RCYC Race Series 2

RCYC

Results are provisional as of 24/05/2019

Class IRC 1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: IRC, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
                               
                               
Class IRC 1 Per Elisa Half Tonner 2769R RCYC Robbie Tregear 0.955 1.0 3.0           4.0 4.0
Class IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC Gilly Fox/Bob Warren 1.041 4.0 2.0           6.0 6.0
Class IRC 1 Joxer J80 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.957 6.0 5.0           11.0 11.0
Class IRC 1 Emoji J80 511 RSC David Hollingsworth 0.967 5.0 7.0           12.0 12.0
Class IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.010 13.0 DNC 1.0           14.0 14.0
Class IRC 1 Rampage Half Tonner 9187 FSC John Hicks 0.952 2.0 13.0 DNC           15.0 15.0
Class IRC 1 Jalabeano J92 3992 RCYC Martin English 0.977 3.0 13.0 DNC           16.0 16.0
Class IRC 1 Daring Beneteau First 36.7 8752 RCYC Damien & Christine Bloor 1.001 13.0 DNC 4.0           17.0 17.0
Class IRC 1 Insatiable   3098   TCunliffe 1.059 13.0 DNC 6.0           19.0 19.0
Class IRC 1 Rhumbline Cork 1720 1713 Gallants Jasper Crips 1.019 13.0 DNC 8.0           21.0 21.0
Class IRC 1 Inn Spirit HOD 36 9707R RCYC Simon Copperwait 1.032 13.0 DNC 9.0           22.0 22.0
Class IRC 1 Jab Jab J105 9926T Mylor Richard Chart 1.003 13.0 DNC 13.0 DNC           26.0 26.0

Class IRC 2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: IRC, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
                               
                               
Class IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.917 2.0 1.0           3.0 3.0
Class IRC 2 Brightwork Sigma 33 4383 Mylor John Kulpa 0.912 1.0 3.0           4.0 4.0
Class IRC 2 Scorpion Half Tonner 5592 RCYC Geoff Davies 0.889 3.0 4.0           7.0 7.0
Class IRC 2 Jambo Sigma 33 4401 St Mawes S&D Kennett/MGray 0.901 4.0 6.0           10.0 10.0
Class IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 6.0 5.0           11.0 11.0
Class IRC 2 Excelle Sigma 33 4462 FSC John Fox/Toby Claridge 0.912 10.0 DNC 2.0           12.0 12.0
Class IRC 2 Hero Sigma 36 3894 RCYC Chris Wilson 0.937 5.0 10.0 DNC           15.0 15.0
Class IRC 2 Temeraire Mustang 30 Mk11 5508T FSC Martin Eddy 0.910 10.0 DNC 10.0 DNC           20.0 20.0
Class IRC 2     3098   TCunliffe   10.0 DNC 10.0 DNC           20.0 20.0

E Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
                               
                               
E Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 1.0 1.0           2.0 2.0
E Jemalda S&S Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins/David Muirhead 1009 2.0 2.0           4.0 4.0
E Texere Twister 245L RCYC John Lee 1118 5.0 DNC 3.0           8.0 8.0
E Alchemy Hunter 27 OOD 2611 RCYC Bob Godzicz 1047 5.0 DNC 5.0 DNC           10.0 10.0

FF15 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
                               
                               
FF15 The FF Word Flying 15 3703 RCYC Nick Woodley/Tim Julian   1.0 2.0           3.0 3.0
FF15 Ffion Flying 15 3042 RCYC Chris Mulcahy   4.0 DNC 1.0           5.0 5.0
FF15 Comffortably Numb Flying 15 3597 RCYC Chris Hunt   4.0 DNC 4.0 DNC           8.0 8.0

Sunbeam Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
                               
                               
Sunbeam Milly Sunbeam V45 RCYC Roger Graffy   1.0 1.0           2.0 2.0
Sunbeam Mary Sunbeam V4 RCYC Neil Hopkins   2.0 3.0           5.0 5.0
Sunbeam Ivy Sunbeam V3 RCYC Nigel Glanville   5.0 DNC 2.0           7.0 7.0
Sunbeam Halcyone Sunbeam V38 RCYC Gilly Fox   5.0 DNC 5.0 DNC           10.0 10.0

R2 - Class IRC 1 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
Class IRC 1 Juno J109 9821 HRSC Johnny Walker 1.010 18.20 19.36.49 1.16.49 1.17.35 0.00.00 1.0
Class IRC 1 Jackdaw J39 4243 RCYC Gilly Fox/Bob Warren 1.041 18.20 19.35.58 1.15.58 1.19.05 0.01.26 2.0
Class IRC 1 Per Elisa Half Tonner 2769R RCYC Robbie Tregear 0.955 18.20 19.42.54 1.22.54 1.19.10 0.01.40 3.0
Class IRC 1 Daring Beneteau First 36.7 8752 RCYC Damien & Christine Bloor 1.001 18.20 19.40.17 1.20.17 1.20.22 0.02.47 4.0
Class IRC 1 Joxer J80 1052 RCYC Donal O'Halloran 0.957 18.20 19.44.32 1.24.32 1.20.54 0.03.28 5.0
Class IRC 1 Insatiable   3098   TCunliffe 1.059 18.20 19.37.29 1.17.29 1.22.03 0.04.13 6.0
Class IRC 1 Emoji J80 511 RSC David Hollingsworth 0.967 18.20 19.46.49 1.26.49 1.23.57 0.06.35 7.0
Class IRC 1 Rhumbline Cork 1720 1713 Gallants Jasper Crips 1.019 18.20 19.43.49 1.23.49 1.25.25 0.07.41 8.0
Class IRC 1 Inn Spirit HOD 36 9707R RCYC Simon Copperwait 1.032 18.20 19.45.05 1.25.05 1.27.48 0.09.54 9.0

R2 - Class IRC 2 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
Class IRC 2 Encore Laser 28 1663T RCYC David Cunliffe 0.917 18.25 19.34.52 1.09.52 1.04.04 0.00.00 1.0
Class IRC 2 Excelle Sigma 33 4462 FSC John Fox/Toby Claridge 0.912 18.25 19.35.34 1.10.34 1.04.21 0.00.19 2.0
Class IRC 2 Brightwork Sigma 33 4383 Mylor John Kulpa 0.912 18.25 19.38.19 1.13.19 1.06.52 0.03.04 3.0
Class IRC 2 Scorpion Half Tonner 5592 RCYC Geoff Davies 0.889 18.25 19.41.36 1.16.36 1.08.06 0.04.32 4.0
Class IRC 2 Tai Mo Shan Hanse 301 3881L RCYC Neil Chamberlain 0.899 18.25 19.43.23 1.18.23 1.10.28 0.07.07 5.0
Class IRC 2 Jambo Sigma 33 4401 St Mawes S&D Kennett/MGray 0.901 18.25 19.46.36 1.21.36 1.13.31 0.10.30 6.0

R2 - E Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
E Moonlighter Sadler 25 005 RCYC Paul Collins 1045 18.30 20.01.04 1.31.04 1.27.09 0.00.00 1.0
E Jemalda S&S Aqua 30 2941 RCYC Julia Hopkins/David Muirhead 1009 18.30 20.00.31 1.30.31 1.29.43 0.02.35 2.0
E Texere Twister 245L RCYC John Lee 1118 18.30 20.34.10 2.04.10 1.51.04 0.26.44 3.0

R2 - FF15 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Place Points
FF15 Ffion Flying 15 3042 RCYC Chris Mulcahy   1 1.0
FF15 The FF Word Flying 15 3703 RCYC Nick Woodley/Tim Julian   2 2.0

R2 - Sunbeam Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Boat Class SailNo Club HelmName Rating Place Points
Sunbeam Milly Sunbeam V45 RCYC Roger Graffy   1 1.0
Sunbeam Ivy Sunbeam V3 RCYC Nigel Glanville   2 2.0
Sunbeam Mary Sunbeam V4 RCYC Neil Hopkins   3 3.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com