event burgee venue burgee

PBSC Club race

Pevensey Bay Sailing Club

Results are final as of 14:51 on August 6, 2022

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 6/8/22
06/08/22
R2 6/8/22
06/08/22
R3 6/8/22
06/08/22
R4 13/8/22
13/08/22
R5 13/8/22
13/08/21
R6 13/8/22
13/08/22
Total Nett
1st ILCA 6 / Radial 100307 Michael Tanner   1147 1.0 1.0 1.0       3.0 3.0
2nd TOPPER 44709 Oscar P   1365 2.0 2.0 2.0       6.0 6.0
3rd RS FEVA XL 6579 William Scarff Jake Potterton 1244 3.0 4.0 3.0       10.0 10.0
4th TOPPER 43592 James S   1365 4.0 3.0 6.0       13.0 13.0
5th RS TERA SPORT 11 Ella Cox   1445 5.0 5.0 5.0       15.0 15.0
6th TOPPER 18008 Max C   1365 6.0 6.0 4.0       16.0 16.0
7th RS TERA SPORT 000 Euan S   1445 7.0 8.0 DNC 8.0 DNC       23.0 23.0

R1 6/8/22 - 06/08/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 6 / Radial 100307 Michael Tanner   1147 31:38 4 0:27:35 0:00:00 1.0
2 TOPPER 44709 Oscar P   1365 33:53 3 0:33:06 0:05:39 2.0
3 RS FEVA XL 6579 William Scarff Jake Potterton 1244 32:00 3 0:34:18 0:06:16 3.0
4 TOPPER 43592 James S   1365 25:16 2 0:37:01 0:06:27 4.0
5 RS TERA SPORT 11 Ella Cox   1445 29:54 2 0:41:23 0:09:58 5.0
6 TOPPER 18008 Max C   1365 28:28 2 0:41:43 0:09:39 6.0
7 RS TERA SPORT 000 Euan S   1445 35:32 2 0:49:11 0:15:36 7.0

R2 6/8/22 - 06/08/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 6 / Radial 100307 Michael Tanner   1147 30:06 4 0:26:15 0:00:00 1.0
2 TOPPER 44709 Oscar P   1365 31:10 3 0:30:27 0:04:18 2.0
3 TOPPER 43592 James S   1365 32:56 3 0:32:10 0:06:04 3.0
4 RS FEVA XL 6579 William Scarff Jake Potterton 1244 30:43 3 0:32:55 0:06:14 4.0
5 RS TERA SPORT 11 Ella Cox   1445 26:05 2 0:36:06 0:07:07 5.0
6 TOPPER 18008 Max C   1365 37:09 3 0:36:17 0:10:17 6.0
7 RS TERA SPORT 000 Euan S   1445 DNC       8.0

R3 6/8/22 - 06/08/22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 ILCA 6 / Radial 100307 Michael Tanner   1147 31:58 4 0:27:52 0:00:00 1.0
2 TOPPER 44709 Oscar P   1365 36:21 3 0:35:30 0:07:49 2.0
3 RS FEVA XL 6579 William Scarff Jake Potterton 1244 34:42 3 0:37:12 0:08:42 3.0
4 TOPPER 18008 Max C   1365 30:54 2 0:45:16 0:11:53 4.0
5 RS TERA SPORT 11 Ella Cox   1445 33:52 2 0:46:52 0:13:44 5.0
6 TOPPER 43592 James S   1365 33:57 2 0:49:45 0:14:56 6.0
7 RS TERA SPORT 000 Euan S   1445 DNC       8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 8

Pbsc.eu
pbsc.eu

pbsc.eu
pbsc.eu

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com