:10 1.0
2 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:32:44 0:25:40 2.0
3 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:33:15 0:26:05 3.0
4 Fusion 3 Ally Popper   Parkstone YC 1275 0:33:30 0:26:16 4.0
5 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:32:22 0:26:48 5.0
6 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 0:30:04 0:27:29 6.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:41:02 0:36:09 1.0
2 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:46:14 0:36:16 2.0
3 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:41:07 0:37:41 3.0
4 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 0:42:12 0:38:34 4.0
5 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:47:59 0:39:43 5.0
6 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:53:45 0:42:09 6.0
7 Fusion 3 Ally Popper   Parkstone YC 1275 0:53:49 0:42:13 7.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:35:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:38:07 0:33:35 1.0
2 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:37:29 0:34:21 2.0
3 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:44:01 0:34:31 3.0
4 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 0:39:11 0:35:49 4.0
5 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:48:04 0:37:42 5.0
6 Fusion 3 Ally Popper   Parkstone YC 1275 0:50:30 0:39:36 6.0
7 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:48:11 0:39:53 7.0

R5 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:45:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 1:05:47 0:51:36 1.0
2 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:58:58 0:51:57 2.0
3 Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 1:00:58 0:53:43 3.0
4 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 1:06:29 0:55:02 4.0
5 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 1:10:38 0:55:24 5.0
6 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 1:01:35 0:56:27 6.0
7 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 1:05:34 0:59:56 7.0

R6 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 16:10:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:51:08 0:45:03 1.0
2 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 1:00:21 0:47:20 2.0
3 Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 0:56:31 0:49:48 3.0
4 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 1:00:44 0:50:17 4.0
5 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:56:17 0:51:35 5.0
6 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 2:00:21 1:34:24 6.0

R7 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:37:00 0:29:01 1.0
2 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:34:10 0:30:06 2.0
3 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:39:00 0:30:35 3.0
4 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:34:44 0:31:50 4.0
5 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 0:35:18 0:32:16 5.0

R8 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:20:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:41:53 0:32:51 1.0
2 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:37:35 0:33:07 2.0
3 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:37:04 0:33:58 3.0
4 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 0:46:43 0:42:42 4.0
5 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 1:38:29 1:17:15 5.0

R9 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:44:35 0:39:17 1.0
2 Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 0:46:31 0:40:59 2.0
3 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:45:44 0:41:55 3.0
4 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:55:39 0:43:39 4.0
5 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:56:31 0:46:47 5.0
6 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:59:58 0:47:02 6.0
7 Aero 6 1570 Robert Holdway   Parkstone YC 1094 0:52:53 0:48:20 7.0

R10 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:40:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:28:30 0:25:07 1.0
2 Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 0:28:37 0:25:13 2.0
3 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:32:58 0:25:51 3.0
4 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:28:30 0:26:07 4.0
5 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:35:34 0:27:54 5.0
6 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:34:23 0:28:28 6.0

R11 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 14:20:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:45:27 0:35:39 1.0
2 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:41:03 0:36:10 2.0
3 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:40:31 0:37:08 3.0
4 Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 0:43:25 0:38:15 4.0
5 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:49:35 0:38:53 5.0
6 Fusion 3 Ally Popper   Parkstone YC 1275 0:50:19 0:39:28 6.0
7 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:49:09 0:40:41 7.0

R12 - Slow Handicap Fleet

Start: Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 15:25:00
Rank Class Sail Number Helm Crew Club Rating Elapsed Corrected Points
1 Byte C11 3298 Duncan Glen   Parkstone YC 1135 0:47:17 0:41:40 1.0
2 Fusion 116 Nigel Pearce   Parkstone YC 1275 0:54:14 0:42:32 2.0
3 Byte C12 2950 Kirsten Glen   Parkstone YC/ Spinnaker 1135 0:48:35 0:42:48 3.0
4 Salcombe Yawl Y175 Geoffrey Cox David Cox Parkstone YC /Salcombe 1091 0:47:00 0:43:05 4.0
5 Fusion 5 Vivian Allen   Parkstone YC 1275 0:59:04 0:46:20 5.0
6 ILCA 4 (4.7) 88 Pam Woodall   Parkstone YC 1208 0:56:05 0:46:26 6.0
7 Fusion 3 Ally Popper   Parkstone YC 1275 0:59:53 0:46:58 7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com