event burgee venue burgee

PBSC Club race

Pevensey Bay Sailing Club

Results are provisional as of 16:57 on September 8, 2019

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
11/08/19
R2
11/08/19
R3
11/08/19
R4
11/08/19
Total Nett
1st RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd RS 200 819 Matthew Polard Michael Tanner 1046 (4.0) 2.0 2.0 2.0 10.0 6.0
3rd RS 400 814 Duncan Tanner James Tanner 942 3.0 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 20.0 13.0
4th Rs 200 1511 Mike Chapman Luke Chapman 1046 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 23.0 16.0
5th VX EVO 032 Gary Pearson   948 5.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 26.0 19.0
6th Hobie 16 113928 Paul Holloway   809 6.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 27.0 20.0

C Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
11/08/19
R2
11/08/19
R3
11/08/19
R4
11/08/19
Total Nett
1st Laser 172565 Dick Holttum   1099 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Rs 300 362 James O'Leary   970 (3.0) 3.0 2.0 2.0 10.0 7.0
3rd Rs 300 353 Chris Clarke   970 5.0 2.0 3.0 (11.0 DNC) 21.0 10.0
4th Europe 316 Sarah Pullen   1141 7.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 33.0 22.0
5th Solo 4152 Tony Richards   1143 6.0 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 33.0 22.0
6th Laser 142014 Allen Hare   1099 2.0 (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 35.0 24.0
7th ENTERPRISE 12667 Gary Brocklehurst Lynn Brocklehurst 1119 8.0 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 36.0 25.0
8th Laser 182548 Colin Coard   1099 4.0 (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 37.0 26.0
9th TASAR 366 Stuart Cox Daughter 1020 9.0 (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 42.0 31.0
10th LARK 2491 Gary Kinch Jackie Kinch 1073 10.0 (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 43.0 32.0

R1 - A Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 32.39 4 0.31.13 0.00.00 1.0
2 Rs 200 1511 Mike Chapman Luke Chapman 1046 26.03 3 0.33.12 0.01.34 2.0
3 RS 400 814 Duncan Tanner James Tanner 942 25.40 3 0.36.20 0.03.37 3.0
4 RS 200 819 Matthew Polard Michael Tanner 1046 28.33 3 0.36.24 0.04.04 4.0
5 VX EVO 032 Gary Pearson   948 41.00 4 0.43.15 0.11.25 5.0
6 Hobie 16 113928 Paul Holloway   809 28.39 3 0.47.13 0.09.43 6.0

R2 - A Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 43.43 2 0.41.48 0.00.00 1.0
2 RS 200 819 Matthew Polard Michael Tanner 1046 45.23 2 0.43.23 0.01.40 2.0
3 RS 400 814 Duncan Tanner James Tanner 942 41.28 2 0.44.01 0.02.06 3.0

R3 - A Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 25.52 2 0.24.44 0.00.00 1.0
2 RS 200 819 Matthew Polard Michael Tanner 1046 20.41 1 0.39.33 0.07.45 2.0

R4 - A Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 RS 200 1062 Tim Humphries Paula Bayntun 1046 17.00   0.16.15 0.00.00 1.0
2 RS 200 819 Matthew Polard Michael Tanner 1046 19.13   0.18.22 0.02.13 2.0

R1 - C Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 172565 Dick Holttum   1099 38.02 2 0.34.36 0.00.00 1.0
2 Laser 142014 Allen Hare   1099 38.25 2 0.34.57 0.00.23 2.0
3 Rs 300 362 James O'Leary   970 34.05 2 0.35.08 0.00.31 3.0
4 Laser 182548 Colin Coard   1099 39.21 2 0.35.48 0.01.19 4.0
5 Rs 300 353 Chris Clarke   970 35.22 2 0.36.28 0.01.48 5.0
6 Solo 4152 Tony Richards   1143 45.33 2 0.39.51 0.06.00 6.0
7 Europe 316 Sarah Pullen   1141 46.26 2 0.40.42 0.06.57 7.0
8 ENTERPRISE 12667 Gary Brocklehurst Lynn Brocklehurst 1119 49.05 2 0.43.52 0.10.21 8.0
9 TASAR 366 Stuart Cox Daughter 1020 45.00 2 0.44.07 0.09.42 9.0
10 LARK 2491 Gary Kinch Jackie Kinch 1073 31.12 1 0.58.09 0.12.38 10.0

R2 - C Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 172565 Dick Holttum   1099 39.51 2 0.36.16 0.00.00 1.0
2 Rs 300 353 Chris Clarke   970 36.50 2 0.37.58 0.01.40 2.0
3 Rs 300 362 James O'Leary   970 36.59 2 0.38.08 0.01.49 3.0
4 Europe 316 Sarah Pullen   1141 55.25 2 0.48.34 0.14.03 4.0
5 Solo 4152 Tony Richards   1143 56.29 2 0.49.25 0.15.02 5.0
6 ENTERPRISE 12667 Gary Brocklehurst Lynn Brocklehurst 1119 1.01.34 2 0.55.01 0.20.59 6.0
7 Laser 142014 Allen Hare   1099 DNF       11.0
7 Laser 182548 Colin Coard   1099 DNF       11.0
7 TASAR 366 Stuart Cox Daughter 1020 DNF       11.0
7 LARK 2491 Gary Kinch Jackie Kinch 1073 DNF       11.0

R3 - C Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 172565 Dick Holttum   1099 20.15 1 0.18.26 0.00.00 1.0
2 Rs 300 362 James O'Leary   970 21.17 1 0.21.56 0.03.25 2.0
3 Rs 300 353 Chris Clarke   970 27.06 1 0.27.56 0.09.14 3.0

R4 - C Fleet - 11/08/19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Laser 172565 Dick Holttum   1099 32.40   0.29.43 0.00.00 1.0
2 Rs 300 362 James O'Leary   970 30.00   0.30.56 0.01.10 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 11

Pbsc.eu
pbsc.eu

pbsc.eu
pbsc.eu

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com