Subsea7 Onsdagsseilasene vår 2014

Gandsfjord Seilforening

Results are final as of 15:10 on October 7, 2014

Vind SV 8-12 knop

R7 - R36 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Mithrandir First 36.7 NOR 11555 Harald Gellein SS 0.979 20:46:50 2:36:50 2:33:32 1.0
2 Challenge of Norway III X-35 NOR 178 Bjørn Erik Bjørnsen SS 1.013 20:42:22 2:32:22 2:34:21 2.0
3 Challenge of Norway I X-35 NOR 158 Marit Veholmen GS 1.013 20:42:44 2:32:44 2:34:43 3.5
3 Graabein First 36.7 NOR 11273 Einar Cederløv SS 0.980 20:47:52 2:37:52 2:34:43 3.5
5 Enigma First 36.7 NOR 11439 Sten Ola Rasch SS 0.980 20:49:16 2:39:16 2:36:05 5.0

R7 - R40 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:10
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Team Oceaneering ILC Farr 40 GBR 5052 Team Oceaneering GS 1.144 20:23:16 2:13:16 2:32:27 1.0
2 Fri Flyt First 44.7 NOR 14202 Anders Gjesdal SS 1.078 20:33:02 2:23:02 2:34:11 2.0
3 YaniX IMX 40 NOR 5859 Regis Rougier GS 1.055 20:37:48 2:27:48 2:35:56 3.0
4 Eureka Elan 410 NOR 12541 Terje Gilje-Sørnes GS 1.055 20:41:21 2:31:21 2:39:40 4.0
5 Rainbow Dancer Rainbow 42 NOR 7358 Trond Kjønnerød SS 1.157 20:40:18 2:30:18 2:53:54 5.0

R7 - Trekant 1 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:05
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Marild Mixer Cr NOR 3802 Stig Gard Paulsen SF 1928 0.906 19:40:38 1:35:38 1:26:39 1.0
2 Marco Polo Nessy 94 c/r NOR 5662 Helge Sondresen GS 0.907 19:56:19 1:51:19 1:40:58 2.0
3 Buon Gusto RF 290 GBR 3548 Graham Lord SS 0.891 20:00:15 1:55:15 1:42:41 3.0
4 Fjorden Baby Soling NOR 134 Thale Thomseth SF 1928 0.854 20:16:23 2:11:23 1:52:12 4.0
5 SpinnAker Albin Nova NOR 4738 Aker Solutions MMO GS 0.897 20:13:19 2:08:19 1:55:06 5.0
6 Trio Albin Alpha NOR 6046 Hans Petter Torvik GS 0.861 20:23:56 2:18:56 1:59:37 6.0

R7 - Trekant 2 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18:15
Rank Boat Class Nat SailNo HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Points
1 Sitaren Maxi 1050 NOR 10832 Terje Rise SF 1928 0.938 19:56:29 1:41:29 1:35:11 1.0
2 Blia Dufour 40 HR NOR 11075 Ivar Halvorsen SS 1.013 19:49:52 1:34:52 1:36:06 2.0
3 Cavatina Luffe 42 NOR 9333 Erik Rasmussen GS 1.042 19:48:39 1:33:39 1:37:35 3.0
4 Limer Bavaria Match 35 GER 5843 Jørg Pedersen SS 0.983 19:55:18 1:40:18 1:38:36 4.0
5 Allegro Elan 340 NOR 12075 Team Allegro GS 0.950 20:01:14 1:46:14 1:40:55 5.0
6 Trinity Dufour 40 NOR 11522 Borsheim/Svendsen SS 1.007 19:57:55 1:42:55 1:43:38 6.0
7 Lucky Fox X-99 NOR 563 Eric Franssen GS 0.981 20:01:23 1:46:23 1:44:22 7.0
8 SY Athene X-365 S NOR 9570 Vigdis Sørensen SS 0.986 20:09:11 1:54:11 1:52:35 8.0


www.gandsfjordseilforening.com
gandsfjordregatta@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com