Reef Boat Club 2019 Saturday Races

Meaford

Results are final as of 20:34 on June 8, 2019

Flying Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP R1 June 1 Gar R
 
R2 June 8
 
Total Nett
1st Flying MARYANN BLUENOSE 229 ALTMAN 237 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Flying ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 145 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Flying SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 182 2.0 5.0 DNC 7.0 7.0

White Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP R1 June 1 Gar R
 
R2 June 8
 
Total Nett
1st White KNOT OHM HUGHES 26   MAJZIK 279 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd White AQUARIES BAYFIELD 25-2 249 FARRIS 295 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd White THE OTHER WOMAN BENETEAU 352 352 GINGRAS 190 2.0 13.0 DNC 15.0 15.0
4th White RUFFINIT II CATALINA 30 2256 CAIRNS 220 13.0 DNC 3.0 16.0 16.0
5th White LIBRA II CONTESSA 32 68 BANNISTER 193 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
5th White BLUE MOON NIAGARA 31 69 HARRIS 195 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
5th White TOOFANI CS 33 3519 SHARP 159 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
5th White WINDHOVER CATALINA 350 120 FINDLAY 174 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
5th White KNOTTY HUNTER 38SD   BLYTHE 146 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
5th White QAMOTIQ GORMAN EXPRESS 35 54363 OWSTON E 135 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
5th White KUOKOA ALOHA 8.5 999 WARD 221 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0

R1 June 1 Gar R - Flying Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:00, Course: triangle, Wind dir: N, Ave wind: 0-5 knts
Rank Fleet Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying MARYANN BLUENOSE 229 ALTMAN 237 1:00 3:28:13 2:28:13 2:11:30 1.0
2 Flying SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON 182 1:00 3:26:45 2:26:45 2:22:28 2.0
3 Flying ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 145 1:00 3:27:27 2:27:27 2:32:51 3.0

R2 June 8 - Flying Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:05
Rank Fleet Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Flying ARDA GOMAN EXP 30 16 WARMELINK-2 145 1:00   1:11:45 1:14:23 1.0
2 Flying MARYANN BLUENOSE 229 ALTMAN 237 1:00 2:33 1:33:00 1:22:31 2.0

R1 June 1 Gar R - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:00, Course: triangle, Wind dir: N, Ave wind: 0-5 knts
Rank Fleet Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White KNOT OHM HUGHES 26   MAJZIK 279 1:00 3:50:35 2:50:35 2:22:00 1.0
2 White THE OTHER WOMAN BENETEAU 352 352 GINGRAS 190 1:00 3:41:27 2:41:27 2:34:38 2.0
3 White AQUARIES BAYFIELD 25-2 249 FARRIS 295 1:00 5:24 4:24:00 3:34:43 3.0

R2 June 8 - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:05
Rank Fleet Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White KNOT OHM HUGHES 26   MAJZIK 279 1:00 2:30:25 1:30:25 1:15:16 1.0
2 White AQUARIES BAYFIELD 25-2 249 FARRIS 295 1:00 2:50 1:50:00 1:29:28 2.0
3 White RUFFINIT II CATALINA 30 2256 CAIRNS 220 1:00 2:45 1:40:49 1:31:54 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com