event burgee venue burgee

2024 IODAI Munsters

Royal Cork Yacht Club

Results are provisional as of 17:35 on June 16, 2024

Junior Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Sail HelmName Club Rating Nat Gender Age R1 R2 R3 Total Nett
1st Main Junior 1639 Aurele Dion NYC Gold IRL M 11 3.0 2.0 5.0 10.0 10.0
2nd Main Junior 1547 Dylan O'Sullivan RCYC Silver IRL M 11 2.0 1.0 12.0 15.0 15.0
3rd Main Junior 776 Brendan Hughes RCYC Bronze IRL M 12 5.0 8.0 3.0 16.0 16.0
4th Main Junior 1643 Tristan Bendon KYC Bronze IRL M 12 1.0 12.0 6.0 19.0 19.0
5th Main Junior 1638 Alex Butcher NYC & MYC Gold IRL M 12 11.0 7.0 2.0 20.0 20.0
6th Main Junior 1496 Arthur Fegan MYC & RStGYC Silver IRL M 11 8.0 6.0 7.0 21.0 21.0
7th Main Junior 1603 Isaac Vaughan RCYC Gold IRL M 12 19.0 4.0 1.0 24.0 24.0
8th Main Junior 1621 Ruairi Slattery LDYC Bronze IRL M 12 12.0 5.0 8.0 25.0 25.0
9th Main Junior 1462 Clara McElligott RCYC & ISC Bronze IRL F 12 6.0 19.0 11.0 36.0 36.0
10th Main Junior 897 Donagh Jackson CSC Bronze IRL M 12 10.0 15.0 14.0 39.0 39.0
11th Main Junior 1671 Louis Trickett NYC Bronze IRL M 11 13.0 11.0 15.0 39.0 39.0
12th Main Junior 1239 Jamie Blennnerhassett KYC Bronze IRL M 12 28.0 3.0 13.0 44.0 44.0
13th Main Junior 1521 Cian Farrell RStGYC Bronze IRL M 12 31.0 9.0 4.0 44.0 44.0
14th Main Junior 1537 Edward Fitzmaurice GBSC Bronze IRL M 12 14.0 16.0 16.0 46.0 46.0
15th Main Junior 1666 Ava Molloy RStGYC Bronze IRL F 12 26.0 14.0 9.0 49.0 49.0
16th Main Junior 1610 Sofia Hayes RStGYC Bronze IRL F 12 7.0 22.0 21.0 50.0 50.0
17th Main Junior 1513 Eabha Brennan-Hobbs NYC Bronze IRL F 12 22.0 18.0 10.0 50.0 50.0
18th Main Junior 1523 Rebecca Murdock RStGYC Bronze IRL F 12 16.0 13.0 22.0 51.0 51.0
19th Main Junior 1509 Oran Collins RCYC Bronze IRL M 11 4.0 30.0 23.0 57.0 57.0
20th Main Junior 1149 Joe Kingston KYC Bronze IRL M 12 15.0 17.0 27.0 59.0 59.0
21st Main Junior 1336 Jack Ryan MBSC Bronze IRL M 10 17.0 20.0 24.0 61.0 61.0
22nd Main Junior 1617 Philippa Arthurs LDYC & RStGYC Bronze IRL F 12 21.0 23.0 19.0 63.0 63.0
23rd Main Junior 1506 Jess Walsh RStGYC Bronze IRL F 11 23.0 27.0 17.0 67.0 67.0
24th Main Junior 1556 Charlie Noone MYC Bronze IRL M 11 20.0 26.0 25.0 71.0 71.0
25th Main Junior 1079 Lilly Sheridan WHSC Bronze IRL F 12 24.0 21.0 29.0 74.0 74.0
26th Main Junior 943 Maximilian Mullane LRYC Bronze IRL M 11 9.0 34.0 32.0 75.0 75.0
27th Main Junior 1583 Liam Sweeney LRYC Bronze IRL M 12 29.0 28.0 20.0 77.0 77.0
28th Main Junior 1493 Zoe OHare RStGYC Bronze IRL F 11 25.0 25.0 30.0 80.0 80.0
29th Main Junior 1243 Max O'Sullivan MBSC Bronze IRL M 12 18.0 29.0 35.0 82.0 82.0
30th Main Junior 1530 Sadie Bruen RCYC & MBSC Bronze IRL F 11 27.0 38.0 DNC 18.0 83.0 83.0
31st Main Junior 1391 Oscar Rowan WHSC Bronze IRL M 11 38.0 DSQ 21.0 ZFP 28.0 87.0 87.0
32nd Main Junior 1405 Oliver Kenneally MBSC Bronze IRL M 11 34.0 24.0 33.0 91.0 91.0
33rd Main Junior 1538 Aisling Morrin Galway Bay Sailing Club Bronze IRL F 12 33.0 32.0 26.0 91.0 91.0
34th Main Junior 1611 Caroline Byrne SLYC/RCYC/BYC/QYC Bronze IRL F 12 32.0 31.0 31.0 94.0 94.0
35th Main Junior 1444 Elena Hoffman MYC & HYC Bronze IRL F 12 30.0 33.0 34.0 97.0 97.0
36th Main Junior 1524 George Creighton MBSC & Baltimore Bronze IRL M 11 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 114.0 114.0
36th Main Junior 1648 Ben Smyth RStGYC Bronze IRL M 12 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 114.0 114.0

R1 - Junior Division - 16/06/2024

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Sail HelmName Club Rating Nat Gender Age Place Points
1 Main Junior 1643 Tristan Bendon KYC Bronze IRL M 12 1 1.0
2 Main Junior 1547 Dylan O'Sullivan RCYC Silver IRL M 11 2 2.0
3 Main Junior 1639 Aurele Dion NYC Gold IRL M 11 3 3.0
4 Main Junior 1509 Oran Collins RCYC Bronze IRL M 11 4 4.0
5 Main Junior 776 Brendan Hughes RCYC Bronze IRL M 12 5 5.0
6 Main Junior 1462 Clara McElligott RCYC & ISC Bronze IRL F 12 6 6.0
7 Main Junior 1610 Sofia Hayes RStGYC Bronze IRL F 12 8 7.0
8 Main Junior 1496 Arthur Fegan MYC & RStGYC Silver IRL M 11 9 8.0
9 Main Junior 943 Maximilian Mullane LRYC Bronze IRL M 11 10 9.0
10 Main Junior 897 Donagh Jackson CSC Bronze IRL M 12 11 10.0
11 Main Junior 1638 Alex Butcher NYC & MYC Gold IRL M 12 12 11.0
12 Main Junior 1621 Ruairi Slattery LDYC Bronze IRL M 12 13 12.0
13 Main Junior 1671 Louis Trickett NYC Bronze IRL M 11 14 13.0
14 Main Junior 1537 Edward Fitzmaurice GBSC Bronze IRL M 12 15 14.0
15 Main Junior 1149 Joe Kingston KYC Bronze IRL M 12 16 15.0
16 Main Junior 1523 Rebecca Murdock RStGYC Bronze IRL F 12 17 16.0
17 Main Junior 1336 Jack Ryan MBSC Bronze IRL M 10 18 17.0
18 Main Junior 1243 Max O'Sullivan MBSC Bronze IRL M 12 19 18.0
19 Main Junior 1603 Isaac Vaughan RCYC Gold IRL M 12 20 19.0
20 Main Junior 1556 Charlie Noone MYC Bronze IRL M 11 21 20.0
21 Main Junior 1617 Philippa Arthurs LDYC & RStGYC Bronze IRL F 12 22 21.0
22 Main Junior 1513 Eabha Brennan-Hobbs NYC Bronze IRL F 12 23 22.0
23 Main Junior 1506 Jess Walsh RStGYC Bronze IRL F 11 24 23.0
24 Main Junior 1079 Lilly Sheridan WHSC Bronze IRL F 12 25 24.0
25 Main Junior 1493 Zoe OHare RStGYC Bronze IRL F 11 26 25.0
26 Main Junior 1666 Ava Molloy RStGYC Bronze IRL F 12 27 26.0
27 Main Junior 1530 Sadie Bruen RCYC & MBSC Bronze IRL F 11 28 27.0
28 Main Junior 1239 Jamie Blennnerhassett KYC Bronze IRL M 12 29 28.0
29 Main Junior 1583 Liam Sweeney LRYC Bronze IRL M 12 30 29.0
30 Main Junior 1444 Elena Hoffman MYC & HYC Bronze IRL F 12 31 30.0
31 Main Junior 1521 Cian Farrell RStGYC Bronze IRL M 12 32 31.0
32 Main Junior 1611 Caroline Byrne SLYC/RCYC/BYC/QYC Bronze IRL F 12 33 32.0
33 Main Junior 1538 Aisling Morrin Galway Bay Sailing Club Bronze IRL F 12 34 33.0
34 Main Junior 1405 Oliver Kenneally MBSC Bronze IRL M 11 35 34.0
35 Main Junior 1391 Oscar Rowan WHSC Bronze IRL M 11 DSQ 38.0

R2 - Junior Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Sail HelmName Club Rating Nat Gender Age Place Points
1 Main Junior 1547 Dylan O'Sullivan RCYC Silver IRL M 11 1 1.0
2 Main Junior 1639 Aurele Dion NYC Gold IRL M 11 2 2.0
3 Main Junior 1239 Jamie Blennnerhassett KYC Bronze IRL M 12 3 3.0
4 Main Junior 1603 Isaac Vaughan RCYC Gold IRL M 12 4 4.0
5 Main Junior 1621 Ruairi Slattery LDYC Bronze IRL M 12 5 5.0
6 Main Junior 1496 Arthur Fegan MYC & RStGYC Silver IRL M 11 6 6.0
7 Main Junior 1638 Alex Butcher NYC & MYC Gold IRL M 12 7 7.0
8 Main Junior 776 Brendan Hughes RCYC Bronze IRL M 12 8 8.0
9 Main Junior 1521 Cian Farrell RStGYC Bronze IRL M 12 9 9.0
10 Main Junior 1671 Louis Trickett NYC Bronze IRL M 11 11 11.0
11 Main Junior 1643 Tristan Bendon KYC Bronze IRL M 12 12 12.0
12 Main Junior 1523 Rebecca Murdock RStGYC Bronze IRL F 12 13 13.0
13 Main Junior 1666 Ava Molloy RStGYC Bronze IRL F 12 14 14.0
14 Main Junior 897 Donagh Jackson CSC Bronze IRL M 12 15 15.0
15 Main Junior 1537 Edward Fitzmaurice GBSC Bronze IRL M 12 16 16.0
16 Main Junior 1149 Joe Kingston KYC Bronze IRL M 12 17 17.0
17 Main Junior 1513 Eabha Brennan-Hobbs NYC Bronze IRL F 12 18 18.0
18 Main Junior 1462 Clara McElligott RCYC & ISC Bronze IRL F 12 19 19.0
19 Main Junior 1336 Jack Ryan MBSC Bronze IRL M 10 20 20.0
20 Main Junior 1079 Lilly Sheridan WHSC Bronze IRL F 12 21 21.0
20 Main Junior 1391 Oscar Rowan WHSC Bronze IRL M 11 ZFP 21.0
22 Main Junior 1610 Sofia Hayes RStGYC Bronze IRL F 12 22 22.0
23 Main Junior 1617 Philippa Arthurs LDYC & RStGYC Bronze IRL F 12 23 23.0
24 Main Junior 1405 Oliver Kenneally MBSC Bronze IRL M 11 24 24.0
25 Main Junior 1493 Zoe OHare RStGYC Bronze IRL F 11 25 25.0
26 Main Junior 1556 Charlie Noone MYC Bronze IRL M 11 26 26.0
27 Main Junior 1506 Jess Walsh RStGYC Bronze IRL F 11 27 27.0
28 Main Junior 1583 Liam Sweeney LRYC Bronze IRL M 12 30 28.0
29 Main Junior 1243 Max O'Sullivan MBSC Bronze IRL M 12 31 29.0
30 Main Junior 1509 Oran Collins RCYC Bronze IRL M 11 32 30.0
31 Main Junior 1611 Caroline Byrne SLYC/RCYC/BYC/QYC Bronze IRL F 12 43 31.0
32 Main Junior 1538 Aisling Morrin Galway Bay Sailing Club Bronze IRL F 12 46 32.0
33 Main Junior 1444 Elena Hoffman MYC & HYC Bronze IRL F 12 48 33.0
34 Main Junior 943 Maximilian Mullane LRYC Bronze IRL M 11 70 34.0

R3 - Junior Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Division Sail HelmName Club Rating Nat Gender Age Place Points
1 Main Junior 1603 Isaac Vaughan RCYC Gold IRL M 12 1 1.0
2 Main Junior 1638 Alex Butcher NYC & MYC Gold IRL M 12 2 2.0
3 Main Junior 776 Brendan Hughes RCYC Bronze IRL M 12 3 3.0
4 Main Junior 1521 Cian Farrell RStGYC Bronze IRL M 12 4 4.0
5 Main Junior 1639 Aurele Dion NYC Gold IRL M 11 5 5.0
6 Main Junior 1643 Tristan Bendon KYC Bronze IRL M 12 6 6.0
7 Main Junior 1496 Arthur Fegan MYC & RStGYC Silver IRL M 11 7 7.0
8 Main Junior 1621 Ruairi Slattery LDYC Bronze IRL M 12 9 8.0
9 Main Junior 1666 Ava Molloy RStGYC Bronze IRL F 12 10 9.0
10 Main Junior 1513 Eabha Brennan-Hobbs NYC Bronze IRL F 12 12 10.0
11 Main Junior 1462 Clara McElligott RCYC & ISC Bronze IRL F 12 13 11.0
12 Main Junior 1547 Dylan O'Sullivan RCYC Silver IRL M 11 17 12.0
13 Main Junior 1239 Jamie Blennnerhassett KYC Bronze IRL M 12 21 13.0
14 Main Junior 897 Donagh Jackson CSC Bronze IRL M 12 22 14.0
15 Main Junior 1671 Louis Trickett NYC Bronze IRL M 11 23 15.0
16 Main Junior 1537 Edward Fitzmaurice GBSC Bronze IRL M 12 25 16.0
17 Main Junior 1506 Jess Walsh RStGYC Bronze IRL F 11 27 17.0
18 Main Junior 1530 Sadie Bruen RCYC & MBSC Bronze IRL F 11 28 18.0
19 Main Junior 1617 Philippa Arthurs LDYC & RStGYC Bronze IRL F 12 29 19.0
20 Main Junior 1583 Liam Sweeney LRYC Bronze IRL M 12 30 20.0
21 Main Junior 1610 Sofia Hayes RStGYC Bronze IRL F 12 32 21.0
22 Main Junior 1523 Rebecca Murdock RStGYC Bronze IRL F 12 34 22.0
23 Main Junior 1509 Oran Collins RCYC Bronze IRL M 11 37 23.0
24 Main Junior 1336 Jack Ryan MBSC Bronze IRL M 10 41 24.0
25 Main Junior 1556 Charlie Noone MYC Bronze IRL M 11 42 25.0
26 Main Junior 1538 Aisling Morrin Galway Bay Sailing Club Bronze IRL F 12 43 26.0
27 Main Junior 1149 Joe Kingston KYC Bronze IRL M 12 47 27.0
28 Main Junior 1391 Oscar Rowan WHSC Bronze IRL M 11 48 28.0
29 Main Junior 1079 Lilly Sheridan WHSC Bronze IRL F 12 52 29.0
30 Main Junior 1493 Zoe OHare RStGYC Bronze IRL F 11 55 30.0
31 Main Junior 1611 Caroline Byrne SLYC/RCYC/BYC/QYC Bronze IRL F 12 56 31.0
32 Main Junior 943 Maximilian Mullane LRYC Bronze IRL M 11 63 32.0
33 Main Junior 1405 Oliver Kenneally MBSC Bronze IRL M 11 65 33.0
34 Main Junior 1444 Elena Hoffman MYC & HYC Bronze IRL F 12 66 34.0
35 Main Junior 1243 Max O'Sullivan MBSC Bronze IRL M 12 68 35.0



Sailwave Scoring Software 2.33.02
www.sailwave.com