Reef Boat Club 2022 Saturday Races

Meaford

Results are final as of 14:37 on June 12, 2022

Flying Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP JUNE 4 G ROWSON
 
JUNE 11 RACE 2
 
Total Nett
1st SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON R 183 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd ARDA GOMAN EXP30 16 WARMELINK 153 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd ON A DARE GOMAN EXP35 54363 OWSTON E 127 2.0 6.0 DNC 8.0 8.0
4th BURGEE VIKING 22 22 KOUWEN 234 6.0 DNC 3.0 9.0 9.0

White Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP JUNE 4 G ROWSON
 
JUNE 11 RACE 2
 
Total Nett
1st RUFFINIT II CATALINA 30 2256 CAIRNS 208 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd THE OTHER WOMAN BENETEAU 352 352 GINGRAS 181 1.0 4.0 5.0 5.0
3rd MINN TUI ALOHA 28 137 FARRIS 229 4.0 2.0 6.0 6.0
4th ODYSSEY CS33 NONE GLASS 186 13.0 DNC 3.0 16.0 16.0
5th DEBOWT CS30 4510 MAJZIK 180 3.0 13.0 DNC 16.0 16.0
6th MISTRAL MIRAGE 27.5 501 FAWCITT 227 13.0 DNC 5.0 18.0 18.0
7th SUHANA C&C32 64200 BODELL 189 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
7th BLUE MOON NIAGARA 31 69 HARRIS 186 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
7th MYOTT IV GULF 29 G29 DORAN 248 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
7th CLEANDRE BENETEAU OCEANIS 381 0074 BROWN 178 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0
7th TRINITY HUNTER 340 H340 WORKMAN 195 13.0 DNC 13.0 DNC 26.0 26.0

JUNE 4 G ROWSON - Flying Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1:15, Distance: 5, Course: L sahped, Wind dir: W, Ave wind: 15-18 kts
Rank Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON R 183     1:08:57 1:06:50 1.0
2 ON A DARE GOMAN EXP35 54363 OWSTON E 127     1:05:03 1:09:44 2.0
3 ARDA GOMAN EXP30 16 WARMELINK 153     1:08:21 1:09:50 3.0

JUNE 11 RACE 2 - Flying Fleet at 1:00PM

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1:00, Distance: 3.5, Course: triangle, Wind dir: NE, Ave wind: 5-8 kts
Rank Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SHANNON I C&C 30 >506 428 OWSTON R 183     1:35:09 1:32:13 1.0
2 ARDA GOMAN EXP30 16 WARMELINK 153     1:34:55 1:36:58 2.0
3 BURGEE VIKING 22 22 KOUWEN 234     1:49:00 1:37:10 3.0

JUNE 4 G ROWSON - White Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1:15, Distance: 5, Course: L sahped, Wind dir: W, Ave wind: 15-18 kts
Rank Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 THE OTHER WOMAN BENETEAU 352 352 GINGRAS 181     1:08:08 1:06:16 1.0
2 RUFFINIT II CATALINA 30 2256 CAIRNS 208     1:12:57 1:07:48 2.0
3 DEBOWT CS30 4510 MAJZIK 180     1:15:57 1:13:59 3.0
4 MINN TUI ALOHA 28 137 FARRIS 229     1:22:57 1:14:32 4.0

JUNE 11 RACE 2 - White Fleet at 1:00PM

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 1:00, Distance: 3.5, Course: triangle, Wind dir: NE, Ave wind: 5-8 kts
Rank Boat Name Class Name Sail # Last Name ASP Start Finish Elapsed Corrected Points
1 RUFFINIT II CATALINA 30 2256 CAIRNS 208     1:38:26 1:31:29 1.0
2 MINN TUI ALOHA 28 137 FARRIS 229     1:50:40 1:39:26 2.0
3 ODYSSEY CS33 NONE GLASS 186     1:47:04 1:43:14 3.0
4 THE OTHER WOMAN BENETEAU 352 352 GINGRAS 181     1:46:44 1:43:48 4.0
5 MISTRAL MIRAGE 27.5 501 FAWCITT 227     2:15:00 2:01:41 5.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com